Šta je novo?

VoWifi u Srbiji?

na iOS Yettel postoji opcija ali se isključi sama par sekundi nakon uključivanja :)
 

Prilozi

  • IMG_6799.jpeg
    IMG_6799.jpeg
    56.8 KB · Pregleda: 120
Pa to je integrisan sistem tako je po nekom standardu... Pitanje posto nam Globaltel nestaje da li Vowifi moze da radi over IP međunarodnog protokola? Da ljudi makar mogu uz hot spot da zovu iz inostranstva. Ili mora neka relejna veza...
 
Pa to je integrisan sistem tako je po nekom standardu... Pitanje posto nam Globaltel nestaje da li Vowifi moze da radi over IP međunarodnog protokola? Da ljudi makar mogu uz hot spot da zovu iz inostranstva. Ili mora neka relejna veza...
Naravno da može da radi preko IP međunarodnog protokola ali će se naravno naplaćivati (valjda). E sad pitanje je jel VoWifi može raditi i kad je HotSpot uključen ili samo može Wifi.
Pitam se zašto srpski operateri ne omoguće VoWifi? Bilo bi puno isplativije i više korisno. Šta ostali mislite o tome?
 
VoWiFi je praktično isto što i VoLTE, sa jednom dodatnom "sitnicom".

U oba slučaja je u pitanju čist SIP bazirani VoIP. Ništa posebno, ništa što nije smišljeno pre 30 godina.

Da li će veza do servera vašeg operatera ići kroz LTE paketni saobraćaj (LTE i 5G i onako ne podržavaju ništa osim paketnog saobraćaja), ili kroz "wifi", namerno "wifi" pod navodnicima, jer je to samo jedan deo internet veze koju vi ostvarujete. U suštini koristite internet vezu nekog drugog provajdera umesto LTE paketnih podataka.

VoWiFi koristi iste VoIP servere kao i VoLTE, samo što telefon uspostavlja VPN vezu do vašeg operatera kroz mrežu drugog provajdera.

Da li će se raditi geoip provere pa naplaćivati neke ludačke tarife - samo na osnovu vaše trenutne IP adrese, to je samo do provajdera.

Inače Android 13 i 14 imaju opciju "backup calling", odnosno - "wifi" calling kroz aktivnu data konekciju sa SIM kartice u telefonu.

Uvek ću "wifi" stavljati pod navodnike jer je to samo "poslednji metar" konekcije vašeg provajdera ka vašem telefonu.
 
VoWiFi je praktično isto što i VoLTE, sa jednom dodatnom "sitnicom".

U oba slučaja je u pitanju čist SIP bazirani VoIP. Ništa posebno, ništa što nije smišljeno pre 30 godina.

Da li će veza do servera vašeg operatera ići kroz LTE paketni saobraćaj (LTE i 5G i onako ne podržavaju ništa osim paketnog saobraćaja), ili kroz "wifi", namerno "wifi" pod navodnicima, jer je to samo jedan deo internet veze koju vi ostvarujete. U suštini koristite internet vezu nekog drugog provajdera umesto LTE paketnih podataka.

VoWiFi koristi iste VoIP servere kao i VoLTE, samo što telefon uspostavlja VPN vezu do vašeg operatera kroz mrežu drugog provajdera.

Da li će se raditi geoip provere pa naplaćivati neke ludačke tarife - samo na osnovu vaše trenutne IP adrese, to je samo do provajdera.

Inače Android 13 i 14 imaju opciju "backup calling", odnosno - "wifi" calling kroz aktivnu data konekciju sa SIM kartice u telefonu.

Uvek ću "wifi" stavljati pod navodnike jer je to samo "poslednji metar" konekcije vašeg provajdera ka vašem telefonu.
E to se i ja pitam. Da li se mora raditi neki VPN baziran u Srbiji. Sto dodatno komplikuje zivot. Apsolutno bi bio bezobrazluk. Jer znam da Ameri mogu indirektno preko starlinka da imaju satelitski poziv po lokalnoj tarifi plus starlink pretplata naravno ali opet mogućnost je neprikosnovena. Nema mi preterano smisla ako ne mozes van zemlje koristiti... Ako budemo morali i kroz pod protokole u VPN saobraćaj da stavljamo preko nekog hot spota... Katastrofa. Pod uslovom da dodje ikada...
 
Pa to je integrisan sistem tako je po nekom standardu... Pitanje posto nam Globaltel nestaje da li Vowifi moze da radi over IP međunarodnog protokola? Da ljudi makar mogu uz hot spot da zovu iz inostranstva. Ili mora neka relejna veza...
Da bi radio u inostranstvu, telefon ne sme da prepozna da je na mreži drugog operatera. Ljudi ubace telefon u airplane režim (osim Vajfaja) pre puta, i onda im Vowifi radi u inostranstvu.
 
Upravo tome služi opcija backup calling u android 13+ (glavna kartica je iskljucena), a data konekcija sa sekundarne SIM kartice se koristi za Vo"WiFi".
 
Aha, a ako bi primarna (recimo kao kod mene Yettel) kartica bila uredno uključena i prikačena na roaming kod drugog operatera, bez obzira što sam na nekom wifi-ju on će poziv tarifirati kao poziv iz roaming-a? A ako mu ne dozvoliš da se ikada zakači na tu roaming mrežu, on neće znati da je u inostranstvu i koristiće bilo koji wifi za VoWiFi?

Šta bi bilo u slučaju da imam 2 sim kartice, yettel i neku lokalnu (tu gde putujem), yettel isključim pre puta, drugu uključim i imam net u toj drugoj zemlji, a kad se nakačim na wifi mogu da pozivam kao da sam u Srbiji?
 
Aha, a ako bi primarna (recimo kao kod mene Yettel) kartica bila uredno uključena i prikačena na roaming kod drugog operatera, bez obzira što sam na nekom wifi-ju on će poziv tarifirati kao poziv iz roaming-a? A ako mu ne dozvoliš da se ikada zakači na tu roaming mrežu, on neće znati da je u inostranstvu i koristiće bilo koji wifi za VoWiFi?

Šta bi bilo u slučaju da imam 2 sim kartice, yettel i neku lokalnu (tu gde putujem), yettel isključim pre puta, drugu uključim i imam net u toj drugoj zemlji, a kad se nakačim na wifi mogu da pozivam kao da sam u Srbiji?
1. Da tarifiraće se kao poziv iz roaminga ako je kartica domaćeg operatora uredno uključena i zakačena na roaming drugog operatora i drugog wifi operatora. | Ako mu ne dozvoliš, naravno da će misliti da si još u Srbiji i možeš pozivati kao da si još u Srbiji i ako nisi.

2. Može se zvati preko Wifi Calling čak i kad je Airplane Mode uključen, ali pošto si zakačen na roaming wifi, naplaćivat će ti(valjda) a možda i neće. Ali ja mislim da hoće pošto roaming wifi i naravno koristiš wifi roaming operatora druge zemlje.

Pitam se zašto do sad srpsku operatori uveli Wifi Calling i 5G mrežu? Znam da 5G "samo" daje veće i brže brzine ali bolje je da ga imamo zato što vidim da se njih većina na 4G kod mt:s, A1 i Yettel. A za Wifi Calling(VoWifi), bukvalno možeš zvati u svakom zabačenom mestu uz naravno Wifi-a, a kad si u inostranstvu, može se koristiti VPN, bilo koje druge aplikacije ili da se promene fajlovi u Podešavanjima da se zove bez da stigne fantomski račun. A možda čak ni neće naplaćivati Wifi Calling Roaming, ali verujem da hoće. I ako nam već dolazi 5G mreža u Srbiju (valjda) zašto onda ne promene tarifne pakete? Zašto plaćamo 4G i sve ostalo toliko skupo? Šta ostali mislite o tome?
 
Ljudi, zašto kada ja uđem u podešavanja na Samsung i uđem u WiFi, pojavi mi se oznaka za VoWifi i za još nešto ali kada uđem u Wifi, opcija za VoWifi i to nešto drugo ispod VoWifi-a nestane u roku od pet sekundi. Znači uvek kad uđem u Wifi u podešavanjima, ja vidim oznaku za VoWifi i još nešto drugo, ali to nestane brzinom svetlosti. Šta bi mogao uzrok ili povod ili oboje može biti? Samsung ažuriran na One UI 6.
 
Kako da snimim kada u roku od 1-2 sekunde nestane? Znači i kod A1 i kod Yettela vidim da piše oznaka kad se u Wifi uđe i kad želim screenshotovati nestane. Ljudi ako mi ne verujete, slobodno možete testirati na A1 SRB i Yettel jer kod mene se prikazuje opcija ali bukvalno na sekundu se toggle opcija (za Vowifi) vidi i nestane. Ja sam i sad testirao na A1 SRB kartici i prikazalo je na 3 sekunde VoWifi i par puta mi je prikazivalo na sekundu kada sam ušao-izašao i opet nestalo (toggle opcija).
 
Ako mislite da lažem, testirajte prvo A1 SRB ili Yettel sim karticu i kada uđete u podešavanje i pritisnete Wifi, uđite i videt ćete da će se opcija za Wifi proširiti na sekund i da će se smanjiti. Evo, pokušavam opet da dobijem i sa A1 i sa Yettel sim da se prikaže toggle opcija ali neće.
Ja sam morao resetovati par puta podešavanja samo da bi mi na sekund prikazao toggle opciju, ali ni reset više ne radi...
 
Ne mislimo ništa, nego nemamo pojma i nemamo čime da testiramo.... A video bi mozda dao neki uvid da neko skonta... Ali svakako neki bag Test... Ko i 5G antena vidis je ali brzina ko 4G...
 
Telekom.de 🙈( u mt:S mreži) Samo sad sam kući u Srbiji 😁
 
Evo, ovaj odgovor sam dobio od Yettel Srbija:

Hej zdravo, svakako da je moguće da će se i takva usluga naći kao deo svih naših ostalih, budući da je na isti način i usluga VoLTE omogućena, predlažemo ti da nastaviš da nas pratiš!
 
Nije ni ocekivano da nesto kazu. Realno nemaju pojma ni oni iznad njih a kamoli ti koji odgovaraju na nase upite.
Ostaje da se nadamo i cekamo.
Da bi bilo korisno bilo bi. Posebno po kancelarijama gde je los domet i puno korisnika.
 
Kako potrošeno 1,73mb? Ni ne mogu uključiti, toggle option is disabled.
 

Prilozi

  • Screenshot_20231226_153807_Settings.jpg
    Screenshot_20231226_153807_Settings.jpg
    21.2 KB · Pregleda: 51
  • Screenshot_20231226_153820_Settings.jpg
    Screenshot_20231226_153820_Settings.jpg
    37.7 KB · Pregleda: 50
Nazad
Vrh Dno