Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Ako ćeš neki stariji build OS-a, pogledaj free stvari kod Oprekin-a.
 
Da li neko ima uporedna iskustva sa Windows 10 LTSC i Windows 10 LTSC Iot na neki duzi vremenski period i sta mu se bolje pokazalo, koje su razlike na koje ste naisli ?
Citao sam svasta po netu i samo me glava zabolela.
 
Šta če ti IOT? Ako ne znaš razlik, to obično znači da ti ne treba ni jedan ni drugi :)

Ako ih ne koristiš za npr kase ili terminale, instaliraj standardni LTSC.
 
Sto ni jedan bi drugi? Pola foruma preporucuje i fura ltsc. A nervira me home/pro i ostale te verzije cortana, store i ostalo, volim spartanski stil, tako da sam dosao do ltsc kao izbora
hocu taj win7/xp vajb
 
Poslednja izmena:
Vidim da i dalje ne kapiraš
Instaliraj šta god želiš, napisah ti i koji. Dodao bih da nađeš OptimaMod izdanje

Ako želiš XP/W7 vibe, onda instairaj W7 i setuj mu Xp temu.
 
Sta je trenutno najmanje zlo od tiny/debloated verzija?

Treba da ide na Windows 10 32bit tablet sa Atom procesorom i 2GB RAM-a, radi i standardna 10ka ali na granici je, probao bih da vidim kako se ponasa neka svedena verzija posto mi je to backup backupa pa mogu da se zavitlavam.
Na to samo Micro X Lite 10

 
ovaj problematični update još nije sredjen?
 
Najlakši način za update da prođe je sa Mini Partition Wizard povećati recovery particiju (ja sam danas na čistoj instalaciji podigao na 760MB sa default 500MB). Naravno ovo raditi samo ako se ima backup ili nema ništa bitno, jer možda ispadne neki problem. Celu stvar na SSD završi za minut.

Prebacio sam kućnu mrežu na WPA3 konačno, da bi saznao da me Windows i Intel zajebavaju da neće WPA3 na starijoj kartici, dok taj isti laptop se konektuje na tu istu mrežu bez problema na Linuxu.
 

 
Najlakši način za update da prođe je sa Mini Partition Wizard povećati recovery particiju (ja sam danas na čistoj instalaciji podigao na 760MB sa default 500MB). Naravno ovo raditi samo ako se ima backup ili nema ništa bitno, jer možda ispadne neki problem. Celu stvar na SSD završi za minut.

Prebacio sam kućnu mrežu na WPA3 konačno, da bi saznao da me Windows i Intel zajebavaju da neće WPA3 na starijoj kartici, dok taj isti laptop se konektuje na tu istu mrežu bez problema na Linuxu.
iskreno, znao sam već za to, ne želim ništa da nameštam, valjda im je u planu da ovo reše.
 
Imam Realtek gigabitnu mreznu karticu . Sve radilo ko bombona, prebacis slike na NAS čas posla. I bi update. Od tad zakucalo na 100mbps i nema više. Zamenio i kabl sa cat5e prešao na cat6. Ma jok, nema pomoći.

Ima Neko neku ideju ?
 
Obriši drajver pa ga ponovo instaliraj
Naravno, najpre nađi odgovarajući

Ako to ne pomogne, prošetaj kroz opcije za podešavanje samog adaptera - device manager > network adapeters > dotični > desni klik > properties > advanced, pa listaj i čačkaj
 
Ostalo je još uvek upozorenje na onaj prošli nije uspeo ali ovaj se instalirao bez problema.
 
Dobro, ali pošto su kulmulativni, novi treba da ima sve prethodne u sebi. Mada nigde nisam video vestima, niti u changelog.
 
ovaj problematični update još nije sredjen?
cisto da covjek poludi..vidim da je neko napiso povecati recovery..neki su radili pa im se opet pojavio...meni na jednom kompu nije prolazio nikako, dok na drugom bez problema..na ovom sto nije prolazilo u zadanja 3 dana par novi updejta prosto zakoci, zaustavi ih na 20%..cpu u idlu poceo da udara preko 50, browser sporo, nvidia settings sporo.. juce ostavio citav dan komp i nista i ti sto su zakocili....danas ga samo prekuco sa novim win10... KB5034441 proso..cpu sve normalno..
 
Izvadio SSD na kojem je win10 i instalirao win11 na drugi disk skroz ali nemam win11 key. Reko da vratim win10 ali standardno majksrosoftovo.. bootloader je broken. Samo sam sata kabl bio izvadio i sad vratio. Nece da boota.

Fix boot loadera preko repair opcije takodjer nije proslo.

Medjutim loada preko SUB bootabilnog win10 stika. Sad mene zanima da li mogu fixati bootloader iz samog windowsa? Znaci evo me u win10 koji nece normalno da boota ali ga nekako pokrenem sa USB stikom.

Prilikom win11 instalacije nisam nista dirao. Ne znam uopste kako se bootloader obrisao kada je win11 instalirna na cist NVME.
 
mozda je do biosa (UEFI), da on sada nesto ne konta dobro. jeli ukljucen secure boot?
 
Jeste ukljucen je. U bios postavkama nisam nista dirao osim sto mi je bio ugasen TPM da mi se win10 ne upgreda na win11 preko noci, pa ono, da ne bude kompatibilan za win11 upgrade.

Upalio TPM, instalirao win11 i kontam ajd drugi put cu se zezati sa win11 kljucem. Vratim win10 SSD sata kabl i nece da boota. Ponovo sam ugasio TPM ako to ima veze.
 
Sorry na duplom postu. Fixao sam bootloader ovom metodom:



Znaci iz recovery moda, pa CMD-a dodao ime particiji na kojoj je bootloader. Formatirao particiju i napravio novi BCD.

Jedino mi nije jasno koji je sve downside ovom metodom sto govori gore u videu na min 16:50. Jesam li sa ovin in clear ili.. ?
 
Poslednja izmena:
Ostalo je još uvek upozorenje na onaj prošli nije uspeo ali ovaj se instalirao bez problema.
Zapravo nisu rešili, to za recovery particiju je odvojeni security update, nije u kulmulativnom. Na još jednom računaru sam morao ručno da povećam recovery particiju i onda prođe. Ne znam kako će ovo da reše. Ili da nađu način da smanje veličinu update, ili da puste update koji treba da uradi resize recovery particije na nekoliko stotina miliona računara (što će verovatno poći po zlu).
 
Zapravo nisu rešili, to za recovery particiju je odvojeni security update, nije u kulmulativnom. Na još jednom računaru sam morao ručno da povećam recovery particiju i onda prođe. Ne znam kako će ovo da reše. Ili da nađu način da smanje veličinu update, ili da puste update koji treba da uradi resize recovery particije na nekoliko stotina miliona računara (što će verovatno poći po zlu).
Pa da nisu rešili ali bar to nije smetalo sledećem updejtu.
 
Danas neki novi apdejt, ali ne prolazi.
Rucno sam povecao recovery particiju na 750MB, nije pomoglo. Posle sam povecao i uefi particiju na 250MB ali i dalje nece da odradi apdejt.
Ista greska ..Windows update failed to install error 0x80070643
 
Bas su zapeli da se predje na win 11..

@CountMike

Kad sam vec ovde, da te pitam, posto koristis Macrium, pravio sam butabilni USB i nakon toga mi je ostao folder boot/macrium/WINRE drivers, files... u C particiji.
Da li mogu da ga obrisem (650mb) ili mora da ostane gde jeste?
 
Poslednja izmena:
Neznam ali nebih ja to brisao ako ostaje Reflect. Rescue USB može i bez toga sigurno ali u tom folderu su podatci za drajvere, UEFI i gde su backup fajlovi. Pa da ne mora da traži svaki put. WinRe je ceo malecni windows.
 
Meni prošao update kada sam povećao Recovery Partition na 1000MB
 
Nazad
Vrh Dno