Šta je novo?

i9 13900KF + tuf gaming z690 plus + noctua nh-d151700 = 100° C

Slažemo se da se ne slažemo.
Bas to.

Prvobitno (mislim da smo i pricali na tu temu xD) meni nije imalo smisla, pa sam cekao da procitam/procenim jos par desetina/par stotina diskusija/prijavljivanja problema, pre nego sto kazem sa sigurnoscu xD. Al evo sad malo manje od godina dana kasnije, kad mi se sleglo, sve, uopste ne izgleda straight-forward. Sta su te desava sa materijalima ne znam stvarno/nemam znanja, jedino sto mogu da nagadjam je da se promeni strukturalni integritet materijala (bilo IHS procesora, bilo same silicijumske ploce, ili pak maticne, ili materijala mehanizma za zatvaranja. Bilo toplotom, bilo starenjem, mehanickim stres-om itd.

I da iako u teoriji na papiru ne bi trebalo da bude moguce, U praksi u stvarnom koriscenju, zbog razlika izmedju pojedinacnih proizvoda kad izadju iz fabrike, dolazi do razlike, kad i koliko treba da nastane problem ako uopste.

Oscilacije u kvalitetu, odstupanju od zadatih teorijskih parametara su ekstremne u zadnje vreme zbog : (paragrafi ispod). Da li je to dovoljno da se ovo desi ne znam, ali zadnji put su ovolika odstupanja bila pre vise od 40 godina.

Kineske a i druge fabrike (u manjoj meri) su imale, a imaju i sad ogromne skokove i padove pri odradjivanju kontrole kvaliteta, zatim kasnjenja sa kalibracijom masina za proizvodnju/povecane ljudske greske prilikom proizvodnje, itd, ... Zatim nemogucnost odrzavanja nivoa kvaliteta/paznje zaposlenih, povecan obrt zaposlenih, smanjeno vreme treniranja novih, rad na daljinu sa neadkvatnim resenjima, ogromni izostanci zaposlenih iz zdravstvenih i drugih razloga, itd, ... Od prvog remecenja, drasticnog smanjenja perfekcije u prozvodnji u prvim mesecima posle pojave Covid, samo kvalitet, i konsistetnost proizvodnje svega drasticno oscilira kao nikad u zadnjih ~40 godina.

Posledice cega vidjamo svakih par dana (4 meseca od izlaska Asus ROG Loki posle pre-order-a, 3x vise toliko razvlacenje sa Cooler Master SFX stvarima. Ostecenja u proizvodnji pakovanja, kod proizvodjaca SFF kucista na malo/nezavisnih). Neispeglani 12+4 kabl kod Nvidije, falicni komadi kod AMD 7900 XTX MBA kartica, pad kvaliteta napajanja (zbog vise-godisnjih redova na cekanja za elektro-mehanicke komponente). Kasnjenja novih ventilatora, i jos mnogo mnogo drugog.

Dopustive vrednosti za dovoljan procenat kvaliteta/konsistetnosti proizvoda svih vrsta u odnosu na zadate vrednosti u teoriji/od strane dizajnera/sigma skala, su vec nekoliko puta imale 1 u 100 godina "dogadjaj" koji vodi u novo-normalno xD
 
Poslednja izmena:
Slažemo se da se ne slažemo.
U pravu si ljudi pricaju kao da je to must have. Retko kome to donese nesto drasticno, tesko je ljudima da shvate da je danas tesko odvesti toplotu sa samog jezgra. evo recimo primeri ljudi testirali na tecnom azotu, kaze za lake(1-4 core testove) testove je dobro da se stavi rame a za multi load testove nije dobro da se koristi sve ovo prica covek iz izraela koji sve to danima isprobavao i to pricamo o razlicu u 50 100mhz na 7500mhz. Frame jeste ok ali za neke entzijaste koji hoce nesto vise i a sada se opterecivati oko toga nema mnogo smisla. Drugo je bilo ono dok su se 3770k i 4770k delidovali i svi su dobili 15 do 25c ovo ti donese maximum 7 8 ajde neka bude 10 kao sto je nekad delid donesio 30c. Imam frame viska ako nekom treba. Ja sam narucio sa alija dva komada i posle sa bitspowera i jos nisam koristio valjda cu uspeti do kraja meseca da koristim.
 
Poslednja izmena:
U pravu si ljudi pricaju kao da je to must have. Retko kome to donese nesto drasticno, tesko je ljudima da shvate da je danas tesko odvesti toplotu sa samog jezgra. evo recimo primeri ljudi testirali na tecnom azotu, kaze za lake(1-4 core testove) testove je dobro da se stavi rame a za multi load testove nije dobro da se koristi sve ovo prica covek iz izraela koji sve to danima isprobavao i to pricamo o razlicu u 50 100mhz na 7500mhz. Frame jeste ok ali za neke entzijaste koji hoce nesto vise i a sada se opterecivati oko toga nema mnogo smisla. Drugo je bilo ono dok su se 3770k i 4770k delidovali i svi su dobili 15 do 25c ovo ti donese maximum 7 8 ajde neka bude 10 kao sto je nekad delid donesio 30c. Imam frame viska ako nekom treba. Ja sam narucio sa alija dva komada i posle sa bitspowera i jos nisam koristio valjda cu uspeti do kraja meseca da koristim.

Znaš šta je još crnje u celoj toj priči. Kad neko ko ne poseduje dotičnu platformu dođe ovde na forum da nam svima prepriča neki sponzorisani youtube video ili post nekog Average Joe-a sa nekog stranog foruma.
 
mislim jos ludje davati 40e za grizlijevo sranje cak su neki hteli na tipa 12700k da stavljaju to, reko care dodaj uzmi 12900k ako te vec svrbe pare
 
mislim jos ludje davati 40e za grizlijevo sranje cak su neki hteli na tipa 12700k da stavljaju to, reko care dodaj uzmi 12900k ako te vec svrbe pare
Ma ja skidam kapu grizliju. Ljudi su skontali da je tržište preplavljeno paranoičnim ljudima koje hvata panika kada ugledaju 90C na sintetičkim testovima. U potpunosti podržavam njihov proizvod. Natural selection at its finest.
 
Ja sam kupio Thermalright contact frame od naseg coveka na KP, pa cu ovih dana da ga montiram i uporedim sa stock varijantom, jer i kod mene 13900KF ide na 95c+ u igrama ko iz sale. Ako i to ne uspe da spusti temperaturu onda jos tecni metal da probam.
 
Pročitaj par postova iznad čovek je lepo objasnio. Problem je odvođenje temperature sa jezgara na IHS a ne sa IHS-a na heat sink. Značajno obaranje temperature je moguće samo delidovanjem. A ulaganje u tečni metal i contact frame se ne isplati za 5C niže temperature. Ako uopšte i dobijete tih 5C.
 
Ma jasno je da se sa delidovanjem dobija najvise, ali ja ne znam da li bih se usudio da to radim. Radio sam davno sa mojim 7700K, medjutim od tada se dosta toga promenilo, nisam dugo posle toga pratio CPU scenu, ali koliko sam skapirao, sada je to nesto komplikovanije uraditi, jer je Intel od 9-te generacije drugacije lepio IHS?
 
Moj savet kao i uvek je da ne treba ništa dirati. A programe za očitavanje temperatura treba koristiti samo kad se sumnja u neki problem. Dok god mašina radi dobro, nema razloga za brigu.
 
Scyter dobices ti tu par stepeni ali najlakse ti je da ogranicis TDP ili spusti napon na CPU na 1.25V ako imas BSOD ove na 1.28 i to je to.
Od 9 generacije pa na dalje IHS ovi su da kazem zavareni tj stavljen je indium koji pousta na nekih 280 Celzijusa.
 
Ja sam kupio Thermalright contact frame od naseg coveka na KP, pa cu ovih dana da ga montiram i uporedim sa stock varijantom, jer i kod mene 13900KF ide na 95c+ u igrama ko iz sale. Ako i to ne uspe da spusti temperaturu onda jos tecni metal da probam.
s cime ga ladis, koje kuciste i koju pastu si namazo..
 
Noctua D15, CM Cosmos 2 Anniversary, Noctua NT-H2. Sve sam obezbedio kako treba sto se hladjenja tice.

Nije meni problem sto ide na 95+c, vec sto na 100c troltuje, a to me vec nervira. Tih 5c ako bih mogao da mu spustim samo sa frejmom bio bi uspeh.
 
A ono mozes i da klikneš dva polja u BIOS i da spustiš 5 stepeni i to bez gubitka peroformansi. Imaš moje rezultate u ovoj temi.
 
Stavi 1.25V posto kod mene na vodi kada pustim plocu da sama stavi napon isto bije 90+ do duse u sintetitic AVX i sve ostalo ali bije kada stavi ja rucno napon onda je vec druga prica.
 
Probacu prvo da ogranicim TDP, pa onda i napon. Ne secam se sad tacno koliko ide u gamingu, cini mi se da prelazi 1.4V ovako na defaultu, na 5.8 GHz.
 
lijepo kuciste, al slab airflow..naprijed samo 1 fan koliko mi se cini. inace nhd 15 i nije preporuka za 13900K/KF . moj savjet aio 360, drugo kuciste (kontam da si mozda sentimentalno vezan al vrijeme je za nesto novije). naravno mozes probati sa tdp, undervolt..
 
Ja sam kupio Thermalright contact frame od naseg coveka na KP, pa cu ovih dana da ga montiram i uporedim sa stock varijantom, jer i kod mene 13900KF ide na 95c+ u igrama ko iz sale. Ako i to ne uspe da spusti temperaturu onda jos tecni metal da probam.
Može li link od koga je kupljen frame ?
Ako ne sme ovde onda na pm
Hvala unapred
 

O ovome ja ovde pricam. I onda dodje neko frame je obavezan vamo tamo gluposti.

1673616737944.png
Evo ovde na ozbiljno vodeno koja je razlika u temp
 

O ovome ja ovde pricam. I onda dodje neko frame je obavezan vamo tamo gluposti.

Pogledajte prilog 371378
Evo ovde na ozbiljno vodeno koja je razlika u temp

Sjajan video. Ovo je već ozbiljno obaranje temperature. Intel bi ozbiljno trebao da razmisli o tome da redizajnira gornji deo procesora. Na primer.
Procesor i dalje može da ima nešto slično heat spreader-u, ali da jezgo u sredini bude potpuno izloženo. Na taj način su kritične komponente koje se mogu oštetiti delidovanjem zaštićene. Uklanja se potreba za delidovanjem i samim tim se ne gubi garancija. Jezegro ostaje izloženo i omogućen je direktan kontakt sa heat sink-om i bolje temperature.
 

O ovome ja ovde pricam. I onda dodje neko frame je obavezan vamo tamo gluposti.

Pogledajte prilog 371378
Evo ovde na ozbiljno vodeno koja je razlika u temp

odgovor na tvoje rijeci boldovane plavom bojom.

nije testiro bez kontakt frame kao sto ti je receno u videu opicija ek velocity2+contact frame gdje je 88C, dok u pocetku poredi sa corsair xc7 92C. tako da ne znam sta da ti kazem osim malo pricas gluposti. takodje kod opcije direct die gdje se postiglo 77C se skloni lijepo intelov ilm i opet se koristi ekwb vrsta contact frame ili ti tacnije kako stoji u kompletu naziv "ILM replacement die guard" za delided cpu..

jedino kod opcije xc7 nije koristen contact frame..e sad zamisli na 13900k kad ljudi strpaju nhd 15 i onda se cude sto im je visoka temp i kad im kazes stavi contact frame ti to zoves glupost..a video ti fino govori sa contact frame kod 2 i 3 opcije dobije se niza temp. ono sto nije uradio jeste ek valocity2 bez contact frame i corsair xc7 sa contact frame...da bi imali potpunu sliku. medjutim i dalje slika je tu da sa contact frame cak na water block dobije se niza temp..naravno deliding je najbolja opcija sto jeste i poenta videa, al ko sto rekoh taj direct die kit u sebi opet ima vrstu contact frame il sto ga oni zovu die quard..
 
 
Evo šta donosi novi BIOS ver. 2204, isprobao sam, u sintetici ne prelazi 91° C i u cinebenchu rezultat mi je bolji za nekih 800 poena od mog podešavanja (totalno nebitna stvar),
temp. CPU - u su tu negde kao i sa mojim podešavanjima, s tim što kod mene CPU radi na 4.5GHz, a sa ovim podešavanjem je oko 4.9 - 5.1GHz prosečno, dok je naveći takt 5.5.GHz.
 

Prilozi

  • 230114130354.jpg
    230114130354.jpg
    90.9 KB · Pregleda: 44
Evo šta donosi novi BIOS ver. 2204, isprobao sam, u sintetici ne prelazi 91° C i u cinebenchu rezultat mi je bolji za nekih 800 poena od mog podešavanja (totalno nebitna stvar),
temp. CPU - u su tu negde kao i sa mojim podešavanjima, s tim što kod mene CPU radi na 4.5GHz, a sa ovim podešavanjem je oko 4.9 - 5.1GHz prosečno, dok je naveći takt 5.5.GHz.

Pa novi BIOS si odma trebao da uflešuješ. Ja sam moju uflešovao pre nego što sam sve stavio u kućište. Odlično da si rešio problem. Ja sam imao sličnu situaciju sa coreboot BIOS-om na jednom od firewall-ova sa i5 procesorom. Temperatura je išla do 95C i sistem se gasio. Izbačen novi BIOS gde je jedini fix bio visoka temperatura procesora.

1673696490153.png

Potpuno ista priča kao kod tebe. Sad vozi i uživaj.
 
Pa novi BIOS si odma trebao da uflešuješ. Ja sam moju uflešovao pre nego što sam sve stavio u kućište. Odlično da si rešio problem. Ja sam imao sličnu situaciju sa coreboot BIOS-om na jednom od firewall-ova sa i5 procesorom. Temperatura je išla do 95C i sistem se gasio. Izbačen novi BIOS gde je jedini fix bio visoka temperatura procesora.

Pogledajte prilog 371473

Potpuno ista priča kao kod tebe. Sad vozi i uživaj.
Tada kada sam se uhvatio u koštac sam i stavio poslednji raspoloživ BIOS. Nešto se juče i danas zezam oko XMP - a, koji ne radi :) , a čitam po netu da novi BIOS dosta pomaže, pa rekoh da proverim i imam šta da vidim.
 
Sjajan video. Ovo je već ozbiljno obaranje temperature. Intel bi ozbiljno trebao da razmisli o tome da redizajnira gornji deo procesora. Na primer.
Procesor i dalje može da ima nešto slično heat spreader-u, ali da jezgo u sredini bude potpuno izloženo. Na taj način su kritične komponente koje se mogu oštetiti delidovanjem zaštićene. Uklanja se potreba za delidovanjem i samim tim se ne gubi garancija. Jezegro ostaje izloženo i omogućen je direktan kontakt sa heat sink-om i bolje temperature.

Sad sam se setio da je moj stari Pentium III Coppermine iz 1999 imao potpuno izložen die.

220px-KL_Intel_Pentium_III_Coppermine.jpg


Trebali su isto ovo da urade i sa 12xxx/13xxx serijom procesora kad su već svesni da ima visoke radne temperature.
 
Momci, nigde slicnu temu nisam mogao da nadjem, ili sam lose trazio, pa cu ovde da napisem, izgleda da sam napravio gresku neku, imao sam i5 10400f sa plocom h510m od aususa, sa 3060 grafikom, odlucio sam da zamenim grafiku, na 3070 sam presao, da bi dobio bootleneck sa ovim i5, zatim sam i njega zamenio na i7 11700k, dobio na sve to nekih 35-40fps u Warzone 2, samo tu igru igram, ali imam sada problem, i7 se greje u igri i do 80 85 stepeni, otvori osam bocnu stranu kucista, ugradio ventilator iznad njega da izvlaci vazduh itd, nesto sam uspeo malo da smanjim, moje pitanje je, da li je to za njega normalno, da li je problem ova maticna posto je bazicna varijanta, ram imam 24gb na 2666, sta mi je ciniti, imam kuler na njemu arctic freezer 34 duo. Nisam mnogo iskusan u ovim stvarima, a na netu nalazim sarene stvari, pa bih zamolio za pomoc nekog konkretno ovde da mi na prvu kaze sta da radim dalje...hvala vam unapred ljudi...
 
nije to strasna temperatura, ali ako hoces da mirnije spavas kupi neki kvalitetniji kuler, i5 >>> i7 >>>> i9 sto se tice power consumption (temperature)
 
kad pokrenem cinebench r23 test , do 100 ide temperatura, čim je procesor na 100 utilization odmah skoči do stotke, tako je i kad sam stress test na Intel(R) Extreme Tuning Utility ...cim se zavrsi test odmah u normalnom radu vrati na 36-37 stepeni. Ne znam kako da resim ako ovo nije normalno? a nije pretpostavljam....
 
Ako su performanse u CB R23 u granicama normale za taj procesor onda je normalno
 
Nazad
Vrh Dno