Šta je novo?

Vodic za vodena hladjenja

Tex, o kojoj kriticnoj temperaturi pricas kada ce se procesor tri puta resetuje a komp tu negde i ugasi kad stane pumpa.
Koliko ce traje WB sa mnogo bakra, 20-30 sekundi vise, minut ? Nebitno.
 
monteboy je napisao(la):
Cinjenica je da se pokazalo efikasnije koristiti manju kolicinu ("debljinu") bakra , velika povrsina se stvra pomocu rasprskavanja vodenog mlaza kao na primer sto imaju Alphacool WB'i

sto mislis koliko je tezak ukupno ovaj "blokic" ?

Primer koji navodis (sa slicicom) koristi impigment efekat hladjenja...to je neka sasvim druga prica.

Sta mislis, koliko je vremena potrebno da ovakav W/B dostigne kriticnu temperaturu topljenja polikarbonatnog "poklopca" kada pumpa stane?
 
Sasa je napisao(la):
Tex, o kojoj kriticnoj temperaturi pricas kada ce se procesor tri puta resetuje a komp tu negde i ugasi kad stane pumpa.
Koliko ce traje WB sa mnogo bakra, 20-30 sekundi vise, minut ? Nebitno.

Dobro, bre, Sasa, 'de nadje da ubacis ovu poruku dok sam svoju brisao...??..:)

Ovi impigment W/B-ovi su veoma blizu direct-die hladjenju...ako pumpa stane, moze da se desi da temperatura raste toliko brzo da (kod AMD-a, naravno) racunar ne uspe da se iskljuci vec prvo "zaglavi" a onda...znas vec...:(
 
tex707 je napisao(la):
Primer koji navodis (sa slicicom) koristi impigment efekat hladjenja...to je neka sasvim druga prica.

Sta mislis, koliko je vremena potrebno da ovakav W/B dostigne kriticnu temperaturu topljenja polikarbonatnog "poklopca" kada pumpa stane?

To se nikada nece desiti ukoliko se koristi trenutno najbolja pumpa Laing'ova DDC Pro , pumpa ima uostalom i taho signal koji se kaci na Molex prikljucak za CPU sto automatski znaci da ukoliko pumpa stane bice izvrshen Shutdown.

13901_1.jpg


Poz....
 
gx-x je napisao(la):
drugacije je skroz voda/vazduh hladjenje. prave se 800gr hladnjaci jer je za njih predvidjen ventilator koji moze da ih rashladi, kod vode je bitno da se toplota sto pre odnese sa CPU-a u vodu pa u izmenjivac toplote i tamo se hladi. Taj izmenjivac toplote "zamenjuje" taj 800gr bakar kod vazdusnog hladjenja. U mom slucaju ima oko 1.5kg, a tvoj monteboy, verovatno ima i vise.

PS. Koolance je mama za taj alphacool ;) Pogledaj na netu.

Koolence je prvenstveno poznat po gotovim resenjima (kucistima) e sad koliko su efikasni blokovi sami, to je drugo pitanje.

Ako imas neki review gdje se trestira samo blok kao blok postovi link ;)
 
gx-x je napisao(la):
...Drugo meni je bilo neprihvatljivo da mi kompljuter bude po celoj sobi pa sam od potapajuce pumpe napravio eksternu itd. i za to ti trebaju dodaci koji kostaju 100din komad itd. Sve u svemu mene je prvi sistem izasao oko 80e (samo titan ventilator je 700din,a treba hladiti radijator obavezno. Drugar je nesto jeftinije prosao sa sunon-om za 450din medjutim ima tornado u sobi)
Molim te ako je ikako moguce objasni mi postupak kako da potapajucu pumpu pretvorim u eksternu?!
 
vule85 je napisao(la):
Valjda ovde smem da postujem slike...

Evo i jednog home-made za 25E

Blok home-made, radijator od Golfa 2, creva, pumpa za akvarijum...

Jedino drzac za blok treba da se napravi drugi, ali i ovaj sluzi.

Vazduh
Idle 38C
Load 65C

Voda
Idle 32C
Load 50C

Na 1.6V i 2.3Ghz
Imam odlican predlog za tvoj rezervoar.Mnogo bolje izgleda od "flajke" i strasno je lagan za izradu!
 

Prilozi

  • Rezervoar.JPG
    Rezervoar.JPG
    14.3 KB · Pregleda: 201
monteboy je napisao(la):
To se nikada nece desiti ukoliko se koristi trenutno najbolja pumpa Laing'ova DDC Pro , pumpa ima uostalom i taho signal koji se kaci na Molex prikljucak za CPU sto automatski znaci da ukoliko pumpa stane bice izvrshen Shutdown.
Poz....

Pa sad...cinjenica je da se to veoma retko desava...meni su do sada "crkle" samo dve pumpe...ali ta pumpa koju pominjes ima samo indikator OBRTAJA rotora, a ne protoka...sto znaci da obrtaji mogu da budu normalni (ili barem ne alarmantni), a da protoka nema...
 
LedeniBB je napisao(la):
Molim te ako je ikako moguce objasni mi postupak kako da potapajucu pumpu pretvorim u eksternu?!

Jes' da nije pitanje postavljeno meni...ali evo: samo treba da odradis zaptivanje "poklopca" rotora pumpe...mada, koliko se secam gx-x-ove price, to uopste nije lako...
 
tex707 je napisao(la):
Jes' da nije pitanje postavljeno meni...ali evo: samo treba da odradis zaptivanje "poklopca" rotora pumpe...mada, koliko se secam gx-x-ove price, to uopste nije lako...
Molim te ako moze neko detaljnije objasnjenje jer ukoliko odradim zaptivanje poklopca rotora (pretpostavljam da je to ona "rupa" kroz koju voda ulazi u pumpu (molim te nemoj da se smejes totalni sam laik)) kuda ce voda da ulazi u pumpu ?! :wall:
 
Posto sam i ja to planirao da uradim, cekam objasnjenje nestrpljivo.

Bar koliko sam ja skontao, treba joj zatvoriti rebra kuda uvlaci vodu i samo joj sprovesti dotok iz creva kroz jednu rupu (da samo prolazi voda kroz nju) da bi se time dobio veci pritisak pumpe, a i cuo sam da rezervoar onda nije potreban u tom slucaju, ali je pozeljan?
 
LedeniBB je napisao(la):
Molim te ako moze neko detaljnije objasnjenje jer ukoliko odradim zaptivanje poklopca rotora (pretpostavljam da je to ona "rupa" kroz koju voda ulazi u pumpu (molim te nemoj da se smejes totalni sam laik)) kuda ce voda da ulazi u pumpu ?! :wall:

Ne...na tu rupu se kaci crevo...a ta rupa se nalazi na jednom diskoidnom delu koji ima u sredini nosac (skida se okretanjem za neki ugao, recimo 30 stepeni) prednjeg dela vratila rotora i taj deo treba da bude zaptiven u odnosu na telo pumpe....
 
Ako sam te dobro razumeo, kompletan deo gde se nalazi ta rupica treba da se skine zakretanjem za nekih 30 stepeni i tek onda da se "nesto radi unutar pumpe" ?!
 
LedeniBB je napisao(la):
Ako sam te dobro razumeo, kompletan deo gde se nalazi ta rupica treba da se skine zakretanjem za nekih 30 stepeni i tek onda da se "nesto radi unutar pumpe" ?!

Da...samo dobro pogledaj kako je uradjen poklopac...negde se on sam zaokrece i skida a negde postoji drzac koji se okrece (to je ono sto bi se zvalo "bayonet mount") i tek posle se vadi glavni deo koji moze da ima i O-ring koji zaptiva....budi pazljiv da ne slomis nesto....
 
tex707 je napisao(la):
Pa sad...cinjenica je da se to veoma retko desava...meni su do sada "crkle" samo dve pumpe...ali ta pumpa koju pominjes ima samo indikator OBRTAJA rotora, a ne protoka...sto znaci da obrtaji mogu da budu normalni (ili barem ne alarmantni), a da protoka nema...

Pa ti si poceo sa slucajnim odkazivanjem pumpe kao da se to desava svake nekoliko dana ;)

Ja mislim da to nije argumenat koji se moze objektivno koristiti da bi se opravdala
neminovnost teskih i velikih bakarnih blokova kod vodenog hladjenja.

Sto se tice protoka i tu postoji senzor sa malim tockicem koji se ugradi u crijevo ukoliko covjek zeli 100% siguran da bude ali kao sto rekoh ni to nema nikakve veze sa tezinom WB'a

Poz....
 
monteboy je napisao(la):
Ja mislim da to nije argumenat koji se moze objektivno koristiti da bi se opravdala neminovnost teskih i velikih bakarnih blokova kod vodenog hladjenja.

Sto se tice protoka i tu postoji senzor sa malim tockicem koji se ugradi u crijevo ukoliko covjek zeli 100% siguran da bude ali kao sto rekoh ni to nema nikakve veze sa tezinom WB'a

Poz....

Mozda nije argument koji opravdava...ali sigurno je da u takvim (retkim) slucajevima masa W/B-a pomaze. Mislim da se masivniji (i veci) W/B-i bolje ponasaju kada se koristi slaba pumpa.

Taj merac protoka je dobra stvar....poceo sam da ga pravim od malog ventilatora, pa kada se pojavio na trzistu odustao od projekta...:(
 
tex707 je napisao(la):
Da...samo dobro pogledaj kako je uradjen poklopac...negde se on sam zaokrece i skida a negde postoji drzac koji se okrece (to je ono sto bi se zvalo "bayonet mount") i tek posle se vadi glavni deo koji moze da ima i O-ring koji zaptiva....budi pazljiv da ne slomis nesto....
Operacija uspesno obavljena. HVALA ! :wave:
 
zaptivanje pumpe:

1. ja sam uzeo onaj dodatka za crevo koji se zavrce na slavinu (pa se od dole navuce bastensko crevo)

2. rasklopis pumpu i skines sve delove sa mesta gde pumpa uvlaci vodu. Na to mesto lepo zalepis taj dodatak za slavinu. Na njega ce ici crevo i odatle ce pumpa vuci vodu.

4. Izlaz za vodu ce vam se mozda ciniti da dihtuje ali ne dihtuje dovoljno, a vremenom sve manje tako da i njega treba lepo zadihtovati. Mozete koristiti lepak, silikon ili sta vec imate. Teflon traka se pokazala kao neefikasno i kratkotrajno resenje.

5. Potrudite se da sve gore navedeno uradite najbolje sto mozete da ne bi ste morali ponovo. Zvuci jednostavno za uraditi ali i nije. Ako uradite to ofrlje procurice vam pumpa pa ce te morati sve da skidate i ponovo radite...
 
@monteboy: Dovoljno je da pogledas test gotovog sistema i da zamislis da taj blok prikacis na svoj sistem :)

pogledaj:
http://www.koolance.com/shop/product_info.php?cPath=29_44&products_id=115
test: http://reviews.pimprig.com/cooling/koolance_exos_alum_and_blocks.php?page=8
test: (sa dosta slika) http://www.viperlair.com/reviews/cooling/liquid/koolance/blocks/cpu300/index.shtml

PS. imati u vidu i ovo:
"The CPU-300-V10 is universal. Although the rest of the blocks do fit AMD and Intel CPUs, not all of them are suited for the Socket-754 and 940 Athlon 64s. Futhermore, except for the Xeon and Opteron/FX CPUs, all the required brackets are included, whereas you'll need to purchase a separate kit for the other kits."
 
Poslednja izmena:
gx-x je napisao(la):
@monteboy: Dovoljno je da pogledas test gotovog sistema i da zamislis da taj blok prikacis na svoj sistem :)

pogledaj:
http://www.koolance.com/shop/product_info.php?cPath=29_44&products_id=115
test: http://reviews.pimprig.com/cooling/koolance_exos_alum_and_blocks.php?page=8
test: (sa dosta slika) http://www.viperlair.com/reviews/cooling/liquid/koolance/blocks/cpu300/index.shtml

PS. imati u vidu i ovo:
"The CPU-300-V10 is universal. Although the rest of the blocks do fit AMD and Intel CPUs, not all of them are suited for the Socket-754 and 940 Athlon 64s. Futhermore, except for the Xeon and Opteron/FX CPUs, all the required brackets are included, whereas you'll need to purchase a separate kit for the other kits."


Kao prvo hvala na linkovima , samo se sad gledajuci ovaj drugi test gdje je temperatura AMD XP na 2195 Mhz -> 43.5 stepena pitam odakle tebi ideja da je ovaj blok daleko bolji od alphacool'a koji ja posjedujem ?

Evo spusti cu napon CPU toliko da stabilno radi na 2195 Mhz odradicu prime95 (30 minuta) i postovati rezultate ako zelis dobices i sliku gdje mozes lako vidjeti ambijent temperaturu kao i temperaturu vode.

Kao Delta-T mozemo slobodno uzeti 20° mada i sam znas da je kod moga bloka na 80W disipacije mnogo manja !
 
Prime radi vec 15 minuta temperatura vode je 24.5° , ambijent temperatura je 22° sto bi znacilo da ako dodamo preuvelicani Delta-T od 20° da bi imali 44.5° kao CPU temperaturu ;)

Ne sumnjam da je Koolence blok dobar ali nisu to plafonske razlike kao sto ti mislis.
Ja bih rekao da je najveca prednost Koolence blok'a njegova univerzalnost za razne socket varijante !

Nazalost ih nema ovdje na njemackom trzistu , nadam se da ce neka firma pocet da ih uvozi !

Poz....
 
Poslednja izmena:
@monteboy: Pa nisam ja mislio da su razlike plafonske, ne znam da li je to uopste moguce i kako bi izgledale kod WB-ova. Takodje mislim da bi pravu sliku imali tek kad bi probao taj koolance na svom sistemu. Znas i sam da se ne greje svaki procesor isto. Oni su tamo imali i manji radijator od tvog i verovatno 800l/h pumpu (znas i sam da je onaj eheim od 800l/h standard za pre-built sisteme, ti imas 1000l/h) . elem, bla bla :)
 
gx-x je napisao(la):
zaptivanje pumpe:

1. ja sam uzeo onaj dodatka za crevo koji se zavrce na slavinu (pa se od dole navuce bastensko crevo)

2. rasklopis pumpu i skines sve delove sa mesta gde pumpa uvlaci vodu. Na to mesto lepo zalepis taj dodatak za slavinu. Na njega ce ici crevo i odatle ce pumpa vuci vodu.

4. Izlaz za vodu ce vam se mozda ciniti da dihtuje ali ne dihtuje dovoljno, a vremenom sve manje tako da i njega treba lepo zadihtovati. Mozete koristiti lepak, silikon ili sta vec imate. Teflon traka se pokazala kao neefikasno i kratkotrajno resenje.

5. Potrudite se da sve gore navedeno uradite najbolje sto mozete da ne bi ste morali ponovo. Zvuci jednostavno za uraditi ali i nije. Ako uradite to ofrlje procurice vam pumpa pa ce te morati sve da skidate i ponovo radite...
Ideja je sjajna! A ja se budala slomio lepeci kojekakve, nazovimo, prikljucke!
Hvala!!! :wave:
 
Gde se kod nas mogu naci blokovi za cpu treba mi jedan za bartona, i koliko kostaju
 
@tex: mozda se i pravi ali mislim da je "ficus" mislio na ulazak u radnju "dobar dan treba mi to i to posto je ?"

@ficus: mozes da potrazis usera sa nickom jazza i njega da kontaktiras u vezi blokova...
 
Nazad
Vrh Dno