Šta je novo?

eFakture

Nazalost.Nema niko elektronski potpis, tako da cu verovatno, preko consent-a da resim sve to.
 
Imam jos jedno pitanje
Da li je moguce, da ja odem do poste, po consent parametre, a onda sa tim parametrima prijavim majku, preko njenog telefona?
 
Zašto da ne.
Tvoja lična stvar je na koji ćeš telefon da ubaciš cid.
 
Imam jos jedno pitanje
Da li je moguce, da ja odem do poste, po consent parametre, a onda sa tim parametrima prijavim majku, preko njenog telefona?
sa svojim parametrima ne, sa njenim da. ali, onda ti treba ovlašćenje ili da ona ode do pošte.
no, možeš sebe sa svojim parametrima da prijaviš na njenom telefonu. doduše, istovremeno možeš biti prijavljen samo na jednom uređaju
 
Znaci, mogu, da odem do poste, da izvadim za sebe parametre. Zatim, sa tim parametrima, prijavljujem se, na drugi telefon, i sa njim je moguce da se uloguje, dok ja nisam kod kuce?
 
Ne moraš da ideš do pošte, sam sebi možeš da izdaš parametre za consentid kada već imaš drugi sertifikat, a imaš.
 
Siguran sam da ti tačno znaš šta želiš da postigneš, ali si pitanje postavio na takav način da ćeš opet potencijalno pogrešan odgovor.

Sa podacima iz pošte kreiras nalog na Consent ID. Kada kreneš da se uloguješ na e upravu, izabereš da ideš preko Consent, stići će ti notfikacija na telefon. Dozvoliš logovanje i e uprava te pušta na portal.

Računar sa kog se loguješ i telefon na kome je Consent aplikacija ne moraju da budu jedan pored drugog, ali je potrebno da telefon bude online, da bi dobio notfikaciju.
 
Nazalost, izgleda da sam zeznuo stvar.
Dodao sam svoj telefon, na cid, i sada ne mogu drugi telefon, tj telefon majke da dodam.
Mislio sam, samo da iskopiram id i registracioni kod, ali nece.
 
Ti tamo u inostranstvu nemaš pristup internetu?
Šta je uopšte problem da iz inostranstva pošalješ tu jednu fakturu dnevno?
Ako imaš interneta pošalješ je sam,
ako imaš interneta a nemaš vremena da radiš fakturu, oni kada pošalju zahtev da se uloguju ti samo potvrdiš na telefonu,
a ako nemaš interneta tamo, pa snađi se da imaš na par minuta dnevno :)
 
Tako ce biti.
Necu odande slati fakturu, ali prihvatacu zahtev.
Hteo sam to da sredim, da ubuduce ne razmisljamm, ali sam malo zeznuo stvar.
Zanimljivo, kada pokusam da dodam na drugom telefonu cid, ubacujem svoj id i registracioni kod, , ali uvek izbaci da je neispravan taj registracioni kod.
 
Pa već si ga aktivirao, nisam probao ali bi teoretski trebalo da možeš da opozoveš taj nalog i da izdaš novi za novu prijavu.
 
Uspeo sam.
Uradio sam backup, sa svog telefona, i poslao na drugi.
Tamo sam isao na logovanje, sa tim fajlom, i proslo je.
 
inače, za ConsentID i druge stvari vezane direktno za eUpravu postoji tema
 
Paušalac-preduzetnik sam (van PDV sistema).

Treba da pošaljem e-fakturu centru za kulturu pošto je u pitanju javni subjekat kao dobrovoljni korisnik.

Pristupio sam portalu e-faktura i imam dve dileme:

1. Da li unosim SS i PDV-RS-33 kao osnov za oslobodjenje od PDVa? Pretpostavljam da SS unosim pod PDV kategorijom u rubrici desno od cene?
2. Šta unosim pod polja:
  • Broj dokumenta
  • Broj Narudžbenice/Broj Fakture/Broj Ponude
  • Broj okvirnog sporazuma
  • Šifra objekta
  • Interni broj za rutiranje
  • Poziv na broj
  • Broj modela poziva na broj

Od Centra mi u ugovoru ništa nije naznačeno, a po broju faktura, ja bih ovo zaveo kao 02/2023

Hvala unapred na odgovoru.
 
-Za one koji nisu u PDV-u bira se PDV kategorija SS, i bira se osnov za
oslobođenje/izuzeće od PDV-a PDV-RS-33

Ovo vazi ako kupac nije u PDV. Centar za kulturu verovatno jeste u sistemu PDV.
 
@Mudri Ok - šta onda biram kao neko ko je van PDVa a saradjuje sa subjektom koji jeste u sistemu PDVa?
 
Ako izdajem fakture javnim ustanovama, u obavezi sam nažalost. Štaviše, konkretna ustanova za Kulturu mi je tražila konkretnu e-fakturu da bi mogla da izvrši uplatu.

Dobrovoljni korisnici SEF: Svi subjekti koji nisu obavezni da koriste SEF po zakonu, ali se dobrovoljno opredele za korišćenje SEF. Ukoliko se odluče na korišćenje SEF, u obavezi su ga koristiti celu tekuću i narednu kalendarsku godinu. U toj situaciji se na njih sve obaveze primanja, slanja itd. primenjuju na isti način kao i na subjekte privatnog sektora.
NAPOMENA: Sva pravna lica i preduzetnici (obveznici poreza na dobit pravnih lica i poreza na prihod od samostalnih delatnosti) koji nisu u PDV sistemu, ukoliko treba da izdaju bilo kakav zahtev za isplatu subjektima javnog sektora, biće dužni da se registruju u SEF, kao „dobrovoljni“ korisnici, na koje se primenjuju propisi kao za subjekte privatnog sektora.
 
Poslednja izmena:
Nije bitno kome izdaješ, ti pošto nisi u pdv-u uvek stavljaš SS i PDV-RS-33.
Dodaješ u delu
Osnov za oslobođenje/izuzeće od PDV-a
kategoriju i osnovu,
a onda kod svake stavke u fakturi skroz desno biraš SS.
Još ti je bitno da vidiš da li treba faktura da se registruje i u sef, pa ako treba moraš da štikliraš to polje.
Ovo ostalo za brojeve i slično će ti izbaciti grešku ako nisi popunio neko polje, pa ga popuni.
 
Da li i vama stoji na Portalu, eID.gov.rs, kada se logujete za Efakture pomoću ConsentID - "Dostupna je nova verzija mobilne aplikacije... Potrebno je da ažurirate aplikaciju." ?

Ovo mi stajalo ranije kada prepoznaju da koristim matoru App.
Sada već nedeljama stoji ovaj info a imam najsvežiju verziju. Možda ih buni Android 13?
 
Paušalac-preduzetnik sam (van PDV sistema).

Treba da pošaljem e-fakturu centru za kulturu pošto je u pitanju javni subjekat kao dobrovoljni korisnik.

Pristupio sam portalu e-faktura i imam dve dileme:

1. Da li unosim SS i PDV-RS-33 kao osnov za oslobodjenje od PDVa? Pretpostavljam da SS unosim pod PDV kategorijom u rubrici desno od cene?
2. Šta unosim pod polja:
  • Broj dokumenta
  • Broj Narudžbenice/Broj Fakture/Broj Ponude
  • Broj okvirnog sporazuma
  • Šifra objekta
  • Interni broj za rutiranje
  • Poziv na broj
  • Broj modela poziva na broj

Od Centra mi u ugovoru ništa nije naznačeno, a po broju faktura, ja bih ovo zaveo kao 02/2023

Hvala unapred na odgovoru.
Kao prodavac koji nije u sistemu PDV koristiš taj osnov koji si naveo bez obzira ko je kupac.
Obavezno je : Broj dokumenta, poziv na broj i model poziva na broj; za firme koje su na budžetu obavezno je navesti broj porudžbenice ili broj ugovora.
 
Ne.
Prilikom fakturisanja potrebno je da ima tačan podtak o nazivu kupca i bar njegov PIB.
Kada unosi podatke o kupcu tj kada pravi novi kontakt unosi prvo naziv a u padajućoj listi pronađe kupca za koga već postoje svi podaci.
Plus, štiklira da račun ide u CRF
 
Ako ne stiklirate CRF aplikacija pita za to pre potvrde, pa je i taj korak osiguran ✌️
 
radi li Vam SEF ?
Negde oko podneva je prso, baguje... pa cisto da proverim da l i je do njega ili poslovnog programa
 
Kuriozitet je i to sto danas ni Banka InteZa payment gateway na online shopu je zestoko bagovao... kartice koje su uvek prolazile danas nisu, nekoliko sati, i da u sred bela dana.
Sredili su oko 16h doduse...
Cudan dan skroz.

Lazem, nije kuriozitet, nego pravilo... sve je nekako danas, uhh, nemam reci da kazem a da ne bude jako neprikladno...
 
Nazad
Vrh Dno