Šta je novo?

Windows 11 - dev build / preview / testiranje

Imam i5-6500, ploča Asus Z170-P, i nigde u BIOS-u ne mogu da nađem TPM/PTT opciju.
Našao sam da bi ovde trebalo da bude: "Advanced\PCH-FW configuration". Ima samo ova opcija onda "TPM Device Selection". Treba da se podesi da ta opcija bude: "firmware TPM"
 
Jel koristi neko kao daily driver?

Probao bih ali PC koristim i za rad i za gaming, ako je nestabilan da se dtrpim jos malo.
 
Ma jok skroz je ok da staviš dev verziju i da se nadas da će sve da bude ok.
 
Hm, dev verzija se tek očekuje preko UUP-a.
 
Jel koristi neko kao daily driver?

Probao bih ali PC koristim i za rad i za gaming, ako je nestabilan da se dtrpim jos malo.
Koristim ja,doduše tek tri dana i komp je totalno nebitan pošto je samo za surf,za sada ni jedan problemčić.FM2 athlon 750k,6770 grafička,8 gb rama.
 
Cekacu barem beta verziju.
 
Pa mogu vam reći da u nedostatku "pravih" W10, ovi čak i ovako "nelegalni" W11 može da prođe. Od kako sam instalirao provodim na njima bar 2-3 sata dnevno, koliko da se naviknem na novi GUI i da isprobam novitete. Uglavnom sve radi kao W10, prima sve drajvere i programe. Za sada, nešto slabije performanse grafike.Jedini koji ne rade (dobro) Realtek controll APP za UAD driver za zvuk. Samsung mMagician neće da otvori prozor, pojavljuje se na ekranu samo kao uspravna crta umesto prozora.
Nisam imao nijedan BSOD/GSOD, nema prekida sastajkivanja i crnih ekrana. Od jednog prijatelja sam dobio registraciju za W7 i s'time aktivirao W11.
 
Interesantno, moja Asus H110M-C ploča podržava TPM 2, ali G4560 nije zvanično podržan. ( :

w11.png
 
predjoh sa q9650 zbog instrukcija koje fale za novije igre odnosno sse4.2 ,pre god i po dana na r5 1600. da mi neko rece da opet nesto nece biti podrzano zbog procesora ne bih mu poverovao... :D
 
Nisi uzeo u obzir jednu reč: Micro$oft. :mad:
 
Za sad sve ok radi na laptopu (i3 2nd gen), uradio samo upgrade sa Win 10 na Win 11 i posle isao na disk cleanup da obrisem sta je ostalo od prethodne verzije.
 
Ja se prijavio na insider dev program, tako da se nadam da ce doci win 11 preko update-a za nedelju dana. :)
Koliko sam video, u odnosu na ovaj build sto je izasao na net,bice dosta izmena.
Bice drugaciji notification center, drugacije ce izgledati podesavanje za zvuk, wifi, itd, drugaciji settings, drugaciji file explorer, paint, photos, verovatno i ostale aplikacije...nadam se da ce ceo sistem biti redizajniran, i utegnut...ako srede sve to, bice ovo skroz dobar sistem.
Ja imam Win 10, i ne mogu da se pozalim...radi skroz okej...ima neki bug tu i tamo, ali nista strasno...samo me smara sto jedan deo sistema izgleda moderno, drugi ne, nadam se da ce to resiti uskoro. :)
 
predjoh sa q9650 zbog instrukcija koje fale za novije igre odnosno sse4.2 ,pre god i po dana na r5 1600. da mi neko rece da opet nesto nece biti podrzano zbog procesora ne bih mu poverovao... :D
Zvanično je Win 10 podržan do 2025. I izlazi minimum još 21H2.
Za igre će biti problem kad krenu da koriste DirectStorage, jer ti za to treba Win11, 1TB NWMe SSD PCIe3 minimum, i RTX 2000/3000 ili Radeon 6000 serija
 
predjoh sa q9650 zbog instrukcija koje fale za novije igre odnosno sse4.2 ,pre god i po dana na r5 1600. da mi neko rece da opet nesto nece biti podrzano zbog procesora ne bih mu poverovao... :D
Skroz je zanimljivo kako se niko ne buni kada proizvodjac Android telefona ukine podršku za isti jer je star samo tri godine, ali kad to Microsoft uradi sa Windowsom onda se svi bune što njihov punoletni Nehalem nije više podržan.
 
Razlika je sto kod android telefona podrsku ukida proizvodjac pod cijim brendom se nalazi taj telefon, a ovde Microsoft ukida podrsku za racunare koji nisu njihovi, a uz to zahtevaju da svaka firma ima placenu licencu za njihov OS. Taj potez je logican za Apple, tj. za njihove racunare i laptopove, jer se i kupuju pod njihovim brendom, i prema tome mogu da rade kako im odgovara. Microsoft treba samo da napise preporucene minimalne specifikacije racunara, i da se ogradi od bilo cega ako neko koristi racunar sa specifikacijama koje nisu podrzane, a da pusti nas da instaliramo na cemu hocemo, pa makar to bio i racunar sa 512mb ram memorije.
 
Poslednja izmena:
Jedino "ukidanje" je za neke procesore a i to je u pitanju, na taj način i neki MS proizvodi gube podršku. Već ima puno primera da i nepodržani procesori rade. Ništa još nije gotovo.
 
Razlika je sto kod android telefona podrsku ukida proizvodjac pod cijim brendom se nalazi taj telefon, a ovde Microsoft ukida podrsku za racunare koji nisu njihovi, a uz to zahtevaju da svaka firma ima placenu licencu za njihov OS. Taj potez je logican za Apple, tj. za njihove racunare i laptopove, jer se i kupuju pod njihovim brendom, i prema tome mogu da rade kako im odgovara. Microsoft treba samo da napise preporucene minimalne specifikacije racunara, i da se ogradi od bilo cega ako neko koristi racunar sa specifikacijama koje nisu podrzane, a da pusti nas da instaliramo na cemu hocemo, pa makar to bio i racunar sa 512mb ram memorije.
pa ni google ti neda da instaliras poslednji android os na telefon star 5 godina, razlog jer hardware nije supported, kao i kod starih racunara, koji nisu podrzani od strane windows 11
 
Ma moci ce da se instalira normalno win 11 i na starije kompove...videcete...mislim da se bezveze dize hajp oko toga... :)
 
Za igre će biti problem kad krenu da koriste DirectStorage, jer ti za to treba Win11, 1TB NWMe SSD PCIe3 minimum, i RTX 2000/3000 ili Radeon 6000 serija
Neće to minimum minimuma 5 godina da bude must. Niko od developera nije toliko zablokirao u glavi da izbaci igru koju može u vr' glave 5% igrača da igra. Čak i prva next gen igra (navodno), novi "Avatar" se pravi sa rejtrejsingom kao glavnom "stvarkom" (za senke, iluminaciju...) ali će moći iz bez njega da se igra.
 
Zvanično je Win 10 podržan do 2025. I izlazi minimum još 21H2.
Za igre će biti problem kad krenu da koriste DirectStorage, jer ti za to treba Win11, 1TB NWMe SSD PCIe3 minimum, i RTX 2000/3000 ili Radeon 6000 serija

LTSC 2022 će biti podržan do 2027.
 
Od kad sam video kako radi Steam+Proton kombinacija, Windows koristim samo za GOG igre :d To mi je sad najveća dilema - opdržati linux, ali kupovati od Valve-a, ili podržati GOG, a koristiti windows. Znam da postoji način i da se non-Steam igre poguraju kroz Wine/Proton, ali nemam želju za tom gimnastikom.

Elem, šta bi sa Microsoft Pluton projektom? To je sigurnostni blok koji bi trebalo da bude u svakom novom AMD, Intel, Qualcomm... procesoru. I zameni postojeća TPM rešenja. Naravno sve preko (Azure) cloud-a
 
Nazad
Vrh Dno