Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

@dule Pretpostavljam da je ista torbica i definitivno stoji naopako, što me nervira. Moraću da izguglam vezivanje čvorova. :)
Btw, na ovoj vožnji oko Golupca, stalno sam morao da zatežem taj kaiš, jednom je malo falilo da se otkači (srećom, stavio sam dodatnu čičak traku, ali svejedno, moram da menjam sistem).
 
Drugari ova planet bike akcija me ponovo zagrejala za bike, posle dosta razmišljanja najbliži sam kupovini canondale quick cx3 modela prošlogodišnji model, znam da mu je oprema ništa posebno i da u suštini se plaća ime, ali ima nešto i u dizajnu koji mi se izuzetno svidja. Da li da presečem ili da tražim dalje ?
 
Zašto ne polovnjak? Ako si u Beogradu prošetaj do Bubnja subotom rano ujutru (6:30 ili 7h) ima da se nadje dobrih stvari.
 
Nisam u NSu sam a nemam veze sa polovnjacima, ne smeta mi polovno... jednostavno tražim, gledam, odmeravam a sezona prolazi i nikako da prelomim.
 
Ne znam da li ti se isplati gorivo/bus do neke radnje u kojoj imas popust, ali i 3000 je fina usteda.

Kod mene je bio 44 000,sto znaci da sam platio 8000din manje :D

Inace,bajs je kupljen,stvarno mnogo dobro izgleda.
Trebace malo vremena da se ruke naviknu na volan posto je malo duzi nego prethodni,takodje i guzici na sediste,a i ne gine mi da kupim neki sorc sa uloskom.
Mnogo lakse ide od mog prethodnog ljubimca,uverio sam se na jednoj dobroj uzbrdicia i ovako na ravnom moze se reci.
Za sad,sve pohvale i Avalanche je perverzija :D
Moracu da uzmem novo prednje svetlo,imam neko kinesko,pa je drzac malo puk'o a i ne pasuje mi nesto na volan,deblji je volan,pa malo zeza. Takodje,moram da uzmem neki obican nosac bidona i bidon,skinuo sam sa stare,ali trebace to i mom burazeru kad bude vozio. Znaci moracu jos da se trosim :D
 
Zašto ne polovnjak?

A zasto ne nov bajs?
Ima ih i dobrih.
Eto taj cx3 je sigurno dobar bajs.

Ma sta kazes, polovan bajs ima bolju opremu?
Jel ima taj polovan bajs racun?
Ah da "mozda" je kraden...

Neki ljudi imaju normalan posao pa mogu sebi da priuste i nov bajs.
Takodje, neki ljudi imaju i malo morala , pa ne zele da razmisljaju da li voze kraden bajs, sta ce im to u zivotu.

Nije pitanje bilo upuceno meni, ali nije zgoreg napisati. Malo mi samo smetaju saveti za polovan bajs, a onda se nabaci usput da se ne prelazi granica sa njim za svaki slucaj.
Mislim... batalite te sumnjive radnje, ne kupuje se bajs svaki dan, radis mesec, dva vise, i lepo kupis ko gospodin covek u radnji, i izadjes sa cistim obrazom, skuplje je ali mnogo vise vredi.
 
Evo ja npr. imam normalan posao, ali se nema para za novi bajs, nema se sada ni za polovan, pa kupujem polovne delove i sklapam bajs deo po deo.
Previse ga palamudis za nista, svako ima misljenje o bilo cemu, ti si svoje izneo na malo drugaciji nacin.
 
@cane
Ako ne zaboravim slikacu ti kasnije kako je kod mene pa prekopiraj.
 
@Somi Da li pričaš o svesnoj kupovini kradene robe ili "iz nehata"? Ja mislim da čak i u Srbiji mnogi ne bi kupili nešto za šta znaju da je ukradeno. A kupac, u svakom slučaju, ima vrlo ograničenu mogućnost utvrđivanja legalnosti bilo kakve robe, nove ili polovne. To je posao policije i carine, ne krajnjeg kupca. Što ne znači da treba da se praviš blesav, ali preko puke provere broja rama na netu (kad su bicikli u pitanju), ne postoji praktično ništa što možeš da učiniš. A ni taj broj ne kazuje mnogo, jer je možda na ram napakovano nešto sasvim deseto i možda ni prodavac nije znao da je kraden. Drugo, ako kupuješ domaći šećer, u mojim očima si licemer, jer ja smatram da su sve šećerane u Srbiji ukradene od naroda kroz kriminal u privatizaciji. I ne samo šećerane. Ako si i ti dobio čuvene akcije NIS-a, da li ćeš da ih pocepaš ako se ispostavi da je NIS prodat mimo zakona? Isto tako, kada litar mleka u prodavnici košta 80 dinara, a seljak koji je muzao kravu dobije manje od 20 (i to za mleko u kom postoji i kajmak!) ja to smatram pljačkom. Dakle, ako kupuješ mleko i mlečne proizvode domaće proizvodnje, ja opet smatram da si licemer. A kako te iste proizvode prodaju sve prodavnice u državi, one su saučesnici u kriminalu, pa ako kupiš bilo šta bilo gde i ti si saučesnik (i licemer). Ako firma, čiji proizvod kupuješ, ne plaća radnike ili porez državi, opet si licemer.

Na kraju, moram da te pitam - da li zaista nikada nisi ni "nabavio" ni instalirao piratski softver? Nisi nikada nastavio da koristiš neki program po isteku trial perioda? Nisi nikada preko torenta skinuo nijedan film, seriju, igricu, pesmu, knjigu ili strip? Ili sačuvao kod sebe sliku koja je možda zaštićena autorskim pravima? Svaka ti čast. Ja sam tek na nivou da se ne vozim gradskim autobusima, jer smatram da je Đilas ukrao GSB. Inače, da ne pomisliš da nije isto, ako prelaziš granicu sa kompjuterom na kom je bilo kakav piratizovan softver ili sadržaj, mogu da te uhapse.

P.S. Da ne pričam da si licemer ako si ikada kupio bilo šta kineske proizvodnje, jer su oni mahom krali tehnologiju i/ili dizajn od drugih. Evo, ja kupio kineske baterije koje odgovaraju mojoj kameri. I šta sad? Kako ja da znam da li oni imaju pravo da ih proizvode? Da napomenem, sajt sa kog sam kupio ne zove se StolenGoodsOnline. A i da se zove, nisam ja dužan da znam engleski.

Slažem se da nikako ne treba kupovati ono što znaš da je kradeno ili imaš razloga za opravdanu (veliku) sumnju. Ali ja ne mislim da je sve po oglasima kradeno.
 
Poslednja izmena:
Kada sam kupio svoj bajs na buvljaku za 125e, i posle ga odneo u servis, neki me pitali koliko sam platio, ja rekao i oni kao jel kraden ?
Kako ja to da znam, kupio sam ga na buvljaku, prodavac se nije krio, osim tog je imao barem jos 20 bicikala, dvoumio sam se izmedju 2, i odabrao ovaj, slicna je i cena bila +- 10e.
Nemam pojma odakle ga on nabavlja , i po kojoj ceni da mu se isplati 125, ali mozda ga je platio ispod 100 . Vidi se da je rabljen, nije nova generacija, nekada je kostao sigurno puno.
Meni je odgovarao za te pare, alu ram, disk kocnice (nisu hidraulika), oprema srednje jeftina. Zamenio gume, lanac, zadnju kasetu, promenio buzire na sajlama, i ja prezadovoljan.
ispod 200e me je sve izaslo, cini mi se.
I firma nije nepoznata Kona je u pitanju, a meni se dopada i kako izgleda, sto je isto bitno :)
 
Ovo nije tema za moralisanje. Zato što je polovnjak bolji za iste ili manje novaca i zato što imaš prodavaca koji daju garanciju od godinu dana za polovan bajs.
 
Inače, da ne pomisliš da nije isto, ako prelaziš granicu sa kompjuterom na kom je bilo kakav piratizovan softver ili sadržaj, mogu da te uhapse.

Pa nije isto. Isto bi bilo da pricas o kupovini laptopa, i takodje ne bi kupio polovan laptop bez racuna.

Moze covek da se pravi blesav kad kupuje polovan bajs, i da laze sam sebe, ali dajte, realno, pa 90% bajseva sa oglasa nema sada niti je ikada bilo da se kupi kod nas, pa odakle oni kod nas u zemlji, i u tolikom broju?

Nije mi cilj da se raspravljamo o ovoj temi, samo sam hteo da skrenem paznju da tako olake preporuke za polovan bajs ne bi trebalo da budu tako lake.
Meni nije bilo svejedno kada su mi ukrali bicikl, pa mi nije ni svejedno kada se preporucuje ljudima da finansiraju i podrzavaju lopove tako sto ce da kupuju od njih, mada vidim slabo ko deli moje misljenje, pa ne bih dalje na ovu temu.
 
Dete otkrilo Bing maps? Ma bravo. Srce mi zaigralo od sreće što sebe smatraš informatički pismenim, ne bih inače mogao da spavam.
I šta kažeš, "moš da vidiš sve što ima zanimljivo"? Pa onda sedi kod kuće i gledaj, dok mi nepismeni "koji ne znamo" obilazimo ta mesta uživo.

Cane je malo nervozan :D Mislio sam ako ne znaš šta ima zanimljivo da se vidi, prvo pregledaš snimke, da vidiš šta u toj oblasti koju nameravaš da posetiš ima lepo, pa onda idi tamo pa se divi uživo (kao što je onaj amfiteatar u Zemunu koji ne možeš da otkriješ kad si tamo ako već ne znaš da se tu nalazi, na taj način sam mislio). Nisam tolko puko da mislim da bing može da zameni iskustvo uživo. Nemoj prerano da "skačeš na zaključke" (kao što i ja znam da radim) :)

p.s. Nisam mislio na sebe neko na sve nas na oovm forumu. :)
 
Poslednja izmena:
(...) pa mi nije ni svejedno kada se preporucuje ljudima da finansiraju i podrzavaju lopove tako sto ce da kupuju od njih (...)
To hoćeš da kažeš da neko ovde "preporučuje ljudima da finansiraju i podržavaju lopove"? Ajde citiraj konkretan primer, da prijavimo policiji.
A račun ne samo što ne dokazuje legalnost softvera na kompjuteru, nego ne dokazuje ništa. Ne misliš li da je tvoj kriterijum za oznaku "kradeno" olak i fokusiran samo na bicikle, dok se za sve ostalo i ti sâm praviš blesav?

@annoyer
Pitaš pogrešnog čoveka. :) Ali laički gledano, model za 2013. godinu, meni deluje kao sasvim ok bajk za laganu vožnju asfaltom, bez previše naprezanja. Kratak hod amorta je za ivičnjake i blage neravnine na putu, ne za offroad (osim lagano kroz neke uređene staze u parkovima, sa utabanom zemljom). Tim pre što su RST viljuške koje sam vozio bile obavezno jako mekane. Lockout generalno ne bih koristio, pogotovo kod jeftinih modela. Proverio bih dobro raspoloživost, izbor i cene tih guma kod nas. A radije bih imao dobre v-brake kočnice, nego mehaničke diskove, ali dobro. Sveukupno, sasvim ok. Ja bih rekao odličan za npr vojvođansku ravnicu. :) Naravno, postavlja se pitanje cene i šta sve naši prodavci nude za te pare (Planet i Capriolo, drugih i nema). Kupovina sa 25 % popusta u Planetu je verovatno najbolja prilika za kupovinu.

@Ivan Ta vožnja je bila samo do Sava Centra, na Gardošu sam završio sasvim slučajno i neplanirano (testirao kinesku bateriju :)). A Bing ima veliku manu da nema nikakve natipse nekih zanimljivih mesta, nego samo gledaš fotku. Pa ako ti se učini da ima nešto zanimljivo, moraš da guglaš o čemu se radi. GMaps za mnogo toga (crkve, opštine, škole, itd) ima postavljene oznake. Kad vožnju planiram unapred, koristim i GMaps i Bing i GEarth i guglam po sajtovima turističkih organizacija, što traje i po nedelju dana.
 
Poslednja izmena:
Kupovina bajka
Mojih par razmišljanja na temu, ispraviće me stručniji ako nisam u pravu. Zašto oni koji imaju kvalitetnije bajkove prvenstveno takve preporučuju? Zašto zaobilaze jeftino čak i kada neko napomene da planira samo kratke vožnje po gradu? Iz mog iskustva (a i po logici stvari :)), jeftina oprema ima znatno kraći vek trajanja i mora redovnije da se održava. Kod bicikala (i uopšte mehanike), to je možda još izraženije, a često zahteva i posedovanje dosta alata i znanja, uz prljanje ruku. Nećeš kod majstora za svaku sitnicu. Npr, jeftin pogon. Ako stiskaš pedale malo jače (ili je vozač prosto težak), ustaješ iz sedišta na uzbrdicama, itd, vršiš veći pritisak na pogon i on brže krahira. Jeftin lanac? Brže se isteže (pogotovo ako je pojačan pritisak), pa uništava i kasetu. Jeftina kaseta se opet mnogo brže troši, pogotovo pod uticajem jeftinog lanca, a i jeftina nabla pravi više problema. Servisiranje svakog od tih delova zahteva poseban alat, a i dosta umeća. Jeftine kočnice? Slabije koče, mogu iznenada da blokiraju točak, brže se troše paknovi. Zato sam i rekao da je onaj CX 3 idealan za vojvođansku ravnicu, jer ga je tamo teško opteretiti. U stvari, upravo to i jeste poenta - nijednu spravu ne treba gurati preko mogućnosti.

Elem, kupovina jeftinog bajka je sasvim normalna stvar i on će normalno da služi, čak i odlično. Pa ja sam 10+ godina vozio Poniku. Međutim, računajte da će da zahteva mnogo više pažnje, nije kao telefon koji prosto koristiš i baš te briga. Takođe, bajk i inače treba držati u kući, na suvom i toplom, a jeftin pogotovo. Nikako terase, šupe, dvorišta, vlažni podrumi. Da ne stoji u paučini godinu dana.
 
Cane hvala, inače 2012 je model cx3 koja se meni svidela. Srednja oprema u rangu avalanche bih rekao za mene sasvim dovoljno.

Postoje li zidni držači za bajk? Tipa da se horizontalno ili čak bolje i vertikalno okači.
 
Kupovina drumaša

Zdravo narode, planiram sebi da kupim drumski bicikl pa mi treba vaša pomoć da nađem nešto dobro :)
Ako nađete negde dobrog drumaša za 300e ili ako znate nekoga ko prodaje, vi mi javite. Moja visina je 175cm dužina "unutrašnje" noge je 80cm. Odgovarajuća veličina rama bi verovatno bila 52cm za moje dimenzije, maksimalno 54cm. To bi mi bio prvi drumski bicikl, do sada sam vozio 9 god. stari MTB koji je na izdisaju :D

Jel znate neka dobra mesta po Beogradu gde može komotno da se vozi drumaš?
 
Cane hvala, inače 2012 je model cx3 koja se meni svidela. Srednja oprema u rangu avalanche bih rekao za mene sasvim dovoljno.

Postoje li zidni držači za bajk? Tipa da se horizontalno ili čak bolje i vertikalno okači.

Imas zidne nosace da kupis u radnji, takodje imas i rucno pravljene koje ljudi prodaju na cikloberzi.
 
Kupovina bajka
. Takođe, bajk i inače treba držati u kući, na suvom i toplom, a jeftin pogotovo. Nikako terase, šupe, dvorišta, vlažni podrumi. Da ne stoji u paučini godinu dana.


Sta ako nemamo mogucnosti za kucu,nego mora na nekim navedenim mestima?
Svako drzi gde mora. Drzao bi' i ja u kuci,ali ne mogu.
 
Smatram da uvek moze da se napravi mesto i u kuci za tako nesto. Problem je sto za to treba imati dosta volje, kako oko unosenja i ciscenja bajsa posle svake voznje, kao i oko odrzavanja (da lanac ne smrdi itd). Ja da moram tako, drzao bih ga u sobi na zidu iznad kreveta (ali bukvalno).
Pritom na to vise mislim zbog lopova nego zbog samog bajsa... Nikad ne bih verovao nekim zajednickim ostavama/podrumima i slicno.
 
Zaboravio sam juce da podelim sa vama sta sam video,nisam verovao.
Na jedinoj biciklistickoj stazi u Kragujevcu koja je oznacena saobracajnim znakom,ja i drugar smo prolazili i nama u susret je isao automobil kako bi preprecio put,nije hteo da ide putem koji je namenjen vozilima,nego je preprecio preko biciklisticke staze.
Znaci on je isao putanjom koja je oznacena crnom bojom,a trebao je da ide putanjom koja je iznacena crvenom bojom.
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    96.1 KB · Pregleda: 85
То код језера? Или је тежак и**от, или се погубио, јер је раније ту био пут, пре него што су реконструисали. Додуше, чуди ме да није видео знак, јер је баш уочљив.
 
Svi koji koriste v-brake, kontrolisite svoje felne na vreme! Ja sam vozio sa zadnjom felnom koja je delovala da je osrednje potrosena, mislio sam da moze jos. Do skoro sam koristio CST gume pa sam ih pumpao do 4bar, od pre par dana imam Schwalbe koje sam napumpao na 4.8bar (trpe do 5). Bilans, felna se prvo iskrivila u duzini od 5cm i krenula da kaci pakn zadnje kocnice, a onda se desilo ovo, slike govore vise od reci :)



Brzina na brzinometru je ona koju sam 5min pre toga postigao na spustu, ovo mi se desilo kad sam na ravnom vozio oko 30km/h. Mini eksplozija, Dzoni ce da posvedoci :d
Fotke nisu bas najbolje fokusirane ali me mrzi sad opet da slikam, vidi se sustina.

@cane
Evo slika torbice, nadam se da se vidi dovoljno, Uglavnom, utegnes dobro i nece puno mrdati.

 


^ Bukvalno. :)

Inače, još jedan lik koji je vozio sa nama stade pored Duleta da pogleda u čemu je problem. Približi se i kad to puče u 3 lepe... iscima ga za sve pare. Ja sageo glavu, ne znam šta se dešava. :)
 
То код језера? Или је тежак и**от, или се погубио, јер је раније ту био пут, пре него што су реконструисали. Додуше, чуди ме да није видео знак, јер је баш уочљив.

Rekao bih da je ***** zato što su mu tablice KG,znači sugradjanin. Da,kod jezera.

Ja moram da menjam felne na starom bajsu.
 
Jos jedan lik? A? ;) Ja mislim da ta unutrasnja moze da se zakrpi. :eek:

Ćao lik. :D Zaboravih da si i ti ovde na Bench-u.

Sva sreća da Dule nije imao onu zaptivajuću tečnost, inače bi pola ulice bilo prefarbano. :D I da pojasnim deo sa odvaljenim delom - to je aluminijum, ne parče gume i slično. Pa sad vidite kol'ka je sila trebala da bi se odvalilo pola kočione površine.
 
Poslednja izmena:
Imao si srece Dule sto se to nije desilo kada si isao onom vecom brzinom.
Pretpostavljam da si bandas kupio polovan, mozda je prethodni blasnik kocio keramickim paknovima, zato je i doslo do toga da se kocioni zid stanji i na kraju pukne.
 
Nazad
Vrh Dno