Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Bila u Maxiju akcija, za 25 kutija Costa Coffee dobijao se Hyundai Nespresso aparat za 1 din. Kupih, ali ga još nisam upotrebio... Ima li nekih iskustava?
 
Bila u Maxiju akcija, za 25 kutija Costa Coffee dobijao se Hyundai Nespresso aparat za 1 din. Kupih, ali ga još nisam upotrebio... Ima li nekih iskustava?
Kakav god da je, kafa ce ti biti manje visa ista kao sa bilo kog drugog nespresso aparata.
Nema tu nekih bitnih razlika, a kapsule su takve kakve su.
 
Kako bi poredali proizvodjace aparata sa kapsulama?
Imao sam delonghi dolce gusto colors, krups lumio i trenutni tchibo caffesimo mini(hocu da promjenim).
Mnogi kazu da je nespresso najbolji, slazete li se?
 
Više je do kafe, a manje do aparata. Na DG mini me spremam Nespresso kafe koje su bolje nego DG kafe.
 
Vidim da se pojavila u ponuda za Lelit Anna u kombinaciji sa mlinom Lelit Freed, ima li ko informaciju kakav je mlin? Doplata dodje 120e za paket ako ide mlin uz Anna-u? Po svemu sto sam procitao na netu, mlin je daleko bolji od Gaggia md15 i ne zaostaje previse za skupljim rodjacima kada je u pitanju koriscenje u kucnim uslovima? Vredi li ta kombinacija ili bolje ici zasebno na Anna i neki drugi skuplji mlin?
 
jel probao neko calde/kapsule caffe borbone (oro, red, blu)?
 
Kako bi poredali proizvodjace aparata sa kapsulama?
Imao sam delonghi dolce gusto colors, krups lumio i trenutni tchibo caffesimo mini(hocu da promjenim).
Mnogi kazu da je nespresso najbolji, slazete li se?
Očajne su i jedne i druge. Nema bar solidne kafe bez dobrog automatika ili posebno aparat i mlin.
Posle 2 meseca sa Nespresso mogu da vam kažem da mi sw zgadila kafa 20 vrsta probao onih jačih sve su toliko slabe da me 2 kratka ni ne čačnu.
Naručio sam Jura E8 na kraju čekam da stigne uvoz.
Kapsule = smeće bukvalno
 
Vidim da se pojavila u ponuda za Lelit Anna u kombinaciji sa mlinom Lelit Freed, ima li ko informaciju kakav je mlin? Doplata dodje 120e za paket ako ide mlin uz Anna-u? Po svemu sto sam procitao na netu, mlin je daleko bolji od Gaggia md15 i ne zaostaje previse za skupljim rodjacima kada je u pitanju koriscenje u kucnim uslovima? Vredi li ta kombinacija ili bolje ici zasebno na Anna i neki drugi skuplji mlin?
Lelit fred dolazi sa 38mm konusnim noževima. Ako ti taj profil odgovara solidna je kupovina.
Eureka mignon ti dolazi sa 50mm flatt noževima.
 
Očajne su i jedne i druge. Nema bar solidne kafe bez dobrog automatika ili posebno aparat i mlin.
Posle 2 meseca sa Nespresso mogu da vam kažem da mi sw zgadila kafa 20 vrsta probao onih jačih sve su toliko slabe da me 2 kratka ni ne čačnu.
Naručio sam Jura E8 na kraju čekam da stigne uvoz.
Kapsule = smeće bukvalno

Meni je ostao u kanc. Dolce Gusto i zaobilazim ga u širokom luku, a pio sam svako jutro. Problem kod svih kapsula je količina kafe, naročito Nespresso od 5g. Ako je još neka čista arabika nema tu kofeina ni za kontakt, kamoli za start ;).

Većina kapsula (probao bar 10 vrsta Ness i više od toga za DG) ima nešto gorči ukus jer kafu prze tamnije. Ako je za DG, espreso 50ml iz 7g kafe (odnos 1:7), kako mogu da nadoknade ukus, jedino tamnije prženje, pa samo deluje da nije tanko... Arome i ukusa nigde...
Nemam baš neki nos pa da mogu da razlikujem arome borovnice i sl, ali su bilo kakve kafe iz manuelnog aparata drastično bolje. Juče mi je nestalo pa sam izvukao neki ostatak iz frizidera koja stoji bar 2 meseca. Bila je prilično :sick:, ali opet bolja od espressa iz DG.

Vidim da se pojavila u ponuda za Lelit Anna u kombinaciji sa mlinom Lelit Freed, ima li ko informaciju kakav je mlin? Doplata dodje 120e za paket ako ide mlin uz Anna-u? Po svemu sto sam procitao na netu, mlin je daleko bolji od Gaggia md15 i ne zaostaje previse za skupljim rodjacima kada je u pitanju koriscenje u kucnim uslovima? Vredi li ta kombinacija ili bolje ici zasebno na Anna i neki drugi skuplji mlin?

Teško da će ovde neko imati iskustva sa tim proizvodima. Mlin je standardan i relativno jeftin. Konusni noževi od 38mm. Takvi su i u MD15 i u nekim ručnim mlinovima, a mislim i u SAGE smart grinder (bio je jedno vreme na KP), Baratza Sette (40mm). Mislim da je to identičan mlin koji ide u njihove integrisane varijante aparata. Ne treba im previše jak motor i trebalo bi da ok radi. Ima mikrometarsko podešavanje gde je drastična razlika u odnosu na MD15. Kvalitet je verovatno upitan, ali će raditi posao. Sve zavisi od tvog budžeta.
Ja planiram zamenu MD15-ce, ali ne žurim... Iskreno ne prelazi mi se na male flat burs (50mm), radije bih sačekao nešto u rasponu 58-64mm...

U svakom slučaju verovatno ćeš ga lako prodati ako ti ne odgovara, a do tada ćeš uživati u kafi i učiti...
 
Teško da će ovde neko imati iskustva sa tim proizvodima. Mlin je standardan i relativno jeftin. Konusni noževi od 38mm. Takvi su i u MD15 i u nekim ručnim mlinovima, a mislim i u SAGE smart grinder (bio je jedno vreme na KP), Baratza Sette (40mm). Mislim da je to identičan mlin koji ide u njihove integrisane varijante aparata. Ne treba im previše jak motor i trebalo bi da ok radi. Ima mikrometarsko podešavanje gde je drastična razlika u odnosu na MD15. Kvalitet je verovatno upitan, ali će raditi posao. Sve zavisi od tvog budžeta.
Ja planiram zamenu MD15-ce, ali ne žurim... Iskreno ne prelazi mi se na male flat burs (50mm), radije bih sačekao nešto u rasponu 58-64mm...

U svakom slučaju verovatno ćeš ga lako prodati ako ti ne odgovara, a do tada ćeš uživati u kafi i učiti...
Hvala na odgovoru! Citajuci malo review-e, ipak sam dosao do zakljucka da cu vrv da dodam za malo skuplji mlin, sto se kasnije svakako isplati da ne menjam vise puta ako budem zeleo nesto bolje.
Ono sto trenutno razmatram je Eureka Mignon Specialita, burr je 55mm, mislim da bi zadovoljio sve moje potrebe na duze staze dok proucavam i ucim dalje oko svega. Vidim da je slicne cene i Perfeto, ali on kako citam nije toliko precizan kao Specialita i vise je za mlevenje i drugih kafa osim espressa. Silenzio je isto dobra prica kako vidim, nema display i timer, ali kvalitet mlevenja je odlican, poput Specialite. Silenzio je oko 340e, Specialita je oko 440... Ako neko misli da ima nesto bolje u tom rangu, slobodno neka pise. Definitivno vise ulazem u mlin nego sto sam zamislio u pocetku :)
Lelit fred dolazi sa 38mm konusnim noževima. Ako ti taj profil odgovara solidna je kupovina.
Eureka mignon ti dolazi sa 50mm flatt noževima.
Definitivno idem na bolji mlin... Cinjenica je da Fred vredi i vise nego koliko kosta, ali Eureka je vec druga prica po svemu sto sam pricitao.
 
Očajne su i jedne i druge. Nema bar solidne kafe bez dobrog automatika ili posebno aparat i mlin.
Posle 2 meseca sa Nespresso mogu da vam kažem da mi sw zgadila kafa 20 vrsta probao onih jačih sve su toliko slabe da me 2 kratka ni ne čačnu.
Naručio sam Jura E8 na kraju čekam da stigne uvoz.
Kapsule = smeće bukvalno
Razumijem ali problem mi je mjesto u kuhinji bas mi je mini kuhinja. Probao sam kavu iz jura aparata i razlika je ogromna spram kapsula.
 
Lelit Fred je bio moj prvi mlin. Kvalitet izrade je vrlo solidan. Bio sam zadovoljniji tim mlinom nego Mazzerom Mini koji sam uzeo jer više volim ukus espresa samlevenog na ravnim noževima. Rekavši to, predložio bih ti da ipak kupiš skuplji mlin a jeftiniji aparat.
 
Lelit Fred je bio moj prvi mlin. Kvalitet izrade je vrlo solidan. Bio sam zadovoljniji tim mlinom nego Mazzerom Mini koji sam uzeo jer više volim ukus espresa samlevenog na ravnim noževima. Rekavši to, predložio bih ti da ipak kupiš skuplji mlin a jeftiniji aparat.
skuplji mlin, a jeftiniji aparat
Apsolutno se slazem sa ovim, bolji aparat nece uticati na kvalitet kafe.
 
Lelit Fred je bio moj prvi mlin. Kvalitet izrade je vrlo solidan. Bio sam zadovoljniji tim mlinom nego Mazzerom Mini koji sam uzeo jer više volim ukus espresa samlevenog na ravnim noževima. Rekavši to, predložio bih ti da ipak kupiš skuplji mlin a jeftiniji aparat.
Ako te ne mrzi, molio bih te da napišeš šta ti se ne sviđa kod Mini-a?
Trebalo bi da je solidan mlin, osim možda zadržavanja kafe (to sam video na par mesta)?
Nije baš za "single dose", što je pretpostavljam način na koji većina nas koristi mlin.
 
Ako te ne mrzi, molio bih te da napišeš šta ti se ne sviđa kod Mini-a?
Trebalo bi da je solidan mlin, osim možda zadržavanja kafe (to sam video na par mesta)?
Nije baš za "single dose", što je pretpostavljam način na koji većina nas koristi mlin.
Naravno da me ne mrzi :)

Mazzer Mini je izuzetno kvalitetan proizvod koji će u kućnim uslovima bez ikakvog održavanja raditi večno i davati jako dobru "2nd wave" kafu - šoljicu za šoljicom tamno prženog italijanskog espresa, uz korišćenje dozera ili tajmera i bacanje prvog šota svakog dana. Nažalost, ništa od ovoga ne opisuje moje navike vezane za kafu. :)

Ja ujutru spremim 3-4 espresa, pa u toku dana još jedan ili dva filtera, sve od svetlo pržene specialty kafe. Meni tu Mazzer Mini nije legao iz dva razloga:
1. Nisam nikada uspeo da kalibrišem (align-ujem) noževe. Koristio sam metodu sa alu folijom, i uspevao da ih solidno poravnam ali bi se posle nekoliko dana opet pokarabasili. Zbog toga sam sve vreme imao previše sitnih čestica i "blatnjav" ukus u šolji (što je poželjno kod 2nd wave espresa).
2. Proces mlevenja u single-dose režimu je bio previše komplikovan i ubrzo postao naporan/dosadan.

Kačio sam sliku svog ghetto-mod Mazzera ovde, pa možeš da vidiš s čim sam imao posla :)

Trenutno je na pultu Niche Zero, a uskoro će mu se pridružiti i DF-64. Mislim da će Niche sa konusnim noževima biti zadužen za natural kafe sa poželjnom jačom teksturom, a DF-64 za washed citrusne otrove :)
 
Lelit Fred je bio moj prvi mlin. Kvalitet izrade je vrlo solidan. Bio sam zadovoljniji tim mlinom nego Mazzerom Mini koji sam uzeo jer više volim ukus espresa samlevenog na ravnim noževima. Rekavši to, predložio bih ti da ipak kupiš skuplji mlin a jeftiniji aparat.
Hvala za info oko Fred-a! Slazem se, definitivno idem na skuplji mlin, aparat moze i da saceka malo.
Da li je dovoljan po tebi Eureka Specialita ili da gledam nesto drugo za taj novac? Uglavnom me cist espresso interesuje, za ove mucevine sa mlekom imam automatik.
 
Razumijem ali problem mi je mjesto u kuhinji bas mi je mini kuhinja. Probao sam kavu iz jura aparata i razlika je ogromna spram kapsula.
Nemoj previse da uzimas zdravo za gotovo ovakve komentare. Uvek ima neko ko ima nepce bogova i ko primeti suptilne razlike u kafi (kao i za vino/rakiju, a meni sve to isto). Svakako da je sa mlinom i ozbiljnim aparatom kafa dosta bolja, ali Nespresso je odlicna kafa, samo ako nadjes kapsule koje ti se svidjaju. Dosta mi je lepsa kafa od dolce gusto tako da te za DG ne bih savetovao da uzmes. Za nespresso bilo koji aparat je ok, sve je to isto. Recimo, meni je nespresso kafa kod kuce bolja nego u vecini kafica kad spreme. Ne mogu da jurim kafic gde neko zeli da napravi dobru kafu, nego idem gde god kad stignem, pa mi je u proseku kod kuce zaista bolja. Mene ne cacka nijedna kafa nesto specijalno, tako da to ne mogu da ti kazem koliko moze dobro da te "radi", ali ukus Nespresso kafe je meni odlican. Za male pare Lidl ljubicaste su skroz fine. Za malo vece Jacobs alu su korektne, a sa original nema greske.
 
Drugari,koji servis kod nas je najjaci po pitanju rezervnih delova za espresso aparate? Imam problem sa Gaggia Viva Prestige,ispao je jedan od plasticnih klizaca koji pomaze da portafilter bolje dihtuje (slika u prilogu),a pri tom je i ostecen,pa ne stoji vise na mestu kako treba....treba mi ili samo taj klizac,ili kompletna ta glava (da se tako izrazim),pa ako imate preporuku za neki nas servis koji je OK,pucajte slobodno.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220510-083247.jpg
    Screenshot_20220510-083247.jpg
    153.3 KB · Pregleda: 36
Hvala za info oko Fred-a! Slazem se, definitivno idem na skuplji mlin, aparat moze i da saceka malo.
Da li je dovoljan po tebi Eureka Specialita ili da gledam nesto drugo za taj novac? Uglavnom me cist espresso interesuje, za ove mucevine sa mlekom imam automatik.
DF-64 (negde se prodaje pod nazivom G-Iota ili Solo) je verovatno bolji od Specialite ako preferiraš single dosing. Ja sam ga platio 420e na belgijskom sajtu sa isporukom u Slovačku, i za te pare je odlična kupovina. Ako ti ga isporuče u Srbiju pa platiš carinu i PDV, verujem da će cena biti oko 500-550, jako slična ceni Specialite.



 
Kačio sam sliku svog ghetto-mod Mazzera ovde, pa možeš da vidiš s čim sam imao posla :)

Trenutno je na pultu Niche Zero, a uskoro će mu se pridružiti i DF-64. Mislim da će Niche sa konusnim noževima biti zadužen za natural kafe sa poželjnom jačom teksturom, a DF-64 za washed citrusne otrove :)
Hvala na odgovoru. Sećam se tvog Mazzera. Žena bi me izbacila zajedno sa njim napolje :).

G-Iota/DF64 je i meni u fokusu, ali nije uspeo da stigne iz Nemačke ove sezone... (nije bilo mesta u gepeku ;)). Za te pare nema boljih specifikacija, a nešto su ga i popravili u odnosu na 1. verziju.
U kojoj varijanti planiraš da ga kupiš?
Kada se uskladiš sa njim javi utiske, mada ćeš ga ti koristiti potpuno suprotno od mojih potreba.
 
@bugi986 Nije mi djavo dao mira, ubacio sam 6.5 bar oprugu u GCP. Jos je veca razlika u ukusu kada se sidje sa 9 na 6.5 nego sa 12 na 9, trenutno trosim Drive kafu, kupih je na nagovor druga, i nije losa kafica. Verovatno ima dosta robuste tako da kreme ne manjka, ali posto je bas tamno przena, opruga od 6.5 bara je neutralisala gorcinu kafe u velikoj meri, da ne kazem 99%. Probao sam i funkciju pare i to sljaka bez problema, nema otvaranja ventila u OPV, sto je deo korisnika po netu naveo kao potencijalni problem. Aparatu je potrebno 40-50s od momenta ukljucivanja prekidaca do paljenja lampice. Ja nikad ne cekam lampicu, uvek krenem sa parom pre toga da bi grejac sve vreme radio, ali vidim da ni sa 6.5 nece biti problema, bojao sam se da ce pritisak pare u bojleru savladati oprugu i ispustiti paru nazad u tank.

Probao sam skoro Columbia Huila Supremo iz D59B, przena 11.4. cekao sam jedno 2 nedelje pre mlevenja. Jako citrusna i svetlo przena kafa, bio sam ubedjen da opet nesto lose radim, medjutim probao sam je posle u Kafeteriji i to je to sto sam dobio kod kuce. Posle se dosetih fore sa preinfuzijom i tek tada su poceli da se pojavljuju ukusi koje su naveli na kesi, bukvalno se oseti ukus nekog bobicastog voca (da me vidi Papa Hoffmann pustio bi suzu), bez naglasene kiselosti i ostalih nEpRiJaTnOsTi.
 
Hvala na odgovoru. Sećam se tvog Mazzera. Žena bi me izbacila zajedno sa njim napolje :).

G-Iota/DF64 je i meni u fokusu, ali nije uspeo da stigne iz Nemačke ove sezone... (nije bilo mesta u gepeku ;)). Za te pare nema boljih specifikacija, a nešto su ga i popravili u odnosu na 1. verziju.
U kojoj varijanti planiraš da ga kupiš?
Kada se uskladiš sa njim javi utiske, mada ćeš ga ti koristiti potpuno suprotno od mojih potreba.
Kupio već, stigao kod rođake u Slovačku, čekam da stigne do mene. U pitanju je ona novija, unapređena verzija, bez ružnog fonta i sa unapređenim declumper-om. Javljam utiske čim se malo uhodam.

Što se žene tiče, fora je da i nju navučeš na hipstersku kafu. Moja se iznenađujuće lako pomirila sa informacijom da će uskoro imati dva mlina na pultu. :D
 
DF-64 (negde se prodaje pod nazivom G-Iota ili Solo) je verovatno bolji od Specialite ako preferiraš single dosing. Ja sam ga platio 420e na belgijskom sajtu sa isporukom u Slovačku, i za te pare je odlična kupovina. Ako ti ga isporuče u Srbiju pa platiš carinu i PDV, verujem da će cena biti oko 500-550, jako slična ceni Specialite.




Specialitu mogu uzeti kod nas za oko 440e, dok DF64 nema(bar je ja nisam nasao ovde nigde), pa je jedina opcija porucivanje preko sajta + porez i carina... To izadje u najboljem slucaju 550 sto i sam kazes. Sa druge strane kod nas za 600e ima Eureka Single dose. Cinjenica je da 64mm flaf burrs su daleko bolji od 55mm koje poseduje Specijalita, ali opet to otvara neka nova vrata, sa jos vise ulaganja :) Jedino da vidim sa nekim ako dolazi preko pa da mi donese DF64, vidim da je u Nemackoj 430e.
 
Bas me zanima vase iskustvo sa DF64. Par ljudi ga je ovde kupilo da se poigra sa njim, i posteno su se namucili da nameste nozeve kako valje. To je jedan od onih mlinova gde ako ulozis malko truda i zanemaris neke stvari mozes da dobijes verovatno nesto vise nego sto genaralno vredi. Ja sam ga na kratko video samo i onako sta znam malo ima taj cheap china vibe ali kazem ima potencijala. Na kraju moze i da se upgraduje posle nekim nozevima, samo me zanima kako ce da se nosi sa nekim light kafama.

Ja se trenutno uslovno receno mucim s nekom Kenijom i definitivno dolazim do zakljucka da su njihove kafe najteze za pravljenje espressa. Na kraju sam uspeo da dobijem lep balans kada je ratio bio 18/50 i tu sam konacno uspeo da imam zadovoljavajucu ekstrakciju i to sa 98mm nozevima. Zato i kazem u poslendnje vreme vise volim da napravim dobar drip sa vrhunskim light kafama, a za espresso neki medium roast ipak.
 
Drugari,koji servis kod nas je najjaci po pitanju rezervnih delova za espresso aparate? Imam problem sa Gaggia Viva Prestige,ispao je jedan od plasticnih klizaca koji pomaze da portafilter bolje dihtuje (slika u prilogu),a pri tom je i ostecen,pa ne stoji vise na mestu kako treba....treba mi ili samo taj klizac,ili kompletna ta glava (da se tako izrazim),pa ako imate preporuku za neki nas servis koji je OK,pucajte slobodno.
Možda Bago.rs .
 
Ostalo mi malo samlevene kafe a mrzelo me da palim aparat pa sam iskoristio moka lonče i napravio jednu irsku, za to može da prođe

20220510_200952.jpg
 
Nazad
Vrh Dno