Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Nisam ispratio kad su tacno opet petljali oko DPI ali napokon su sredili kako treba problem sa FHD na laptopovima i mutan prikaz nekih prozora. Prvog puta su kao "sredili" ali ipak nisu kako treba jer se opet javljao problem.

Tako da ko koristi onaj DPI fix moze da ga ukloni i da vrati rucno na vrednost koja mu odgovara.

Kod mene je na Surface Laptop-u device manager i dalje mutan? Neverovatno da sami svoj OS ne mogu da srede na sopstvenom laptopu - nije ni čudo kada su skarabudžili sve to preko Windows-a 7.
 
Moras da vratis u DPI fix podesavanja na windows default, pa da podesis opet u windowsu na 100% i resetujes 2x masinu, posle toga ce raditi ok.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Imam sledeci problem: Program (exe fajl) pokusavam da startujem sa dizanjem sistema, ali mi ne uspeva. Kada kreiram precicu i prebacim je u shell:startup folder, program uopste ne startuje. Kada prebacim exe fajl u startup folder, program baca "'Invalid Procedure Call or Argument'. Runtime Error 5 i naravno kresuje. Kada program startujem rucno iz nekog foldera, sve radi kako treba. Sta bih mogao da probam da resim problem? OS je Win10 64 Pro.
 
Da, ali na 100% se ništa ne vidi... Sada mi je na 125% i nije baš najkrupnije.

Posle probaj sa 125% nakon sto prodjes ove korake koje sam napisao, ako ne radi opet onda ipak nisu sredili.

Sklonih pre neki dan DPI fix cisto radi probe jer sam uzeo 24" monitor pa mi je sve bilo mutnije nego sto treba i nema vise mutnih prozora kao ranije, s tim sto drzim sve na 100% sad za oba displeja.
 
Pogledajte prilog 274652

IObit i Auslogics mi prijavljuju problem sa drajverima za PS/2.

Da li koristis uopste PS/2 tastaturu ?
Ako koristis:
Probaj sa Devices Troubleshooter, mozda je nekompatibilna, ponovo je iskljuci-prikljuci pa restart, apdejt drajvera...
Ako ne koristis:
U bios-u enejbluj USB keyboard (Mouse) support, disejbluj Resume by PS/2 Keyboard (Mouse)..
U Device Manager-u deinstaliraj PS/2..
Ovako na prvu ovo mi pada na pamet..;)
Jel' si probao sa drugom tastaturom (misem)?
 
Imam sledeci problem: Program (exe fajl) pokusavam da startujem sa dizanjem sistema, ali mi ne uspeva. Kada kreiram precicu i prebacim je u shell:startup folder, program uopste ne startuje. Kada prebacim exe fajl u startup folder, program baca "'Invalid Procedure Call or Argument'. Runtime Error 5 i naravno kresuje. Kada program startujem rucno iz nekog foldera, sve radi kako treba. Sta bih mogao da probam da resim problem? OS je Win10 64 Pro.

Da li ti je program portable ili si ga instalirao? Odn, da li postoji u registry zapis o tom softveru?
 
jel našao neko rešenje za audio probleme na ovom poslednjem apdejtu (kb koji već) za build 1903?kod mene zvuk nestane,najčešće posle sleep-a,nije do hardvera (provereno,inicijalni build radi kako treba kao i linux),pokušao sam da stavim na 16 bita,stavljao jedno 5 verzija realtek drajvera uključujući i whql sa apdejta,ništa ne pomaže...moram kako znam i umem da sačuvam postojeću instalaciju win-a jer nisam naravno pravio bekap na vreme,pa po cenu da čekam da ispeglaju ali ubija koliko me nervira...
 
Šta znači RS5 na kraju? Microsoft Windows 10 Enterprise LTSC (x64) Build 17763.737 (1809/RS5)
 
RS5 znači codenamed Redstone 5 oznaka za verziju Windowsa. Nebitno.
 
Šta znači RS5 na kraju? Microsoft Windows 10 Enterprise LTSC (x64) Build 17763.737 (1809/RS5)

Mnogo je bitnije ovo uveličano.

Ne postoji 17763.737 LTSC.

Postoji samo:

17763.1 (Roba sa greškom, prilikom upgrade-a briše podatke u korisničkim folderima)

17763.107 (Zaboravili da dodaju N varijantu)

17763.316
 
Ako si update-ovao, tj. instalirao zakrpe, naravno da će se promeniti build number.

Mislio sam isključivo na ono, za instalaciju, koje je izdato od strane samog M$.
 
Jeste, tako je.

Ta zakrpa nam donosi build number 17763.737.
 
Ma to je svež i apdejtovan Windows zato ima .737. Valja uvek imati apdejtovanu verziju Windows ISOa
 
Valja uvek imati apdejtovanu verziju Windows ISOa

Ne treba.

Nema potrebe patiti od takvog sindroma, kad je w10 u pitanju.

Windows Update će uvek staviti poslednji SSU (Servicing Stack Update) i CU (Cumulative Update).

Čak i kad se ima najnoviji ISO (M$ je izdao upravo juče update-ovani 1809 instalacioni medij za septembar), opet će biti neki CU za par nedelja, čime se gubi poenta za tkzv. "osveženim" instalacionim medijem.

Sasvim je dovoljno, recimo, neki između, ne mora poslednji. Uz obaveznu proveru na SHA1. Ovde pišem o tkzv. "konzumerskim" medijima. I isključivo o onom što M$ izdaje, ne o budževinama.

Takođe, od 1809 i same CU zakrpe su manje, jer ne sadrže originalne fajlove, već samo njihovu razliku.

Potpuna ista suština kao SVF, koju sam i opisao ovde: (napomena, smartversion sajt radi)

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?383329-Tutorijal-kako-legalno-skinuti-instalacione-iso-e-svih-verzija-Windowsa-i-Office-a&p=5791897&viewfull=1#post5791897

Dok je M$ opisao ovde: (PSFX)

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/deployment/update/psfxwhitepaper
 
Poslednja izmena:
Izabrao sam LTSC verziju Win10 zato što sam mislio da se enterprajz verzije ne apdejtuju same od sebe. Dok pre nedelju dana nisam pokušao da ugasim komp i dobio obaveštenje o apdejtu. Jel u pitanju security update pa je zato obavezan?
 
I tvoj LTSC dobija sigurnosne zakrpe kao i bilo koji drugi windows samo ne dobija one new features. Ja volim da je moj ISO disk Windowsa 1903 PRO uvek bude apdejtovan sa novim pačevima. Drugi kako hoćedu njihov izbor.
 
Izabrao sam LTSC verziju Win10 zato što sam mislio da se enterprajz verzije ne apdejtuju same od sebe. Dok pre nedelju dana nisam pokušao da ugasim komp i dobio obaveštenje o apdejtu. Jel u pitanju security update pa je zato obavezan?

Da, security update je u pitanju. Ako nećeš da radi autoamtski update, imaš gpedit.msc.
 

Ne znam, šta ovo znači. Neka podela, kao zvezda i partizan?

LTSC dobija sigurnosne zakrpe kao i bilo koji drugi windows samo ne dobija one new features

Kumulativna zakrpa je ista za sve 1809. Ovde je samo u pitanju drugi SKU.

Nađi mi, gde ovde piše LTSC?

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB4512578

Naravno da je bolje jer se vremenom nakupi

Ništa se ne nakupi, nemojte dezinformisati ljude.

Po poslednji put, koji god build stavite, WU će uvek staviti poslednji SSU i CU. Neće stavljati ništa redom, jer se time potpuno obesmišljava kumulativna zakrpa.

Još jednom, ako ste stavili 1809 17763.1 odmah skače na 17763.737. I prethodni 17763.720 dobija istu zakrpu za 17763.737, nema nikakve razlike.

Odmaknite se od mindseta W7, gde postoji nešto više 500 zasebnih zakrpa, toga ovde nema.

S razlogom se kumulativna zakrpa, zove kumulativna zakrpa.

Nema potrebe robovati ovim stvarima, svakako ćete dobiti poslednji CU ovako ili onako, ako ga, naravno, dozvolite.
 
Ne znam je li bilo priče ali je li moguće da je Microsoft izbacio Homegroup iz upotrebe sa zadnjim buildom? Sad trika nema da mogu da namjestim šerovan folder kroz mrežu na HTPC računaru, kroz Kodi da se vidi na drugim uređajima po kući...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
@sam633
Naravno da se nakupi, nemoj ti da dezinformises ljude. Ja svaki dan radim instalacije i znam dobro koliko traje instalacija cistog ISO-a od Microsofta (1903, iz maja) i patchovanog sa na primer Septembar update-ovima. Neuporedivo krace i brze, sto meni izuzetno znaci. Drugo, ISO od MS-a je oko 3.5GB a ovaj sa integrisanim sad sa Septembrom ukupno 5GB. Nikako isto.
 
Imam (opet) problem, ovog tipa je prilicno iritantan.

Otvorim 5 stvari, i naravno svih 5 se pojavi u taskbaru. Medjutim, kada treba da se prebacim na nesto klikom, u zavisnosti od toga sta mi je otvoreno trenutno, Windows ne registruje da sam hteo da otvorim vec reaguje kao da sam odradio hover preko aplikacije i nece da reaguje na klikove dok ne minimiziram aplikaciju koju koristim.

Ovo mi npr radi kad sam u task manageru ili sad konkretno u O&O defrag, jednostavno kao da taskbar prestane da reaguje na levi klik. Ovo mi se desava poslednjih par dana i nemam pojma kako da trazim na netu.

Isto se desava npr. da ako otvorim task manager i prozor nije na full screen, a pozadi je Firefox, kad predjem misem na Firefox i kliknem negde, ne prebacuje me automatski na Firefox vec i dalje registruje samo hover preko tabova npr. i ne registruje levi klik, kao da je Task Manager u Full Screen i prozor iza se "ne vidi".

Sa misem je sve u redu tako da nije do njega.

EDIT: Ovo se meni desava

https://answers.microsoft.com/en-us...to-front/d94ac6a2-c72c-4113-8606-542a0fd38d15

EDIT: Resio sam, problem je na relaci AutoHotKey > Windows, iz skroz neverovatnog razloga, skripta koja sprecava da levi klik odradi prebrzo dupli klik jer me mis zeza. I sto je jos ludje super je radilo to do pre 2-3 dana. Izabere se "suspend hotkeys" i sve nastavi da radi kao pre osim toga, zasto se ovo kolje sa Windowsom nema sanse da skapiram
 
Poslednja izmena:
Tako je, ali moras bas tu ediciju koja pise (Starter, Home Business, Home Premium). Na Win10 sve one aktiviraju Home verziju.
Sad sam video...nalepnica na poledjini laptopa je skroz izbledela. Key ne moze da se pročita. Ima li načina da ga saznam direktno iz w10 ili mogu da se oprostim od downgrade na w7?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

LTSC 2019 je Version 1809.

2019-09 Cumulative Update for Windows 10 Version 1809 for x64-based Systems (KB4512578)
2019-09 Cumulative Update for Windows 10 Version 1809 for x86-based Systems (KB4512578)


Nego, Windows Update će sad dati veću kontrolu korisnicima za Optional Updates.
https://www.bleepingcomputer.com/ne...-is-getting-a-new-optional-update-experience/


EDIT:

@sam633
Naravno da se nakupi, nemoj ti da dezinformises ljude. Ja svaki dan radim instalacije i znam dobro koliko traje instalacija cistog ISO-a od Microsofta (1903, iz maja) i patchovanog sa na primer Septembar update-ovima. Neuporedivo krace i brze, sto meni izuzetno znaci. Drugo, ISO od MS-a je oko 3.5GB a ovaj sa integrisanim sad sa Septembrom ukupno 5GB. Nikako isto.

Kad integrišeš update u ISO pomoću dism.exe (a i kako bi drugačije), stare verzije fajlova se ne brišu i zbog toga ti je ISO 5GiB. Samo kad MS objavi novi ISO on bude normalne veličine, vjerovatno zato što njihov interni dism ima mogućnost čišćenja starih verzija fajlova.


sam633 je napisao(la):
Odmaknite se od mindseta W7, gde postoji nešto više 500 zasebnih zakrpa, toga ovde nema.

2000, XP, Vista, 7 i 8.1 (ova dva zadnja do 2016). WU je radio tako što se umjesto jednog velikog dijelilo više malih zakrpa svakog mjeseca što je i bio razlog dugog čekanja zbog Checking for updates nakon instalacije. Sad i za 7 i 8.1 imate jedan kumulativni update kao za 10.
 
Poslednja izmena:
To je sasvim tačno jer ćak i CU mora da zamenjuje fajlove i napravi backup a to uzima više vremena i pravi windows.old, menja Re particiju itd. Kod čiste instalacije ništa od toga se ne događa.
 
Nazad
Vrh Dno