Šta je novo?

i9 13900KF + tuf gaming z690 plus + noctua nh-d151700 = 100° C

Takav je i9 13th Gen, ringla od procesora.
Ja sam mislio da je moj bivši i9 9th Gen bio ringla, ali u poređenju sa ovim je xtra hladan, pošto je u sintetici sa EKW vodenim hlađenjem gurao maksimalno do 90 stepeni neuštrojen, ali su ventilatori vrteli kao da poleće mlaznjak. Zato sam i zbrisao na Apple M1 i preporodio se, jeste render sporiji nekih 30-40%, ali se ne čuje ništa i minika je jedva mlak na dodir.
 
Stigoh malo i igre da probam, FarCry 6 i WarZone2, malo bolja situacija temperatura je oko 80 ° C.
 
Zašto si stavio P core na 45? P cores stavi 58 58 55 55 ...do kraja ili 55 55...ili bas ako hoces 52 52.... 45 ti je za e cores ako hoces da ih overkokujes. Inace za 13900k 80 stepeni je godlike...mada kakvo ti je kuciste da li je dobro provetreno..po nazivu kucista rekao bih i ne bas ? Ja sam promenom kucista dobio nize temperature.

Evo mojih rezultata, a moze da se namesti da bude i bolje.

1671570797468.png
 
Poslednja izmena:
Imam potpuno istu ploču i coller samo je kod mene i5-13600KF. Uspeo sam da doguram do 79C u AVX2 stress testu koristeći PowerMax. Ventovi su ručno stavljeni na 100%. Iza kućišta kao da duva kalorifer. Vazduh je vreo. Tako da je ovo tvoje sa 100C na i9 skroz ok temperatura koliko god to suludo zvučalo.

Postoji vrlo dobar razlog zašto TUF Gaming Z690 ima tako masivan hladnjak oko socket-a.
 
Pa i ja tvrdim da je ok...ali su ovde ljudi navikli da temperatura bude 70....i9 ne može da ide ispod 85 osim ako se dosta ne uspori (naravno to pričam za "normalne" hladnjake) , a onda se postavlja pitanje da li uopšte uzeti 13 generaciju ili 12...koja je jeftinija....U principu kod mene kada igram igre temperatura ne prelazi 70....ko na kraju krajeva tera stalno na 100 % CPU nabaviće i odgovarajuće hlađenje za tako nešto (u ovom slučaju custom loop ili neki čilerčić :)....)
 
Stigoh malo i igre da probam, FarCry 6 i WarZone2, malo bolja situacija temperatura je oko 80 ° C.
Tesko ćeš zadnje generacije u sintetickim testovima spustiti ispod 90-100c, ako ga koristiš za gaming nećeš imati preko 80c. Opet koja je temperatura u sobi posto i to znaci ako je 25-26c
 
Možda su te temperature normalne za nove proc ali onda nam neće trebati grejanje koliko će to da zrači toplotu.
previše je to za kućne uslove.
 
Možda su te temperature normalne za nove proc ali onda nam neće trebati grejanje koliko će to da zrači toplotu.
previše je to za kućne uslove.
Ne treba preuveličavati.

Ja sam kod mene uspeo da nabijem 79C u AVX testu. Ali kod normalnog korišćenja za gaming i neko kompajliranje jedva stigne do 62C. A i tih 62C jako kratko traje. Neki average je 58C što je skroz prihvatljivo za CPU ovog kalibra. Takođe treba imati na umu da je za ovakve temperature zaslužna i Noctua NH-D15.
 
Zašto si stavio P core na 45? P cores stavi 58 58 55 55 ...do kraja ili 55 55...ili bas ako hoces 52 52.... 45 ti je za e cores ako hoces da ih overkokujes. Inace za 13900k 80 stepeni je godlike...mada kakvo ti je kuciste da li je dobro provetreno..po nazivu kucista rekao bih i ne bas ? Ja sam promenom kucista dobio nize temperature.
Nemam pojma, tako sam postavio prateći onaj post, probaću i tako kao što si rekao, ali mislim da ću dobiti samo veće temp. Da li si išao by core usage ili sync all cores?

Kućište jeste ušuškano, sundjeri sa oba boka, tako je fabrički, ali imaju dva vent. sa prednje strane koji uduvavaju vazduj i jedan sa zadnje, odmah iza cpu qulera.
Na quler sam stavio oba ventilatora.

Tesko ćeš zadnje generacije u sintetickim testovima spustiti ispod 90-100c, ako ga koristiš za gaming nećeš imati preko 80c. Opet koja je temperatura u sobi posto i to znaci ako je 25-26c

Baš tako, u sobi je oko 25-26.

Ne treba preuveličavati.

Ja sam kod mene uspeo da nabijem 79C u AVX testu. Ali kod normalnog korišćenja za gaming i neko kompajliranje jedva stigne do 62C. A i tih 62C jako kratko traje. Neki average je 58C što je skroz prihvatljivo za CPU ovog kalibra. Takođe treba imati na umu da je za ovakve temperature zaslužna i Noctua NH-D15.

Koja su ti podešavanja, def. ili?
Kod mene je isti kuler ali ringla → ringla.
 
@KIBLA`s pa piše tamo 45 ali za E cores za P cores piše 58 58 55 55 55 55 55 55 ili sve 55. Naravno da ćeš dobiti veće temperature za 13900k normalna temperatura za sintetiku je 90 do 100 stepeni. Za normalnu upotrebu ide od 50 do 70 možda čak i 80. Ono 0.2 smanjuj prema upustvu dok ti ne pukne nešto onda povećaj za jedan dva i to je to (dakle 0.19, 0.18.,0.17 pukne vratiš na 0.18 i to ti je vrednost..). Kao što vidiš i kod mene je u sintetici 98 maks...nemoj mnogo da se uzbuđuješ oko toga. "Normalni" rezultat za chinebench za 13900k je od 38 do 40 k...ako si hteo da ti bude 36k mogao si da uzmež i 13700k :)...da je ringla ringla je ali to ti je nova realnost...
 
@niki999 E cores nisam ni dirao.
Nikako mi ne idu te temp. u glavu, zanam da je to "ok", ali opet kako može biti normalan i thermal throttling...na fabričkim podešavanjima...ok garantuješ samo turbo brzinu, ali i na toj brzini je prevruće.

@alex303
Prevideo sam da imaš i5. Da znam da je po specifikaciji 183W, ali da li ima bolje hladjenje, a da nije vodeno?
 
@KIBLA`s pa znam da E nisi dirao ali na P umesto 45 piši ono što sam ti napisao....INTEL sam po sebi ne garantuje nište sem base clock brzine tako da formalno pravno ne garantuje boost clock....i opet te temperature su u sintetici jel koristiš svaki dan sintetiku? Ja bih rekao da ne...u normalnom radu ti neće prelaziti 70 80 maks. Drugo možeš i da smanjiš P1 i P 2 sa 253 W na recimo 200 W pa probaj tako...imaš i economy mode on je 95 W i daće ti performanse oko 12900K.
Inače moje hlađenje je vodeno AIO (Corsair h150i) i opet je 98 :)...tako da pogledaj par postova gore ako baš hoćeš niže od toga mora custom loop ili čilerčić :)...takođe smanji ono 0.2 kao što sam ti napisao...dobićeš bolje temperature.
 
Ma naravno, ne koristim sintetiku, al opet je i za gaming vruće prilično, moram se naviči i to je to, do mene je :) .
Na 180W mi je podešeno, ACLL je 0.2 sve ispod toga nije stabilno.
 
Pa smanji na 150 W ali obavezno promeni ono P 45, Prosto je jako retko da sve ispod 0.2 nije stabilno ali ok :)...ok je i 0.2. Ako kućište može da ti podrži još neki ventilator ne bi bilo loše da ugradiš to je bar relativno jeftino :).....i naravno ništa bez ARGB :)
 
Inače moje hlađenje je vodeno AIO (Corsair h150i) i opet je 98 :)...tako da pogledaj par postova gore ako baš hoćeš niže od toga mora custom loop ili čilerčić :)...takođe smanji ono 0.2 kao što sam ti napisao...dobićeš bolje temperature.
Mislim da je najveći problem sam procesor to jest odvođenje temperature sa jezgara na IHS. Verujem da bi delid + poliranje baze + tečni metal drastično smanjilo temperature čak i kod sintetičkih testova. Problem je što se delidovanjem gubi garancija.
 
Mislim da je najveći problem sam procesor to jest odvođenje temperature sa jezgara na IHS. Verujem da bi delid + poliranje baze + tečni metal drastično smanjilo temperature čak i kod sintetičkih testova. Problem je što se delidovanjem gubi garancija.
Kod svih procesora bi se tako dobila bolja priča ali to nije tema ovoga :)
 
Imate li neku preporuku za vodeno hladjenje za ovaj CPU?
 
Samo NZXT Kraken X73. Imaj na umu da LGA1700 mounting kit ne dolazi uz njega.
 
moze i corsair h150i capellix bez problema..
 
sad vidim da ima z690..obavezno da uzme cpu contact frame thermalright..
 
sad vidim da ima z690..obavezno da uzme cpu contact frame thermalright..
Ttaj frame radi samo po nekada...tj najčešće kod ljudi koji imaju konveksan oblik procesora kod "normalnog" kačenja.

@jurodivi da i ja mislim da je kućište mnogo zatvoreno ali opet njegove temperature su u granicama dozvoljenog druga je stvar što mi nismo navikli na to. Ja imam Corsair Elite H150i LCD i HAF 700 EVO i opet ide preko 90 kada je maksimalno opterećenje u sintetici (ima u ovoj temi mojih rezultata). Sa druge strane u igrama je oko između 65 i 75.
 
pa da, lutrija sistem..radi on i te kako pogotovo na 600 seriji, a trpa se i na 700 seriji i takodje odradi poso.
 
valjda konkavan oblik..i nije problem u cpu vec u ilm rentetion bracket pogotovo na mb 600 serija..s obzirom da je 700 serija isto na lga 1700 baziran, to sto intel prica kako je ilm bracket superiska na maticnim 700 je cista marketing prica..ima fino na yt razlike, pogotovo kad se radi oc..a ko je god kupio K seriju naravno da planira oc..on koristi 600 seriju maticnih koje imaju lose odradjen ilm bracket, falican..
 
Evo ja imam 13900k sa 600 pločom i ništa mi falično nije sa osnovom pričom..... Frame "ispravlja" čip ako je udubljen i onda isti bolje naleže na kuler. Ako je čip ispupčen ploča kulera "izravna" čip tako da frame ima manji uticaj. A to što pričaju Youtuberi...pa iskreno balgo rečeno upitna priča i upitno znanje.

Dakle frame nije beskoristan ali ne mora da bude koristan i sigurno nije obavezan.

Razlike između 600 i 700 ploča praktično ne postoje.
 
Frame "ispravlja" čip ako je udubljen i onda isti bolje naleže na kuler
Frame ne ispravlja samo cip, nego takodje i sprecava da se problem javi uopste. A moze da se javi bilo kad. Nije u pitanju crno/belo desilo se ili nije posle prvog puta kad je ubacen procesor, nego konstantna lutrija da li ce i kad ce se desiti. Moze da bude za par dana, za par nedelja, za par meseci, za par godina, moze nikad.

Nije bilo bas ocigledno ranije, da li je tacno ovo. Ali sad posle jos gomile novih slucajeva, i sta se ljudima desava, sve ukazuje krivljenje moze naknadno da se desi puno kasnije, iako ga nije bilo prvobitno, i da moze da se desi, cak iako nista nije dirano sa procesorom (sklanjan kuler, otvaran mehanizam, ponovo zatvaran, itd)

Frame je itekako obavezan, ne postoji nikakav razlog ne kupiti i staviti ga.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno