Šta je novo?

BlackBerry 10 OS [Zvanicna tema]

Dobise i novu direktoricu, nema zezanja sa RIM-om :D
 
Z10 bi mogao biti moj budući fon.
 
[youtube]Z1vZPNcyQ98[/youtube]

Fin telefončić... Jes' da su iskopirali iP5 (čak i cenu :)) ali mislim da prekasno ulaze na tržište.
 
Zanimljivo, ali ne znam za koga je namenjen ovaj bb, ko im je ciljna grupa.
 
Ni meni, ocekivao sam da ce ipak biti jeftiniji od IP5, da ce cenom pokusati da privuku korisnike. Ovako ne znam kako ce se takmice sa Apple-om
 
Sa boljim OS-om od onog Apple-ovog antikviteta.
Verujem da su se mnogi ljudi malo smorili iOS-om i Androidom pa se sad konacno pojavila neka alternativa u vrlo lepom i elegantnom kucistu.

E sad, problem je sto su ga bas zacenili i sto im hardware vec sad kaska za konkurencijom koja inace tek treba uskoro da predstavi nove modele...
 
Evo ono što se meni ne svidja je to što je OS previše gesture based, možda jesam malo staromodan ali meni se to svajpovanje u svakom zamislivom smeru ništa ne sviđa. Onda zašto ali zašto bi početni ekran bio recently opened apps, to je možda dobro za nekoga ko koristi 5 aplikacija na dan i to stalno iste. Čini mi se da će lockscreen biti pravi unlock fest kada se bude vadio iz džepa.
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa tobom. Sva ta uklizavanja sa ivice ekrana nisu intuitivna. Telefon je teze koristiti jer pojedine operacije duze traju (dok traje uklizavanje). Smatram da sve sto moze da se dodirne treba da vidi na ekranu.
 
Pa morali su nesto novo da odrade. Jer da su uradili isto, kao Android i iOS onda ne bi bilo to to, ovako bar imaju nesto svoje iako nije mozda toliko prakticno za upotrebu kod ljudi koji nisu navikli na to (meni se bas svidja iskreno, ipak sam ja mladji i imam pokretljivije prste haha :d ), ali nikad se ne zna, mozda bude pravi bum na trzistu, a mozda bude samo jos jedan corak, treceg nema...:)
 
Npr. gledao sam na krekberiju kako izgleda u praksi koriscenje aplikacija, svajp levo ide neki osnovni settings, svajp desno je ne znam ni ja sta ponovo neki settings, na android settings like dugme se dobija ponovo neki meni, svajp ka gore izlazak napolje iz aplikacije, a opet svajp na levo moze da pozove i onaj hub, onda ako svajpujes od gore dobijes toglove, ne znam ali meni to deluje pretrpano. Sve osim tog svajpovanja izgleda OK, i nemam neke zamerke.
 
Poslednja izmena:
Zasto spominjete hw non stop, ono sto ubija danasnje telefone je losa optimizacija i nista vise, ako ovja BB10 radi lepo sa dual-core proc, zasto bi neko stavljao quad u njega i samim tim dizao cenu, tj u ovom slucaju zaradjivao manje, jer se RIM bori za svaki $ . . A pritom kazem, ukoliko je OS lepo ispeglan i prilagodjen hw-u, kao sto to sigurno i jeste, jer to nije Android kojeg budze svi zivi i na kraju uz 3,4 upaljene app on kao da radi od danas do sutra, onda nepa potrebe za svim tim.. Isti slusaj vam je Apple, OS prilagodjen hw i eto miline, IP4 koji je singl-core, fura iOS 6 koji je napravljen i isporucuje se za mng mocnije uredjaje, ali je takodje prilagodjen i ovim starijim, slabijim..
 
Poslednja izmena:
Nemojte se brinuti oko svajpovanja, to je stvar navike. Smatram da ce nakon malo vise koriscenja sve da leti i jednostavno stvrorice se navika tako da ce vam kasnije biti teze prebaciti se na neki drugi nacin koriscenja.
OS deluje moderno, sto je najvaznije, i ne izgleda inferiornije od Androida i iOS-a. Mislim da ce BB dobiti neko svoje mesto pod suncem i da imaju nade da budu treci najvazniji igrac na mobilnom trzistu (ako stvarno uspeju, onda ce onoliko ulaganje MS-a u WP izgubiti svaki smisao :) )
 
Isti slusaj vam je Apple, OS prilagodjen hw i eto miline, IP4 koji je singl-core, fura iOS 6 koji je napravljen i isporucuje se za mng mocnije uredjaje, ali je takodje prilagodjen i ovim starijim, slabijim..
Mislis izbacili su sve nove funkcije. Taj iOS6 za cetvorku donosi samo novu oznaku u about phone.
 
Npr. gledao sam na krekberiju kako izgleda u praksi koriscenje aplikacija, svajp levo ide neki osnovni settings, svajp desno je ne znam ni ja sta ponovo neki settings, na android settings like dugme se dobija ponovo neki meni, svajp ka gore izlazak napolje iz aplikacije, a opet svajp na levo moze da pozove i onaj hub, onda ako svajpujes od gore dobijes toglove, ne znam ali meni to deluje pretrpano. Sve osim tog svajpovanja izgleda OK, i nemam neke zamerke.

Ako nisi primetio, swipe je dosta forsiran u Holo interfejsu na Androidu. Pogledaj samo svoju Phone aplikaciju i jos par koje su Holo based - kretanje je bazirano na swipe-u levo/desno. Statusbar se takodje odaziva na swipe na dole. Dakle, nije ni Android bas sve na klik. Uostalom, sta smeta? Meni je gesture sistem vrlo zanimljiv jer uz dobru optimizaciju mogu dosta toga da izvedem, umesto da pomeram prst(e) po ekranu ne bih li bocnuo neko virtuelno dugme.

OS10 je ok, deluje ispeglano i utegnuto, tastatura mi se jako jako svidja. Hardver je zaista irelevantan ako sve dobro radi. Ono sto je sada bitno je da dobiju sto vise kvalitetnih aplikacija ciji ce UI biti dobro dizajniran i da se potrude da telefon bude sto bolje rasprostranjen po svetu tj. dostupan po svim mogucim operaterima.

U principu, ja bih ga probao.
 
Poslednja izmena:
Mislis izbacili su sve nove funkcije. Taj iOS6 za cetvorku donosi samo novu oznaku u about phone.

Sumnjam da je to bas tako.. Npr ja sam na ipod 4 imao 5.1.1 i update sam uradio na 6, uredjaj je poleteo, ali poooleteo.. A i ipod i iP4 su hw identicni, koliko ja znam...
 
Pa tebi je apdejtovao cpu u dual core sa 4s-a. :eek:

Ako nisi primetio, swipe je dosta forsiran u Holo interfejsu na Androidu. Pogledaj samo svoju Phone aplikaciju i jos par koje su Holo based - kretanje je bazirano na swipe-u levo/desno. Statusbar se takodje odaziva na swipe na dole. Dakle, nije ni Android bas sve na klik. Uostalom, sta smeta? Meni je gesture sistem vrlo zanimljiv jer uz dobru optimizaciju mogu dosta toga da izvedem, umesto da pomeram prst(e) po ekranu ne bih li bocnuo neko virtuelno dugme.

OS10 je ok, deluje ispeglano i utegnuto, tastatura mi se jako jako svidja. Hardver je zaista irelevantan ako sve dobro radi. Ono sto je sada bitno je da dobiju sto vise kvalitetnih aplikacija ciji ce UI biti dobro dizajniran i da se potrude da telefon bude sto bolje rasprostranjen po svetu tj. dostupan po svim mogucim operaterima.

U principu, ja bih ga probao.

Svako ima drugacije potrebe, za mene licno je bolje da ima dugmice, bar za osnovne opcije. Ali prihvatam da se nekome i ovakav nacin koriscenja svidja.
 
Poslednja izmena:
Ako nisi primetio, swipe je dosta forsiran u Holo interfejsu na Androidu. Pogledaj samo svoju Phone aplikaciju i jos par koje su Holo based - kretanje je bazirano na swipe-u levo/desno. Statusbar se takodje odaziva na swipe na dole. Dakle, nije ni Android bas sve na klik. Uostalom, sta smeta? Meni je gesture sistem vrlo zanimljiv jer uz dobru optimizaciju mogu dosta toga da izvedem, umesto da pomeram prst(e) po ekranu ne bih li bocnuo neko virtuelno dugme.

OS10 je ok, deluje ispeglano i utegnuto, tastatura mi se jako jako svidja. Hardver je zaista irelevantan ako sve dobro radi. Ono sto je sada bitno je da dobiju sto vise kvalitetnih aplikacija ciji ce UI biti dobro dizajniran i da se potrude da telefon bude sto bolje rasprostranjen po svetu tj. dostupan po svim mogucim operaterima.

U principu, ja bih ga probao.

Nije bas isto.. swipe koji pocinje van granica ekrana nije isto kao i swipe koji pocinje i zavrsava se na ekranu. U slucaju BB OS, swipe sa leva na desno koji pocinje van ekrana otvara sneek view, dok swipe na ekranu moze da radi isto kao i na Androidu. Pitanje je koliko ce korisnici da grese prilikom ovih operacija. Sve je stvar navike.
 
sacekajmo da vidimo reakcije korisnika, za sada svi koji su testirali i probali imau pozitivne utiske. Odlican je BB, na prvi pogled mi se cini da su prevazisli sami sebe. Videcemo kako ce proci na trzistu, ako budu bolji od MS-a je uspeh :)
 
Pregazice Microsoft sa ovim, to sam siguran. Bila bi steta da ih Microsoft kupi, zbog sudbine QNX-a.
 
Ja iskreno mislim, da ce od svakog OS-a uzeti po deo, ne nesto puno ali taman toliko da mogu ponovo da stanu na noge. Znaci veci deo WP udela i po par procenata od Androida i iOS-a, taman toliko da mogu imati bar 7-10% trzista smartphone-a, jer je BB veoma popularan u UK, a pogotovo u Spaniji i jos samo da vrati neki odredjeni udeo u SAD i oni su na konju. Mozda tako ni ne bude, ali ono to su neke moje prognoze, e sad dal su tacne to je druga stvar :)
 
Pregazice Microsoft sa ovim, to sam siguran. Bila bi steta da ih Microsoft kupi, zbog sudbine QNX-a.

MS je prsao, bar što se tiče mobilnih voda - Surface tablet je fail koji niko ne kupuje (samo pogledati cene u odnosu na npr Ipad i sve biva jasno :d), Windows 8 se prodaje mlako, a na Windows Phone maltene niko i ne obraća pažnju (Nokia se hvali sa 2 mil prodatih Lumia iz cele serije za celu godinu što je više nego jadno :smoke:)
 
A mi zivimo u Engleskoj, jel da? :)
 
Kakve to ima veze gde živiš? Jedva čekam da se pojavi kod nas, moj je. Dosta mi Samsunga i iPhona, udavili za medalju.
 
Pa zato sto kako je zastupljen kod nas BB, nece jos skoro. Ja sam svega video 5 ljudi za ovih 25 godina da imaju BB...
 
Nazad
Vrh Dno