Šta je novo?

GeForce RTX 4000 Thread [za adapter, konektor i kabl postoji posebna tema]

Meni je skroz OK i 1024x768 na 17" crt monitoru...tj bilo je ok tamo negde krajem 90tih.....pa posle tokom 2000tih je bila skroz OK 1280x1024....pa onda od 2010 1080p.....pa od neke 2018 1440p....i eto stigosmo do nekih novih rezolucija i standarda tj 2160p...😁

Nego,4080 super brža od 4080 za 4-5 fps-a? 😄
 
Meni je skroz OK i 1024x768 na 17" crt monitoru...tj bilo je ok tamo negde krajem 90tih.....pa posle tokom 2000tih je bila skroz OK 1280x1024....pa onda od 2010 1080p.....pa od neke 2018 1440p....i eto stigosmo do nekih novih rezolucija i standarda tj 2160p...😁

Nego,4080 super brža od 4080 za 4-5 fps-a? 😄

GPU je "veći" za ~5% tako da ne znam zašto su je nazvali super. Možda jedino ako imaju u planu da prave RTX 4080 Ti od škarta koji je trebao biti RTX 4090.
 
Ko misli da je 4090 skupa neka izračuna pod pretpostavkom da je kupio u prvih mesec dana po ceni od 2000e koliko ga dnevno ta kartica košta za 3god korišćenja, stim da je posle 3god kada se pojavi 5090 proda za 1000e što je realno, a siguran sam da neće morati da se menja kada se pojavi 5xxx serija iz prostog razlog jer igre ne mogu da postanu tako zahtevne do pojave novih konzola... Ko je koristi poput mene za 1440p a takvih je možda i najviše, jer većina ne pati za 4k, nema za čim da pati, ta rezolucija čak i na velikim ekranima nije neophodna a kamoli na monitoru. Ko god da puši za taj isti vremenski period ispušiće 3x4090, tako da je cena 4090 zanemarljiva u odnosu na to što se za 3god korišćenja dobija gaming bez kompromisa, pa i duže od 3god.
Ja mislim da je najbolje da ti ostanes na RTX4090 posto si na QHD kao i ja stim sto cu ja u sledecoj generaciji da skocim na 5090 Super Ti :)
 
Ja mislim da je najbolje da ti ostanes na RTX4090 posto si na QHD kao i ja stim sto cu ja u sledecoj generaciji da skocim na 5090 Super Ti :)
4090 guramo dok je aktuelna 4K rezolucija, sa 5090 bi ipak morali da opipamo 8K :) Samo sto su apetiti porasli, ispod 100Hz ne valja :D
 
Ne kapira da je moje "rantovanje" upuceno na generalno losu praksu i negativan trend GPU-a koju je nVidia kao glavni "trendseter" pokusavala sa 2000 i konacno uspela da uspostavi sa 4000 serijom i koje cemo tek jos vise da osetimo na kozi u buducnosti.
Pre svega cenovno a potom i kroz implementaciju/forsiranje RTX.
Sto se cene tice x090/titan serija je na papiru 2k, ali bice sa sledecim generacijama 2.5-3-3.5k -> pitanje je kroz koliko ce onda cigara/jogurta da pravda svoju kupovinu.
Gde je onda limit za to "igranje bez kompromisa" ako Titan/x090 modeli sada kostaju 2-2.5k a x080/x90xtx 1-1.5k uz "malu korekciju" (na papiru) 1-2g posle launcha?
A to ce da se reflektuje i na podizanje cena za nV i AMD modela iz nizih kategorija jer im se ocigledno isplati da prodaju manje modela/primeraka po trenutno ludackim cenama (ako je verovati prodaji trenutne generacije i stanju na lageru).
Pritom ovaj leap u perfomansama za refresh modele "super/xtx" je nepostojeci i verovatno buduca praksa -> prepakovace/preimenovace postojece launch modele i oboriti cenu za 200$ (koja je samo na papiru dok u praksi kod prodavaca i nema), dok je AMD u fazonu "why bother" i ostavio identicno sa launcha.
Svi recenzenti se slazu da je ovo "neslana sala" sto je nV uradila sa super refresh modelima i kao uvek opipavanje trzista za buduci model poslovanja.

Uz to sama RTX i DLSS (+pandan kod AMD-a) tehnologija ostavlja dosta za manipulaciju kod samih proizvodjaca kako bi dalje segmentisali i upselovali modele za trziste (cak i generacijski sasekli podrsku) kao game devova koji vec mogu da to dodaju kao reklamiraju kao feature odnosno u dogovoru sa nv/amd uticu na performansi nekih karti iako bi trebale da rade na ultra settings.
Uz to da ne pricamo koliko cemo tek videti half-baked i neoptimizovane igre koje ce "procvetati" i ostaviti da rtx/dlss/fsr/pt/fg "dopleglaju" po pitanju performansi i vizuelnog iskustva.
 
Poslednja izmena:
Neće niko dežurati i brisati vaše prepucavanje. Držite se teme ili će tema nastaviti bez vas.
 
 
Da li postoji neki MSI model da valja u 40xx seriji uopste? Koji god build da sam gledao, preovladava Asus i Giga.
 
Ja nesto merkam 4080 super slim al cu se nacekati do nekog testa, ako je ja ne testiram :D
 
Zanimljiv poznati dizajn...
 
Poslednja izmena:
Pala je ipak 4080 super, msi gaming x slim (kao slim karta zauzima 3 slota). Testiram jos mada nesto cenim da ce i cpu drugi morati da padne, za sada sam samo probao cp2077 sa pt+dlss q 60tak fps, sa fg 120 lagano. Zauzece karte izmedju 95-99% stim sto kad uletim u bas neki krkljanac tipa centar grada padne usage i na 80% dal je cpu ili neke ne optimizacije nemam pojma. Drzim je trenutno kako je stigla u silent modu temp max 68c fanovi uglavom 1200-1300rpm znaci ne cuje se, coil whine se ne cuje bas sam uvo naslonio na kuciste. Probacu ovih dana i gaming mod cisto da vidim kako se ponasa. Me happy:D

IMG_3787.jpgaaaa.jpgCapture.JPG
 
Za ovu zver to je slim 🤣
 
Au, trokrilni :LOL: Sta ocekivati od MSI, mrzim ih... Ali nemoj me slusati, vise sam ljubomoran - nego sto mrzim MSI :p Sta si radio sa 3070 Ti, trazim jednu takvu - idealna je za ovu moju KONFIG - koju cu ostaviti ćerki uskoro!
 
Ако је ово тачно 4060 Ti, делује да се цене полако спуштају на предрударске. Ја сам тада 1060 купио за 40к, а оријентационо толико је и ових 345 зелембаћа.
Сада само да 4070 (и супер) добије снижење на бар 500 европљанина, и могли би да кажемо да се тржиште колико-толико вратило у нормалу.
 
Au, trokrilni :LOL: Sta ocekivati od MSI, mrzim ih... Ali nemoj me slusati, vise sam ljubomoran - nego sto mrzim MSI :p Sta si radio sa 3070 Ti, trazim jednu takvu - idealna je za ovu moju KONFIG - koju cu ostaviti ćerki uskoro!
Moram da je nosim na reklamaciju, pisao sam vec za problem u temi 3000 serije, kad je karta pod opterecenjem svremena na vreme se javljaju neki artifakti. A to mi je potvrdio veceras i serviser iz A**m servisa kad je pogledao. Unlucky :(
 
Jedno pitanje, sta je ovo gpu rail powers, prilicno odsutpa od gpu power?
Capture.JPG
 
Evo i ja da se "zapljunem" u temu, stigla 4070 Super u Asus Dual izvedbi :)

Doduše ide u sinovljev računar, ali neće sin stalno biti kod kuće, jelte :ROFLMAO:

20240206_214036.jpg

Ne znam šta da radim sa ovim nesrećnim 12VHPWR kablom, u pitanju je BeQuiet Pure Power 12M napajanje, kabl je krut kao drvo, jedva sam ga dole od napajanja provukao da se što manje savije, a gore nema šanse da vratim staklo a da ga ne prignječim... :unsure:
 
Ne znam šta da radim sa ovim nesrećnim 12VHPWR kablom, u pitanju je BeQuiet Pure Power 12M napajanje, kabl je krut kao drvo, jedva sam ga dole od napajanja provukao da se što manje savije, a gore nema šanse da vratim staklo a da ga ne prignječim... :unsure:
zeznuto toliko da se izdvojilo u posebnu temu
 
Jedno pitanje, sta je ovo gpu rail powers, prilicno odsutpa od gpu power?
Pogledajte prilog 427650
Nije li to Total Board power (koliko Ampera vuce naponska sekcija karte pomnozeno sa naponom ~12V), sumirano snaga koja ulazi kroz 12VHPWR plus kroz PCI-Express.
GPU Power bi trebalo da bude potrosnja samog cipa (bez RAM-a, ventilatora, osvetljenja, gubitka na naponskoj sekciji i kroz samu plocu)
 
Nije li to Total Board power (koliko Ampera vuce naponska sekcija karte pomnozeno sa naponom ~12V), sumirano snaga koja ulazi kroz 12VHPWR plus kroz PCI-Express.
GPU Power bi trebalo da bude potrosnja samog cipa (bez RAM-a, ventilatora, osvetljenja, gubitka na naponskoj sekciji i kroz samu plocu)
Da dodam na ovo, posto je konfuzno ocitavanje. GPU Power minimum ocitavanje (~18W) je vece od Rails Power (konektori sa napajanja) jer u idle graficka dobija snagu od slota + jos malo od napajanja. GPU Power je samo za graficki cip, Rails Power daje vece max ocitavanje (~360W) jer je u to ukljucen ceo PCB graficke (vec pomenuti Total Board Power) koje napajanje snabdeva. U Rails Power ne bi trebalo da je ukljuceno napajanje iz samog slota. Imas verovatno negde i Total Board Power (TBP/TGP) koji ukljucuje i Rails Power i napajanje iz slota, za celu graficku karticu (cip + VRAM + etc.)
 
Dosle su na red i Super kartice. Evo nekih poredjenja i rezultata standardna 4070 vs Super.
Ovaj model po default-u trosi negde oko 200-210w. Temperatura oko 70c na auto.

Kako izgleda citava konfiguracija link ovde:



Unigine Full.jpgSUPERPOSITION Full.jpgTOMB Full.jpgHorizonZeroDawn QHD Full.jpg
 
Solidan boost. Steta sto nije bilo moguce uraditi testove na istoj platformi i tako dobiti jasniju razliku. Ali i ovako je ok. Ne igra svakako cpu ovde bitniju ulogu.

Za 2K rezoluciju karta je pun pogodak.
 
Ne igra CPU tu presudnu ulogu pogotovu na default. Sve konfiguracije koje sastavljam su detaljno protestirane. Nekad imam iste ili slicne setup-e, nekad nemam.
Nemam vremena da pravim duple testove koristeci i moju privatnu platformu. Za QHD je sasvim korektna karta, cini mi se da je sa ovim modelom postignut najveci skok.
Videcu kakva je 4070 Ti Super i 4080 Super.
 
@PCBeast Jesi isprobavao undervolt na 4070, koliko moze da se smanji potrosnja a da performanse ostanu priblizno iste? Hteo bih da uporedim sa mojom 7800XT, kad se optimizuje performance per watt na obe.
 
Nazad
Vrh Dno