Šta je novo?

Xonar DS dilema: XP vs 7

RobbieM

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2007
Poruke
222
Poena
319
Drugari, posle duzeg vremena na 7ici, pre par dana sam stavio XP (cisto da se podsetim :D ) ...

Iskreno, zvuk mi je bio fantastican u odnosu na 7icu! Cistije, jasnije, proradio mi je line-in kako treba! Prosto mi je neverovatno kolika je razlika!
E sad, da li se ja to tripujem ili stvarno ima neke osnove (negde u kodu) za ovo sto sam iskusio? Jel neko od vas radio test na ovu temu?
Ako stvarno postoji razlika, onda sam u velikoj dilemi da li se vratiti na 7icu zbog svega ostalog a zrtvovati zvuk ili ostati na XP i trpeti sve zarad dobrog zvuka!?
 
Poslednja izmena:
Ako si koristio iste drivere i podesavanja ja bih rekao da se tripujes...
 
U oba slucaja sam koristi najnovije drajvere na 48k, 24bit... A za line-in se ne tripujem sigurno! Na XPu nema lag-a...
 
Imam Asus Xonar Essence STX na windows 7 x64.
Nemoj me sada tripovati da probam na XP,a već sam zaboravio kako XP izgleda :S::S::S::S::S::S::S:
 
Pa u tome i jeste problem, sto ni sam ne znam da li se tripujem... I signal je jaci, sve sam drzao na manje nego u 7ici!
 
Ne tripujes 100%. Imao sam xonara, imam dual boot, i signal je definitivno jaci u XPu. Takodje ti bolje radi u igrama zamena za EAX (zaboravio sam kako je to Asus krstio).

I za ulaze potvrdujem, imao sam i TV karticu koju sam bio isto podesavao i na jednom i na drugom OS i nisam imao zvuk u Win 7 dok nisam nesto budzio u kontrolnoj tabli za zvuk. U XPu nisam imao nikakvih problema.
 
Isto i kod mene, jedno vreme sam koristio XP i 7icu uporedo i nisam nesto primetio razliku.

Ono sto mi je zaokupilo paznju je jacina na sluskama kada su konektovane preko front izlaza na kucistu i pozadi, napred konektovane dobijaju jaci signal, tj glasnije su.
 
Poslednja izmena:
Pa velika vecina muzike je na 44.1Khz/16bit, 48kHz se obicno koristi na DVDjevima (ne mislim na DVD Audio).
Dakle, sa 48KHz radis resample ako je izvor 44.1khz, sto nije dobro.

A sto ne bi bilo dobro? Ne dobijas gotovo nista upsamplingom (u stvari u teoriji dobijas), jer su frekvencije i "spektralna slika" odredjene jos sa 44.1khz samplingom fajla, jedino sto moze da se zezne je pri primeni filtera u procesiranju, ali to je opet diskutabilno gde je kako i sta implementirano.
 
A sto ne bi bilo dobro? Ne dobijas gotovo nista upsamplingom (u stvari u teoriji dobijas), jer su frekvencije i "spektralna slika" odredjene jos sa 44.1khz samplingom fajla, jedino sto moze da se zezne je pri primeni filtera u procesiranju, ali to je opet diskutabilno gde je kako i sta implementirano.

Eto, kao sto si sam i rekao, ko zna kako je implementirano, tako da je sigurnije drzati sample rate na vrednosti na kojoj je vecina muzike koja se slusa. Ako vec upsample-uje, 'de pogodi bas 48khz. :D
 
Ma mislio sam da uglavnom nije bitno jer svako ima svoj sluh i moze da provali sta cuje, dal mu je gore ili bolje. :) Mislim uglavnom upsampling tehnika teoretski ima prednosti, secam se da je jedino ranije na starim plocama sa losim ac97 sa 44.1 na 48khz zvucalo veoma praskavo. Sad uopste nije tako i cisto sumnjam da ce jedan xonar da napravi uzas zvuk prilikom upsamplinga. Moje misljenje je da treba drzati 24/96 ako imate pristojnu kartu jer uglavnom nista ne gubite a ako se cuje "taj dobitak" time bolje, plus ima muzike i tako izvorno visoko-samplovane (vinyl ripovi i studijski masteri) sto je jos bolje. :)
 
Idealno bi bilo da kartica "prepozna" sta joj se daje pa da sama postavi sample rate, sto na nekim kartama i postoji, nazalost na Xonarima ne. :(
 
Ma dobro, probas par pesama i istestiras, ako ti se ne svidi vratis na 44.1khz i to je to. :) Inace, da se nadovezem na temu autora da zvuk na xp-u jeste "bolji" (mislim na kompatibilnost, ne na fidelity, mada...), pre svega zbog drajverske podrske, ne kazem za xonar jer je trenutno nemam, ali za creative i ostala onboard resenja, xp je keva. Win7 ima suplje drajvere na sve strane, a osecam da su takvi zbog nove arhitekture zvuka jos od Viste. Ko ce ga znati sta tu ne valja, bitno je da xp sto se tice zvuka i dalje rulez.
 
Ma sta god bilo, ali definitivno je ''tanji'' zvuk na 7ici...
 
ASIO se ne primeti tolko u zvuku kolko u latenciji... Mnogo niza latencija na xp...
 
Za pustanje muzike latencija nije bitna. Mada ne znam sta RobbieM radi na kartici. :)
 
Ako radi nesto real time sa gomilom samplova onda je veoma bitna. :)
 
Tako je, hocu samo to da se razjasni da se neki drugi ljudi ne zalecu bezveze. Moguce je da je latencija niza na XP-u i da je signal jaci, ali to uopste ne treba da bude bitno nekom prosecnom korisniku koji samo slusa muziku (pa i da je u pitanju neki bolji, Hi Fi sistem).

Nisam siguran da pored tih stavki ima neki drugih bitnijih razlika koje bi na XP-u ucinile zvuk "boljim" ili sta vec.

P.S ja kod sebe u Foobar-u drzim resampler na 96KHz, a ASIO/WASAPI ne koristim posto ne primecujem nikakvu razliku u zvuku. Inace Nervira me i to sto to uopste ne radi kako treba. Desava se npr. da kada pauziram pesmu ili je potpuno prekinem i dalje nema zvuka na YT-u. A recimo u BSPlayer-u uvek moze da ide zvuk bez obzira da li ja slusam neku pesmu ili ne ..
 
Poslednja izmena:
Inace Nervira me i to sto to uopste ne radi kako treba. Desava se npr. da kada pauziram pesmu ili je potpuno prekinem i dalje nema zvuka na YT-u. A recimo u BSPlayer-u uvek moze da ide zvuk bez obzira da li ja slusam neku pesmu ili ne ..

Isto se i kod mene desava sa WASAPI na M-Audio. Nisam primetio to na XP sa ASIO driverom. Inace, sa ukljucenim WASAPI-jem, latencija je onolika na koliko se podesi buffer kod foobara. Kod drugih programa za obradu zvuka ne bi smela uopste da bude velika ako se radi nesto ozbiljnije.
 
Nije tu problem jacina ljudi... Ja ove razne plejere koristim preko DirectSound i definitivno ima razlike izmedju 2 sistema! Mislim, necu nikog da ubedjujem, naprotiv, i ja pokusavam sam sebe da ubedim da nema razlike... A sto se performansi tice, tu nema dileme, xp je pogodniji!
 
WASAPI ima eksluzivno pravo na zvucnu tako da je normalno da nece raditi u isto vreme YT (ili neki drugi izvor) i foobar; to nije bug, to je feature.

Zatvorite aplikaciju koja koristi WASAPI, pre nego sto pustite drugi izvor zvuka.

Pre nego sto sam presao na foobar + WASAPI, koristio sam ASIO4ALL koga tad nije bilo za WIN7.

U medjuvremenu se pojavila 2.10 verzija koja podrzava WIN7; RobbieM, mozes da je probas, ako vec nisi.
 
Ne treba tako da radi, a i ne radi ni blizu toga kod mene.

- Otvoren Firefox i Foobar, slusam pesmu preko Foobar-a.
- Zatvaram kompletno Foobar, idem na YT = nema zvuka.

Da bi bilo zvuka moram da ugasim i Firefox i da ga zatim ponovo pokrenem i ponovo odem na YT. Pa koji ce mi to dr*** ..

A takodje kada mi je ukljucen WASAPI u BSPlayer-u UVEK ima zvuka. Znaci mogu da slusam pesmu i da otvorim film u BSPlayer-u gde ce zvuk sasvim normalno da ide ..

Resenje vrlo prosto - ne koristim ni ASIO i WASAPI, a to mi nimalo ni ne smeta posto: 1) Ne mogu da budem siguran da uopste i ima nekih benefita pored tolikih bagova. 2) Ne uspevam da cujem apsolutno nikakvu razliku.
 
WASAPI ima eksluzivno pravo na zvucnu tako da je normalno da nece raditi u isto vreme YT (ili neki drugi izvor) i foobar; to nije bug, to je feature.

Zatvorite aplikaciju koja koristi WASAPI, pre nego sto pustite drugi izvor zvuka.

Upravo tako, to nije bag bilo koje zvucne, vec on jednostavno ima prioritet i da bi se nesto drugo koristilo, mora se skroz iskljuciti aplikacija koja koristi aktiviran wasapi. Pauziranje pesme ne resava problem, sve dok se skroz ne iskljuci taj player.
 
Nazad
Vrh Dno