Šta je novo?

ZX Spectrum - 40 godina!

Ja sam imao predsesora, Timex Sinclair ZX81, nešto jači od Siclsir Zx80, 2KB memorije. Koštao me oko 75 dolara u Torontu. Posle am ga prebacio u specijalnu tastaturu sa pravim tasterima i dodao 16KB memorije i termalni štampač.
 
Srećan rođendan Speki! 🍰🍰🍰

@Universe Hvala za knjigu. Video sam da ima i drugi deo sa (pretpostavljam) prototipovima koji nisu ugledali svetlo dana. Za sada samo na italijanskom. Čeka engleski prevod
 
Španska scena je uvek bila jaka. Setim se samo Spirits , pa Viaje al cientro de la tierra , pa Sir Fred.
 
Jel ste programirali svoje Spektrume? Ja sam radio samo u Basic-u. Knjige koje sam koristio su Phillip Crookall - Programiranje za pocetnike 1. i 2.
 
Jel ste programirali svoje Spektrume? Ja sam radio samo u Basic-u. Knjige koje sam koristio su Phillip Crookall - Programiranje za pocetnike 1. i 2.
Ja sam na spekiju samo pravio one video 'špice' koje su ljudi stavljali na početku svojih video kaseta.. Hajde da kažem neke introe.

Prvo sam se zezao sa border, paper i slično a onda sam malo i crtao.. Ostalo, samo igre.
 
Jok i nismo :)
Ja sam se igrao i sa asemblerom dosta
Plus mislim da sma prekucao bukvalno sve listinge iz SK
 
Valjalo bi nesto ovih dana i odigrati... red je :)
 
To je bilo neko drugo vreme, jedan neviđeni entuzijazam koji je preplavio sve nas koji smo našli sebe u tim prvim kućnim računarima.
Časopisi "Računari", "Moj Mikro" i "SK" su bili samo katalizatori, kao neka inicijalna kapisla, koja je samo pokrenula veliki prasak.
Mi smo svi bili svesni da kaskamo za računarskim trendovima koji su dolazili sa zapada, ali nam to uopšte nije smetalo.
Svako je mogao da proživi svoj prvi računar, prvi otkucani program, prvi neuspeh, sa sličnim osećajem, koji su imali i pioniri računarstva pre nas.
Taj osećaj, jedna euforija, koja se mogla skoro fizički opipati, je nešto čega se i dan danas sećam sa velikim zadovoljstvom.
Nije čak ni bilo ni prevelike surevnjivosti, iako su i tada oni sa više novca, mogli da priušte bolju mašinu.
Jednostavno svi su bili srećni da imaju to čudo tehnike, makar to bio i zx81, Galaksija, Spectrum ili u to vreme premeti maštanja, kao recimo C64, Amstrad, BBC i još jače aždaje.
Kućni računari su bili "in", ljudi su gutali knjige, časopise, kucali listinge, bilo je to jedno romantičarsko doba, koje se više neće ponoviti, možemo samo deo tih sećanja da oživimo kroz današnju retro scenu, ali potpuno nikad više.
Jedna stvar je sigurna, ljudi su tada u te male i slabašne računare, unosili dušu, tako da su i oni imali neku harizmu, koje danas više nema.
Možda zato, što se i ta duša, sve manje nazire u ljudima, danas...
 
@Universe Uh, što si to lepo napisao, svaka čast!

Ja još uvek doživim osećaj sličan nekadašnjem kada moje najnovije "čudo" od BASIC programa proradi baš onako kako sam i zamislio, a to je kada popravim kakav kvar na retro računaru i on posle toga radi (ili radi bolje nego što je radio pre popravke). Nije isti osećaj, ali moram da kažem da uopšte nije daleko i super je! Takođe, pošto se i dalje povremeno bacam u asemblersko programiranje, veoma sam zadovoljan kada mi nešto što sam zamislio konačno proradi :) Tako da, bar u mom slučaju, nije nemoguće doživeti nešto slično tome što si opisao čak i danas.
 
Racunari su bili jednostavniji, operativni sistem je trebao samo da omoguci osnovne stvari za sve resto se morao pobrinuti korisnik ili programer .
Mislim da su danasnji operativni sisteme prenatrpani mogucnostima koje se vecinom ni ne koriste. Za c64 je bilo uzeti knjigu commodore za sva vremena i prostudirati sve adrese osnovnih rutina OS-a ili bareme vektora koji ih pozivaju. Vreme ucenja programiranja u BASIC-u pa kasnije pretvoriti taj isti programa u asembler i uporedjivati brzinu izvrsavanja . Ako ti treba program za nku namenu morao si sam da doneses odluku sta ce ti zavrsiti posao ,danas je uglavnom vec ponudjeno neko gotovo resenje iz samog OS-a.
Mislim da danas samo pojedine linux distribucije imaju taj neki osecja "ja stvorio" gde podesavate sistem prema sebi.
Kako je vec universe napisao i samo je vreme onda bilo drugacije ,pa su i ljudi bili drugaciji.
 
Nazad
Vrh Dno