Šta je novo?

[A1] Postpaid paketi i promocije

Uopšte mi se ne raspravlja, pojasnio sam za one koji nisu sigurni u svoja prava. Ako sef poslovnice nastavi da protivpravno diskriminise zbog godina, nema potrebe za sudom, tržišna inspekcija se poziva.
 
Pa cekaj jel ti mislis da si se prvi setio trzisne i da drugi nisu to pokusali?
Ja verujem da jesu i verujem da nisu dobili jel znam par slucajeva koji su to trazili i naglasili da krse zakon i dobili odgovor da ih tuze.
Naravno niko nije jer nije svima dosadno da se vuku po sudovima zbog gluposti.
No to je za neku drugu pricu, da ne idem u sirinu, nazalost tako je u ovij drzavi to.
 
Sve tarife kod Vip koštaju isto. Mlađi od 30 godina dobijaju na poklon dodatnu količinu megabajta.
Toga je bilo oduvek, pa čak i onda kad su svi drugovi i drugarice bili jednaki. I ne samo kod nas.
Da li će prodavac nekome dati popust na svoje cene, to je njegov izbor i to je u redu. Ne sme da naplati više od istaknutog cenovnika.
 
^ Kako sad "bravo", kada si maločas rekao: "Ma daj pa znam ja da to nije ni po ZZP ni po cemu ok"?! :sceptic:

Ponavljam, nikakva tužba, samo tržišna inspekcija, a posle eventualno RATEL. Ja, pak, znam puno ljudi koji su 30+ i koji su dobili sve benefite kao da su mlađi od 30. Ali lupili rukom o sto. Kao što bih i ja uradio.
 
Naravno da mogu da daju ako hoće, njihovo je pravo. Isto kao što ponekima odobre i poseban popust, pa paralelne minute i sl. Mogu da urade sve to ako hoće.
A za "lupanje o sto", ako se to bukvalno desi, mogu da pozovu i policiju :)
 
Poslednja izmena:
Ne mogu, jer je to d i s k r i m i n a c i j a.

Mogu da reklamiraju, recimo, Paket za mlade*

*za svakoga ko se oseća mladim.

Ne mogu zbog godina i pola. Mogu za maloletne, za studente (indeks na uvid), za hendikepirane, za one koji zive u posebnim oblastima.
 
Znam i tvrdim da prodavac može po svom nahođenju da da popust na svoju robu i svoje usluge. Kome želi. Dokle god ne naplaćuje više od istaknutog cenovnika, nikakav zakon nije prekršen. Ko misli da nije tako, svakako ima pravo da poziva inspekcije i štagod. Takvih primera ima neuporedivo više na zapadu nego kod nas. Poslednjih godina sve više ima i kod nas, praktično svugde.
A za bukvalno lupanje o sto u prodavnici, "treba probati" tako nešto u zemljama kao što su UK, Australija, USA, Švajcarska... :)
 
Poslednja izmena:
Nisam pravnik, malo sam čitao ZZP kad mi je trebalo. Ako tvrdis da je tako kao što kažeš - neka bude tako.

Al' onda će dodatne benefite jednom mozda moći da imaju samo plavokosi ili kosooki, recimo.

Ispravi me ako grešim, one Ultra, Mega i Giga pakete mogli su da uzmu samo mladji od 30, nije ni postojala opcija za starije (za razliku od Nova tarifa). I to je ok?
 
Ne kažem da je OK. Nikako. Prvo, ja imam prilično više godina od 30 :) I ja lično bi se pozvao na diskriminaciju, pa bi ih napu*** i tražio sve te benefite. Nisam pravnik, a to znam iz prakse da ne sme se ništa prodavati iznad napisane cene. Čak iako na rafu za neki proizvod napišu greškom nižu cenu, na to se možeš pozvati i ne smeju da naplate više od toga.
Recimo ako sređuješ stan, odi sa majstorom do stovarišta ako ga poznaju, daće mu popust kao stalnoj mušteriji i tako možeš malo da uštediš. Ja ili ti nećemo dobiti taj popust (bar bez nekog posebnog cenkanja). Svakako dobijaš fiskalni račun i sve je legalno.

Edit: To za plavooke, crnokose, tamnopute i sl., mislim da postoji zakon o takvoj diskriminaciji.
 
Poslednja izmena:
i diskriminacija po godinama je diskriminacija
pisalo se o tome u novinama prosle godine
isto kao sto je kod mts mogao da se uzme onaj ugovor 5gb interneta+tesla tablet za 1din za 500din ako ste roditelj deteta koje ide u osnovnu skolu, pa su na kraju svi mogli da uzmu

nije se owim prvi setio tuzbe, ali niko od vas nije probao da zapreti, dok su svi oni koji su zapretili uspeli u tome
tako da je apsolutno u pravu

sto se tice popusta 25+25, pisao sam o tome odavno vec i rekao u kojim poslovnicama su davali taj popust, ko nije dobio negde drugde neka ide u bulevar i u pozesku
 
Vi što se bunite, bunite se zbog diskriminacije i ejdzizma ili iz zala što ste matore drtine i što je 20 godina nedostizno :d
Ja baš volim što <30 imaju nekakav popust jer im je sve bitno ostalo uskraceno.
 
Poslednja izmena:
ja se ne bunim, ja imam manje od 30 :D ali svako moze da dobije tu promociju
 
cek a ja koji imam tacno 30 :D
Mozes da dobijes.
Vi što se bunite, bunite se zbog diskriminacije i ejdzizma ili iz zala što ste matore drtine i što je 20 godina nedostizno :d
Ja baš volim što

Inace u celoj prici @desp je u pravu i ima najpravilnije razmisljanje, po meni.
A te jake sa sakama bas volim da vidim na kraju uvek placu bar iz mog iskustva, al nije vezano za temu pa necu o tome.
 
Poslednja izmena:
A Vip koji dovodi u zabludu potrošače i zaposlenima kaže koliko smeju da obaraju cenu/dodaju besplatno usluge, cak i nevezano od tekuće promocije?
U jednoj poslovnici moze, u drugoj ne? Juce nije moglo, danas moze (a zvanično se nista nije promenilo)? Samo citam tudja iskustva ovde, nikad nisam bio Vip korisnik.

Pa i kod Telenora ima sve to i jos gore :D Ima za jednog korisnika, nema za drugog (i to bez IKAKVIH iskazanih odrednica, cak i iole pomenutih nema).
U jednoj poslovnici moze 20%, u drugoj ne moze ni to, u call centru "ce videti".
(po meni jos gore, jer u sustini je 50% cene u pitanju, dok su kod VIPa neki dupli MB i 100 din za bezbrizan surf u pitanju - ali to samo Dule nije dobio izgleda :))

Desp je u pravu, nazalost, nije diskriminacija davati popust ili dodatne pogodnosti mimo osnovne ponude.
 
cek a ja koji imam tacno 30 :D
Možeš da dobiješ.
Super je što je neko dobio 50% 2 godine. Ja nisam. Nažalost. Mogao sam da zapalim kod drugog operatera (što sam i pretio ali ih nije bilo briga). Ali s obzirom da mi je 75% a možda i više ljudi sa kojima komuniciram i vipu isplatilo mi se zbog paralelnih minuta da ostanem. A probao sam i u bulevaru i i knezu i poslovnici i ništa.
 
owim, ovde si sasvim u pravu za to što tvrdiš. Dosta ljudi je u Srbiji naviknuto da budu tretirani kao krpe pa neretko i tebe odgovaraju i sabotiraju u nekim akcijama. Ali takve akcije mogu da urode plodom kao što je to bio slučaj sa likom koji je tužio Telekom zbog neobaveštavanja o promeni u paketu i dobio ih (ali je potpisao da ne sme da priča o sumi koju su mu dali). Pa onda čovek koji je pritisnuo Telenor da otključava telefone i sada to svi rade u Srbiji.

To su ti primeri gde je pojedinac poveo a masa je stajala i mislila: "od toga nema ništa, pusti to, ne pravi se pametan". Na kraju je i masa imala benefite od akcija pojedinaca. Zato ne slušaj druge; kad znaš da si u pravu isteraj to što si naumio.

Moj savet ti je sledeći. Obrati se Povereniku za zaštitu ravnopravnosti. Imaju sajt i onlajn formular koji popuniš i onda je procedura sledeća:
Примљeну притужбу, у рoку oд 15 дaнa, Пoвeрeник дoстaвљa лицу прoтив кoгa je притужбa пoднeтa. To сe лицe у рoку oд 15 дaнa мoжe изjaснити o нaвoдимa сaдржaним у притужби, aли ћe Пoвeрeник пoступaти и aкo сe лицe нe изjaсни. Пoвeрeник имa зaкoнски рoк oд 90 дaнa дa oдлучи пoвoдoм притужбe.

Pažljivo pročitaj njihov opis diskriminacije i videćeš da si u pravu.
http://www.ravnopravnost.gov.rs/rs/дискриминација/шта-је-дискириминација



Ovde ti je formular: http://www.ravnopravnost.gov.rs/rs/дискриминација/поднеси-притужбу
i uputstvo: http://www.ravnopravnost.gov.rs/ind...mid=0&view=finish&cid=514&catid=10003&lang=rs


P.S.
Ovde nije reč o povlašćenim cenama za stare kupce o čemu govori desp. Ovde je postavljena jasna grupacija ljudi kojoj je nedostupna određena tarifa. A igrom slučaja ta grupacija se jasno navodi u Zakonu kao jedna od grupa koja može biti diskriminisana. Nemojmo mešati povlašćene cene, rabatne skale i ostale trgovačke stvari sa jasnom diskriminacijom.
 
Poslednja izmena:
Davati popuste ili pogodnosti van osnovne ponude nije diskriminacija. Osim ako ocigledno taj popust ne mogu recimo samo stari dobiti ili samo crnci ili samo osobe sa invaliditetom, ili pak samo clanovi drugih stranaka :D

Ako nekome daju bez suda popust za penzionere, jer je "lupio o sto", to rade jer im nije bitno za jednu osobu, sve dok se to ne procuje daleko. Ali da se to omasovi - da vidite kako bi podigli cene ili ukinuli popust.
 
@red baron
Imaš gotovo identičan slučaj kad recimo kupuješ avio karte. Ako si mlađi od 26 godina, dobićeš bolju cenu (kako kod nas, tako i u svetu). Takođe isto tako i za karte za Evropske vozove.
Prosto prodavac može da da pospust ukoliko to želi.
Alfa je dao par primera kada to može da bude diskriminacija. Takođe i dobro objašnjenje zašto ponekom odobre iako ne zadovoljava neki uslov.
 
Poslednja izmena:
owim, ovde si sasvim u pravu za to što tvrdiš. Dosta ljudi je u Srbiji naviknuto da budu tretirani kao krpe pa neretko i tebe odgovaraju i sabotiraju u nekim akcijama. Ali takve akcije mogu da urode plodom kao što je to bio slučaj sa likom koji je tužio Telekom zbog neobaveštavanja o promeni u paketu i dobio ih (ali je potpisao da ne sme da priča o sumi koju su mu dali). Pa onda čovek koji je pritisnuo Telenor da otključava telefone i sada to svi rade u Srbiji.

To su ti primeri gde je pojedinac poveo a masa je stajala i mislila: "od toga nema ništa, pusti to, ne pravi se pametan". Na kraju je i masa imala benefite od akcija pojedinaca. Zato ne slušaj druge; kad znaš da si u pravu isteraj to što si naumio.

Moj savet ti je sledeći. Obrati se Povereniku za zaštitu ravnopravnosti. Imaju sajt i onlajn formular koji popuniš i onda je procedura sledeća:


Pažljivo pročitaj njihov opis diskriminacije i videćeš da si u pravu.
http://www.ravnopravnost.gov.rs/rs/дискриминација/шта-је-дискириминација



Ovde ti je formular: http://www.ravnopravnost.gov.rs/rs/дискриминација/поднеси-притужбу
i uputstvo: http://www.ravnopravnost.gov.rs/ind...mid=0&view=finish&cid=514&catid=10003&lang=rs


P.S.
Ovde nije reč o povlašćenim cenama za stare kupce o čemu govori desp. Ovde je postavljena jasna grupacija ljudi kojoj je nedostupna određena tarifa. A igrom slučaja ta grupacija se jasno navodi u Zakonu kao jedna od grupa koja može biti diskriminisana. Nemojmo mešati povlašćene cene, rabatne skale i ostale trgovačke stvari sa jasnom diskriminacijom.
Gluposti, onda bi trebalo da trazimo isti popust za nove kao i za stare korisnike jer onda vrse diskriminaciju na osnovu duzine UO sto je kaznjivo zakonom jer bilokakva vrsta diskriminacije je kaznjiva po zakonu.
Tako bi svi za sve tuzili.
 
Gluposti, onda bi trebalo da trazimo isti popust za nove kao i za stare korisnike jer onda vrse diskriminaciju na osnovu duzine UO sto je kaznjivo zakonom jer bilokakva vrsta diskriminacije je kaznjiva po zakonu.
Tako bi svi za sve tuzili.

Vrtiš se u zatvorenoj petlji, upravo sam to objasnio :)
Evo opet, samo za tebe:
Bilo kakva vrsta diskriminacije nije kažnjiva po zakonu.
Moraš da razumeš da je cenovna diskriminacija dozvoljena ako nije u suprotnosti sa Zakonom. A primer je ovo što ti pominješ: popust za dugogodišnje korisnike.

U cenovnu diskriminaciju spada i rabatna skala koju sam već pomenuo ali ni to nije zabranjeno. To je kada sve preko neke količine plaćaš jeftinije. Takođe, cenovna diskriminacija je i kada se isti proizvod prodaje po različitim cenama zavisno od države. Ni to nije zabranjeno.

Ono što jeste zabranjeno je diskriminacija na osnovu ličnog svojstva a to je starosno doba.

Ali hajde zameni deo rečenice "za mlađe od 30" sa "za ne Jevreje" i reci mi kako ti zvuči takva reklama.
Sad će neko reći: "E pa to nije isto...."
Jeste isto. I nacionalnost (Jevrejin) i starosna dob (mlađi od 30) spadaju pod lične osobine po našem Zakonu. Tu staje ozbiljna priča. Ostalo su zablude i obojena mišljenja.

Dakle, Zakon je slep za to da li si diskriminisao nekoga zato što je Jevrejin ili na osnovu njegovih godina. To se samo nama čini da je ovo prvo strašnije jer uključujemo osećanja dok razmišljamo o tim stvarima.
Zakon se ne tumači uz osećanja.

Jeste li videli nekada oglas za posao ovog tipa: "Traži se za radno mesto prodavca starosti do 30 godina". E, ako jeste, da znate da to ne sme da se radi. A sad što ne znaju pa pišu svašta šta im ja mogu.
I drugi operateri su godinama unazad imali izvale sa njihovim "vrsnim" pravnicima. Samo zato što iza nečega stoji velika firma, ne znači da i Zakon stoji iza toga.
 
Poslednja izmena:
U marketima postoji popust (negde povremeni negde stalni) za penzionere ili starije od xx godina. Idi pa se zali i trazi isti taj popust kad budes na kasi. Ako budes dosadniji od cira na dupetu i dobices ali ne zato sto si u pravu vec da te skinu s one stvari i udalje budalu iz radnje. Ako predjes granicu udaljice te i bez robe i popusta a mozda i kaznu platis. I zabranice ti da ponovo dolazis i to sve po zakonu!
 
@Red baron:
Hvala za ove lepe postove, potpuno te podrzavam! Secam se kako je MagicMaster krvavo naterao Telenor da otkljucava uredjaje.

Par stvari:
- izostavio si diskriminaciju po polu, koja je Ustavom zabranjena. Mogu li da kupim šampon koji je 8. marta na popustu za dame (što evidentno nisam)?
- Da li je "student" lično svojstvo? A "penzioner"? A " nezaposleni" ili "s hendikepom"? Rekao bih da je *status*. Zaista posebnih cena za ove kategorije ima na svakom koraku i ne smetaju mi. Posto su toliko rasprostranjene, znači da ih zakon priznaje i ne osecam ih kao diskriminaciju.
- Ako stari korisnik operatera dobije nizu cenu i besplatnu uslugu, to racunam u program lojalnosti i takodje ne vidim kao diskriminaciju. Nagrada za vernost.
 
Poslednja izmena:
Vrtiš se u zatvorenoj petlji, upravo sam to objasnio :)
Evo opet, samo za tebe:
Bilo kakva vrsta diskriminacije nije kažnjiva po zakonu.
Moraš da razumeš da je cenovna diskriminacija dozvoljena ako nije u suprotnosti sa Zakonom. A primer je ovo što ti pominješ: popust za dugogodišnje korisnike.

U cenovnu diskriminaciju spada i rabatna skala koju sam već pomenuo ali ni to nije zabranjeno. To je kada sve preko neke količine plaćaš jeftinije. Takođe, cenovna diskriminacija je i kada se isti proizvod prodaje po različitim cenama zavisno od države. Ni to nije zabranjeno.

Ono što jeste zabranjeno je diskriminacija na osnovu ličnog svojstva a to je starosno doba.

Ali hajde zameni deo rečenice "za mlađe od 30" sa "za ne Jevreje" i reci mi kako ti zvuči takva reklama.
Sad će neko reći: "E pa to nije isto...."
Jeste isto. I nacionalnost (Jevrejin) i starosna dob (mlađi od 30) spadaju pod lične osobine po našem Zakonu. Tu staje ozbiljna priča. Ostalo su zablude i obojena mišljenja.

Dakle, Zakon je slep za to da li si diskriminisao nekoga zato što je Jevrejin ili na osnovu njegovih godina. To se samo nama čini da je ovo prvo strašnije jer uključujemo osećanja dok razmišljamo o tim stvarima.
Zakon se ne tumači uz osećanja.

Jeste li videli nekada oglas za posao ovog tipa: "Traži se za radno mesto prodavca starosti do 30 godina". E, ako jeste, da znate da to ne sme da se radi. A sad što ne znaju pa pišu svašta šta im ja mogu.
I drugi operateri su godinama unazad imali izvale sa njihovim "vrsnim" pravnicima. Samo zato što iza nečega stoji velika firma, ne znači da i Zakon stoji iza toga.
Da ne trosim preterano reci samo cu napisati, ha, ha.
Cao.
U marketima postoji popust (negde povremeni negde stalni) za penzionere ili starije od xx godina. Idi pa se zali i trazi isti taj popust kad budes na kasi. Ako budes dosadniji od cira na dupetu i dobices ali ne zato sto si u pravu vec da te skinu s one stvari i udalje budalu iz radnje. Ako predjes granicu udaljice te i bez robe i popusta a mozda i kaznu platis. I zabranice ti da ponovo dolazis i to sve po zakonu!
E to ali neki ovde vole da pametuju.
 
Poslednja izmena:
Da ne trosim preterano reci samo cu napisati, ha, ha.
Kuća smeha za smejanje, forum za argumentovano pisanje. Svako se na svom terenu oseća najbolje.

U marketima postoji popust (negde povremeni negde stalni) za penzionere ili starije od xx godina. Idi pa se zali i trazi isti taj popust kad budes na kasi. Ako budes dosadniji od cira na dupetu i dobices ali ne zato sto si u pravu vec da te skinu s one stvari i udalje budalu iz radnje. Ako predjes granicu udaljice te i bez robe i popusta a mozda i kaznu platis. I zabranice ti da ponovo dolazis i to sve po zakonu!

Mislim da propuštaš suštinu, pričamo o konkretnoj ponudi Vipa. Ako dovoljno razvodniš priču, lako možeš da dođeš na teren svetske pravde i šta bi bilo kad bi bilo. Ja ću radije ostati na ovoj temi.
E da, "b.u.d.a.l.a" je bio i onaj što je potencirao da mu se otključa telefon u Telenoru pa evo sada svima otključavaju. Čovek nije razvodnjavao pitanjima "a šta sa supermarketima" nego je uradio konkretnu stvar. I bio je u pravu po svemu sudeći. Owim ga se setio :)

@owim
Penzioner i student nisu eksplicitno navedeni u Zakonu i možda bi bili predmet rasprave. Ali starosno doba jeste i to je poenta cele priče. Vip ne nudi benefite za studente već reže po starosnom dobu. Zato su za ovu temu besmislene rasprave o popustima za penzionere koje mnogi vole da potenciraju.
 
Poslednja izmena:
Jeste sigurno je Telenor poceo svima da otkljucava telefone zato st o je neko potencirao a ne zato sto su dobili uputstva iz centrale...
- izostavio si diskriminaciju po polu, koja je Ustavom zabranjena. Mogu li da kupim šampon koji je 8. marta na popustu za dame (što evidentno nisam)?
Trudnice imaju prednost na salterima,idi pa se zali i na to. krastavac nisi trudnica ali ko su oni da te diskriminisu!
 
Evo još malo diskriminacije... :S:
Svako ko želi može sve da ih tuži. Samo treba prvo biti siguran da tumači zakon onako kako treba, a ne onako kako njemu lično odgovara ili kako misli da treba.
 

Prilozi

  • Screenshot_2016-04-03-17-37-57.png
    Screenshot_2016-04-03-17-37-57.png
    454.1 KB · Pregleda: 102
  • Screenshot_2016-04-03-17-37-22.png
    Screenshot_2016-04-03-17-37-22.png
    457.6 KB · Pregleda: 100
  • Screenshot_2016-04-03-17-28-42.png
    Screenshot_2016-04-03-17-28-42.png
    205.6 KB · Pregleda: 88
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno