Šta je novo?

Xiaomi Poco F3

Naravno, postoje alternative hvala bogu, na svakome je da izabere sta je pametna kupovina.

Ja sam kupovao Huawei telefone koji su uvek radili savrseno, sve dok u jednom momentu nisu zatrazili 300e za Kirin koji je za koplje bio ispod svakog Snapdragona koji je Xiaomi nudio po manjim cenama.
Koristio Xiaomi malo, navukao se na Nokiju i cist Android i koristio dok nisu poceli da izbacuju ispodprosecan hardver sa iznadprosecnim cenama, presao na Samsung. Doduse jesam pazario za posao X10 skoro, iz nostalgije najvise.

Uvek ima brendova gde kompromis u odnosu na cenu ili je manji ili nepostojeci u odnosu na druge, samo je to relativno.
 
Gdje si osjetio nedostatak snage Kirina ?
Kirin i EMUI su ako mene pitaš, savršeno optimizirani.
Ja na Huaweiu apsolutno nikakvih problema u radu nisam imao.
Kirin je na papiru slabiji, a u praksi radi kao zmaj.
 
Pa konkretno kada sam hteo P30 Lite sa Kirinom 710 i eMMC memorijom, BT 4.2, a onda za manju cenu Xiaomi izbaci 8 Pro koji je za njega bio zver prakticno sa G90T i UFS a jeftini jos. Koliko god nesto radilo dobro nikada ne bih dao pare za nesto sto je prosto sporije u svakom mogucem smislu i jos to platio vise. P30 Lite mi je tom momentu delovao zakrljzao.
 
Pa u tome i je poanta.
Tako sam i ja dao lovu za SD865 + UFS 3.1 i dobio bugovit MIUI plus neispravan rad senzora.

I što onda imam od toga što je unutra to što je ?

Takvih problema nisam imao sa niti jednim Huawei uređajem do sada.
 
Pa naravno da nemas kada ti je pokvareno korisnicko iskustvo.

I sam sam zaobisao Xiaomi kada sam birao novi telefon pre koji mesec i kada sam video da se gotovo za svaki novi model vezuje neki problem ili bag, iako sam pre par godina sa Redmi Note telefonima imao dobro iskustvo i nisam imao zamerki.
 
Jel postoji mogućnost da se instalira verzija MIU 12.05? Da ne bude poslednja
 
Jel postoji mogućnost da se instalira verzija MIU 12.05? Da ne bude poslednja
Ne razumem pitanje... pre 3 nedelje je pušten 12.5.1.0 za nekinesko tržište...
uskoro će verovatno miui13 za ceo svet.. kinezi imaju malo novije verzije jer favorizuju sopstveno tržište ali ništa strašno...
 
Kad bih kupio telefon, da na njemu ne bude poslednja verzija MIU nego verzija 12.0.5
 
Pa s kojom verzijom dolazi fabricki?

Kada kupis telefon, retko ce on iz kutije biti na aktuelnoj verziji MIUI-ja...
 
Kad bih kupio telefon, da na njemu ne bude poslednja verzija MIU nego verzija 12.0.5

A sta je toliko specijalno kod te verzije roma pa da bas mora da bude ona? Vrlo verovatno da nece biti ni 12.0.5 a da nece biti ni 12.5.2 nego ko zna koja ce biti verzija roma u telefonu.
 
Da li je neko skidao ovu fabričku zaštitnu foliju sa ekrana? Kako se skida?
 
Najbolje je da uzmeš parče trake, ali one malo jače, i zalepiš je uz ćošak ekrana i onda povučeš samo da povuće foliju.

Možeš i noktima, ne verujem da ćeš ogrebati ekran noktom baš, ali ovako je lakše.
 
A sta je toliko specijalno kod te verzije roma pa da bas mora da bude ona? Vrlo verovatno da nece biti ni 12.0.5 a da nece biti ni 12.5.2 nego ko zna koja ce biti verzija roma u telefonu.
Odgovara mi konkretno zbog duplog vibera i messengera, neke opcije koje su izbacili sa 12.5
 
Nisam rekao da su izbacili nego da mi odgovaraju opcije na staroj verziji kao što je slanje slika direktno iz messengera ili vibera, ne moram da idem u galeriju pa da šaljem.
To na verziji 12.5.0 nisam imao
 
Posle svega mislim da cu preci na neki drugi flagship (polovan), samo jos vagam da li ce to biti Note 10, S20, ili Huawei P40.

Dojadilo mi je sa proximityem a i sa softverom tu i tamo koji nije bas podmazan (dark mode u appovima, recimo). Xiaomi EU sam instalirao, updateujem redovno, ali nista se ne desava. SD870 se gore ponasa u Fortnite-u nego P30, i ekran ostaje duze svetao, tj. ne dimmuje se na P30. U istim uslovima su se oba koristila, deca igrala Fortnite jedan protiv drugog.

Kamere su kazi ga egal, verovatno ce dosta bolje biti kad izadje krsten gcam, ali da sam srecan..i nisam. Da se ne lazemo, da sam platio polovan 6/128 260-270e, bilo bi ok (P30 polovan je 200e), noviji, jaca baterija, itd, ali ovako kad uporedim Huawei flagove kod nas i ovo, nema teorije da neko moze da me ubedi da ovaj telefon vredi. Platio sam 380e 8/256 pre mesec i nesto dana, i sad mi je jedini problem sto nemam kome da ga dam u familiji jer sam manje vise i njih opremio, a nemam potrebu za 2 fona niti mi se cima da prodajem.
Cekacu verovatno jos par meseci da opadnu cene P40 kad izadje P50 serija, i preci cu na to. Jeste 120hz, jeste sve, ali kad mi je displej mracan napolju a znam da moze da izgura fizicki panel, i to itekako, a zbog debila koji nisu thermal throttling softverski znali da rese, ili bar da daju opciju na sopstvenu odgovornost da sredim..onda stvarno. Telefoni su iste temperature na dodir, ali framerate a i brightness ekrana bolji na telefonu starijem 2 godine. Oba su bila na oko 60-70% baterije.

Nisam na xda trazio ima li nekih kernela, romova, itd, u prethodnom iskustvu se MIUI najbolje pokazao na Xiaomi uredjajima (negde otprilike posle RN4-5 vec sam prestao da se trudim da idem sa paranoid android/pixel experience, arrow, itd, na F1 mi je uvek lepse legao MIUI, narocito zbog IR scannner kamere).
 
Posle svega mislim da cu preci na neki drugi flagship (polovan), samo jos vagam da li ce to biti Note 10, S20, ili Huawei P40.

Dojadilo mi je sa proximityem a i sa softverom tu i tamo koji nije bas podmazan (dark mode u appovima, recimo). Xiaomi EU sam instalirao, updateujem redovno, ali nista se ne desava. SD870 se gore ponasa u Fortnite-u nego P30, i ekran ostaje duze svetao, tj. ne dimmuje se na P30. U istim uslovima su se oba koristila, deca igrala Fortnite jedan protiv drugog.

Kamere su kazi ga egal, verovatno ce dosta bolje biti kad izadje krsten gcam, ali da sam srecan..i nisam. Da se ne lazemo, da sam platio polovan 6/128 260-270e, bilo bi ok (P30 polovan je 200e), noviji, jaca baterija, itd, ali ovako kad uporedim Huawei flagove kod nas i ovo, nema teorije da neko moze da me ubedi da ovaj telefon vredi. Platio sam 380e 8/256 pre mesec i nesto dana, i sad mi je jedini problem sto nemam kome da ga dam u familiji jer sam manje vise i njih opremio, a nemam potrebu za 2 fona niti mi se cima da prodajem.
Cekacu verovatno jos par meseci da opadnu cene P40 kad izadje P50 serija, i preci cu na to. Jeste 120hz, jeste sve, ali kad mi je displej mracan napolju a znam da moze da izgura fizicki panel, i to itekako, a zbog debila koji nisu thermal throttling softverski znali da rese, ili bar da daju opciju na sopstvenu odgovornost da sredim..onda stvarno. Telefoni su iste temperature na dodir, ali framerate a i brightness ekrana bolji na telefonu starijem 2 godine. Oba su bila na oko 60-70% baterije.

Nisam na xda trazio ima li nekih kernela, romova, itd, u prethodnom iskustvu se MIUI najbolje pokazao na Xiaomi uredjajima (negde otprilike posle RN4-5 vec sam prestao da se trudim da idem sa paranoid android/pixel experience, arrow, itd, na F1 mi je uvek lepse legao MIUI, narocito zbog IR scannner kamere).
Jel mogu da se javim da me usvojis pa da mi das telefon? 🤣 🤣

Salu na stranu, zao mi je sto cujem da nisi zadovoljan. Iskreno svako drugacije koristi telefon i sada je pitanje kako ce kome da legne.

Ono sto je problem je sto se telefon tek pojavio i tek treba romovi da zazive za njega.

Da nisam upao u neke dugove rado bi ga odkupio od tebe.
 
Haha, ma kod mene je to psiholoska stvar, sad da ga prodam izgubio bih sigurno 40ak eura plus cimanje oko svega, jos sam uzeo relativno korektne maske sa alija za njega, glupo.

Evo pre par dana primetih da mi losije radi Chrome, nije 120hz kao kad sam ga uzeo, tek posle izvalio za neki flag koji treba da se disabluje, ne znam da li ovde ili negde drugde (), ni ne secam se, toga na Huawei sa i bez gapps ne bi bilo. Smesno.

Izdrzacu ja jos par meseci, ali tesko ce me neko odvratiti od P40.
 
a huawei je baš dobar izbor od kad ih je Tramp kaznio a google poslušao. Bez google aplikacija android nije android...
 
Koliko sam video po YouTube taj dimming ekrana su rešili updateom, možda ti još nije stigao.
 
Dimming nije rešen, ali ja na suncu isključim automatsko osvetljenje i stavim ga ručno na max.
 
Ево, користим 8/256 белу верзију већ више од пола месеца. 12.5.1 систем. Стварно не бих знао шта да кажем... али, мени све ради како треба. 😁
Пробао сам да заглупљујем проксимити, и успем сваки пут, али покрети шаке којом држим телефон личе као да брзо возим бицикл по калдрми док телефонирам. Мислим, треба баш исцимати телефон да би се екран упалио. А за поновно гашење екрана је довољно само удаљити телефон од главе неколико центиметара и вратити назад на уво. До сада нисам имао проблем са сензором. Просечно више телефонирам преко слушалица.

Систем ради нормално, брзо и глатко. Не знам шта бих требао да чачкам да бих изазвао неки баг. До сада ништа.
Одговара ми што је ћирилица већ ту.
Екран је нон-стоп на 120Hz и пуним батерију у просеку на два дана. Некад и на трећи.
Напољу се екран види нормално.
 
Ja sam na MIUI 12.6.30 (beta) xiaomi.eu rom

Proximity nije uvek ali mi je dovoljno da postoji i 10% sansa da se zezne nesto, tako da ga dvaput zakljucavam kad zovem nekog ili kad se javim. Za voicemessage preslusavanje me zeza 50% vremena.

Ne znam. Huawei telefoni (polovni) su ovde izuzetno jeftini u odnosu na zemlje regiona, P40 serija narocito, i mislim da nije greh za nekog ko moze bez gpay/gmaps. Mail moze preko onog IMAP/POP3 protokola, za maps ako se ne zavlaci covek po ruralnim regijama i seoskim putevima moze Petal Maps/Here, ostaje samo Photos ako neko ima veliku kolekciju tu, mada sa 256GB modelom moze da se sve na eksterni prikaci i backupuje jednom u 6 meseci. Vanced moze bez gapps komotno, kako sam ga uvek i koristio na android telefonima. Jedino me brine prebacivanje whatsapp historya (mada preziveo sam i na iOS kad sam prelazio) i tako neke stvari, ali mi je sve bitno na TG i drugim chat servisima, tako da je ok. P40 je manji za saku, dok je P40 90hz OLED i ima pristojniju kameru za zum mada mu dodje na isto sve to, tako da sta god. Nedostajace mi 120hz, ali kad ne radi ljudski u vecini slucajeva ni on, sta ja tu mogu da uzivam.

Jednostavno se vidi na normalnim stvarima koje se podrazumevaju da treba da rade vec deceniju unazad na svim telefonima (proximity) da stede, i onda kako covek moze da misli da ce telefoni biti ok? I da poprave softverski, u sta sumnjam da mogu, jednostavno vreme prolazi i gubim zivce, a ako alternativa vec postoji, krastavac, nisu mi oni ni otac ni majka pa da moram njih da podrzavam i slusam. Xiaomi proizvodi, tj. aksesoari od sub-brandova su i dalje odlicni, i neko ce tesko kod slusalica, power bankova, home uredjaja da pogresi ako uzme, ali telefoni koji nisu flagship, a narocito ako su podbrend, tesko da valjaju. Slicnu sam pricu imao i sa F1 negde kad su updateovali na MIUI 11, trokirao je strasno, nesto su ga throttleovali ne znaju ni oni sami sta su oko schedulera/governora radili, srecom na xiaomi EU verziji prethodnoj je radio top i nije bilo frke za onoga ko se ne libi da otkljuca, plus i dosta drugih custom romova, ali tad je vec telefon bio u drugoj godini zivota i stvari su se iskristalisale, a i bio je 150-160e polovan, pa se moze progledati kroz prste najlaganije. Tom telefonu od zamerki jedino imam retke updateove, ali je delio specifikacije sa sa Mi 8 ili Mi 9 cini mi se, pa je dosta i kuvanih romova bilo za njega koji su portovani sa tih telefona.

Oprostio sam im panel lutriju kod onih fantomskih toucheva na F1 i kamera lutriju sa omni/samsung/sony kamerama na RN4 snapdragonom, i debakl sa cini mi se A1 ili A3 brickovima sa zvanicnim (!!!) OTA updateovima, ali je ocigledno gde idu i koliko ih bas malo zanima sta se desava sa podbrendovima jos od kad je F1 izasao.

Da je falicni primerak pa i da razumem, sto je retko slucaj u svetu telefona, ali ajde, ali ko god duze malo prati stvari kod njih shvatice da stede na svakom koraku i to najcesce oko debilnih stvari kako bi mogli da se pohvale "najbrzom memorijom, najbrzim procesorom, antutu brojkama" po najboljim cenama, a roditeljima ne mogu da poklonim telefon dok ih ne naucim kako da dvaput lockuju ekran da slucajno ne posalju poruku ili ne pozovu nekog dok su u pozivu. Telefoni od 100e to mogu, telefon od 380e ne moram ni da pitam zasto ne moze.
 
Poslednja izmena:
Nekome ce verovatno ovo biti glupo kao resenje, ali na vise mesta sam pročitao da proximity senzor na problematicnim modelima radi bez greske kada telefon drzis prislonjen na uho pod uglom, odnosno kada ti je na uho naslonjen samo vrh telefona gde je slusalica a ekran je odmaknut, tipa ovako

n23225-q1.jpg



Mislim ja recimo ovako inace drzim telefon i to zbog usvojene navike jos od davno kada sam imao problem sa kozom lica pa mi je bukvalno dermatolog sugerisao "beskontaktno" prislanjanje telefona pa mi je to normalno danas...
Mada rekoh na par mesta bas zbog toga sto ja tako koristim telefon upalo mi u oci kao "resenje". Pa ako neko hoce da proba par dana ako nista eksperimenta radi da pokusa takvo drzanje tokom razgovora, da vidi hoce li praviti razliku. 😁
 
Ja sam na MIUI 12.6.30 (beta) xiaomi.eu rom

Proximity nije uvek ali mi je dovoljno da postoji i 10% sansa da se zezne nesto, tako da ga dvaput zakljucavam kad zovem nekog ili kad se javim. Za voicemessage preslusavanje me zeza 50% vremena.

Ne znam. Huawei telefoni (polovni) su ovde izuzetno jeftini u odnosu na zemlje regiona, P40 serija narocito, i mislim da nije greh za nekog ko moze bez gpay/gmaps. Mail moze preko onog IMAP/POP3 protokola, za maps ako se ne zavlaci covek po ruralnim regijama i seoskim putevima moze Petal Maps/Here, ostaje samo Photos ako neko ima veliku kolekciju tu, mada sa 256GB modelom moze da se sve na eksterni prikaci i backupuje jednom u 6 meseci. Vanced moze bez gapps komotno, kako sam ga uvek i koristio na android telefonima. Jedino me brine prebacivanje whatsapp historya (mada preziveo sam i na iOS kad sam prelazio) i tako neke stvari, ali mi je sve bitno na TG i drugim chat servisima, tako da je ok. P40 je manji za saku, dok je P40 90hz OLED i ima pristojniju kameru za zum mada mu dodje na isto sve to, tako da sta god. Nedostajace mi 120hz, ali kad ne radi ljudski u vecini slucajeva ni on, sta ja tu mogu da uzivam.

Jednostavno se vidi na normalnim stvarima koje se podrazumevaju da treba da rade vec deceniju unazad na svim telefonima (proximity) da stede, i onda kako covek moze da misli da ce telefoni biti ok? I da poprave softverski, u sta sumnjam da mogu, jednostavno vreme prolazi i gubim zivce, a ako alternativa vec postoji, krastavac, nisu mi oni ni otac ni majka pa da moram njih da podrzavam i slusam. Xiaomi proizvodi, tj. aksesoari od sub-brandova su i dalje odlicni, i neko ce tesko kod slusalica, power bankova, home uredjaja da pogresi ako uzme, ali telefoni koji nisu flagship, a narocito ako su podbrend, tesko da valjaju. Slicnu sam pricu imao i sa F1 negde kad su updateovali na MIUI 11, trokirao je strasno, nesto su ga throttleovali ne znaju ni oni sami sta su oko schedulera/governora radili, srecom na xiaomi EU verziji prethodnoj je radio top i nije bilo frke za onoga ko se ne libi da otkljuca, plus i dosta drugih custom romova, ali tad je vec telefon bio u drugoj godini zivota i stvari su se iskristalisale, a i bio je 150-160e polovan, pa se moze progledati kroz prste najlaganije. Tom telefonu od zamerki jedino imam retke updateove, ali je delio specifikacije sa sa Mi 8 ili Mi 9 cini mi se, pa je dosta i kuvanih romova bilo za njega koji su portovani sa tih telefona.

Oprostio sam im panel lutriju kod onih fantomskih toucheva na F1 i kamera lutriju sa omni/samsung/sony kamerama na RN4 snapdragonom, i debakl sa cini mi se A1 ili A3 brickovima sa zvanicnim (!!!) OTA updateovima, ali je ocigledno gde idu i koliko ih bas malo zanima sta se desava sa podbrendovima jos od kad je F1 izasao.

Da je falicni primerak pa i da razumem, sto je retko slucaj u svetu telefona, ali ajde, ali ko god duze malo prati stvari kod njih shvatice da stede na svakom koraku i to najcesce oko debilnih stvari kako bi mogli da se pohvale "najbrzom memorijom, najbrzim procesorom, antutu brojkama" po najboljim cenama, a roditeljima ne mogu da poklonim telefon dok ih ne naucim kako da dvaput lockuju ekran da slucajno ne posalju poruku ili ne pozovu nekog dok su u pozivu. Telefoni od 100e to mogu, telefon od 380e ne moram ni da pitam zasto ne moze.

Мој ти је савет да се не патиш много. Није ово толико битна ставка у нашим животима. Ако нећеш да се цимаш са Xiaomi телефонима, тј. да враћаш ако ти нешто не ради док не убодеш добар, иди одмах на ставку број два на твом списку. Губиш време и живце. :)
 
Ja kad uspostavim vezu pritisnem power dugme (ono na koje palite telefon i gde je otisak prsta) i tako zakljucam ekran.
Tako sam eliminisao problem, a bogami bio je veliki, u toku razgovora mi se ispritiska sve i svasta, desavalo se da posle poziva vidim da je telefon zavrsio u settingsu, mejlu itd..
 
Kad se tako zakljuca ekran (barem u mom slucaju) posle je lutrija da li ce ga otkljucati iz prvog ili desetog puta, a desava se da mi sagovornik u toku razgovora posalje link ili treba neki broj da pogledam ili bilo sta, pa bas ume da zasmeta.
Inace meni je dimming osetno bolji posle update-a. Daleko od savrsenog ali opet dosta dobar.
 
Vrh Dno