Šta je novo?

Zvucnici 2.0 ili 2.1 - za tiho slusanje :)

no_surrender

Cenjen
Učlanjen(a)
30.04.2009
Poruke
41
Poena
154
Ovako: hteo bih da kupim neke zvucnike na kojima cu moci da slusam muziku preko kompa. Ne treba mi nista jako, ali bih zeleo da bude kvalitetno.

Bukvalno mi preko 30-40w RMS nije potrebno; hocu da uzivam u tonovima, lagano opustenom slusanju najrazlicitijih zanrova muzike. Naravno, tu i tamo bih pogledao i neki film, ali retko.

Sada imam Logitech S-220 2.1 sistem, ali mi je to previse plastik-fantastik za satelite i prebrundav bas. Jacina mi je dovoljna. Meni treba nesto elegantnije, ako me razumete.

Budzet je 60-tak eur.

Hvala za svaki savet!
 
Za te pare samo Solo 2 , za malo vise Solo 6c.
 
Samo solo2 ili za vise para solo6. Solo5 ne bih da omalovazavam, ali znam zasto kazem da su ovi ipak moji favoriti za tako nesto. Mogu da se nadju, samo treba potraziti.
 
Prvo, hvala na brzim odgovorima.

Drugo, samo Microlab za tu lovu? Mislim, nemojte me pogresno shvatiti, ali nisam imao iskustva sa njima, mada citam da ljudi kazu da su ok. Jel neko od vas probao te Microlab?

Gde uopste u BG moze da se ode i pogleda neki zvucnik u toj klasi?



EDIT: evo malo trazim po netu za te Microlab solo seriju i vidim da imaju sa daljinskim i bez, isti modeli. Sta je bolje uzeti? (Mislim, vidim da ovi sa "C' nemaju manuelne potenciometre za BASS i TREBLE, vec samo VOLUME, pa sta ako daljinski ode u vecna lovista?)
 
Poslednja izmena:
Aj da objasnim na sta sam mislio, da ne ispadne kako su solo5 losi zvucnici... Po konstrukciji su dvosistemci, isto kao i solo2 i solo6. Po velicini driver-a, manji im je od obe pomenute kutije (5,25" naspram 6,5"), izlazna snaga je veca nego kod solo2, a nesto manja nego kod solo6. Samim time, posto su manje kutije od solo6 (a ako posmatramo po velicini mid/bass drivera, i od solo2), bolje su za manje prostore, tako da Danijel i nije pogresio ako ih je uzeo zbog gabarita. S druge strane, gledajuci grafike linearnosti cele solo serije, mogu reci da nijedna od njih nije idealna (nijedan zvucnik i nije), svaka u nekom delu malo doda ili oduzme, ali to je za jednu seriju PC zvucnika vise nego dopustivo (treba tek da vidite sta vecina hi-fi kutija sve ne radi). Da ne bih previse filozofirao ili nesto favorizovao bez razloga, prilozicu sve grafike, za skoro celu solo seriju (solo2, 5, 6 i 7), pa bacite pogled, uporedite i vidite sta gde bolje radi, sta gde vise oduzima ili dodaje. Ponavljam, nijedan nije idealan, ali je za PC seriju zvucnika, realno, ovo hi-end u odnosu na ostalu plastiku.
 

Prilozi

  • fr-solo2, 2mkII.JPG
    fr-solo2, 2mkII.JPG
    37.5 KB · Pregleda: 69
  • 150609.JPG
    150609.JPG
    42.7 KB · Pregleda: 66
  • 150611.JPG
    150611.JPG
    41.8 KB · Pregleda: 62
  • fr_solo6.JPG
    fr_solo6.JPG
    34.9 KB · Pregleda: 65
  • fr_solo7.jpg
    fr_solo7.jpg
    39.3 KB · Pregleda: 63
Pa ovo je sa koliko dB + ili - sviraju odredjenu frekvenciju. Valjda je najbolje da sve bude sto blize 0dB ..?

Solo 5 izgleda nesto nemirno pri visim frekvencijama a ovaj Solo 2 MK2 nesto naglo posustao na 1000Hz+ ?

Ja sam kratko vreme imao onaj 7C i posle par dana slusanja zakljucio sam da lepo zvuce. Stvarno bi se mogao svrstati u "high-end PC zvucnike" sto se samog zvuka tice. Samim tim sto ima propisan tweeter mora bolje da zvuci od Logitech plastikanera pa i AL-a. Srednji tonovi zvuce sasvim prijatno, niskih nazalost nema (tj. ima ponesto ali sa - XX dB) no dobro ...bolje da ih ni nema nego da mulja.

evo malo trazim po netu za te Microlab solo seriju i vidim da imaju sa daljinskim i bez, isti modeli. Sta je bolje uzeti? (Mislim, vidim da ovi sa "C' nemaju manuelne potenciometre za BASS i TREBLE, vec samo VOLUME, pa sta ako daljinski ode u vecna lovista?)

Ko ce da se cima i reguliste volume iza njih ? Bolje je imati daljinac (C - control "serija"). Ako crkne daljinac, nije dobro :) ali niko se do sada nije javio da mu je crko tako da ..
 
Pa ovo je sa koliko dB + ili - sviraju odredjenu frekvenciju. Valjda je najbolje da sve bude sto blize 0dB ..?

Tako je, sto blize nuli, to je linearniji zvucnik. Ili vise naginje studijskom, nego hi-fi zvucniku, moze i tako da se kaze, posto hi-fi ume opasno da boji. :)
Solo 5 izgleda nesto nemirno pri visim frekvencijama a ovaj Solo 2 MK2 nesto naglo posustao na 1000Hz+ ?

Solo5 jeste izdignut u debelom plusu posle 7Khz, a inace su takvi i solo6 i 7 (solo6 krece od nekih 9Khz i do granica cujnosti ne opada, samo raste, a silazi ponovo tek posle 22Khz, dok je kod solo7 ista prica u visokim, samo sto im je vrhunac na 18Khz, nakon cega blago opada). Solo5 ima i malu "jamu" izmedju 1,5Khz i 4Khz do nekih -5dB (tu im je i prelaz izmedju jedinica), a kod solo2 mkII je to strmiji, a kraci pad (pocinje od 1Khz pa se zavrsava do 2Khz i najdublji je na oko -10dB). U slusanju ovako, to je gotovo neprimetno, ako istovremeno uporedo ne cujete i kako bi izgledalo bez tog pada. To je isto prelaz sa jedne na drugu jedinicu, i vrlo verovatno bi se strucnom intervencijom na skretnici, i to ublazilo, da se mid/bass sece sa manjom strminom i visokotonci da ranije "hvataju". Kod solo6 i 7 su ti prelazi bolje ispeglani i integrisani, a moze im se zameriti izgignuti deo visokih u gornjem delu (kod obe kutije) i gornje bass podrucje (kod solo6).
Ja sam kratko vreme imao onaj 7C i posle par dana slusanja zakljucio sam da lepo zvuce. Stvarno bi se mogao svrstati u "high-end PC zvucnike" sto se samog zvuka tice. Samim tim sto ima propisan tweeter mora bolje da zvuci od Logitech plastikanera pa i AL-a. Srednji tonovi zvuce sasvim prijatno, niskih nazalost nema (tj. ima ponesto ali sa - XX dB) no dobro ...bolje da ih ni nema nego da mulja.

Ma ima i on bass, ali nije naglasen onoliko koliko si mozda ocekivao. Za takav bass na koji si navikao, grafik bi trebao mnogo drugacije (izdignutije) da izgleda ispod 200Hz. Slazem se da je bolje manje da ga ima, nego da ima i viska koji mulja.
Ko ce da se cima i reguliste volume iza njih ? Bolje je imati daljinac (C - control "serija"). Ako crkne daljinac, nije dobro :) ali niko se do sada nije javio da mu je crko tako da ..

Daljinac kao daljinac...svasta moze da mu se desi, a ako rikne, bass/treble mozes da sanjas. I proizvodjac je svestan da ima vecu prodju sa daljincima, nego bez.

P.S Evo jos jednog merenja, ali baziranog na SPL-u: http://www.3dnews.ru/multimedia/microlab-solo/index3.htm
Sve zavisi kako je ko merio i koliko je ono referentno, stoga ga ne treba mnogo ni uzimati u detalj zdravo za gotovo, vec vise informativno, posto se desava da se vise merenja i ne poklope bas...
 
Poslednja izmena:
uh, hvala ljudi za sve info, malo sam se iskreno i pogubio u moru informacija :)

videcu jos malo po netu, pa cu se odluciti. Najblizi sam ovim Solo2, bez daljinca




EDIT: OCz, pitanje: zasto si tako kratko imao Solo7c, nesto nije valjalo ili...?
 
Poslednja izmena:
Fora sa Microlabom je što ćeš u startu prvo da se skenjaš jer "nemaju basa". Ali to nije tačno. Problem je u tome što se ljudi previše lože na subwoofere i na preterano pumpanja basa pa naviknu na tu iskrivljenu sliku sa zamućenim prejakim niskim tonovima iako snimak ne zvuči tako.

Microlab će ti relativno verno preneti zvučnu sliku. Ali nisu baš za tuc-tuc muziku. Ja ih imam par meseci i nijedan trenutak nisam zažalio...
 
Fora sa Microlabom je što ćeš u startu prvo da se skenjaš jer "nemaju basa". Ali to nije tačno. Problem je u tome što se ljudi previše lože na subwoofere i na preterano pumpanja basa pa naviknu na tu iskrivljenu sliku sa zamućenim prejakim niskim tonovima iako snimak ne zvuči tako.

Microlab će ti relativno verno preneti zvučnu sliku. Ali nisu baš za tuc-tuc muziku. Ja ih imam par meseci i nijedan trenutak nisam zažalio...

Ovo je odlicno objasnjenje problematike. Isto pricam svima. ;) Ljudi se naviknu na lose woofere, i onda im solo serija deluje cudno. Tacno je da nisu sampioni u dubini, i sve sto proistice iz toga, ali su posle PC sistema sa wooferima, otkrovenje za usi u pogledu muzike. Da bi se visekanalni sistemi koji pokrivaju perfektno najnizi opseg, odlicno ukomponovali po svim tackama, i da bi to zvucalo kako treba, potrebno je mnogo para i znanja da bi se to postiglo. Ovi sistemcici koje prave ove kompjuterske firme, cime danas korisnici izvitoperuju sluh i pojam zvuka, nema dodirnih tacaka uopste sa time. Takvo je vreme naislo, ulaze se u PC zvucnike (po mogucstvu sto vise zvucnika za manje para, za sve potrebe) i normalno je sasvim da tu od zvuka malo ima. Neko ce reci jel si normalan ti, svira to super, sta mu fali itd, ali za takvog coveka postoje samo dva puta u tom smislu. Ili mu otvoriti oci i dokazati da zivi u zabludi, ili ga ostaviti tako zatucanog da zivi u svom ubedjenju. Onda ce neko reci, odakle meni para, sto bi ulagao u te bljuvotine, kad mi se i ovo odlicno cuje, bolje cu da kupim plazmu od 50", a zvucnike...hah, kog jos briga za to i sl. Tacno je da dobar zvuk u vecini slucajeva mora poprilicno i da kosta, ali i za ljude sa plicim dzepom, mogu dosta bolji sistemi da se sastave umesto sto bacaju na PC plastiku kojoj je rok trajanja par godina i moze u kantu. Nema potrebe da se bilo ko licno uvredi ko ovo bude citao, pricao sam samo generalno sta je problem. :)
 
OCz, pitanje: zasto si tako kratko imao Solo7c, nesto nije valjalo ili...?

Trebalo mi je nesto manjih dimenzija sto bi koristio kao PC zvucnike za muziku. Hi-Fi koji imam sam vremenom prestao da slusam iz komplikovanih razloga. Z-5500 koji takodje posedujem mi je bukvalno zamenio Hi-Fi sto se tice slusanja muzike, a Z-5500 je sra... sto se tice muzike .. Uzeo sam uglavnom 7C i recimo da sam bio zadovoljan zvukom ali ne i bass-om. Navikao sam na dublji i jaci bass te od toga vise ne mogu da pobegnem. Sa 7C ga nisam dobio i zato sam ga i prodao nekih nedelju dana kasnije.

Sada sam doduse promenio planove i uzeo sam jedan par Cerwin Vega kutija sa 15" bass drajverom u sebi i to u buducnosti planiram da koristim kao PC/Hi-Fi zvucnike - samo sam kutije za sada uzeo ali znam i sta ce biti ostatak tj. koji power amp i preamp.
 
Poslednja izmena:
Nisam ih licno ni cuo, jos uvek ni nisu kod mene. Iskomplikovao mi se debelo prvobitan plan i jos uvek ne znam tacno kada stizu. Jedina zasigurna stvar je da ce biti negde u periodu avgust-oktobar, slaba sansa da bude nesto ranije. Nije do mene vec do kuma od koga zavisi cela stvar posto se tu organizuje neko dovlacenje kontejnera gde bi se ovo samo ubacilo (prosao bi i bez carine). Da se posebno dovlaci i placa kao cargo u avionu (skupo jer 70kg+ su obe kutije) + carina + ako nase derikoze stave u magacin robu pa to posebno naplate, moglo bi mnogo da izadje, vise nego sto su placeni.
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam uglavnom 7C i recimo da sam bio zadovoljan zvukom ali ne i bass-om. Navikao sam na dublji i jaci bass te od toga vise ne mogu da pobegnem. Sa 7C ga nisam dobio i zato sam ga i prodao nekih nedelju dana kasnije.


A, subjektivno, vredi li 7c razlike u ceni u odnosu na 5c i/ili 6c? Sta se dobija sa 7c sto ova dva nemaju?

hvala
 
To ja ne bih znao jer Solo 5/6 nisam ni cuo. Zapravo 6C jesam cuo u radnji ali tamo ne mogu nista da procenim ili uporedim.

nikk18adsl ih je ocigledno odslusao pa neka on i kaze koju. Ja samo znam da su neki po forumu pricali kako im 6C zvuci cak i malo lepse od 7C.

Samo na mufte to provuci, inace ti dranje ne gine ako sve prodjes regularno. :D

Naravno. Necu da dajem pare lopovima, za te pare planiram NAD C 326BEE - kao preamp naravno :)
 
Nisam ih ni ja nikad slusao uporedo, u odgovarajucim uslovima sa svim ispunjenim zahtevima. Sve sam ih cuo, neke manje, neke vise, ali je sve to bilo u ne tako idealnoj postavci sa svakim. Zato cu samo predloziti da ako se pitas sta dobijas/gubis sa jednim ili drugim, ne preostaje ti nista drugo nego da stavis jedne pored drugih i na A/B testu da cujes sam.
@OCZ
Zasto bas taj NAD?
 
Moje neko razmisljanje je uzeti 6C ukoliko je ~80e ok cena jer (bar meni licno..) bolje izgledaju i bolje su prosli onaj test od 5C. A za tih nekih 20e manje verujem da je 5C takodje dobar izbor - ne nesto cujno losiji od 6C. Moje neko subjektivno misljenje ..

@nikk18adsl

Iz par razloga,

1. Nije skup i nekako smatram da mi nesto bolje ni ne treba - za ove kutije.
2. Vidjam dosta ljudi sa upravo tom (ili slicnim NAD-om) kobminacijom i CV VE-15F kutijama.
3. Drugar ga ima u kombinaciji sa nekim Infinity zvucnicima i preporucuje mi ga takodje ..
 
Ovo je offtopic, i unapred se izvinjavam postavljacu teme, posto nema mnogo veze s njom. Htedoh samo da odgovorim OCZ-u u vezi NAD-a...
Jeftino pojacalo poput njega ne bih rekao da je dobro za CW. NAD, pogotovo taj i jos par sadasnjih modela, tonalno je veoma obojen i muljav u bass-u. Wegama treba cvrsta ruka, a taj NAD to jednostavno nije. Umesto njega, ja bih uzeo kvalitetnije pojacalo (naravno polovno, jer za te pare nema nista novo dobro). Zadnja stvar, nemoj nikad nista da kupujes napamet, pre nego sto to i probas sa svojim zvucnicima.
 
izbegavaj jeftine kineze, a i logitech, jer ako planiras za tiho slusanje, moze se desiti da ti smeta njihovo sustanje.
 
Aj da objasnim na sta sam mislio, da ne ispadne kako su solo5 losi zvucnici... Po konstrukciji su dvosistemci, isto kao i solo2 i solo6. Po velicini driver-a, manji im je od obe pomenute kutije (5,25" naspram 6,5"), izlazna snaga je veca nego kod solo2, a nesto manja nego kod solo6. Samim time, posto su manje kutije od solo6 (a ako posmatramo po velicini mid/bass drivera, i od solo2), bolje su za manje prostore, tako da Danijel i nije pogresio ako ih je uzeo zbog gabarita. S druge strane, gledajuci grafike linearnosti cele solo serije, mogu reci da nijedna od njih nije idealna (nijedan zvucnik i nije), svaka u nekom delu malo doda ili oduzme, ali to je za jednu seriju PC zvucnika vise nego dopustivo (treba tek da vidite sta vecina hi-fi kutija sve ne radi). Da ne bih previse filozofirao ili nesto favorizovao bez razloga, prilozicu sve grafike, za skoro celu solo seriju (solo2, 5, 6 i 7), pa bacite pogled, uporedite i vidite sta gde bolje radi, sta gde vise oduzima ili dodaje. Ponavljam, nijedan nije idealan, ali je za PC seriju zvucnika, realno, ovo hi-end u odnosu na ostalu plastiku.

Како си добио ове графике у Рајт марку? Ако би могао да објасниш кратак поступак ;)
Може и на ПП ако није проблем.
:wave:
 
Nisam ih ja merio, radili braca Rusi. Btw, sve cega se engleski hi-fi boji da prikaze javnosti kroz merenje, braca Rusi dohvate, pa merenje na sunce. Sigurno si primetio da gotovo nijedna ostrvska firma nikad nigde nije izbacila merenja za svoje zvucnike. Kod njih sve to prolazi na sarm i ukus. :)
 
Nazad
Vrh Dno