Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Dešava mi se, i to zapravo odavno, da se ponekad računar sam upali. Dođem sa posla a on radi, vratim se naveče iz grada a on radi, i slično. U pitanju je Win10 x64.
Nekad se dešava češće, pa je prestalo, ali sinoć se opet desilo pa me podsjetilo da pitam ovde.
Da li se ovo još nekome dešava, zna li se šta je u pitanju, i može li se srediti da se ne dešava?
 
Meni se desilo par puta sa laptopom. Pojma nemam kako.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
U power planu isto podesiti Wake Timers na never. Meni je na staroj masini sa i5-2400 to radio i ako je sve sto sam nasao podeseno dok sa novim kompom iz potpisa se to vise ne desava. Verovatno je do maticne ploce.
 
Da li ti je program portable ili si ga instalirao? Odn, da li postoji u registry zapis o tom softveru?
Izvinjavam se, nisam ranije video pitanje.
Nije instaliran, portabl je, u stvari to je aplikacija koju sa ja pisao u VB6. Nema zapisa u registy-u, exe se startuje sa administrator privilegijama. Sve je radilo kako treba od vremena XP-a na ovamo, mislim i sad radi aplikacija ali nemogu da je startujem kod butovanja Win10. Siguran sam da je nesto sa privilegijama problem ali sta?
 
Poslednja izmena:
I meni je počelo da se dešava na drugom kompu, ali od kada sam ga prebacio u sleep. Kada ga ugasim regularno (shut down) onda se ne pali.
 
Znaci to se desava i drugima? Isto, kada gasim na sleep, racunar se pali nakon nekog vremena ali obicno kad se tako nesto desava ide najvise do tri puta.

Sad mi pade napamet, da obicno kod service podesavanja u recovery tabu postoji opcija do tri pokusaja. Tako da verovatno tu treba traziti resenje.
 
Kod mene je teži slučaj, pali se normalno sam od sebe kad ga gasim sa Shut Down.

Podesio sam po preporuci taj neki "turn on magic packet" na Disable, pa ću vidjeti.
 
Ugasite Fast Startup, ta funkcija pravi milijardu problema iz nekog razloga pa mozda pomogne nekima od vas.
 
Ovo se kod mene odavno desava. Ako ne ukljucujem kompjuter duze od 24h, obicno se sam ukljucuje uvece oko 23h. Nemam pojma sta je.
 
Ugasite kompjuter ovom comandom "%windir%\System32\shutdown.exe -s -f -t 00" da bi isključili mogućnost da je do Windows-a.
Ili isključite struju do napajanja na kratko vreme posle gašenja preko windows-a. Ako se i posle ovih testova još uvek pali sam, onda je samo do BIOS-a. Inače umeju windows da zabrljaju sa Sleep funkcijom. Fast Startup i Hibernate ćetakođeisključitisleep finkciju.
 
Izvinjavam se, nisam ranije video pitanje.
Nije instaliran, portabl je, u stvari to je aplikacija koju sa ja pisao u VB6. Nema zapisa u registy-u, exe se startuje sa administrator privilegijama. Sve je radilo kako treba od vremena XP-a na ovamo, mislim i sad radi aplikacija ali nemogu da je startujem kod butovanja Win10. Siguran sam da je nesto sa privilegijama problem ali sta?

Windows 10 ima 2 startup foldera, jedan za sve korisnike a jedan za trenutno logovanog korisnika.

Ako uzmes win+R pa otkucas shell:common startup dobices all users startup folder. Ako nemas shortcut tu onda napravi.

Ako ti ni to proradi onda mozes eventualno da napravis batch file koji pointuje na .exe koji da se izvrsi, pa onda batch da stavis u startup script preko lokalne polise.
 
Imam sledeci racunar koji radi na Win7 64bit-a:
Maticna: Asus M3N78-EM
Procesor: AMD Phenom X4 9950 Black Edition 2.6GHz
Graficka: MSI Radeon HD 6770 1GB GDDR5
RAM: 2x2gb DDR2 mislim da rade obe na 800mhz (ne znam kako da proverim)
Hard: Hitachi 500gb HDP725050GLA360

Komp koristim za skidanje filmova sa torenta, gledanje filmova, slusanje muzike preko YouTube-a i surfovanja na Google Chrome.
I to je to, evo pre mesec dana sam digao sistem i na kompu sam samo instalirao drajvere, firefox, chrome, bsplayer, qtorrent, kaspersky i 7zip i nista vise, jer mi stvarno nista vise nije potrebno.

E sad sve mi radi ok, samo ponekad kad pustim nesto u FullHD-u na YouTube zna malo da zasecka i jos jedan problem koji se desava s vremena na vreme na primer cesto dok surfujem znam otvoriti 10-15 tab-ova na Chromu i onda zakuca komp na 20-30 sekundi, a bukvalno mi je to neophodno i zbog posla a imam i naviku da otvaram 10tak tabova odjednom ...

Probao sam i linux na tom kompu i ok radi, ali razmisljam o soluciji Windows 7 32bit ili Windows 10 32bit? Posto sam do sada bio ma 64bita uvek. Da li bi se komp bolje snalazio za ovo sto sam naveo ako bih stavio 32bit OS??
Hvala
 
Prvo proveri u task manageru koliko ti RAMa ode na Chrome kad pocne tako da ti zabada komp, on jede memoriju kutlacom. Ako je blizu maksimuma dokupi jos 4GB RAM memorije. Proveri i zauzece CPU kad pustis nesto u FHD rezoluciji dok radis.
 
...Probao sam i linux na tom kompu i ok radi, ali razmisljam o soluciji Windows 7 32bit ili Windows 10 32bit? Posto sam do sada bio ma 64bita uvek. Da li bi se komp bolje snalazio za ovo sto sam naveo ako bih stavio 32bit OS??
Hvala

Bez uvrede, gl.u.post. Ništa ti nije "lakši" 32-tni sistem. Time si i limitiran na ~3.5GB upotrebljivog RAM-a. Bolje se posveti malo optimizaciji resursa.
Chrome ždere memoriju. Kaspersky takođe. Pređi na Vivaldi recimo, eventualno SlimJet, ili Operu. Koristi Avast sa samo tri aktivne komponente. Qtorrent...hmm. Torent klijenti po prirodi previše zauzimaju resurse. Umeju i da ubiju mrežni protok. Vidi koji je najlakši (nisam pratio) i ne koristi ga non-stop aktivnog.
I, naravno, najlakše ti je dodati još RAM-a, barem nije skup danas a ploča poseduje 4 slota.
 
Poslednja izmena:
Uz obavezno dodavanje još 4 Gb RAM-a (postoje i kitovi od po 2x 4 Gb DDR2, jako je mala razlika u ceni u odnosu na 2x 4Gb!) preporučujem:

  1. Ungoogled Chromium (umesto Chrome-a). Opera ili Kinza web browser kao alternative Chrome-u.
    Ukoliko Chrome nije moranje (npr zbog nekog dodatka) onda će i Firefox, Firefox Nightly i Firefox Developer raditi sjajno.
    Vivaldi je ipak lošiji.
  2. Kaspersky ti ne treba (kao ni bilo koji "anti-virus" ako u bio koji od gore preporučenih instaliraš "nano Adblocker" + "nano Defender". Zapravo, svaki moderniji Adblocker će vršitiu posoa (uBlock Origin, ADBlock Plus). Malwarebytes je tu da ga pokreneš samo ako primetiš da si ipak nekako zarazio sistem.
  3. qBittorent je jako dobar torrent klijent.
  4. SSD - ovo nije neophodno ali bukvalno bi ubrzao ceo sistem značajno. Toliko da bi primetio razliku u svakom načinu upotrebe.
 
Poslednja izmena:
4GB moduli na toj ploči samo ako ima 100%-ni fidbek da funkcionišu. Da li će i da nađe adekvatne...pitanje. 2-ki ima dostupnih kol'ko 'oćeš, da biraš, povoljni. Još 2x2 u paru sa postojećim su sasvim dovoljno.
Bez antivirusa na internet, torente i ostalo? Ahah, kolega. Takva preporuka ovakvom korisniku (nhf) :) Nikako.
Antivirus i adbloker, obaveza.

MBM je postao toliko glomazan i težak da to nije normalno. Ne koristim ga već neko vreme, uopšte nije više potreban. Inače sam ga imao na svakom PC-ju i notebook-u.

SSD za operacije koje su memorijski zahtevne nema nikakvog uticaja. Neće doprineti njegovoj upotrebi, može da prištedi novac.

P.S:
Pomislio sam da je qtorent ili greška u kucanju (µTorrent) neko novo izdanje :) A on progutao tri slova...
 
Poslednja izmena:
održavam 15tak računara još slabije računarski orijentisanih ljudi,ništa sem stock defendera,adblokera i 'ne otvaraj atačment ako ne znaš od koga je i što ti je poslao',i sve klizi i radi savršeno godinama.
 
Laptop koji ima windows 10 pro nalepnicu je pregazen nelegalnim preaktiviranim Windowsom iz ne znam ni ja kog razloga... Medjutim windows nije aktiviran odmah jer je izlazilo da je promenjen hardver. KMS je obavio stvar onda i sada me zanima da li moze da se vrati Orig windows sto je u njemu i da se automatski aktivira, jer laptop ide nazad u prodaju jer se menja za drugi..

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Pogledaj da li ima nešto u MSDM-u:

CMD kao Admin i kucaj:

Kod:
wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Ako izbaci nešto (ključ), kucaj u (istom) CMD-u kao Admin: (zameni XXXXX sa onim što je izbacila prethodna komanda)

Kod:
slmgr /ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX

Potom:

Kod:
slmgr /ato

I to je to.
 
Pogledaj da li ima nešto u MSDM-u:

CMD kao Admin i kucaj:

Kod:
wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Ako izbaci nešto (ključ), kucaj u (istom) CMD-u kao Admin: (zameni XXXXX sa onim što je izbacila prethodna komanda)

Kod:
slmgr /ipk XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX

Potom:

Kod:
slmgr /ato

I to je to.
Kako da znam da ne izbacuje kljuc od kmsa ili windows activatora a ne njegov pravi...

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
U svom pitanju si izmešao sve, kao u veš mašini.

Da ne dužim, sam ključ je u BIOS-u.

Da nije, ne bi pisalo ništa. Bilo bi samo crno i prazno, baš kao i sam CMD.
 
Poslednja izmena:
U svom pitanju si izmešao sve, kao u veš mašini.

Da ne dužim, sam ključ je u BIOS-u.

Da nije, ne bi pisalo ništa. Bilo bi samo crno i prazno, baš kao i sam CMD.
Izbacuje posle poslednjeg koraka error 0x80072EE7. On a computer running Microsoft Windows non-core edition, run 'slui.exe 0x2a 0x80072EE7' to display the error text

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
To bi značilo, da se Windows i dalje vodi kao količinski aka KMS.

Možeš to proveriti sa:
Kod:
slmgr -dli

gde piše VOLUME_KMSCLIENT channel.

Imaš dva izbora.

Da nastaviš sa pokušavanjem ili instalacija M$ ISO/ESD/UUP, svejedno je.

Ako želiš nastaviti sa pokušavanjem, probaj generički ključ za Pro:

Kod:
slmgr /ipk VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T

Trebalo da je promenjen način aktivacije, odnosno više nije "VOLUME_KMSCLIENT channel".

Opet proveri sa:
Kod:
slmgr -dli

Ako promenjeno, probaj ono ispočetka.

Druga mogućnost je, s obzirom da je za prodaju, sve lepo staviš ispočetka. Ovde zbilja ne mislim na budževine sa TPB ili ove koje se reklamiraju forumu kao naj, naj i slične gluposti.

Direktno sa M$ sajta u naredna 24 časa: (w10 1903 x64, u njemu su home i pro)

Kod:
https://software-download.microsoft.com/pr/Win10_1903_V1_English_x64.iso?t=6b529523-d950-4b51-bc91-334424e0e6ee&e=1569755004&h=90658aacb9f597b54d421c848de5d727

Ključ u BIOS-u je nešto što je kupljeno sa računarom i dokle god je taj računar živ, živ je i ključ. Takođe je specifičan za taj računar.

Prilikom instalacije Windows će prepoznati taj ključ i automatski će biti aktiviran.

Sad je na tebi da izabereš, šta ćeš dalje.
 
Koja verzija desetke može bez problema da se instalira u VirtualBox? Na kraju sam uspeo LTSC da instaliram ali sam morao da aktiviram admin nalog i pravim user nalog, brišem neke naloge siročiće po sledećem uspustvu:

net user administrator /active:yes

net user /add owner mypassword

net localgroup administrators owner /add

cd %windir%\system32\oobe

msoobe.exeThen I waited a full 15 minutes and powered off via the switch, since it was not continuing.

After powering back on it continued setup and eventually put me on the Administrator desktop, so I chose log off, and logged into the "owner" account I created earlier. Then brought up lusrmgr.msc and disabled the Administrator account, and deleted the "defaultuser0" account that was orphaned during the failed setup due to the oobe errors.

Koja verzija ne baca OOBE greške pri instalaciji u VBox?
 
dajte neki pouzdan telemetry & update killer za nove verzije win10
 
Poslednja izmena od urednika:
do not spy 10 i spybot ne rade (opet traži restart und update) o&o nisam probao, bat aj vil nau. fala

1809 ltsc je verzija, btw
 
Nazad
Vrh Dno