Šta je novo?

Uvoz polovnih računara i laptopova

coskani

Zapažen
Učlanjen(a)
18.06.2023
Poruke
1
Poena
1
Poštovanje,

Ovo je moj prvi susret sa forumima tako da nadam se da ćete biti blagi.

U suštini interesuje me kakva je procedura kod uvoza polovnih stvari kao što su računari monitori, laptopovi, telefoni, preko granice, da li je obavezno da se prijavi, da li se plaća neka carina....?

Hvala unapred!
 
Po zakonu, uvoz polovnih elektronskih uređaja je zabranjen.
E sad, prolazi i polovno, pogotovo kada se kupi online, ali uvek može da se nađe carinik koji može da zabrani uvoz i to što si kupio vrati, tj. ne dozvoli da se uradi carinjenje, a ne možeš mu baš ništa.
Ako prenosiš fizički to nešto preko granice, imaš 2 opcije:
1. Da prijaviš - ali ovde ti je neophodna faktura, ako je nemaš, cariniće ti kao da je novo
2. Da ne prijaviš - preneseš to nešto kao lični device, pri čemu carinik može da ti traži dokaz da si to isto izneo iz zemlje, a to je potvrda koja se popunjava na izlazu iz Srbije.
Ako je polovan telefon, to možda i prođe.
Laptop ćeš teže uneti tek tako, za celu konfiguraciju ili monitor čisto sumnjam da ćeš proći.
 
Poslednja izmena:
A sta ako kupim laptop u Madjarskoj za sebe?
 
Platićeš carinu, zato što je dozvoljen prenos za lične potrebe u vrednosti do 100 EUR.
I to ako ga prijaviš.
Ako pokušaš da ga prošvercuješ, pa ti ga nađu, mogu da ti zalepe carinski prekršaj pride.
 
Pa odakle onda toliko polovnih laptopova i brend konfig na oglasima?
 
U suštini jedan laptop incl. miš uvek može da prođe kao tvoj i generalno baš retko prave problem oko toga ali ako nemaš sreće pa naletiš na nekog baš baksuza od carinika može da te zeza i traži ti da li si prijavio da iznosiš laptop. Ja u avionu stalno viđam masu ljudi da nose sa sobom laptopove i siguran sam da ih retko ko prijavljuje (uključujući i sebe) ali to je rizik koji svako preuzima na sebe bez obzira koliko je malo izvesno da u povratku neko zeza ukoliko se nema taj papir...
 
Nazad
Vrh Dno