Šta je novo?

Veliki laptop vs mali laptop + monitor vs all in one vs klasicni desktop

sumanut

Čuven
Učlanjen(a)
02.11.2003
Poruke
1,221
Poena
650
Dakle situacija je sledeca, radim na kruzeru, svako 6 meseci treba spakovati sta god to bilo (od ovoga gore navedenog), i dovuci se iz ko zna koga dela sveta u Srbiju, a onda ponovo otici ko zna gde ... Dakle mobilnost igra ulogu donekle, ali kada prodjem te areodrome i ludnicu, onda mogu da stavim komp gde hocu i ne diram ga 6 meseci.

Potrebe su muzicka produkcija i gaming.

E sad, da li je uopste moguce uprtiti full desktop kuciste i proneti ga kroz areodrom i utovariti sa sobom na avion, jer je jedino resenje nositi kuciste sa sobom. Staviti kuciste u prtljag da ga bacaju sa ostalim torbama bi bilo ravno ludilu.

Ako to nije moguce, onda u igri ostaju samo laptopovi.

Vezano za laptopove ... Da li je isplativije uzeti neki mali laptop pa kupiti led monitor od 22" recimo za 200-300 dolara, koji posle mogu prodati pre nego sto se vratim kuci, ili ici na 17 i to je to? Kombinacija sa posebim monitorom mi se cini komfornija u svakom slucaju. Opet u mali laptop ne mogu da se naguraju jake komponente ...

Sugestije, predlozi?
 
Samo bash zahtevne igre i to u punoj rezoluciji neces mozda moci da igras na lappy-ju, sve ostalo radi na.. da ne kazem prosecnom, ali tu negde laptopu.


Iskreno, mislim da su danas samo finese u pitanju kad se ljudi odlucuju destktop vs. laptop, cak i za igranje.
 
meni je n53sv strasna robija za nositi, a on je kao 15, ali je dimenzijama slicniji 17"... opet ja kad sam na putu ga vuglim svaki dan levo desno i tu mi je mobilnost kriticna...
a igram igrice ranga world of goo, mada evo igram i witchera 2, pa extra radi na ovoj masini...

ideja sa desktopom je cista ludost...
 
@SumAnuT

KAd kažeš mali laptop ond averovatno misliš na netbook. Isplati se ali moraš voditi računa koja je grafička i procesor u njima kako bi podržali full hd rezoluciju spoljašnjeg monitora (svi noviji to omogućavaju)
 
@SumAnut, za tebe je idealan neki laptop 15ica, sto kaze daniel00 i 15ica je stvara solidno opterecenje za nositi a 17 laptop je muka - on je uglavnom predvidjen da bude desktop replacement i da stoji na stolu i da se u toku zivotnog veka premesti svega par puta...

Ako nisi neki zaludjenik za kvalitetom izrade itd imas lapove sa odlicnim hardware-om(za igre) i solidnom izradom, K53SV i dell inspirion 5110, idi na neku kombinaciju intel/nVidia, neki i5 Sandy Bridge 4GB ddr3, nVidia GT525/GT540 i ostalo sta ti ide pride...
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi koliko para hoces da das :)

Ali ja bih ti posavetovao 17" sa solidnog grafuljom, spakuju se tu i dobri zvucnici u poslednje vreme veoma cesto. Nije toliko tezak za to jedno putovanje u 6 meseci... lapovi ipak nisu za gejming ultimativno resenje. A zavisi i sta igras i koliko trazis u igri dobru grafiku ? 15" je suvise malo za svakodnevni rad (meni bar), uzeo sam 17" koji nosam malte ne svaki dan na posao (kuca-auto-kanc)...

ako imas para za gejming laptop, opet bih ti posavetovao 17" ili veci :) - kod njih je mnogo cesce i lakse odraditi kvalitetnije hladjenje... tako da ako bi se igra, zavisi koliki su ti prohtevi za igranjem, koliko se ozbiljno igras, i sta igras (da li su to novi fps-ovi, mora li fullhd reza, ili su to strategije, potezne, indie igre)
 
Pa pazi relativna stvar je velicina monitora, meni licno "veliki" laptop i nije laptop gubi osnovnu osobinu, planirao sam i ja 17 al su me na svu srecu razuverili...imao sam 22'' monitor pre ovog sad 15.6'' lapa, nisam imao problem da se naviknem...
 
@SumAnuT
15.6" laptop, a može i 17" s obzirom da ćeš ga nositi samo jednom u 6 meseci nije naručita razlika između 15 i 17". Desktop i monitor varijante zaboravi, gde to da vučeš? :) Eventualno da kupiš polovan monitor tamo na destinaciji od nekog ko odlazi, ako nađeš nešto povoljno. :)
 
Mozda neko mini ITX kuciste i ploca i graficka moze da bude veoma jaka konfiguracija, hard je u nekom reku tipa
http://www.chieftec.com/smr-250u.html pa ga nosis sa sobom a monitor pazaris na licu mesta

Naravno ovo samo ako ti treba neka veoma jaka konfiguracija, laptop je ipak zgodniji za nosenje.
 
Po meni je idealno rešenje netbook + PS3 (pod pretpostavkom da tamo imaš neki TV).
 
Uzmi 17" laptop sa sto boljom konfiguracijom. Onda odsrafis kompletan monitor sa kucistem, tj celu gornju stranu.
Onda kupis neki ultra thin 22" LED i ubacis sve to u neki ranac. Sve zajedno 10kg, moze kao licni prtljag i uzivas...

:d
 
KAd kažeš mali laptop ond averovatno misliš na netbook.

Ne ne, ni slucajno, pod mali mislim da je sto manji, a da ima performanse gaming laptopa u sebi ako to postoji uopste, dakle 12-13 eventualno 15.

Ako nisi neki zaludjenik za kvalitetom izrade itd imas lapove sa odlicnim hardware-om(za igre) i solidnom izradom, K53SV i dell inspirion 5110, idi na neku kombinaciju intel/nVidia, neki i5 Sandy Bridge 4GB ddr3, nVidia GT525/GT540 i ostalo sta ti ide pride...

Zaludjenik sam za performansama recimo :) A i valjalo bi uzeti sto kvalitetniju masinu, posto kroz 6 meseci me mozda bace na kruz u aziju, pa mi garancija ne znaci mnogo, te bi sa nekim manje kvalitetnim laptopom rizik bio veci. Za audio produkciju mi vec treba sve, dosta memorije, jak cpu, brz hdd, dosta radne povrsine itd. Igrice tu dodaju samo jos jaku grafiku ... Opet znajuci sebe, kad upalim neku igricu, pa vidim kako izgleda na full, pa ako smanjim na neke normalne vrednosti da bih mogao da igram, onda se smorim, tako da ako bih uzimao nesto za igranje onda bi to trebalo da bude ... jos ako uzmem zaseban monitor za full hd rezolucijom ... treba to poterati ...

I da ... i5 vs i7??

@G!!!

I meni se 17 inca gaming laptop cini kao najoptimalnije resenje, sem cene naravno, e sad otvorio sam temu da vidim koje su mi druge opcije.

@marko_n

Nosio bih samo kuciste kao rucni prtljag, a monitor bih nabavljao tamo kad dodjem i prodavao pre nego sto odem.


Mozda neko mini ITX kuciste i ploca i graficka moze da bude veoma jaka konfiguracija, hard je u nekom reku tipa
http://www.chieftec.com/smr-250u.html pa ga nosis sa sobom a monitor pazaris na licu mesta

Naravno ovo samo ako ti treba neka veoma jaka konfiguracija, laptop je ipak zgodniji za nosenje.


Ovo i mene interesuje kao alternativa. Ovo bi bila ubedljivo najjeftinija, najmodularnija i bla bla, da ne nabrajam sada sve prednosti desktopa ... Ali pitanje je moze li racunar u avion ko rucni prtljag?? Ko zna sta ce misliti da je, u danasnja vremena??

Uzmi 17" laptop sa sto boljom konfiguracijom. Onda odsrafis kompletan monitor sa kucistem, tj celu gornju stranu.
Onda kupis neki ultra thin 22" LED i ubacis sve to u neki ranac. Sve zajedno 10kg, moze kao licni prtljag i uzivas...

:d


haha, nije frka nego ako bih vec uzimao eksterni monitor onda bih uzeo neki mobilniji laptop savrseno bi bilo 12 ili 13' ...


Evo i dimenzije rucnog prtljaga max dozvoljene: 56cm long x 45cm wide x 25cm deep

Kazu na netu i da su nosili racunare kao rucni prtljag znaci moze ... e sad koje bi se kuciste uklopilo u ove dimenzije???
 
Poslednja izmena:
Ja sam moj Sony VAIO 16.4" nosao na posao u Koreji svaki dan, i nista mi nije smetalo. Vise me smara dok spakujem napajanje/ispravljac nego da ga nosim.
A u avion tek - uzmes neki Samsonite kofercic za laptope, relativno su im OK cene (<100e/$, a ima i jeftinih varijanti naravno), i ne osetis - bukvalno je beba mogla da vozi moje koferce ako ume da hoda :)

A imas i extra 13" Sony ako imas para za bacanje :) Ima externu punu ATI 6xxx grafiku u docking station-u i puni quad core :D
 
Ma evo gledam ovde, pa ja mogu da spakujem i neko omanje atx kuciste bez problema kao rucni prtljag, i da uzmem neki netbook za ovako mimo sobe ... A da ne pricam koliko je to jeftinije kada se uzimaju kvalitetne komponente od laptopa, pa i ako nesto crkne eventualna zamena mi lakse pada, pa kad nesto zastari mogu da zamenim ... sta znam, kako sad stoje stvari cini mi se da sam odlucio ... za alienware pocetna cena za zverinu je 1700 usd, apple je 2500, kapiram da je i sony oko 2000, ja za 1000 mogu verovatno da sastavim isto tako jak desktop sa monitorom.

Odo bas da sastavim nesto na amazonu da vidim cenu ...
 
Hm ... pa i desktop sa i7 2600k, Asus P8Z68-V, 8 gb rama, GTX560Ti i nekim kucistem napajanjem i hddom, bez monitora isto izadje oko 1200, 1300 usd, sa monitorom to je 1600, a za toliko mogu da uzmem alienware laptop sa slicnim performansama?

Ko je sad ovde lud? :)

evo za 1400 alienware laptop:

PROCESSOR Intel® Core™ i7 2630QM 2.0GHz (2.9GHz w/Turbo Boost, 6MB Cache) edit
MEMORY 6GB DDR3 at 1600MHz edit
VIDEO CARD 1.5GB DDR3 NVIDIA® GeForce® GT 555M using NVIDIA Optimus™ technology edit
HARD DRIVE 500GB 7200RPM SATA 3Gb/s

Jel ovaj desktop "jede" ovaj laptop ili?
 
Poslednja izmena:
Ja licno za prenos ne bi uzeo alienware.To je znaci masina do jaja i jede desktop ali je za prenos jako losa.Jer je on dosta tezi od normalnog laptopa.Ako vec oces kvalitet i odlican laptop onda po meni uzmi ovako nesto:


http://www.itsvet.com/proizvod/dell...-led-fullhd-freedos/comp_comp_laptop/177/5674

ili

http://www.itsvet.com/proizvod/dell...fullhd-win7hp-64bit/comp_comp_laptop/177/6124

E sad sta imas ovde ponudjeno.Pa imas laptop koji je odlicna serija i znaci kvalitet.Zatim imas mocan i5 procesor SB koji je zaista odlican.Imas 500 gb hard disk, imas full HD ekran , imas 4 gb ram-a , imas grafiku koja tera najace igre na medium a neke cak i na high.Znaci imas sve sto ti treba.Veruj mi 15 inca sa dobrom rezolucijom ti je sasvim dovoljno za normalno koriscenje.Ono sto je zaista malo jeste 10 inca.Ja sam gajio iluzije da je 15 inca premalo i prvo sam kupio 17 inca.Onda kad sam uzeo 15 inca video sam da sam samo tripovao i da je 17 inca gromazno i nepotrebno.Ajde da ne gresim dusu mozda je bolje gledati film i citati nesto na vecem ekranu.Medjutim sa druge strane mozes sve to i sa 15 inca.Neces ti tu videti ne znam kakvu razliku u ta 2 inca a opet ponavljam ako imas full HD ekran dovoljno ti je.Sa alienware ces dobiti malo kvalitetniju masinu , bolju gaming masinu i malo veci ekran.

Ali zato ces dobiti tesku i gormaznu masinu koja po meni nije za tebe zbog putovanja.Iskreno ja bi na putovanje svako bez razmisljanja poneo mog ljubimca i jedino sto na mom xps-u fali a tvoj ima je bolji hardver.E sad ako oces da bacas duplo vise para onda bacaj.Tvoje pare tvoj izbor.A desktop ja licno ne bi nosio nikad ni na koje putovanje.Bolje je da nosis monitor od 22 inca i laptop nego da nosis desktop.Koji ce ti desktop za putovanje?Pa laptop je toliko napredovao u hardveru da danas jedan prosecan laptop ima isti hardver kao prosecan desktop.Desktop je meni super za bas kuci za gaming i veliki monitor.A za prenos laptop je bio i ostao nezamenjiv.
 
Upravo sklapam neki xps na dellovom sajtu, kad stize tvoj post :)

Monitor ne mogu da nosim jer je ogranicenje 22 inca ... a samo monitor je toliki, bez kofera ...

uh bre, svake godine je sve teze i teze odluciti se za nesto! Ovoliko izbora ne valja za psihu! :)

Sto se tice alienware, ja bih to uzeo samo ako moram, meni su one munje i fazoni detinjasti skroz i nerviraju me ... a cini mi se da i u normlanu dell masinu moze to sve da se spakuje, sem cini mi se ekstra jalkih grafickih karti ...

Sto se tice monitora, imao sam inspiron 9300 17" laptop, pa sada imam 14", dakle nije problem raditi na njemu, ali kad krene muzicka produkcija i 2x24 monitor je malo, zato bih cini mi se isao na ovaj XPS 17 inca, jel sad videh, nema ni alienware nesto mnogo jacu grafiku, to je ta ista samo nije 550 nego 555 i umesto 1 gb rama ima 1.5.
Imam da izaberem i verziju od 3 gb, ali kazu ljudi da je to besmisleno?
Ono sto je jos zgodno kod 17" je sto moze da se ubaci raid, a mogao bih komfornije da je koristim bez eksternog monitora dok bi na 15 inca produkciju bilo skoro pa nemoguce raditi ...
 
Poslednja izmena:
Evo sta sam sastavio, cini mi se da je ovo kombinacija svega ... Nisam stavio i7 jer rekose da je overkill trenutno za produkciju, a za igrice posto nije najjaca grafika, onda kapiram da ni jaci procesor ne bi nista posebno doneo ... memoriju cu lako dokupiti ako vidim da manjka, jedino sto sam stavio je raid posto je to uvek usko grlo ... tako da evo:

PROCESSOR 2nd generation Intel® Core™ i5-2410M processor 2.30 GHz with Turbo Boost 2.0 up to 2.90 GHz edit
VIDEO CARD NVIDIA® GeForce® GT 550M 1GB graphics with Optimus edit
MEMORY 4GB Shared Dual Channel DDR3 Memory edit
HARD DRIVE 1.0TB 500GB 7.2k HDD x 2 edit
HD DISPLAY 17.3" FHD (1080p) with 2.0MP HD Webcam edit

sta mislite o ovome?

Cena je oko 1150 dolara ... Kombinacija sa i7 bi bila 200 dolara vise, ne znam isplati li se to?
Isti ovakav XPS 15" izadje 1250 i to bez raida i bez FHD i sa slabijom grafikom tako da mi se cini 17" kao bolja opcija money wise ...

uh ... oslepecu ...
 
A kakvu to muzicku "produkciju" ces raditi? (ne vidim zasto je potreban poseban monitor za istu?)
 
PROCESSOR 2nd generation Intel® Core™ i5-2410M processor 2.30 GHz with Turbo Boost 2.0 up to 2.90 GHz edit
VIDEO CARD NVIDIA® GeForce® GT 550M 1GB graphics with Optimus edit
MEMORY 4GB Shared Dual Channel DDR3 Memory edit
HARD DRIVE 1.0TB 500GB 7.2k HDD x 2 edit
HD DISPLAY 17.3" FHD (1080p) with 2.0MP HD Webcam edit

Fantazija!!Odusevljen sam masinom.Odlicno da bolje ne moze biti.Posto oces 17 inca to je najbolje sto mozes naci po meni.Procesor je SB sto je super.Grafika je jos bolja nego na mom.Memorije isto , hard duplo veci i...Ma kakav bre alienware.Zaboravi na njega druze.Ovo je masina koja tebi bolje pase.Pazi sto se tice 17 i 15 inca ja tu gledam sebe pa meni odgovara 15.Medjutim svako s spram sebe gleda tako da ako je 17 za tebe minimum onda OK.U svakom slucaju ne idi na i7 jer veruj mi samo ces baciti pare.

Ovo je bukvalno i dzabe za takvu masinu.A recicu ti jos nesto oko alienware.Nije to bas isto kao obican xps iz 1 razloga.xps su masine vise poslovne koje mogu naravno i za gaming a alienware je bas bas gaming masina.Mislim da ko bas zeli masinu za gaming i nista vise a nije mu problem da tegli grdosiju od preko 5 kg bolja varijanta alienware.Medjutim po mom misljenju tebi je to cimanje da teglis.Mislim da je alienware vise masina predvidjena za izdrzljivost i high core gaming a ovi xps su vise high klasa dell-a i kvalitetne poslovne masine kakve si ti trazio na pocetku teme.
 
Nij neophodan drugi monitor, ali je veoma pozeljan ...

Prvo imas prozor sa aranzmanom, dakle trake gde stoje poredjane, pa imas mikser (vec ta dva ako nemas zasebne monitore ce da stoje jedan preko drugog), pa onda otvoris kanal na mikseru, pa otvoris njegov kompresor, pa onda oces malo i eq da promenis, al neces ovaj njegov sa kanala nego oces neki zaseban da ubacis, a oces i da gledas kako kompresor "radi" pa onda otvoris i sint sa nekog drugog kanala da promenis malo oscilator i tako dalje i tako dalje ... sto vise radne povrsine to manje kliktanja = bolji "flow" u radu, i brzi aka zanimljiviji rad ... moze sve to da se odradi i na 13" nije da ne moze ...
 
Ako bih isao na desktop to bi bilo onda:

Intel Core i5-2500K Processor 3.3GHz 6 MB Cache Socket LGA1155
Asus ASUS P8H67-M LX - za plocu nisam siguran, stavio sam nesto sa osrednjom cenom cisto da bude tu ...
Corsair 4GB
WD Black 1TB (500 gb x2)
Cooler Master Elite 341 m-ATX Mini Tower Case Black
Cooler Master Elite 460W
Viewsonic VX2453MH-LED 24-Inch Ultra-thin Widescreen LED Monitor

750 usd ... kapiram da ova grafika koja je u laptopu ne bi kostala vise od 100 - 150 evra u desktop varijanti ... tako da za nekih 900 dolara imao bih full modularan desktop sa istim (?) performansama kao taj XPS ... e sad pitanje je samo da li je ludilo nositi kuciste sa sobom ... mada ako staje u rucni prtljag i ide svugde samnom i nije tolika drama ...

Dakle razlika je u 300 evra, laptop nije u nikakvoj prednosti zbog mobilnosti jer ga svakako necu nigde nositi, a ovako imam mogucnost da dodam i izbacim sta hocu, i jos imam za 7 inca veci monitor ... teba ostati normalan :)
 
Kod desktopa ja ne bi licno uzimao corsair memorije jer licno mislim da nema potrebe.Mislim da Kingston i Patriot rade posao samo tako i da nema potrebe za boljem.A daju i 5 godina garancije tako da..........Ne znam koja je razlika u ceni ali ako je ista para onda OK.Ako je corsair skupa onda ja bi pre uzeo kingston ili patriot.Memorija je danas jeftina toliko da 2 gb vredi ko tura pica.Zato ne treba davati neki velik novac jer nema potrebe.Samo treba izbegavati transcend a kingston i patriot 100% ok.Sto se tice hard diska wd me je malo razocarao.Verovao sam da su zaista top ali nije bas tako.

Pokvarili su se i oni.Od kako su usli na trziste Srbije ja samo furam WD.Poceo sam od pata blue pa sam stigao do sata green i externi imam WD :) Na moju ogromnu srecu ja nisam imao nikad problem sa ni 1 hardom pa tako i sa WD-om.Medjutim radim sa racunarima pa imam da kazem dodira dosta sa WD-om.Ovi manji jos OK se drze ali ovi od 1 TB nisam bas nesto impresioniran.Za black seriju koja je top klasa WD-a sam citao na itsvetu da su ljudi masovno vracali hardove od 1 TB.Mozda je to buva nekog uvoznika ali malo sam se razocarao.Sto se tice green-a ja sam uzeo 1 TB i meni radi medjutim imali smo slucajeva bagovitih WD green.Tako da ko kupuje WD od 1 TB mozda najbolje da uzme blue.Ne znam sa njima nisam vidjao tolike probleme kao black i green.Nekako ne volim da platim nesto puno i kao ludilo 5 god garancije a on prc pukne za 1 mesec.Black se placa jedino vise zbog kvaliteta i 5 god garancije.Brzinski je bukvalno identican sa blue.

Ploca i CPU su mi sasvim dobar izbor.SB bi i ja sad uzeo da kupujem nov desktop.I to bas taj ili iz te serije.Napajanje ako mozes nadji corsair.Ako nemas neku ultra giga jaku grafiku dosta ti je 450W da potera finu masinu plus mozes na to nakaciti neku normalnu grafiku.Ti na srecu imas mogucnosti da nadjes tamo corsair.U zemlji sirotinje zvanoj Srbija corsair se i ne valja jer prvo ljudi i nemaju pojma kakvo je to napajanje a drugo i ko zna taj nema para.......Inace po meni corsair je 10 klasa iznad chiefteca i cooler mastera.


I da grafiku bi ja tu stavio nesto tipa ati Radeon HD 5770.Steta da takva masina bude sa int grafikom :)
 
Pogledaj gotove konfiguracije ako vec gledas Amazon - ima jako tankih gotovih racunara, u kojima je sve spakovano, jake komponente a jako zgodni za nosenje. Ne znam tacno kako se zovu, u JK su poceli skroz da premase desktope.

Puno kuciste nije tesko nositi jednom - pitanje je da li ce te pustiti u avion zbog velicine samo. Osim toga, sta te briga kad je vec retko. Diskove gledaj da ili izvuces u zasebnu torbu, ili da imaju nesto sto ce ih braniti od vibracija! Nije avion zgodan za njih.
 
Ajde pokusaj da nadjes kako se zovu, evo gledam na amazonu, nema nista slicno tome sto ti govoris ...

Uglavnom su konfiguracije dosta skuplje koliko vidim ...

Nije zgodan avion, slazem se, ali oopet, svaki laptop ide u avion + eksterni diskovi, pa opet prezive, ako nisu upaljeni dok se trese i nije toliko strasno ...
 
Poslednja izmena:
Externi su pravljeni za tumbanje, tj. da prezive isti. I desktop jesu - ali u svom pakovanju :)

Ne znam da li ovi imaju konkretno ime, Korejanci ih zovu "Little PC", sto ti ne znaci puno. Lice na Mac Mini, ali imaju sve.

Gledam na Provantage, i ovo zvuci kao pravi naziv: Slim PC. Nesto ovako:
http://www.provantage.com/hewlett-packard-hp-xz819ut-aba~7HEWK372.htm
6cm debeo ;) (ovaj konkretan ne znam kakvu uopste grafiku ima, ali mozes naci verovatno (u US) i sa odlicnom grafickom).
 
Mislim da su te varijante desktop replacement laptopova zbog tezine i robustnosti vise za ljude koji traze jaci racunar koji zauzima malo prostora a manje za one kojima treba mobilnost. Tu je pregrevanje, nemogucnost upgrade-a, a pomisli samo na servis (npr.prospes nesto po njemu, ispadne ti, uhvatis za ekran da ga preneses i isti prsne :d itd.). Komponente sa oznakom M - mobile (i5-2410M, GeForce® GT 550M, GTX460M...) su ispod svojih desktop verzija tako da desktop varijanta em sto je jeftinija em sto ce biti jaca i ako postoji ta opcija, ja bih isao na desktop + netbook :wave:
 
Nazad
Vrh Dno