Šta je novo?

i9 13900KF + tuf gaming z690 plus + noctua nh-d151700 = 100° C

Jednostavno 13900K/13900KS nisu procesori za koriscenje.

To su "halo" procesori za reklamu, i za igranje (overclock, de-lid, tecni azot, tecni helijum, itd, ...)
 
Jednostavno 13900K/13900KS nisu procesori za koriscenje.

To su "halo" procesori za reklamu, i za igranje (overclock, de-lid, tecni azot, tecni helijum, itd, ...)
Vidi mozda jeste tako.
Ali meni je ovo iskreno veliki upgrade.

Prvo prosle godine sam uzeo M1 Pro Max, rad na laptopu mi je bio brzi nego na i9 7980xe, Single core je bio brzi, a multicore skoro isti po brzini. Em jos se ne cuje za razliku od ovih aviona kad ide load na 100% Od kako sam video da mi laptop radi bolje nego desktop masina, resio sam da upgrade uradim :D

Meni 100% brzi single core trenutno koji imam u odnosu na 7980xe mnogo znaci u radu, a multicore kad sve radi na max skoro 75% do 90% veci razultati stvarno mi je veliki skok u radu.
Video rendering 4K / 65k Bitrate koriscenjem Mainconcept HEVC codeca renderinga samo preko CPU (bez grafike) 1 minut video zapisa renderuje za 1 min i 23 sekunde. Ja sam cekao to na prethodnom 2 minuta i 30sekundi. Sad zamisli kolko mi znaci kad radim rendering video zapisa koji traje 1 sat.

Pored toga Unity Editor leti kad krenem da kompajliram shadere za velik projekat. Tako da nije bas da je za reklamu. O gamingu necu ni da pricam tu sam tek video skok veliki u performansama.
E sad dal moze isto da se istera na 13600k mozda da mozda ne.
Mada ok dodje isto kao i memorija na ploci moze dva modula od 7800mhz da rade. al kad stavis 4 iste ne moze :D Tako isto i sa CPU moze 5.8ghz al multicore tuturutu.
 
@Dogzilla Jel imaš neki pa da tvrdiš iz isustva? Ja evo imam jedan i razlika između 13900k i 5800x koji sam imao je nebo i zemlja u korist 13900k. Naravno cena ne opravdava relative performanse u odnosu na jefitnije procesore ali reći da nisu za upotrebu je bezveze.
 
13900K, 13900KS su procesori uz one potrebe sto sam gore naveo, kupuju sa primarnim razlogom/pogonom "da se imaju", "da se gledaju", i "da se pokazuju" ne da se "koriste". Svaki vid koriscenja je naknadan, sekundarne prirode. Za svaku potrebu ima bolja opcija bilo kod Intel-a, bilo kod AMD-a
reći da je neupotrebljiv nije opravdano.
kupovina 13900K/KS je u 98% slucajeva neopravdana

13900K/KS je u 98% slucajeva statusni simbol, nista vise, nista manje (sto je sasvim ok, nista sto sam napisao ne iskljucuje niti je kontra-diktorno sa ovim, proizvod moze da bude obe stvari)

Nisu korisnici krivi sto je 13900K/13900KS ne-ohladiva furuna, niti je na njima da mogu da procene pre kupovine i pre kvalitetnih test-ova koliko ce morati da se cimaju/ili kakva hladjenja da kupuju.

Niti ce ovo trajati doveka, par godina, 20A proizvodni proces, RIbbon-FET + Backside Power delivery/Power Via, in-die cooling, novi napretci u hladjenju, itd, i bice nacina da se hlade Furune, ...
 
Poslednja izmena:
U kom to univerzumu/dimenziji su procesori statusni simbol!!??
Neki ne kapiraju da postoje ljudi koji se ne bave gejmingom nego sistem koriste za daleko ozbiljnije stvari i nije im problem da daju mnogo više para zarad par procenata dobitka.
 
ne na fejsu, na redditu!!
 
Statusni simbol je nesto sto je retko a samim time i skupo. Procesor, bilo koji to nije.
 
@Dogzilla Neupotrebljivo tj. nije za korišćenje i neopravdano ne znači isto. Prvo sigurno nije o drugom može da se priča. Ti si prvo rekao neupotrebljivo.
 
Pa nije redak, ima ga u skoro svakoj iole ozbiljnijoj radnji a ni cena mu nije nista posebno.
Da je neko slopio octa Epic masinu za gejming e to bi bilo nesto! :)
 
Moj statusni simbol je trenutno shit onda i9 7980k me kostao pre 6 godina 240k samo cpu. Ovo je onda low cost shit prosecnog korisnika. Kako ja sad da se pohvalim na redditu sa ovim low cost cpu? :D

Pa bre nije cpu iPhone 14 Pro Max
 
Aj da ga neko kupi za gejming pa bih mogao da se slozim. Moj 13900k se isplatio u roku 2 dana, i takodje mi je podigao nivo produktivnosti i kvaliteta uz sve probleme koje donosi. Ljudi koji zive od slicnih stvari gledaju da kupe najbolje u odredjenom trenutku da ne bi morali da rade upgrade svake godine/druge godine posto sam upgrade nas kosta u vremenu koje nemamo obicno... ovako se nadam da sam miran bar 3/4 godine. Mislim da nikome nisam spomenuo koji procesor imam u mom sirom okruzenju, jer ih iskreno ni ne interesuje. Toliko o statusnom simbolu lol... pre bih ga uporedio sa kupovinom traktora, nego ferarija.
 
Uopšte nije poenta da li ti se isplati ili ne. Poenta priče je da sve što je ''najbolje'' u nekoj kategoriji je nekome predmet želje...
 
Uzeo sam NZXT kraken 360, u avgustu,
temperature po testovima su niže za oko 5 stepeni, u igrama ide od 7 do 10 stepni niže.

 
Aj da ga neko kupi za gejming pa bih mogao da se slozim. Moj 13900k se isplatio u roku 2 dana, i takodje mi je podigao nivo produktivnosti i kvaliteta uz sve probleme koje donosi. Ljudi koji zive od slicnih stvari gledaju da kupe najbolje u odredjenom trenutku da ne bi morali da rade upgrade svake godine/druge godine posto sam upgrade nas kosta u vremenu koje nemamo obicno... ovako se nadam da sam miran bar 3/4 godine. Mislim da nikome nisam spomenuo koji procesor imam u mom sirom okruzenju, jer ih iskreno ni ne interesuje. Toliko o statusnom simbolu lol... pre bih ga uporedio sa kupovinom traktora, nego ferarija.

13700/900 imaju single core neverovatan, meni je skok sa E5 xeona na i9-78xx bio kao drugi svemir
a mogu misliti kako je na 13700/900, mada svi iz 13 serije imaju visoki single core
ako se ne varam msm da radiš u 3dsmax, ako nisam pogrešio, meni se do i9-78xx rad svodio na manje više čekanja svega
attacha, mat editora...sve, šta god ti padne napamet ima neko kašnjenje i razvlači se....ovo sad...radi ko AutoCAD! u stvarnom vremenu.
a trotlovanje...pa dobro, neć rendati za sve pare, al bože moj...rendaće za 95% para, pa šta je tu je...
i 13700/900 bukvalno odlažu upgrade grafike za najmanje jednu generaciju, ako imaš dovoljno VRAMA
viewport leti, a to se sećam iz vremena P4 da mi je zapravo upgrade CPU najviše donosio FPS u viewportu.
Msm da sa 13 serijom se fizički odradi u 3dsmaxu i do 30% najmanje posla dnevno više, toliko taj single core znači brži.
 
Znači single core I veći boost, ali ne po svaku cenu...
Ovo što Amd i Intel rade sa poslednjim generacijama je budalaština. Mogli su lepo ove 1x900k/7950x malo da skrate sa klokovima i da imaju odlične procesore koji rade stabilno po defaultu na konto 5 - max 10% performansi.
Ovako, ostaviš render u pozadini i kad krene da throtluje, ni browser ne možeš da koristiš, a kamoli nešto da uradiš u fotošopu.

Ovo sve, većini na forumu nije problem jer znaju da podese procesor da radi kako im odgovara. Ali šta će oni kojima treba jak procesor za posao, a ne interesuje ih hardver?
 
Bilo bi dobro da shvatite da nije dobro da procesor radi na 100c, jer ako pocesor radi na 100c onda je se i naponska dosta greje... To jednostavno nije normalno i ako oni kažu da jeste... Pa kad već nisu fabrički onda mora ručno da se podesi sistem da ne prelazi 85c,a to može lagano da se uradi a da se ne izgubi nista u render performansama, ili mozda do 5% performansi u odnosu na default i to ako je CPU bas neki loš primerak.
 

@Lemaja

"...a to može lagano da se uradi a da se ne izgubi nista u render performansama...."

Zavisi, na nekim 660/760 pločama intel je vrlo mudro na novijim biosima onemogučio smanjenje voltaže....690/790, da...tamo sve radi kao sat.
Evo gospodin "inženjer iz Intela", bezočno lupeta gluposti, i ostaje živ, kao CPU mora da se dooobro zagreje da bi brzo radio! Eto bukvalno to kaže, poslušajte




@Dusan94

Da, zašto to rade?! Meni je svaki odgovor kao iz teorija zavere došao, gde mislim inače da ima i dobrih teorija, nebitno...
Mogli su sami da odrade undervolt, i to je to...ali nisu, i, obični ljudi većinom i ne znaju da trebaju pratiti T! na kraju krajeva...
Kupio sam komp, stisno render i lego da spavam, recimo, da grdne pare Krkatronu, i šta sad imam ja da brigam i da gledam?!
Mada, ima i druga fora, svi brendovi na zapadu, koriste xeone, kod njih mislim da ovih cvrca nema....
 
Nazad
Vrh Dno