Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Habahaha ma XP je zakon, na 512 mb rama sistem trosi 256 ;)beat that
A realno mogli bi da vrate Aero dda se ne zale ovi w7 fanovi ;)
 
Poslednja izmena:
Realno bolje da nagura par stvari u RAM da budu "na dohvat ruke" nego da mi 3GB zjapi prazno u idle. Nikad nisam ni nagurao preko 75% zauzeća RAM-a na w7...
 
Ide vikend a izgleda da će da izleti uskoro ovaj 10056 tako da ću verovatno da pregazim ovaj 10049 .
 
Windows 10 nema vise stvari od Windowsa 8 pa opet trosi 50% vise memorije. Jel to pozitivno guranje ili losa optimizacija?
 
W10 TP nije final kao w8, tako da je neozbiljno da poredis preview sa final verzijom... Ja mogu da kazem da je veoma dobar u odnosu na pre par meseci..
 
Poslednja izmena:
Poredim sa Windowsom 8 RC ili koja verzija je bila 2 meseca pre izlaska. Vise mi nije jasno sta rade i kakve su sad to najave za jos 3 verzije do kraja sledece godine!
 
Rade na tome da ces se cuditi kako ce sve to dobro biti, koliko god bio okoreli fan XP i Sedmice ;) DX12 ce te fascinirati i zaboravices staru ljubav, W10 ce biti cak i na Xbox One, servisi/aplikacije sve ce podjednako raditi na svakom uredjaju , vec sada se oseti najbolje OOTB experience ;) i sto je najbolje bez udara na budjelar, dosta je sto dajes za HW :)
Zanimljivo da pre MS-a je upravo Ubuntu trebao imati tu univerzalnu platformu ali kao da im nije poslo za rukom.. Ima ko to moze, opet vreme ce pokazati.
 
Poslednja izmena:
Ja bih voleo brzinu XPa i stabilnost (a moze i izgled) sedmice, uz bolji search, file sistem i sigurnost. DX12, Xbox, jadne aplikacije i sareni kvadratici me ic ne interesuju.
 
Poslednja izmena:
To, kurdski kalendar! I to je bolje od veselih kvadratica.

Ja hocu ono sto hoce i vecina korisnika koji placaju OS, a to bi trebalo da im bude najvaznije! Sta mislis sta ce da im kazu kupci kad cuju da se za sledecu godinu planira jos neki bitan upgrade, gde ce da ih posalju?
 
Poslednja izmena:
Ta nova kanta je bolja, Skolska kanta rules :D mozda su ubacili neki pack ili namestili da mozes da biras koju ces ikonicu, sve je moguce.



@antena daj covece menjaj kanal opusti se bice to sve dobro, pogledaj i ostale predloge...
 
Poslednja izmena:
Ja bih voleo brzinu XPa i stabilnost (a moze i izgled) sedmice, uz bolji search, file sistem i sigurnost. DX12, Xbox, jadne aplikacije i sareni kvadratici me ic ne interesuju.

Iskreno cu ti reci da brzina, stabilnost i funkcionalnost Win XP ne moze da se poredi sa ovim sada na Win 8.1 uz odgovarajuci HW (prosek SSD + prosek Intel I5 Core).
Nov HW nije ni priblizno radio dobro sa XP, Vista kao sto je to slucaj sada sa 8.1, ne secam se kada sam poslednji put cekao bilo koju operaciju koja se izvrsavala u pozadini
ili da mi je nesto zagusilo racunar.
Sto se tice Win 7, sveza instalacija sa SP1 zahteva 155 update-a i to samo ukoliko ne instaliras MS Office i NET, to ume da bude mnogo bolno i sporo a da ne pricam o tome sto kada ga
potpuno azuriras nije ni priblizno brz kao kada je sveza instalacija.
Mozda bi tacna definicija tvog komentara bila "ja bih voleo brzinu XP na starom HW" a to menja stvari drasticno.
 
Poslednja izmena:
Čekaj , odakle to da win 10 sada troši 50 % ? Evo na na 10049 x64 zauzeće kad sam ga upalio. Imam inače 4 gb .

Untitled.jpg

Primetio sam da je prvog dana baš drljao, dok nije prikupio informacije i dok se nije sleglo. Sada je baš brz i nema nikakvih problema. Biće ovo odlično ako svakim novim buildom ubrzaju i ispeglaju.
 
Poslednja izmena:
Stvarno mi niste jasni sa potrosnjom memorije?
Zaboravite Xp, zaboravite page file. W8.1 i W10 koriste svu raspolozivu memoriju.
Pretpostavljam da je RAM ipak malo brzi od pf-a na hardu.
 
Не вреди, још увек се најчешће пише ... тај и тај ОС једе меморију уместо да се каже да је новији ОС много паметније користе. Најгора меморија је неискоришћена меморија. Зашто би неко имао 8 или 16 ако мисли да је добро да ОС користи 2?
 
Iskreno cu ti reci da brzina, stabilnost i funkcionalnost Win XP ne moze da se poredi sa ovim sada na Win 8.1 uz odgovarajuci HW (prosek SSD + prosek Intel I5 Core).
Nov HW nije ni priblizno radio dobro sa XP, Vista kao sto je to slucaj sada sa 8.1, ne secam se kada sam poslednji put cekao bilo koju operaciju koja se izvrsavala u pozadini
ili da mi je nesto zagusilo racunar.
Sto se tice Win 7, sveza instalacija sa SP1 zahteva 155 update-a i to samo ukoliko ne instaliras MS Office i NET, to ume da bude mnogo bolno i sporo a da ne pricam o tome sto kada ga
potpuno azuriras nije ni priblizno brz kao kada je sveza instalacija.
Mozda bi tacna definicija tvog komentara bila "ja bih voleo brzinu XP na starom HW" a to menja stvari drasticno.
To, brzinu ili zivahnost (kako kazu neki ovde) XPa na starom hardveru. XP leti na nekom sakatom dual core procesoru starom 10 godina i 1GB memorije, brze radi nego 8.1 na i7 i 8GB!
Čekaj , odakle to da win 10 sada troši 50 % ? Evo na na 10049 x64 zauzeće kad sam ga upalio. Imam inače 4 gb .

Pogledajte prilog 167466

Primetio sam da je prvog dana baš drljao, dok nije prikupio informacije i dok se nije sleglo. Sada je baš brz i nema nikakvih problema. Biće ovo odlično ako svakim novim buildom ubrzaju i ispeglaju.
Ne trosi 50% nego 50% vise od Windowsa 8. A za drljanje je verovatno zasluzan superfetch, jos jedan biser inzenjera.
Не вреди, још увек се најчешће пише ... тај и тај ОС једе меморију уместо да се каже да је новији ОС много паметније користе. Најгора меморија је неискоришћена меморија. Зашто би неко имао 8 или 16 ако мисли да је добро да ОС користи 2?
Ako trosi vise memorije zato sto je pametnije koristi, zasto onda nije brzi?
 
Poslednja izmena:
Da li si probao da radis na racunaru koji ima I7 i SSD? Ja sam probao i jedno i drugo, prvi racunar sam kupio 2001. god i od tada do danas promenio sam
ih poprilicno. Kupovao sam samo nove masine, jedina koja mi je ostala u dobrom secanju sto se tice performansi je kombinacija WinXP na Prescott-u 3.0GHz sa 2GB Rama.
Posle sam koristio Dual core, zatim Core2 Duo Santa Rosa tek kada su izbaceni i na njima Win XP, Vista, 7 i nista od toga ne moze da se uporedi sa ovim danas.
 
Stvarno mi nie jasno zašto ako "To, brzinu ili zivahnost (kako kazu neki ovde) XPa na starom hardveru. XP leti na nekom sakatom dual core procesoru starom 10 godina i 1GB memorije, brze radi nego 8.1 na i7 i 8GB!" , zašto bacate pare na nove komputere ? Ja znam bar za dva 386 koji još uvek rade.
 
Pa zbog softvera koji ne radi na XPu, kao i sigurnosti i stabilnosti. Ko je zaboravio koliko je XP zivahan, neka stavi bar u VM pa proba, razlika je bas primetna, odziv na sve komande je instant.
 
Sto se tice poredjenja HW, postoji vreme pre SSD i posle toga, svaki sistem na brzom disku radi instant, bukvalno svaka aplikacija, 4 sekunde boot do desktopa i td. XP i Vista ne podrzavaju opciju TRIM
tj nisu kompatibilni te ne vredi ih porediti sa sitemima izbacenim posle. Probao sam XP na SSD iz ciste znatizelje, prethodno sam
morao uraditi 512 partition alignment i nikakvu prednost nisam video mada nisam primetio ni razliku u brzini, ostalo je stvar ukusa i estetike. Mozda ovo nekom ustedi vreme.

Ono sto me trenutno interesuje na Win10 je da mogu da sinhronizujem:
-telefon i sva podesavanja i podatke, bekape i td
-novi e-mail klijent, to podrazumeva (POP, IMAP) 15 naloga imena, lozinke, smtp i pop3
-Podesavanja koja sam pravio na sistemu (servisi, izgled, aplikacije)
-Novi Spartan browser (ekstenzije, lozinke, podesavanja)
-Podrska za MKV, nova aplikacija da moze da uradi sve sto i Wmp12

Ukoliko ovo rese to sam spreman i da platim samo da ne moram sam svaki put da podesavam.
Ako znas kako ovo da resavam na WinXP, spreman sam i nesto novo da naucim.
 
Poslednja izmena:
Pa to sve imas i za XP, za sync postoji gomila aplikacija, Office dolazi sa e-mail klijentom, podesavanja su individualna ali kad se sve podesi napravi se image ili snapshot i onda si miran, spartan ne znam da li ce biti za XP ali sigurno nece biti bolji od Chromiuma i FFa, za MKV ima i plejera i plugina...
Ne mozemo porediti jedan OS na SSDu sa drugim na HDDu, moraju biti na istom disku. Ako Windows 10 na SSDu radi isto ili nesto sporije nego XP na HDDu onda to nije nikakav uspeh i napredak.
 
Sve sto si rekao je lepo kada koristis svoj PC i igras se sa njim pa poskidas gomilu programa da bi resio gomilu stvari.
Poenta je da sve to resis OOB, na 20 racunara, uneses samo lozinku i ime od MS acc i reseno.
Ako treba da reinstaliras OS, 3 klika i reseno, sa programima ili bez.
Sam OS treba da skine drajvere a ne ti da gubis vreme, sve ovo je slucaj sa Win8+ sistemima.
Ustedis vreme skidajuci gomilu programa, upravo to je ono sto Win10 treba da promeni.
Jedan OS kroz sve uredjaje, sinhronizovan, personalizovan i lako dostupan svuda kada ti to zelis.

Zaboravih da navedem da su ukinuli SP vec izbacuju novi iso svakog meseca sa integrisanim zakrpama
a koliko me secanje sluzi to sa sistemima pre Win8 nije slucaj.
 
Poslednja izmena:
Sve to moze da se upakuje i odradi deploy i na vise od 20 racunara, bez ikakvih problema. To za jedan OS (ein volk, ein reich, ein führer) je jako lepo ali sudeci po trenutnom stanju, jako daleko od realizacije. Trenutno su Windows i Android bolje sinhronizovani i povezani nego 2 Windowsa.
 
Prosla je aktivacija iz command prompta kucajuci SLUI 3
a zatim serijski broj svima dostupan.
 
Pa zbog softvera koji ne radi na XPu, kao i sigurnosti i stabilnosti. Ko je zaboravio koliko je XP zivahan, neka stavi bar u VM pa proba, razlika je bas primetna, odziv na sve komande je instant.
Pa naravno ali zbog hardvera takođe, XP na 8 cora, 8GB i SSD-u, nemože ni 50% da izvuče. Nemam nikakgvog problema ni sa 8.1, sve radi daleko brže nego što je XP radio ikada. Sa SSDom i prikladnim HW-om 8.1 i 10ka su brži nego XP. Imam XP na jednom HDD od 40GB i uključim ponekad zbog stvari koje nemogu na 8ici i nema šanse da radi išta brže, čak i davi ko lud.
 
Nazad
Vrh Dno