Šta je novo?

Bus Plus tehnologija

Vas beograđane može da spasi samo par-nepar vožnja, kao u Atini.
 
bilo pre 30 godina pa nije uspelo. ;)
 
Beograd (i Srbiju) bi moglo da spase veliko seljenje privrede i trgovine van glavnog grada. Udaranje posebnih poreza u BG, a značajne poreske olakšice u drugim mestima, povećanje kvaliteta života u manjim mestima finansirano iz budžeta (a ne samo iz lokalnih izvora, gde u principu nema ništa jer nema ni privrede koja je 90% u BG) i bla. bla. bla.

Država bi trebala da vodi politiku sprečavanja koncentracije stanovništva u velike centre. Sada to nema. "Razvoj" (kakav god da je) je stihijski a takvi se uvek završavaju ovakvim centralizacijama. Metode postoje, sjajan primer je Slovenija, da ne spominjemo mnogo bogatiju Francusku, Nemačku, Švajcarsku.... Tamo se planirano vodi računa o tome da se destimuliše selidba ljudi iz manjih sredina u veće. Metode su brojne. Kod nas o tome niko (u vladi) ne razmišlja.
 
Vas beograđane može da spasi samo par-nepar vožnja, kao u Atini.

vas Beogradjane moze da spasi samo to da se svako vrati u svoj zavicaj iz kojeg potice....

mada,pitanje je da li bi onda Bg ostao sa pola miliona stanovnika...:)
 
Sve nekako imam osecaj da najvise kukaju oni koji su dosljaci i koji su dosli iz manjih mesta, izvolte gospodo vratite se odakle ste dosli pa ce vam sve biti u krugu od kilometar. Ovo za posebne poreze na zivot u Beogradu, to sam video u Americi cini mi se, da ne mozes da se doselis u New York cini mi se, odnosno mozes, al su takse ogromne. Znam ja, svi bi da pronadju svoju srecu u velikom gradu, al onda nema kukanja. Lepo uvesti poreze samo dosljacima.

@ NShappy

A sta mislis kako bi tebi bilo da ti uvedu neke poreze na zivot u NS, iako si recimo rodjen tamo, i tvoji roditelji isto? Pustite te price. Porez da, al za dosljake i cao zdravo, svako svome kraju. Taman bi svaki dosljak koji ipak resi da se doseli, lepo placao takse i poreze i eto budzeta za nove autobuse.

Inace slazem se sa time da je prevoz u jako losem stanju. Placamo ga papreno a kvalitet usluge je katastrofa. Guzve u gradu, guzve u autobusu, dve trecine nema klimu, oni sto imaju cesto je i ne pale ili ne radi, polovina ovih bus plus automata se vec posle 6 meseci raspada... Ne shvataju da ne mozes djonom na narod, vratice ti sa 10 djonova. Da su prvo lepo ulozili u nove autobuse, pa u klimatizaciju svih postojecih kapaciteta, pa i da budu ostriji, ovako, placamo maglu, vozimo se u poluraspalim autobusima, koji su krcati, a sad jos i kao odredjuju nova pravila ulaska... Cackaju mecku, ovaj narod je ionako na ivici zivaca, sve imam neki osecaj da ce biti 5. oktobar part II, krastavac nije dugo.
 
@vratite se u vaš zavičaj

'Aj' nemoj da pričate gluposti, u koji zavičaj da se vratim pošto sam sa 3. i 4. generacija Beograđana zavisi sa koje strane se gleda. Kod čukundede u Čibutkovicu ili Dražinoviće ili kod pradede u Petrovaradin ili Valjevo. Niti imam zemlju niti nasleđe, dede i pradede su se odricale u korist braće i sestara i šta sad. Šta fali Njujorku, bio sam tamo i fantastično je i ima i doseljenika incijalnih generacija i starosedeleaca od po 200 godina, tamo se diče time što doseljenici donesu malo svoga u grad ali i utiču na iste da prime norme koje važe u takvom megalopolisu. Meni je bilo izuzetno drago što je visila naša zastava na Tajms skveru i pisalo dobrodošli u NY, i svaki dan su menjali u čast svojih doseljenika. Stalno se pljuje po "došljacima" i njihovim običajima a to je sve naš narod, naša braća i naše sestre. Koliko vas je uticalo aktivno i skrenulo im pažnju da papuče i đubre ne stoji u hodniku, da se ne luftira stan i zagorela zaprška preko hodnika, da se ne kaže višlji, da se ne pljuje po ulici... Ja jesam i neki su tu kritiku prihvatili a neki su bili stoka i u svom selu, palanci pa su ostali takvi i u Beogradu, Beču, Minhenu ili San Francisku a to se rešava globom.
 
Kad vec idemo u off, postoji takodje snobizam i netrpeljivost "pravih Njujorcana". Ali Amerika je, uopste, sasvim druga prica. Ja ne razumem takodje taj vratite se u zavicaj mentalitet. Mislim da je to u sustini odbrambeni mehanizam i strah od konkurencije, vise nego elitizam sa pokricem. Ako postavimo stvari na vecu skalu, svako ko je malo putovao i malo video sveta, ne moze da se oseca posebno privilegovano sto se rodio u Beogradu. Ne samo sto dosljaci ne treba da se vrate u zavicaj, nego ne treba da "stanu" na Beogradu.

Mislim da je dobro sto otvorenije trziste, globalizam, otvorene granice, slobodan protok i jos mnogo nize cene avionskog i svake vrste prevoza, bolja i laksa komunikacija, manje papirologije i birokratije, manje lokalnih propisa i nameta za dosljake, sto sire unije. Radne dozvole za celu evropsku uniju su odlicna stvar, Sengen zona za transport.

Jedini razlog zasto ne bi bilo lose da se vrate u zavicaj je podsticanje regionalnog razvoja privrede, ako bi drzava ozbiljno shvatila problem "beogradizacije srbije" i URS zaista nesto uradio po tom pitanju u sastavu nove vlade, posto su toliko o tome trubeli u predizbornoj kampanji.
 
Poslednja izmena:
@ NShappy

A sta mislis kako bi tebi bilo da ti uvedu neke poreze na zivot u NS, iako si recimo rodjen tamo, i tvoji roditelji isto? Pustite te price. Porez da...

Ne bih imao ništa protiv. I ovako razmišljam da pobegnem iz NS u neko obližnje selo, jer NS sve više liči na BG. Ne kažem da mora biti porez. Ali stav i politika vlade treba da bude "destimulisati migraciju u velike gradove". A oni brinu o tome koliko ja o birokratiji u Angoli.

Šta ste se uhvatili poređenja sa NY. Za poređenje sa nama su manje države Evrope. U Ljubljani ima stanovnika koliko je bilo i pre 30 godina. 80% populacije živi u malim mestima i na selu. A život u stambenim blokovima je kletva. Slovenija je radila silne studije i sprovodila je određene mere da spreči koncentraciju ljudi u gradove. Koje mere su sprovodili, nije teško zaznati.

Što se tiče dobrog prevoza, novi klimatizovani autobusi u dovoljnoj količini, dobro organizovani koštaju previše za privrednu moć Beograda i Srbije. Cena sada nije paprena. Tamo gde funkcioniše dobro, košta mnooogo više nego ovde.
 
Poslednja izmena:
Ja ne razumem takodje taj vratite se u zavicaj mentalitet. Mislim da je to u sustini odbrambeni mehanizam i strah od konkurencije, vise nego elitizam sa pokricem. Ako postavimo stvari na vecu skalu, svako ko je malo putovao i malo video sveta, ne moze da se oseca posebno privilegovano sto se rodio u Beogradu. Ne samo sto dosljaci ne treba da se vrate u zavicaj, nego ne treba da "stanu" na Beogradu.

ma ne radi se o nikakvom odbranbenom mehanizmu,nepodnosenju dosljaka itd,itd vec se radi o prostom CINJENICNOM STANJU....

tj da danasnji Beograd jednostavno nema dovoljnu stambenu,saobracajnu itd infrastrukturu kako bi u njemu zivelo,radilo stanovnika koliko ih danas ima....i koliko bi htelo da radi i zivi u njemu....znaci,jos jednostavnije receno svi ti ljudi ne mogu tu da stanu i da zive NORMALNO....tako da ce se onda vidjati stvari koje su danas postale svakodnevica....besmislene guzve u saobracaju,u autobusu,grade se nekakvi nakaradni stanovi po krovovima postojecih zgrada i ljudi bukvalno zive jedni drugima na glavama.....onaj iz svoje dnevne sobe ima "divan"pogled u tvoje kupatilo....itd,itd...

e sad,taj problem se moze resiti tako sto bi se sagradila mnogo veca saobracajna i stambena infrastruktura nego sto je postojeca(u sta spada i taj metro) a sa nasim vlastima to ce da se desi 2050 godine....

ili tako sto ce prestati novi ljudi da dolaze u BG koji tu prosto ne mogu vise da stanu i zive normalno......a ovi "prekobrojni" koji su dosli u psolednjih 20ak godina da se vrate u svoj zavicaj.......

ili mozda da postojeci starosedeoci Beograda da odu da zive tamo odakle su dosli ovi dosljaci,a dosljaci u Bg....moze i tako...:)....samo tesko da bi ovi prvi na to pristali...
 
i ovde neko poredi NewYork sa Beogradom......pa kakav crni New York.....

NY i Bg su dve civilizacije na razlicitim tehnoloskim i kulturnim nivoima........( u smislu da NY deluje kao da je iz daleke buducnosti u poredjenju sa Bg-om) i to se nikako ne moze porediti...
 
Poslednja izmena:
Ja sam NY spomenuo u kontekstu zakona i resenja problema dosljaka al onda su se neki uhvatili New York-a i krenuli da uporedjuju i sve krenulo nizbrdo. Otislo se daleko u off manite se corava posla, drzava jeste da ima milijardu problema, al ovo je IT forum i tema je bus plus tehnologija. :)

Elem, pre neki dan videh neke cigane kako su ukrali jedan automat iz autobusa i bacili onu plastiku dok su plocu i ekran zadrzali, sta li oni tu mogu da iskoriste da bi imali neku korist...
 
pa skoro nikakvi zakoni koji vaze u NY se ne mogu doneti,i jos vaznije SPROVODITI u Beogradu....i obrnuto...:)......pre svega zbog spomenutih civilizacijskih razlika...
 
vas Beogradjane moze da spasi samo to da se svako vrati u svoj zavicaj iz kojeg potice....

mada,pitanje je da li bi onda Bg ostao sa pola miliona stanovnika...:)

Beograd je pre sto godina imao 90000 stanovnika i bio je manji od Subotice! Toliko o pola miliona! :D Inače, u prethodnih deset godina, tj. između dva popisa broj stanovnika Beograda se povećao za jedva šest hiljada, uz pad u centralnim gradskim opštinama i na Novom Beogradu! Priliv stanovništva je zbog smanjene baze verovatno završen i sada predstoji depopulacija, tako da je neophodno samo malo strpljenja pa će biti i jeftinih stanova i manje gužve u prevozu! :D
 
Mislim da je dobro sto otvorenije trziste, globalizam, otvorene granice, slobodan protok i jos mnogo nize cene avionskog i svake vrste prevoza, bolja i laksa komunikacija, manje papirologije i birokratije, manje lokalnih propisa i nameta za dosljake, sto sire unije. Radne dozvole za celu evropsku uniju su odlicna stvar, Sengen zona za transport.

Aha, samo što nafta ne raste na drveću i nema je beskonačno, valja nešto ostaviti i za decu da imaju bar za kombajne



A znaš šta znači globalizacija? To ne znači svi ljudi su prijatelji i rade zajedno i žive u bajci. To znači da manje razvijeni narodi postaju robovi velikih korporacija, jer svojom postojećom privredom nikako ne mogu da se takmiče sa gotovo besplatnim kineskim proizvodima i ubrzo ostaju bez ikakve sopstvene ekonomije. E onda dođu zapadne korporacije i kupe sve, i onda ti ljudi rade za njih za šaku hrane. Npr, zbog toga ljudi umiru od gladi u africi. Umesto da žive radeći sopstvenu Afričku zemlju, ona pripada zapadnim korporacijama koji tu imaju plantaže gde se proizvodi za izvoz, a afrikanci ostanu da umru od gladi.
 
Poslednja izmena:
a mislis da su ove armije dosljaka prijavljene u Beogradu,tj da im se u Beogradu vodi adresa stanovanja itd?.....naravno da nisu....

oni su svi uredno prijavljeni u svom zavicaju,gde zapravo i ne zive...

sa svim tim,nezvanicnim stanovnicima,Beograd ima pun,puno,puno vise stanovnika nego sto je to utvrdjeno popisom....
 
Popis upravo i služi da kaže gde ko stvarno živi a ne gde je prijavljen!
 
Aha, samo što nafta ne raste na drveću i nema je beskonačno, valja nešto ostaviti i za decu da imaju bar za kombajne

Nece nafta jos dugo. Buducnost je u cistijim i efikasnijim tehnologijama.

A znaš šta znači globalizacija? To ne znači svi ljudi su prijatelji i rade zajedno i žive u bajci. To znači da manje razvijeni narodi postaju robovi velikih korporacija, jer svojom postojećom privredom nikako ne mogu da se takmiče sa gotovo besplatnim kineskim proizvodima i ubrzo ostaju bez ikakve sopstvene ekonomije. E onda dođu zapadne korporacije i kupe sve, i onda ti ljudi rade za njih za šaku hrane. Npr, zbog toga ljudi umiru od gladi u africi. Umesto da žive radeći sopstvenu Afričku zemlju, ona pripada zapadnim korporacijama koji tu imaju plantaže gde se proizvodi za izvoz, a afrikanci ostanu da umru od gladi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Globalization

Mislim da je malo kompleksniji pojam od toga kako pokusavas da predstavis! :rtfm: To o cemu pricas vise odgovara pojmu neokolonijalizam.
 
i ovaj sada popis se razlikuje od proslog samo za 6 hiljada stanovnika?...:)

hajde,razmisli malo,pa ces videti da tu nesto ne stima.......u smislu da se dodje do tacnog podatka koliko npr danas ima ljudi koji zive,rade,studiraju,dzabalebare u Beogradu...
 
Ne, ovaj popis se od prošlog razlikuje za 62500, ali zbog drugačije metodologije (izbegla i raseljena lica na prošlom popisu nisu uvršteni u stalno stanovništvo dok na ovom jesu, a njih je na prošlom popisu bilo oko 56000) razlika je oko šest hiljada. Razmislio sam ja dobro, i nikada mi nije bilo jasno zbog čega ljudi pate od megalomanije! Srbija se smanjuje, svake godina samo na osnovu prirodnog priraštaja gubi 35000+ stanovnika, a sam Beograd koji je primio ogroman broj ljudi u reproduktivnom dobu godišnje gubi preko 2000 stanovnika. Baza za priraštaj se smanjuje, ovo godine je fakultet upisala generacija '93 i njih ima 20000 manje nego recimo generacija '83, itd, itd. Dodati na sve ovo negativan migracioni saldo, onda uopšte ne čudi smanjen pritisak na Beograd u poslednjih nekoliko godina. Dakle, Beograd nema dva miliona stanovnika, nije nikada ni imao dva miliona a verovatno neće ni imati dva miliona; Novi Sad je veći od Niša, Kragujevac nema 200000, a za moje Smederevce, Smederevo nema 120000 već 63000 stanovnika! ;)
 
Poslednja izmena:
pa dobro,da ostavimo po strani popis,a da uzmemo neki subjektivni osecaj zadnjih 10ak mozda i vise godina...

iako se Srbija smanjuje da li ti se cini da ima manje ljudi,guzve,nervoze u gotovo bilo kojem mestu,ustanovi,ambijentu dnevnog funkcionisanja grada.......da li ti se cini da je manja guzva na ulicama u saobracaju?...da li ima manje ljudi koji se prevoze GSP-om?....da li su manji redovi u bilo kojem domu zdravlja,opstini,ispred bilo kog saltera bilo koje ustanove?...da li ti se cini da se manje ljudi kupa na Adi?

moj utisak,kao nekoga ko posecuje sva ova mesta,je da ljudi ima iz godine u godinu sve vise i vise i guzve,cekanje itd su sve vece i vece....

inace,NEZVANIOCNO se nikada nece utvrditi tacno koliko ima Bg stanovnika....moj utisak i misljenje je da ima bez problema preko 2 miliona...
 
I na osnovu čega si to zaključio? Mislim, kako to odokativno proceniš broj stanovnika na dva miliona? Jer jedna je stvar koliko ljudi živi u Beogradu a sasvim druga je koliko ljudi gravitira ka Bg! I ti na osnovu subjektivnog osećaja bez problema kažeš ma ima dva miliona!? Ne 2.5, ne 1.5, mislim, koja je razlika, ne razumem? Mada su u pravu, nezvanično je Srbija lider a Beograd centar Balkana, a zvanično smo zadnja rupa na svirali a Bg sem jeftinog alkohola i sexa nema mnogo šta da ponudi strancima.
 
kako mislis kako sam zakljucio?

prosto vidis kada je negde veca guzva i kada ima vise ljudi.....npr vozio sam se tim istim GSP-om i npr 1998 godine i danas 2012 i DEFINITIVNO su danas mnogo vece guzve,tj mnogo vise ljudi ima koji se prevoze....definitivno su mnogo vece guzve kada cekas nesto u banci,posti,domu zdravlja,opstini......ima vise ljudi...

uostalom,evo ima po net-u razne informacije na ovu temu...

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/85158/Svake-godine-sve-vise-Beogradjana

http://sr.wikipedia.org/sr/Реални_број_становника_општина_и_градова_Републике_Србије_2008._године

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:353573-Srbija-se-prazni-Beograd-raste
 
564051_382097905189092_423692034_n.jpg
 
Debelo idemo u off pa bi mogao neki mod da prebaci ovo u neku novu temu.

Odgovoriću ti ovako: tabela na Vikipediji je pomalo i smešna, pošto je pretpostavila da je broj stanovnika Srbije od 2002-2008 porastao za preko 100000, a to je neviđena glupost koju smo mogli da vidimo na kasnijem popisu kada je broj stanovnika iznosio 7120666 (plus nekih 35000 Albanaca koji su bojkotovali popis). Dakle ako neko samo na ukupnom broju stanovnika promaši toliko teško da mu se može verovatni i sa ostalim podacima, a čak i ti podaci ne daju Bg-u više od 1.7 miliona.
Članak iz novosti samo konstatuje rezultate popisa bez ulaženja u metodologiju i to je ono što sam već napisao.
Članak iz blica pokušava da nešto objasni, ali ne barata egzaktnim podacima iz prostog razloga što oni ne postoje: jedini tačni podaci su podaci o popisu. Sa druge strane, postoji evidencija u MUP-u ali je ona poprilično loša pošto ubraja samo one koji stvarno promene prebivalište/boravište. Iz tog razloga i jedan kuriozitet, bio je članak u novinama da se u beograd doseli 50000 ljudi godište na osnovu izdatih ličnih karata, ali se *****i nisu setili da je za to zaslužna promena ličnih dokumenata, tj. nove lične karte. Isti slučaj je prošle godine bio sa registracijama, drvilo se kako je registrovano 150000 automobila više, pa su pretpostavili da je toliko kupljeno novih + polovnih automobila, a niko se nije setio da je veći broj registracija verovatno zbog novih tablica pa su oni koji voze neregistrovane automobile morali da ih registruju. itd. itd.
 
kako god okrenes,i gde god se okrenes u Beogradu su sve vece i vece guzve i ima sve vise i vise ljudi koji prave te guzve....:)
 
Aman bre ljudi, o čemu ste sad krenuli da diskutujete? Ok, i gužve, i loš prevoz, i sve... Ali da raspravljamo o demografskim podacima Srbije, Njujorka i sl - stvarno je tema postala prezagušena.
 
Prvog dana torture je bio veliki broj napada na kontrolore pa cak i fizickih. Danas razlupana vrata na jednom vozilu.
 
Tema je dozvoljena jer je BUsplus tehnologija povezana sa ITem.
Politici, demografiji i kulturi ovde nije mesto
 
Nazad
Vrh Dno