Šta je novo?

Zarobljen student finansija

vukasin_dj

Zapažen
Učlanjen(a)
10.02.2021
Poruke
7
Poena
12
Pozdrav svima. Nadam se da ste svi dobro u ovom sumanutom dobu pandemije i ostalih sranja van iste.

Pre svega molim vas za razumevanje, otvorio sam ovaj nalog samo da bih postavio ovu temu ovde.

Naime zovem se Vukašin, student sam treće godine Ekonomskog fakulteta u Nišu, smera Finansije, bankarstvo i osiguranje. Nekako sam se istetumbao do te treće i kako stoje stvari ulazim u četvrtu u roku. Ali nije to tema ovog razgovora. Naime želim da čujem vaše mišljenje za problem koji me već duže vreme muči. Moji sastavljaju kraj s krajem, teško se živi i nekako normalno mi je da preispitujem sebe i svoje postupke. U ekonomiju sam ušao čisto na reč, roditelji su me gurali ceo život da završim to jer je "fin, čist i kancelarijski posao". (kao da ništa drugo to ne može biti.) Međutim, kroz moju osnovnu i srednju školu zaista je na površinu izlazila moja zainteresovanost prema kompjuterskoj nauci. Još kao mali se sećam da su mi roditelji za kaznu vadili delove i kablove od kompjutera kada nisam bio dobar i poslušan sin, a ja sam na drugu stranu uvek trknuo kod obližnjeg servisa i uzimao "rezervne" delove kojih je komša Ivan imao na pretek i opet osposobljavao za rad komp. To moji nikada nisu saznali, ali evo, ispovedam se vama za taj "greh". Kasnije, pravio sam svoje prve programe u Visal Basic-u, čuvene kalkulatore, vebrauzere, paintove, konvertore i ostale sitne gluposti koje dete od 13 godina može da smisli. I to sam zaista dosta radio, jedini predmet koji mi je budio ikakvu zainteresovanost je bila ta informatika. Kasnije u ekonomskoj, od programiranja ni p, ali nije me to sprečavalo da sa strane pišem kod iz zabave. Počeo sam da pravim neke sitne igrice u Unity 3D IDE-u, pratio sam par kanala na YTu pa sam to pokušavao da iskopiram na svoju ruku. Dosta toga je radilo. No ozbiljan rad je počeo kada sam otkrio sveto trojstvo HTML, CSS i JavaScript. To je kraj moje srednje, pravio sam svakakve sajtove iz zabave, mislim da mi je stari komp pun tih sranja. Išlo mi je zaista toliko dobro da sam prvi sajt napravio i za nekog iz moje okoline, u pitanju je firma koja se bavi betonskim bazama, doduše nikad objavljen za šire mase. Dolazi kraj 4.-e, bira se faks, naravno ekonomski, jer za fakultete koji se bave tematikom koja mene zanima nit imam podršku od mojih nit mi matiš ide od ruke, zaista sam loš u tome, pa se ne bih ni na prijemnom puno proslavio. Ali evo, došao sam do treće godine faksa, 2 na budžetu ova sad ne, i zaista me sve manje i manje zanima ovo što slušam ovde. Moji nisu u prilici da plaćaju moja prebacivanja, restartove ili sl. te sam želeo sve ovde da pitam za savet, kako mogu da počnem, ozbiljno da se bavim naukom o kompjuterima i programiranju, a da paralelno sa tim izguram ovo sranje do kraja ili makar dovoljno dugo dok ne budem siguran da ću od pisanja koda moći da zaradim normalan život i otplatim dugove mojih roditelja. Želeo bih predlog u vidu knjiga, konkretnog puta, strukture onoga što treba da čitam, učim, radim. Dosta knjiga sam pogledao na netu, ali čini mi se da ne znam koju prvo da izaberem. Ako imate i linkove, to bi bilo super, da vam ne trošim vreme.

Hvala puno unapred svakom ko ovo pročita, a kamo li odgovori sa nekim konkretnim savetom.
 
Sad ti je era "framework"-ova ... Imas C# asp .net core MVC aplikacije, Java Spring, PHP Laravel .... uz znanje jQuery-a i Bootstrap-a...
Zatim neke Angular-e.. itd koje ni ne razmatram cemu sluzi...

Online PDF literature koliko hoces i primera na github-u...
 
Obzirom da bar razaznajes osnovne pojmove, verovatno bi najkonkurentniji za neku praksu ili neki pripravnicki posao bio time sto bi se sad doveo u kontakt sa nekim novijim tehnologijama/standardima. Da li ce to biti Angular/Vue/React kada je frontend (HTML5, CSS3 itd se podrazumevaju) i neki PHP/Java/Node.js na backend-u je tvoj izbor. Bitno da se uvedes u neke moderne tokove i onda ces moci da trazis. U principu, pokrij ono sto se zove full-stack, da bi imao sto veci izbor u koji ces moci da se odgranas.

Od indirektnih stvari, dokaci se malo testiranja i git-a.

Neki placeni kurs u nekoj od skola ne znam da li bih ti predlagao, pogotovo ako si kratak sa novcem. Pogledaj dobro rangirane kurseve (od besplatnih) na Courseri ili PluralSight. Da ne bih kucao, proguglao sam neki "guide", ovo je u principu to sto bih ti i ja predlozio kao nesto sto ti daje najvecu verovatnocu da se izvuces iz problema.


Koje knjige su ti u uzem izboru, moda bolje tako da ti pomognemo? Ali kada nemas previse iskustva, bilo koja namenjena manje iskusnim ce ti doneti nesto.
 
Ja mislim da bi ti bilo najbolje da se iscimas jos tih godinu, godinu i po dana i da zavrsis faks. Ako sad krenes ozbiljnije da se bavis IT-jem trebace ti dosta vremena da udjes u fazon, a kako ti se to bude svidelo, faks ce poceti da te smara i tu ces godinu otaljavati i pitanje je da li ces ga ikad zavrsiti. Onda pogledaj po oglasima sta se uglavnom trazi od tehnologija i gledaj da to naucis kroz malih milijardu besplatnih sajtove/kurseva i napravis neke mini projekte, nesto konkretno. Mozda uspes da nadjes i neki placeni kurs koji je kvalitetan, pa ako ti nije problem da negde sa strane zaradis za to. Posle toga pocnes da saljes CV za pozicije praktikanta ili eventualno bas pocetnika juniora i to je to, negde ces ubosti.
 
A moj ti je savet da završiš faks i radiš u branši. Ima milion pozicija za tebe, posao prilično lak za nekog ko izgura ekonomiju a nisu ni plate loše (barem ne u BG-u). IT je, naravno, bolji, ali tu imaš sada i mnogo veću konkurenciju kada se freenalceri "teraju u tor" i legaliziju (ogroman broj će se pozapošljavati u firmama i vraćati dugove).

Svaka veća firma ima nekakav finansijski sektor, a konkretno znam da je u N*r recimo neviđeno zezanje - rade od kuće godinama unazad (i pre pandemije 3/5 dana od kuće), odlične plate, bonusi a vrlo često bukvalno nemaš šta da radiš osim da pomeraš miša svakih 30 minuta. E da je meni pamet bila, ali mene je tada zanimao marketing, dok me danas apsolutno ne zanima. Zapravo imam teoriju da dok ne počneš da radiš i ne znaš šta hoćeš da radiš.

Uglavnom, mogao si i gore da prođeš od tog ekonomskog fakulteta i nije sve crno.
 
IT je, naravno, bolji, ali tu imaš sada i mnogo veću konkurenciju kada se freenalceri "teraju u tor" i legaliziju (ogroman broj će se pozapošljavati u firmama i vraćati dugove).

Samo u vezi ovoga, po mom utisku, manjina ljudi koji su sada u ovoj grupi "pogodjenih" freelancera su programeri/developeri. Mozda ima nesto dizajnera. Programeri, da bi zadrzali malo ozbiljnije klijente i radili sa vecim novcem, su jos odavno imali PR, zatim otvarali firme tako da su "resili" svoje poresko pitanje jos ranije.

Sto se tice faksa... otvori konkurse, oglase za poslove na kojima bi radio, pogledaj pozicije i vidi da li postoji neka do koje ti je prepreka sto nemas, konkretno, ekonomski fakultet. Ako sada vidis da postoje takva ogranicenja, onda poslusaj kolege, mozda da zavrsis. Imam brata u slicnoj situaciji, samo sto on jos ne moze da se odluci da ga batali a nije ni on siguran koje mu benefite donosi. Pokusao je vec da okvasi noge sa nekim IT obukama, prosto nije za to, on je rodjeni masinski inzenjer ili arhitekta. Ali kad poslusas roditelje jer "ko radi sa parama ima pare"... Da ne komentarisem.
 
Није моја бранша, али ми је буразер економиста (био је баш студиозан, натенане га гиљао), а сестра је баталила хемију на трећој години да би прешла на медицину... Тако да оно, видео сам свашта у својој кући док нисам отишао у печалбу, па отприлике имам неку представу.

Ако си све давао у року, значи да си врло млад и интелигентан, и да имаш времена пред собом. Кад си већ почео да једеш г радећи оно што ти други говоре (ја сам на наговор других 2 пута мењао земљу у којој радим, почињао од нуле, 2 пута студирао исти факултет, и 2 пута учио страни језик од нуле), гледај да шго брже завршиш тај факултет, како год знаш и умеш, јер ће ти то бити ставка у биографији која ти свакако неће одмоћи. Све што си научио ће пре или касније да ти се исплати. Па замисли сам где можеш да стигнеш...
Nella vita spesso non prendi quello che vuoi, ma quello che puoi... У животу често не добијемо оно што желимо, већ оно што нам се да. Главу горе.


А да, неко горе написа, постоји могућност да добијеш неки посао у некој фирми још док си студент, где можеш лепу кинту да добијеш, а успут имаш времена да се усавршаваш. За који месец постајеш апсолвент, а то ти отвара додатне могућности.
 
Samo u vezi ovoga, po mom utisku, manjina ljudi koji su sada u ovoj grupi "pogodjenih" freelancera su programeri/developeri. Mozda ima nesto dizajnera. Programeri, da bi zadrzali malo ozbiljnije klijente i radili sa vecim novcem, su jos odavno imali PR, zatim otvarali firme tako da su "resili" svoje poresko pitanje jos ranije.
Ma naravno. Ali i on je neki početnik-junior, a njih je bilo dosta tamo, naprosto će sada nagrnuti i na firme sa kakvim-takvim iskustvom. Ozbiljni ljudi su odavno zaposleni sa sve privatnim penzionim i zdravstvenim plus.
 

vukasin_dj​


Flash Drive · 21 · Iz Nis
Učlanjen(a) Sreda u 20:28
Poslednji put viđen(a) Sreda u 20:51
Cisto da znate :D
 
Hvala svima pre svega na vremenu izdvojenom za odgovor na moja pitanja. Što se tiče praksi za moju firmu, naleteo sam na par ponuda. Manje ih ima u Nišu, većina istih su locirana u BGu. Prijavio sam se u par firmi (NIS, Eko petrol, Grammar u Aleksincu) pa se nadam da će mi neka odgovoriti. Što se tiče mog iskustva van programiranja, do sada sam nadničio što se kaže po restoranima vikendom, a u poslednje vreme se više angažujem preko platformi kao što su UpWork ili direktno kod poslodavca, gde radim kao Virtualni asistent ili agent u Call centru. Trenutno završavam obuku za jednu Kanadsku firmu za njihov Call centar, Insurance Supermarket mislim da se zove firma. Plata je skroz pristojna (500$) plus idu bonusi za svaki realizovani ugovor. To je trenutna opcija, svakako da želim nešto sigurnije od onlajn posla. Hvala za savete i za izbor literature i sajtova, definitvno ću nagaziti sada ovaj fakultet, pa ako se neka praksa ukaže super, a ako ne, pri završetku ću ozbiljno da razmišljam da okrenem kurs ka ITu. Hvala još jednom svima!
Post automatically merged:

Što se tiče praksi za moju firmu
fakultet*
 
Moj savet ti je da završiš fakultet, pogotovo što si blizu kraja i što će ti svakako značiti u CV-u, pa makar nikad ne radio u branši.
Dok završavaš faks, možeš da u slobodno vreme ili iz hobija da obnavljaš staro i naučiš novo u sferi frontend-a i backend-a, full stack se sada najviše ceni.

Nakon određenog broja godina rada u nekoj firmi, možeš otvoriti sopstvenu i tada će ti znanje sa faksa dosta značiti u rukovođenju sopstvenom IT firmom.
 
@vukasin_dj

Master studije mozes da zavrsis iz IT-ja npr. Sto ce ti biti fenomenalna nadogradnja ako toliko dobro poznajes oblasti koje si opisao u prvom postu.
 
... zašto ne povezuješ ove oblasti, finansije i IT, ne moramo tebi objašnjavati šta blockchain tehnologija menja u objasti finansija. Niti programer razume finansije, niti ekonomista razume blockchain, a ti objedinjuješ oba. Znam kad si mlad da potreba za novcem može dosta toga da pauzira, pokušaj da izguraš do kraja što pre fakultet makar se strpio još malo, posle će biti vremena za ostale stvari.
 
Moj savet ti je da završiš fakultet, pogotovo što si blizu kraja i što će ti svakako značiti u CV-u, pa makar nikad ne radio u branši.
Dok završavaš faks, možeš da u slobodno vreme ili iz hobija da obnavljaš staro i naučiš novo u sferi frontend-a i backend-a, full stack se sada najviše ceni.

Nakon određenog broja godina rada u nekoj firmi, možeš otvoriti sopstvenu i tada će ti znanje sa faksa dosta značiti u rukovođenju sopstvenom IT firmom.
Ko misi da je neko ko još nije upisao četvrtu godinu pri kraju fakulteta, taj nikad nije studirao...
Svi vuku "beton ispite" za kraj, to što je neko upisao četvrtu godinu ne garantuje da neće studirati još tri godine...
Bar na državnom je tako vazda bilo...
Naravno Vukašinu želim sve najbolje, prvenstveno da se u budućnosti bavi poslom koji voli...
 
Ko misi da je neko ko još nije upisao četvrtu godinu pri kraju fakulteta, taj nikad nije studirao...
Svi vuku "beton ispite" za kraj, to što je neko upisao četvrtu godinu ne garantuje da neće studirati još tri godine...
Bar na državnom je tako vazda bilo...
Naravno Vukašinu želim sve najbolje, prvenstveno da se u budućnosti bavi poslom koji voli...
Znam vrlo dobro da to ne znači da je pred kraj studiranja, samo mi deluje kao momak koji to može da završi u roku ili u nekom kraćem periodu nego 3-4 godine.
U skladu sa time sam ga i posavetovao.
 
Ja sam sa 32 godine zarobljen na višoj poljoprivrednoj u sedmoj godini studiranja i 9 ispita do kraja. Ako to ne očistim u ovoj godini sve mi propada.
Manjak životnog iskustva, selidba iz Beograda (gde sam rođen, odrastao i živeo) na selo u Mačvu i nemogućnost oca da sagleda u čemu se stvarno pronalazim su me doveli u ovu situaciju.
Bez ikakvog predznanja krećem da učim programiranje samostalno + učim za januarski rok. Imao sam neki poslić ovde ali sam napustio da bih radio na sebi. Zagrizao sam dosta i ne znam da li ću uspeti da progutam ali ako budem čekao posle može biti kasno. Ljudi oko mene su ograničenog mentaliteta, zato nikom ništa ne pričam i radim u tišini. Videćemo gde ću biti za par godina.
 
Nazad
Vrh Dno