Šta je novo?

Fotografije - 2014 - Pitanja, odgovori i razno

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
^ Verovatno da bi onda uz 18-55 uzeo i 50icu plastikfantastik kojim bi mogao fino da eksperimentises velikim blendama :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Za početak se otvori za 50mm 1.8, on je baš jeftin, iako ima svojih mušica super je. Tada ćeš videti šta znači velika blenda, a posebno prajm objektiv.
 
Nadam se da nisi ozbiljan?

Naravno da sam ozbiljan ! Objetkiv ima prespor AF,pravi distorziju na odredjenim duzinama i taman je do zla boga ! pricajuci o kit objektivima 18-55 II je neuporedivo bolji od ovoga ...probao sam da fotkam dva puta sa 18-135 i to je bio uzas .Slazem se da treba uvek imati zoom objektiv ali ne ovaj ;)

^ Verovatno da bi onda uz 18-55 uzeo i 50icu plastikfantastik kojim bi mogao fino da eksperimentises velikim blendama :)

Upravo ! bolje imati i 50mm 1.8 koji kosta 90e i sa njim experimentisati do iznemoglosti jer ce vise nauciti nego sa 18-135
 
Pored Canon 18 135 IS imam, Canon 50 mm II f/1.8, Canon 18 55 STM i Helios 58 mm, 85mm ili 100mm će morati da pričeka jer mi nisu neophodni.
Ovi objektivi zadovoljavaju moje potrebe. Hvala ti na za svet.
 
Купљен пар бежичних окидача Yongnuo RF603 II за смешних 40$ и разбијају у пару са yn565, тек пробах малопре.
 
Canon 18-135 moze biti jako lepo staklo za amatera i pocetnika. Ima dobrih i losih primeraka!
Canon 18-55 moze biti jako lepo staklo za amatera i pocetnika. Ima dobrih i losih primeraka!
Svaki objektiv ima distorzije, prajm ili zum, svejedno je, fizika je neumoljiva.
;)
 
Da ne bi otvarao novu temu, pitanje gde kod nas kupiti Cokin P set, drzac...i ND filtere, ne ove kineske kopije?
 
Kako su se pokazali, citao sam dosta da daju neke tonove ljubicaste, neki pa zelenkaste..? Koje si ti uzeo, nd ili neke druge? Kakva su tvoja iskustva sa njima?
 
Kopije imaju ogroman color cast. Ceo set na ebayu kosta 15$ (nosac, adapteri i 6 filtera), dok samo 1 krsten filter kosta $50$ pa na gore. Pa ti vidi jel mogu da valjaju :D
Ako planiras set filtera, i ako ces nekad ici na UWA objektive, zaboravi Cokin P i idi na Z seriju, ili hitech 100mm/Lee filtere
 
Ok, hvala za preporuku ali gde ih mogu kupiti u Srbiji?
 
Verovatno nigde. Online narucivanje jedino. Sve to izadje prilicno mnogo para, ali si trajno resio pitanje filtera
 
Razmisljam da kupim prvi blic, pa gledam sta je best buy. Za sada ovaj YONGNUO TTL Speedlite YN-565EX mi deluje kao tako nesto. Imam ipak par pitanja. Posto kao sto rekoh prvi put kupujem blic i znam o blicevima samo ono sto sam procitao i pogledao sa youtube-a, interesuje me par stvari. Dakle prvo, koliko je u praksi bitno da mogu da koristim HSS? Koji su preduslovi za koriscenje HSS-a? Koliko sam razumeo i aparat i blic moraju da podrzavaju ovu opciju. Sad, ne razumem da li je to dovoljno, ili zavisi i od nacina na koji se okida blic (radio veza, ic veza...)? Ako zahteva radio vezu, onda ovi jeftini trigeri ne rade posao, je l' tako? Moraju i oni da podrzavaju brzine vece od x-sync-a?

Drugo sto mi nije skroz jasno je to sto svuda pise kako ovaj blic ne moze da se koristi kao "master". E sada, ne razumem da li to znaci da ne moze da se montira na hot shoe i da tako komunicira sa aparatom, ili da ne moze da kontrolise druge, slave bliceve?

Ne znam sta jos je bitno da gledam kod blica? Vidim da ovaj YONGNUO TTL Speedlite YN-565EX podrzava TTL, sto je dobro (mada mi nije neophodno, bar mislim). Ima M mod. Ima i ove ostale modove (S1, S2), sto su valjda slave modovi.

Pod pretpostavkom da je ovo dobar blic, odnosno trenutni best buy, interesuje me da li je neko od vas imao iskustva sa porucivanje direktno sa njihovog sajta? Pitam pre svega zbog nase carine. Ako ne, gde je i kako najbolje, odnosno najeftinije kupiti yongnuo bliceve za Srbiju?
 
Poslednja izmena:
565e se vise ne proizvodi, nema ga vec neko vreme, pojavio se 565 II. Za nikona ga jos par dana nema nigde
Blic je za te pare odlican (iz prve ruke). Jedino sto bih se ja dvoumio da li da uzmem 565ex ili 500ex. Drugi podrzava HSS ali je GN 53 umesto 58. Po gabaritima je malo manji i laksi sto mu dodje kao prednost. Da sad kupujem prvi blic za amatersku upotrebu, verovatno bi to bio 500ex.
To sto nema master mod znaci da ne mozes da kontrolises druge bliceve. On radi u ttlu na aparatu najnormalnije.
HSS ti u zatvorenom obicno ne treba, napolju po danu moze da bude veoma koristan.


Sto se okidaca tice, ako hoces brzu sinhronizaciju, trebaju ti i okidaci koji to podrzavaju, znaci yn622. Od okidaca bih uvek isao na yn622, podrzavaju i ttl, i hss, i imaju AF assist lampu koju jeftiniji nemaju, a cesto znaci.

Iskustva sa carinom su takva da ces je uvek platiti. Koliko, zavisi od carinika. Obicno za te stvari kucaju na googleu i carine po tome.
 
565e se vise ne proizvodi, nema ga vec neko vreme, pojavio se 565 II. Za nikona ga jos par dana nema nigde
Blic je za te pare odlican (iz prve ruke). Jedino sto bih se ja dvoumio da li da uzmem 565ex ili 500ex. Drugi podrzava HSS ali je GN 53 umesto 58. Po gabaritima je malo manji i laksi sto mu dodje kao prednost. Da sad kupujem prvi blic za amatersku upotrebu, verovatno bi to bio 500ex.

Da, sad vidim da je i taj 500EX dobar izbor. Malo je skuplji, ali dobro, nije prevelika razlika. Koliko vidim po netu, kazu da u praksi nije toliko velika i bitna razlika izmedju GN 53 i GN 58. Svidja mi se sto ima HSS, posto bih voleo da kad vec kupujem blic uzmem odmah neki koji ima i to, da ne moram posle da ga menjam za mesec dana.

Sto se okidaca tice, ako hoces brzu sinhronizaciju, trebaju ti i okidaci koji to podrzavaju, znaci yn622. Od okidaca bih uvek isao na yn622, podrzavaju i ttl, i hss, i imaju AF assist lampu koju jeftiniji nemaju, a cesto znaci.

Uh, ovo je lepo, ali je i dosta skupo. Na sajtu kostaju skoro 100$. Mozda bih za pocetak uzeo blic bez okidaca, pa kasnije kada skupim pare da izmem i njih. Koja mi je opcija za koriscenje blica bez okidaca? Je l' mogu da koristim popup kao okidac, kada je blic izvan aparata? Koliko je to primenjivo u praksi, posto kazu da po dnevnom svetlu i na nekim vecim daljinama, ne radi bas najsrecnije. I da li bih na taj nacin mogao da koristim HSS, ili ne bez okidaca? I jos jedno samo pitanje. Imam canon 600d. On podrzava HSS, je l' tako?

Iskustva sa carinom su takva da ces je uvek platiti. Koliko, zavisi od carinika. Obicno za te stvari kucaju na googleu i carine po tome.

Da, toga se i plasim. Imam vec lose iskustvo sa njima i trudim se da sa njima imam sto je manje posla moguce. A je l' postoji neki izvor, radnja ili sta god, gde se u Srbiji moze ova vrste opreme kupiti, po nekim cenama koje nisu mnogo vise od ovih sa sajta? Ako je zabranjeno o tome javno, mozes mi, ili ako neko drugi zna, odgovoriti preko pm-a.
 
600D možeš da koristiš kao master za okidanje blica, ali imaš upravo taj problem, da je domet mali, da je dosta nepouzdano napolju itd. Za experimentisanje po kući i sticanje svesti o off-camera blicu je OK, ali će ti vrlo brzo zatrebati bolji trigeri ako kreneš u tom pravcu.
 
Sa pop-up blicem kao komanderom si dosta ogranicen. Ne mozes da koristis HSS sa njim, za to ti treba 622 okidac.
Svi Canon aparati podrzavaju HSS, dok kod nikona to nije slucaj u nizim klasama (tek d7000 podrzava)
 
E hvala. Mislim da sam sada otprilike zaokruzio sliku sta mi treba. Verovatno ce to biti 500ex, pa onda i okidaci u neko skorije vreme.
 
Bad Habbit-Погледај мој последњи коментар у вези окидача. Иду и до 150метара колико видех. А "цијена права ситница". Једино што немају HSS али ја сам их узео јер ми ни апарат тренутни нема ту опцију. Колико видим 622 су око 80$.
 
Nije to bas "jedino" sto nemaju HSS. Nemaju ni TTL, nemaju ni AF assist lampu, a nemaju ni pouzdanost kao 622 ;)
 
TTL је тотално неупотребљив. То сам сазнао одмах по куповини. Барем мени. Поузданост, видех један-два видео клипа где се не сихронизују у неким случајевима, али углавном речи хвале. AF лампа је рецимо као неки недостатак поред HSS. Наравно све зависи од потреба.
 
Za te pare koliko kostaju su OK. 622 je skroz druga prica. Imam i jedne i druge. rf603 sad koristim samo za okidanje aparata kao daljinski :)

rf603 vec na 1/200 znaju da se ne sinhronizuju, iako na papiru rade i malo preko toga.
TTL je daleko od neupotrebljivog, naprotiv, u vecini situacija odradjuje kako treba.
 
Могуће код тебе. Комбинација код мене(yn565ex+d3100) је увек претамна и TTL нема појма па чак и у благо светлом амбијенту. Ручно подешавање је потребно скоро сваки пут. Окидачи раде и на 320 ако кропујем мало. Ниједном није изневерио. Могуће да су твоји фалични што је врло могуће са било којим "чајна" геџетом:).
 
Подржава до 250 а пробах до 320 чисто из зајебанције:).
 
Ja guglam i vidim 1/200 u specifikacijama pa mi nije jasno ;)
 
Uzecu ja ipak te skuplje okidace. Mozda ne odmah, ali uskoro. Ipak ako vec uzimam blic sa HSS, onda bih voleo da to mogu i da iskoristim, a za to mi trebaju okidaci koji to podrzavaju. :)
 
Млађо, чудно. Тако пише у specs у праву си. Али опалих пар на 250 и покрива фул. Bad Habbit-паметно.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno