Šta je novo?

GeForce RTX 3000 Thread

To su vec dosta bolji rezultati, poigraj se malo sa custom fan curve
 
Kako da se poigram kad nisam vičan?Fanove rade sami tj ništa nisam podešavao a temperatura je kao što rekoh kao napolju,klime nema,kićište zatvoreno,6 fanova ali su krš neki od 1200 rpm...
E sad možda dok ne stignu padovi da otvorim stranici dok igram da pogledam i tako rezultate?
Pratio uputstvo,on je msm na 900 poceo da dize 134-138 tako sam i ja uradio...nakon toga samo se postavilo ovo na ekranu ...
 
Update: izgleda da su ipak (tajno - bez objave) u novim drajverima iskljucili LHR.
Iako me mining ne zanima - ali eto lepo je znati da prakticno su odustali od LHR price makar za ove 3000 serije.
Zavojnice? Cek ono kao CRT televizorima zujanje?

Ja ladno cujem tako nesto - medjutim ne dolazi (samo) od GPU vec i od CPU odnosno VRM-ova po mom shvatanju. Kada zakucam makar i jedno jezgro na 100% krenu ti visoki cudni zvuci koje samo ja cujem ("samo vi lezite, opustite se i ispricajte kad je sve to pocelo?" :d)

Hoces reci da su ASUS GPU poznate po tim zvukovima? Neverica - CRT televizori i uspomene! :D

Ovo se ladno ne cuje kada radi prime95. Samo kada radim odredjeni ML training koji zauzima 100% cpu na oko milion parametara. 🤯 Kakav trip.
 
Poslednja izmena:
Hmm...evo temperature,underwolt od prosle nedelje,nista cackano i evo raylike u temp.
Mada,u sobi pored otvorenog proyora nije vise isto kao prosle nedelje :)
Svakako sam porucio padove debljine 1.5mm iz teme koju mi je Admin ovde preporucio da pogledam pa sta Bog da 🙃
Nisu lose temperature?Naravno zatvoreno kuciste,evo dosao sa posla pa laganih 2h gaminga u fulu 🙃
Nego zasto za plocui pise da je max bio 71c? Danas po danu msm 50c max a juce....ako se ne varam to MAX je bilo da li 120 ili cak 130c !!!
Koliko je to merodavno i sta znaci uopste,zao mi samo sto juce nisam slikao da okacim...
3080 temperature.jpg
 
Jel ima neko preporuku za napajanje sta uzeti u zemlji Srbiji da moze pristojno da tera RTX 3090 Zotac Trinity OC?
do 150e. limitiran sam budzetom a karta je vec stigla.
prijatelj me je savetovao 1000W LC Power LC1000M V2.31 80+ Gold
da li je ono ok? ili ima bolje za te novce?
hvala
 
  • Like
Reagovanja: pmb
Pisao sam vec u drugoj temi, ali ovde da postavim i sliku. Posle apdejta na poslednju verziju drajvera 536.99 Vulkan nece da mi radi. RDR 2 igra ga ne prepoznaje uopste, a do tog apdejta sve je bilo kako treba, Vulkan bio default API a sad je DX12. Probao sam DDU program, vracao na verzije drajvera ispod, i jutros vratim cak na verziju koju sam stavio jos u aprilu kad sam kupo novi komp al opet ovako kao na slici, Vulkan se ne vidi (slika je sa verzijom 536.99). Sistem je Win 11 apgrejdovan sa Win 10 pro, Ryzen 7-5700X i 32 Gb memorije. Da li da cekam sledecu verziju ili da iako ne bih, uradim sistem iz pocetka, bez da igru brisem i ponovo instaliram. Da li neko moze da pogleda kod sebe da li mu je ovako posle apdejta ako je uradio. Hvala unapred367677588_304985158841817_1455584358460886003_n.jpg
 
Probaj sa reisntalacijom drajvera.
 
^ napisao je da je radio sa DDU nove drivere i plus vraćao i stare verzije i opet isto.
 
gpu-z pokazuje da gpu ne podrzava Vulkan, zato i nemas mogucnost da prebacis na Vulkan u igri
kao da je instaliran neki driver bez Vulkan support

nasao sam ovo, ali tvoj cpu nema integisan gpu...
 
Evo mene opet :D Ovako, probao sam DDU ponvo i pustim Win drajvere da se instaliraju, i tu GPU-Z pokaze da ima Vulkan. Pokrenem igru, kaze nema drajvera za grafiku. Stavim taj 536.99 drajver restartuje se komp, ponovo GPU-Z Vulkana opet nema. Onda sam odlucio da ponovo uradim sistem i stavio sam sad Win 10 i 536.99 drajvere i sad ima Vulkan. Verovatno je nesto do sistema bilo jer kad stavljam drajvere samo idem na upgrade, bez da brisem prethodne komplet pa nove da stavim. Sad se mislim da li da apgrejdujem Win na 11 ne znam hoce li se opet ponoviti problem. Ako se odlucim javljam :D Hvala svima na odgovorima i pomoci
 
^ nešto se ubio u windowsu. Ja svaki driver obrišem sa DDU i do sada nisam imao problema ni na W10 ili W11. Bitno da si rešio.
 
Probao sam i to cak dok nisam sistem odradio. Al izbaci neki error_out_of_host_memory i nista se ne desava. Ono instaler kaze kao verzija 1.999 ce biti apgrejdovana na ovu poslednju, i kad sam pokretao Vulkan info izbacilvalo je taj error
 
Imam problem u najavi sa Zotac Trinity RTX 3090 OC.
pri full loadu memorijski kontroler dolazi do 104 stepena. Celo kuciste mi je vrelo kako spolja tako i kad otvorim stranicu.
Hotspot i GPU temp su niže 15-20 celzijusa.
Napajanje u mašini je MSI MPG Series A850GF, 80+Gold, ploča B450 Tomahawk Max II. Kučište kinez MS Industrial Black Widow. Sa 3 stock kulera koji su dosli uz njega.
jel ima neko savet?
Sta je najbezbolnije uraditi sa minimum ulaganja?
 
Promijeniti pastu i termalne padove
 
^ 3090 je poznata da ima problema sa memorijom, sto kažeš najbolje je pastu i termalne padove promeniti.
 
Padove, pre svega. 3090 imaju memorijske čipove i na poleđini karte jer na "glavnoj strani" PCB-a nema mesta za sva 24GB. Pošto su na poleđini, ne mogu da prenesu toplotu na hladnjak već samo na backplate, što je mnogo inferiornije, i to pod uslovom da su uopšte stavili padove tamo...
 
Ako nece da otvara karticu onda jedino resenje da postavi ventove da duvaju direktno na backplate
 
Koliko je otprilike ulaganje u to? Imate li preporuku kod koga u Bgu uraditi ?
ili odneti pouzdanom lokalnom serviseru?
Sa druge strane, savetuju me da menjam kućište za prostornije i bolje provetreno.
Grafika je nova,prvi vlasnik sam, 20ak dana ima kako sam je uzeo.
 
^ ako si je uzeo ganc novu ne bi trebalo da ima odmah te probleme. Zavisno od modela ako se menja pasta i termalni padovi moraš probiti zaštitni stiker na šarafu pa sa tim ti garancija prestaje. Posto si rekao da je u sobi 27c ostavi koji dan tako, kad malo temperature se smire pa ćeš onda videti.
 
Nezgodno je što je nova, verovatno će ostati bez garancije ako je otvori (mada nije zgoreg proveriti)...a sumnjam da će pomoći bolje provetravanje, čip je vreo pa je vreo.
 
uzeo sam preko KP od lika koji je kompenzacijom dobio robu novu neotpakovanu. Ima dosta + ocena, mislim da me nije nasamario ali ko zna koliko je stajala.
Garancije nemam svakako, sad što se tiče zamena paste i padova, odradio bih to ako bi sigurno "smirilo" situaciju.
Ili opcija da je downclockujem?
PS. vidim na kp samo 1 oglas za zamenu termalnih padova prilično povoljno -do 30e.
Jel znate nekog u BGu koji provereno dobro radi to?
 
  • Like
Reagovanja: pmb
uzeo sam preko KP od lika koji je kompenzacijom dobio robu novu neotpakovanu. Ima dosta + ocena, mislim da me nije nasamario ali ko zna koliko je stajala.
Garancije nemam svakako, sad što se tiče zamena paste i padova, odradio bih to ako bi sigurno "smirilo" situaciju.
Ili opcija da je downclockujem?
PS. vidim na kp samo 1 oglas za zamenu termalnih padova prilično povoljno -do 30e.
Jel znate nekog u BGu koji provereno dobro radi to?
Probaj uraditi undervolt kartici pa pogledaj onda temperature. Ne može da škodi.
 
kad sam undervoltovo (po ovom tut. )
čini mi se da su temperature i hotspot i gpu spustile se za 5-7 stepeni, dok memory junction dolazi do 104, pre toga je dolazio do 106...
evo skrinshota pri full loadu nekih 20ak min:
1693392551267.png
 
Nema tu pomoći, 3090 su vurune zguza i tu ništa sem ventilatora direktno u nju ne pomaže prilikom full loada...

Moja je hlađena bila sa 2x14cm noctua industrial, direktno duvali u backplate sa par cm i jedino tako je mogla da ima prihvatljivih 80tak (ako se dobro sećam) stepeni za memoriju, nikakve druge promaje nisu bile od značaja.
Prosto je tako napravljena, backplate nije dovoljan za zadnju stranu, puno vrelih mem čipova, idealno jedino da ide pod vodu sa aktivnim hlađenjem pozadi. Nećeš ništa dobiti zamenom padova, a još ako je u kućištu, mogu da zamislim koliko se kuva.

Edit. Undervolt je takođe rešenje, samo je pitanje koliko mora da se spusti da bi bez aktivnog hlađenja bile normalne temp...
 
  • Like
Reagovanja: pmb
kad sam undervoltovo (po ovom tut. )
čini mi se da su temperature i hotspot i gpu spustile se za 5-7 stepeni, dok memory junction dolazi do 104, pre toga je dolazio do 106...
evo skrinshota pri full loadu nekih 20ak min:
Pogledajte prilog 402802

Po ovome sto si pokazao ti imaš normalne temperature za 3090. U videu iz linka su skoro iste kao kod tebe
 
  • Like
Reagovanja: pmb
Nema tu pomoći, 3090 su vurune zguza i tu ništa sem ventilatora direktno u nju ne pomaže prilikom full loada...

Moja je hlađena bila sa 2x14cm noctua industrial, direktno duvali u backplate sa par cm i jedino tako je mogla da ima prihvatljivih 80tak (ako se dobro sećam) stepeni za memoriju, nikakve druge promaje nisu bile od značaja.
Prosto je tako napravljena, backplate nije dovoljan za zadnju stranu, puno vrelih mem čipova, idealno jedino da ide pod vodu sa aktivnim hlađenjem pozadi. Nećeš ništa dobiti zamenom padova, a još ako je u kućištu, mogu da zamislim koliko se kuva.

Edit. Undervolt je takođe rešenje, samo je pitanje koliko mora da se spusti da bi bez aktivnog hlađenja bile normalne temp...






mozda da zamenim fabricke ventove kucista koji su slabasni i pomalo istroseni i na vrh stavim dva veca. i za cpu kuler eventualno dodam jos jedan hladnjak.
ili? negde na netu sam procitao, lik koristi manji ventilator koji sve vreme duva u otvoreno kuciste.

što se tiče same grafike mene jedino brine temperatura memorije.
tj memory junction temperature.
 
^ ne bi bilo loše i da gore staviš još dva da dodatno izvlace vazduh
 
Nazad
Vrh Dno