Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Mozena pp objasnjenje koja jre procedura sa placanjem i preko kojih kartica placate on line kupovinu ?
 
celicni Beogradjanine, koliko si platio transport do Bg,a ? na aliju sam uglavnom sve kupovao sa free transportom.
BogdanB, do 50 evra cene robe sa transportom se neplaca carina. otprilike svaki treci paket naplate izmedju 300-500 dinara, kao neki pdv i postarina na pdv. izmisle lopovi. kad sam ih pitao; ako se neplaca carina do 50 e. kako onda da placam pdv na carinu, za carinu koja nepostoji ?
samo su mi se smejali. moze im se. jednom su me zeznuli drugi lopovi, ovi iz poste. vidim nema mi paketa (izmedju 10-25 dana). pitam u posti gde je?
kazu bio postar, ostavio vam papirce, niste bili tu. kazem laze, onda pismeno dajte zalbu. napisem zalbu i dobijem vrlo brzo odgovor.
to je bio privremeni postar (ni ime ni prezime), koji je zamenjivao redovnog. otisao je od nas i nemozemo da proverimo vas iskaz. koja banda !
odem na tragac i vidim da su vratili paket Kinezima.
 
180cm 90kg Što bi bio problem na carini? Komplet sam platio 25$ sa free shipingom doneo poštar na vrata baz ikakvih naknadnih troškova. Čekam kacigu i rukavice i poručio sam
To si samo imao srece, inace na dres obavezno naplate PDV i to obicno vise nego sto treba.
A kupovina kacige iz kine se ne isplati jer te noname kacige kostaju najmanje isto kao i kod nas jeftinije brendirane koje mozes da probas i ne cekas.
 
Bas sam bio bolestan pretdhodnih 7 dana nije mi bilo do zivota, pa nisam ni nosio onu gumu kod vulkanizera, a i da sam bio zdrav ova kisa ubi kod mene po ceo dan ne mozes iz kuce da izadjes a kamoli da vozis bajs.

No danas sam vratio staru rubeninu gumu koja je me sluzila 3 godine, kao privremeno resenje naravno dok ne vidim sta cu sa ovom dal da nosim da mi krpi ili ako kaze bakara gde to ima za 500 din nova :d

Guma je bas proredjena na sredini na 2-3 mesta i osecam da moze da se probusi na ostriji kamencic, al se nadam da ce posluziti na kratko.


DSC_0001.JPG
DSC_0002.JPG
DSC_0006(1).jpg
DSC_0008(1).jpg

Trebalo bi da na toj gumi ima presta ventil, tako da taj manometar ne odgovara.

Jeste presta je ventil na ovim tankim u velikom broju slucajeva, mada ja sam imao jednu pre sa auto ventilom koju mi je zamenio covek gde sam nosio biciklu dok je jos bila pod garancijom ali su bas retke te sa auto ventilom.

Za 500din ima da se kupi cela spoljasnja guma, nego vulkanizeri nece nista da rade bez 500din.

Gde ima molim te ?
 
To si samo imao srece, inace na dres obavezno naplate PDV i to obicno vise nego sto treba.
A kupovina kacige iz kine se ne isplati jer te noname kacige kostaju najmanje isto kao i kod nas jeftinije brendirane koje mozes da probas i ne cekas.
Realno od kompletne biciklističke opreme koristio sam isključivo i uvek samo rukavice sa gelom, to mi je pod obavezno bez njih ne sedam na bajs. Uglavnom vozim u šorcu i sintetičkoj majci ili trenerci. Šlemove ne volim po suncu nosim kačket uveče gologlav. Kaciga je kupljena
http://www.aliexpress.com/item/Upgr...lly-molded-Bike-Helmet-Visor/32298799062.html
čisto radi probe da vidim dali ja hoću uopšte da nosim kacigu za 12$ + 3$ poštarina nema kod nas da se kupi, ako vidim da je to to lako ću kupiti kod nas kacigu koja mi se bude svidela. Od opreme koju sam trenutno kupio kaciga, dres, biciklističke, naočare znam 100% da ću samo dres koristiti ostalo je diskutabilno :)
Što se tiče alija već par godina u nazad svakog meseca nešto poručujem uglavnom robu do 25-30$ i samo mi se jednom desilo da sam platio PDV i to na pretvarač sa 12V na 220V prošle godine, sva ostala roba mi je stizala bez problema.
 
Poslednja izmena:
PB ima Polisport kacige, raspon cena 16-30ak €, zanemarljiva razlika u ceni, a probaš i uveriš se da li ti odgovara.
Nije mi to nikakva ušteda poručivanje šlj kvaliteta sa alibabe.
 
Naravno da nije, ali bar možeš da je probaš i uveriš se odgovara li tvojoj glavi.
I onda probaš skuplju kacigu i sve ti bude jasno :D .
 
Pa odeš u PB i kupiš sebi kacigu ;) ja za moj novac ću da biram pa makar i pogrešio ;)
 
#135 - Centar, Skadarlija, Kalemegdan, crkve, Kula Nebojša
Sve sam rekao. :) Poslednja vožnja iz sezone 2014. Jedva se naterah, jer mi je komp očajno spor, a softver najveće đubre koje sam ikada instalirao. Zato se nisam nešto mnogo ni pozabavio filmom. Šteta, ali planiram za neku priliku sveobuhvatniji film o Beogradu (ako se prethodno ne iselim iz ove ludnice). Nažalost, u sezoni 2015 nema Srbije. Ako sve bude kako treba, dogodine će biti lepih vožnji po našim krajevima. Naročito planiram planine (Divčibare, Tara, Goč, Trem, itd).

 
Mozena pp objasnjenje koja jre procedura sa placanjem i preko kojih kartica placate on line kupovinu ?

Nije na pp, jer mislim da mnoge zanima ili će ih zanimati.
1. Uglavnom sajtovi primaju Visa i Master kreditne kartice, mnogi i American. Da, prolaze i naše bez problema. Većina sajtova prima i PayPal koji možeš da povežeš sa nekom od kartica. Kreditne su zgodne zato što slobodno pogledaš ponudu, nađeš šta te zanima, nije važno da li je 5-10-20 ili koliko god evra više nego što si mislio. Ako iskoči još neka dobra ponuda, možeš lepo i do da dodaš u korpu i sve poručiš i u ponoć (pod uslovom da ne pređeš limit).
2. Kineski sajtovi mahom primaju i debitne kartice. One nude dodatnu sigurnost, jer možeš da potrošiš samo ono što imaš uplaćeno na karticu. Ideja je da bude ili 0 evra ili nešto sitno, pa da uplatiš pare pre naručivanja. Onda i ako ti neko mazne podatke ne može da ti mazne pare. Velika mana je što treba prvo da nađeš šta te zanima da kupiš i ubaciš u korpu, da vidiš koliko te izađe sve sa poštarinom. Onda moraš u banku, čekaš red i uplaćuješ pare (eventualno online, ako imaš dinare na računu i hoćeš da kupiš evre po kursu banke). Onda odeš da naručiš, a ono urađena rekalkulacija cena i fali ti par evra na računu. Ajde opet u banku, čekaj u kavezu na ulazu, čekaj red, uplaćuj pare. Vratiš se nazad, a ono neki artikal prodat ili iskoči još neka akcija koja ti je super, ali treba i treći put u banku. Problematika se donekle rešava time što držiš pare na drugom računu, pa da možeš elektronski da ga prebaciš na karticu, ali nisam siguran da li banke to uopšte nude. Za debitne kartice, moraš da uplatiš oko 6-10 % više para da bi transakcija prošla. U banci ti to neće reći unapred, nego treba da ideš i četvrti put. Kavez, red, uplata, trčiš kući. Dodatna opcija, ko nema ništa protiv da ga šijuniraju, pretražuješ i naručuješ preko smartfona dok si u banci. ;)
3. Evropske prodavnice (a i neke druge) mahom ne primaju debitne kartice, nego samo kreditne. Ja sam im doskočio time što sam otvorio PayPal nalog i na njega vezao debitnu karticu. PayPal se nije bunio, a ni prodavnica. Samo vodi računa. PayPal ima opciju da banci račun ispostavi u EUR ili RSD. Ja bih preporučio izbegavanje višestruke promene valuta i razne kursne probleme, odnosno naplatu u evrima. Ali, svako treba da proveri za sebe šta mu je najbolje. VAŽNO: neki sajtovi nude "ekspres" naplatu preko PayPal-a, a u tom slučaju nisam video izbor da hoću plaćanje u evrima, nego se automatski obračuna u dinarima. Ne znam po kom kursu.

Ja sam plaćao American karticom na DX i još nekom kineskom sajtu, nije bilo nikakvih problema. Nemcima sam platio debitnom, preko PayPal-a.
Po zakonu, na sve porudžbine vrednosti do 50 evra (cena robe + isporuka) plaća se samo PDV 20 %. Naravno, pošta može da ti uzme neki svoj harač, ali je to obično neka sića.
Za vrednost preko 50 evra plaća se prvo carina 10 %, a onda na ukupni iznos (roba + isporuka + carina) i PDV 20 %. Potencijalno ti carina naplati i otvaranje paketa.
Problem je što carina ima pravo da ne prihvati cenu sa računa, nego da izmisli svoju (po nekoliko kriterijuma, tako da dođu do najveće cene na svetu), pa ti dažbine naplate na tu cenu. Ili, kupiš nešto za 45 evra, a oni kažu da to košta 55 i naplate ti i carinu. Zakon im to dozvoljava i ne možeš ama baš ništa. U praksi, carina se obično ne bavi stvarima koje deluju jeftino i u koje se oni ne razumeju, ali nema garancija.
 
No danas sam vratio staru rubeninu gumu koja je me sluzila 3 godine, kao privremeno resenje naravno dok ne vidim sta cu sa ovom dal da nosim da mi krpi ili ako kaze bakara gde to ima za 500 din nova :d

Jeste presta je ventil na ovim tankim u velikom broju slucajeva, mada ja sam imao jednu pre sa auto ventilom koju mi je zamenio covek gde sam nosio biciklu dok je jos bila pod garancijom ali su bas retke te sa auto ventilom.
500-700 din ima po buvljacima, znaci pancevo, n. beograd, bubanj potok i sl. mesta.
CST takodje potrazi to je sasvim OK guma, ja sam ranije kupovao od ovog prodavca pa proveri koliko kosta:
http://www.2bike.rs/cikloberza/mali...er-c1316-gume-28-x-1-3-8-x-1-5-8#.VhqO424-aVM

a vredi da proveris i da li je ova dimenzija odgovarajuca posto ovaj daje 2 za 700din:
http://www.2bike.rs/cikloberza/mali...31/unutrasnja-178/cst-19-23-700c#.VhqO3m4-aVM

Inace i u capriolu je bio michelin guma za 990din (neka akcija, valjda samo plave i crvene)

Inace presta ventil je na ovim gumama zbog sirine felne, nisam nikad video na drumskom tocku auto ventil.

Realno od kompletne biciklističke opreme koristio sam isključivo i uvek samo rukavice sa gelom, to mi je pod obavezno bez njih ne sedam na bajs. Uglavnom vozim u šorcu i sintetičkoj majci ili trenerci. Šlemove ne volim po suncu nosim kačket uveče gologlav. Kaciga je kupljena
http://www.aliexpress.com/item/Upgra...298799062.html
čisto radi probe da vidim dali ja hoću uopšte da nosim kacigu za 12$ + 3$ poštarina nema kod nas da se kupi, ako vidim da je to to lako ću kupiti kod nas kacigu koja mi se bude svidela. Od opreme koju sam trenutno kupio kaciga, dres, biciklističke, naočare znam 100% da ću samo dres koristiti ostalo je diskutabilno
Najkorisniji deo bici oprema su pre svega naocare, pa gace pa rukavice, kaciga na kraju ;)
Inace imao sam istu takvu kacigu sa aliexpresa (crno belu i nije pisalo giant), a slicne se takodje ovde mogu kupiti po ovdasnjim buvljacima, znaci pancevo, n. beograd, bubanj potok i sl. mesta.
Uvek je landarala i nervirala me pa sam je brzo prodao, provali da je njima Size: 57-62cm

kaciga od 16€ u PB je baš kvalitet
Mislis da ova jeste? ;)
Salim se, bolje ista nego nista na glavi, svakako ces se malo navici na nju i brzo ces traziti bolju, i onda neces traziti jeftinu nego udobnu.
 
@cane

isto bitno, pdv na vrednosti do 50evra se racuna samo na cenu proizvoda, ne na cenu proizvoda I troskove slanja.
 
Nisi u pravu. Ništa se ne obračunava na golu cenu/vrednost proizvoda. Tačnije, kao "gola" cena uvek se računa cena robe + troškovi isporuke. Inače bi svi tražili da im na računima piše da je roba 1 dolar, a isporuka 1000 evra.
S druge strane, često se desi da prihvate cenu koja je istaknuta na pakovanju, a koju kinezi obavezno spuste. Onda i dažbine budu jeftinije.
 
Zar su rukavice toliko bitne, služe li još nečemu sem da ne nažuljam dlanove i da ne razdrljam prste pri padu (moje laičko mišljenje)?

Stvari su uvek diskutabilne, jer zavise od potreba, načina i vrste vožnje. Recimo, student u Holandiji ili Danskoj, koji vozi ravnim i kvalitetnim stazama/ulicama 2 km do fakulteta, u pantalonama i kaputu, nema potrebu ni za naočarama. No, generalno se potpuno slažem sa prioritetima koje je bakara naveo.

Rukavice
Pre svega, izuzetno niska cena (bar za osnovne modele), rukavice čini praktično najjeftinijim delom biciklističke opreme, pa time i diskusiju o njihovoj korisnosti i neophodnosti suvišnom čak i u Srbiji. No, evo na prvu loptu:

Moje mišljenje i iskustvo jeste da je najvažnija ulaga rukavica sprečavanje proklizavanje ruku na kormanu i to trenjem i prikupljanjem znoja. To je od ogromne važnosti, jer svako proklizavanje može biti opasno. A mnogi gripovi se čak i projektuju uz ideju da će vozač nositi rukavice, pa su za gole ruke neudobni. Sledeća uloga je ublažavanje vibracija i udaraca (sunđerima, gelom i čime već). Takođe veoma značajno, pogotovo za MTB. Onda bih tek stavio žuljeve (koji svakako nisu prijatni i sprečavaju te da voziš neko vreme) i zaštita pri padu koja isto tako nije uopšte naivna stvar (staklići, prašina, komadići drveta, trnje, infekcije, bolovi, itd). Uz to, rukavice sprečavaju da ruke izgore na suncu (au, što to ne prija!), a omogućavaju i najjednostavniji sistem za brisanje znoja sa čela i oko očiju (veoma bitno). Naravno, zimske rukavice su dodatno specifične, jer im je osnovni zadatak da se prsti ne smrznu i da uopšte i može da se vozi zimi. Mada ne sumnjam da ima raznih gorštaka koji sa prezirom gledaju na bilo šta što greje, pa na led i sneg idu i bez kape. :) Konačno, zadebljali "rukohvat" rukavica odlično štiti dlanove i pomaže i kada treba otvoriti neku flašu ili ako nema druge nego da nešto sečeš u rukama. Pa onda da pomenem i neko zatezanje kanapa i sajli (pa i pertli), problačenje kroz šiblje/trnje, kidanje, čupanje, cimanje, povlačenje, itd, itd. Možda sam napravio preveliku nauku, ali zaista, rukavice su veoma, veoma važne. I to što rekoh da se slažem da su po korisnosti "tek" na trećem mestu, ne znači da je to treće mesto mnogo daleko od prvog i drugog. Čak sam ja rukavice počeo da nosim mnogo godina pre (biciklističkih) gaća. Kako rekoh, zavisi i od vrste vožnje i kilometraže. Rukavice postaju potrebne na kraćim kilometražama od gaća (mada to zavisi i od gabarita, čime uopšte ne prozivam bakaru ;)). Dakle, po korisnosti su možda treće, ali po neophodnosti barem druge.

EDIT: Ne treba na "da ne razdrljam prste pri padu" gledati tako... bez poštovanja. Pre svega, letnje rukavice i ne štite prste, nego samo šake i to iz opravdanog razloga. Ako razdrljaš prste, uglavnom možeš i dalje da voziš bajk, barem do servisa/kola/pomoći. Sa isečenim dlanovima to je skoro nemoguće. I tu se vraćam na poštovanje potencijalnog "razdrljavanja" šaka. Zamisli da ti se to desi u sred nedođije, npr na Đerdapu ili Goliji? Ne možeš ni da guraš bajk zbog isečenih šaka, jedva i telefon izvadiš. A nema signala, spušta se mrak, pada temperatura, ti gladan... Ja baš volim svoje rukavice. :)
 
Poslednja izmena:
Мени је једини разлог смањење вибрација, без рукавица дланови утрну после десетак минута а овако могу да возим колико хоћу. Иначе сам узео неке обичне у Планетбајку, без гела и сунђера, трају десетак година.
 
U je, koliki elaborat za rukavice, zahvaljujem Cane i Cale :D .
Ne vozim puno (1000km godišnje samo po lepom vremenu) pa mislim da mi neće trebati,
ali nisam znao da se rangiraju pre kacige po važnosti opreme, zato sam i pitao.
 
Рангирање како за кога, ја немам ни наочаре ни кацигу, већа је шанса да ми мушица или слично улети у уста него у очи па ме брига. Не планирам да падам. ;) Рукавице су ми биле баш потребне јер дланови бриде после неколико минута.
 
Naocare na prvom mestu jer kad te nesto strefi u oko pasces ili ces biti nesposoban da vozis.

Sto se rukavica tice, cane je lepo objasnio, znaci imaju i zastitnu i ergonomsku ulogu.
A to objasnjenje da nisi planirao da padas je bez veze...to niko ne planira.

Sve ovo naucite i sami i srazmerno je broju predjenih kilometara.
 
Sve ovo naucite i sami i srazmerno je broju predjenih kilometara.
Ovo je krucijalno i 1000% tačno.

Ja pravim godišnju km kao vi mesečnu i nemam pojma šta mi treba od opreme, ali zato i pitam vas experte.
Mada, neki kažu kaciga da, drugi kažu ne, ja rešio da kupim i nosim, pretpostavljam da ne može da škodi.
 
#kaciga

Evo još jednog razloga zašto vredi kupovati od renomiranog proizvođača. Pre neki dan sam prao svoju Uvex kacigu, rastavio i kaiš da bi ga ubacio sa ostalim sitnicama u mašinu. Primetio da je malo nagnječen na mestima gde su stajale kopče. Jedan mail i nekoliko dana kasnije - nov kaiš, sa svim sitnicama koje idu uz njega, sklopljen, na mojoj adresi. :) Sve džabe, naravno, kako najviše volim! :d
 
Mene su rukavice povadile mnogo puta. Zadnji put kad sam pao na spustu sa planine pri ~35km/h, leteo sam i klizao nekih 4 metara i na šakama nisam imao ni ogrebotinu, a lakat sam otkinio (jer se prilikom dočeka na dlan sila prenela na lakat) i dan danas me boli lakat, posle nekoliko meseci. Dakle rukavice su bitne su za vibracije i udobnost, znoj ali najviše znače u slučaju pada.

Naočare su takođe jako bitne posebno za brži spust, ništa gore nego kad ti mušica uleti u oko pri većoj brzini. Suze u očima su takođe česta pojava po hladnijem vazduhu i pri većoj brzini i uopšte nisu za potcenjivanje.

Što se kacige tiče, pored toga što je jako bitna za bezbednost, uopšte ne mora da znači da je neudobna, teška i šta vec... Moderne kacige su jako lagane i udobne, samo treba odabrati onu koja najviše odgovara obliku glave. Između ostalog, pružaju i dobro zaštitu od jakog sunca. Bile su nedavno dobre UVEX kacige u planet bajku na akciji za ok 4000 din što je sasvim korektna cena.
 
Oseti se razlika između Polisport i najjeftinijeg modela Scotta od 4880 kinti, ne žulja, udobnija je i lakša.

Moram probati stare bilderske rukavice kad budem vozio bajk, da osetim o čemu pišete.
 
Ljudi, gde drzite telefone dok vozite ?
Ja sam pre imao torbicu malu ispod sedista(ukrala mi gamad), i tu sam drzao telefon (S2, 4.3''), i to je bilo taman knap da stane.
Sad bih uzeo neku novu, ali nisam siguran da l' bi mi stao telefon (G2, 5.2'')
Mislio sam ovako nesto
 
Da li treba da slikam rukavicu kako mi je spasila dlan kada sam opasno tresnuo? Izasao je gel iz nje. Da nisam imao to, zeznuo bi dosta dlan.

Ja bez naocara ne mogu. Ako izadjem bez naocara, to je nekih 1-2km da uzmem nesto za jelo I to je to, mada I tada mi se desavalo da mi upadne nesto u oko. Mislim da kada nesto upadne u oko da se mahinalno spusta glava, trlja oko dok se bicikla krece I tako vozac ne oseca da bicikla menja pravac kretanja. Koliko me je puta neki insekt udario u stakla. Svasta bi bilo da nisam imao. Takodje, dosta puta sam drugaru vadio insekte iz oka ili neke druge stvari posto on ne nosi naocare.

Ja sam imao polisport neku kacigu, bas je bila teska. Posle sam presao na kacigu koja ima 280 grama,milina :D

Ne planiram da padam :d
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno