Šta je novo?

Ulaganje u plemenite metale [bez diskusije o kriptovalutama]

Münze iz nekog razloga ima prilicno lose recenzije u poslednje vreme na guglu, zale se ljudi na svasta, ali deluje da je najvise na rok isporuke, pa rekoh mozda kupuje negde drugde.
Münze kao glavni.
Ögussa kao najskuplja rekao bih.
Gold&Co je jedno vreme imao nešto što Münze nije imao pa sam i sa njima imao dobro iskustvo i verovatno će mi od sad biti prva opcija
Philoro ima takođe ali nisam ih nikad kontaktirao
 
Videh baš za Gold&Co da imaju najbolje ocene po recenzijama. Jel imaju odmah na stanju ili mora da se čeka?
 
To ne zavisi od njih naravno, već od potražnje. Dobar im je sajt (relativno), vidiš uvek šta imaju na sajtu i možeš da online poručiš i platiš pa te čeka da to samo pokupiš u filijali (ali ne znam koliko beš dugo čekaju), tako da ako želiš samo zbog “zlatnog turizma” da dolaziš u Beč, onda možeš sve lepo online odraditi i kad hoćeš dođeš i pokupiš
 

Problem sa francom da je toliko mali da lažnjak lako može da prevari neiskusne. Uobičajeni test sa azotnom kiselinom može da ne pokaže ništa ako je pozlata dovoljno debela. Manjak težine može da prođe kao veća izlizanost.

U nedostatku bilo kakvih sredstava, zlato ćete najlakše prepoznati po zvuku. Izbalansirajte dukat na vrhu prsta, pa ga drugim novčićem nežno kucnite po ivici, treba da dobijete karakteristično visoko "ciiiiiiiiing". Takođe možete da ga zavrtite u vazduhu, pravi karakterističan zvuk, kao u filmovima.
 
Godina se završila , zlato je ostalo na istom nivou prema dolaru kao početkom godine i poraslo prema ostalim valutama, vrlo dobar rezultat kada se sve uzme u obzir. Inflacija će nastaviti da diktira kuda će zlato naredne godine. Trenutno inflacija opada, tako da zlato ne bi trebalo da puno raste, bar na papiru. U praksi, dostupnost fizičkog zlata je vrlo loša poslednjih meseci, u nekom momentu će nastupiti supply squeeze.

Srebro i platina su porasli ove godine. Kanda su špekulanti počeli opet da ih gledaju kao monetarne, a ne strogo industrijske metale. Kina ne gomila samo zlato, već i platinu.
 
Upravo sam upoređivao cene na domaćim i na zvaničnim sajtovima (Ögussa i Münze). Razlika je od 15-20%. Hvala na DM sa preporukom radnje ("Zlato moje") jer stvarno deluju legitimno. Stojim iza onog što sam napisao u prethodnoj poruci da je većina ostalih domaćih sajtova veoma sumnjiva (koriste iste slike, sličan dizajn sajta i na svima je uvek isti datum isporuke).

Da li neko zna nešto o GVS Group i njihovom predstavništvu u Srbiji? Cene su im trenutno veoma povoljne - ili su zaboravili da update-uju cene ili su jeftiniji od Ögussa i Münze :)
 
Verovatno mamak, javis se oni te pitaju sta treba i dalje ti nude po drugim cenama.
 
A Tavex?
Samo sto iz Ves Masine jos njihovi oglasi poceli da iskacu
 
Logično da u ovakva vremena skače interesovanje za zlato, pa time skače i broj firmi koje se njime bave, tako je bilo i ovde u Grčkoj krizi 2008-2013. Ipak, nivo trgovine investicionim zlatom u Srbiji je još uvek na vrlo niskom nivou. Drugar iz Beograda koji pokušava da malo diluje zlatom mi kaže da naleće na zlatare koje otkupljene dukate tope, pa pokušava da ih nagovori da ih preprodaju njemu. Ljudi još uvek ne razumeju najbolje smisao investicionog zlata.

Inače, da vam preporučim Android aplikaciju Pingcoin, prepoznaje niz popularnih zlatnih i srebrnih novčića po zvuku. Radi vrlo lepo, pokušao sam svoje zlatne novčiće da podmetnem kao neke druge, nije se dao prevariti.
 
Posle Zimbabvea, Iran postaje druga zemlja koja je rešila da će protiv sadašnje inflacije da se bori izdavanjem zlatnih novčića.
 
Da li je neko pokusao da kupuje plocice kod tavex-a? Vidim da ima neka vrsta stednje, kupujes godinu dana mesecno po gram i onda ti daju jedan gram gratis.
 
Sve ok sa Tavexom. placanje pouzecem ili na racun pa isporuka (a mislim da mozes i direktno kod njih da svratis, kancelarijanim je u PC Usce). A za 13. plocicu free, saznacemo za 10 meseci 😂
 
Iznenadilo me je koliko je cena zlata pozitivno reagovala na bankarsku krizu koja je nastala oko SVB. Takođe, čim je objavljen bailout, zlato je odmah palo. Definitivno ću kupiti još.
 
^Gde je trenutno povoljno uzeti zlato? Domace firme, ili ima neka varijanta "od preko"?
 
Pa napisao je vec ovde neko i dao adrese, najpouzdanije i najevtiniji u Austriji
 
U prevodu, kupiš par “fišeka” franc dukata u Austriji za lične potrebe, prijaviš na carini i može da se desi da carinik kaže da nisi kupio za sebe i oglobi te, iako je unos investicionog zlata u Srbiju, u formi franc dukata, oslobođen i carine i pdv-a, pri čemu se nigde ne navodi limit.
Namerno je tako formulisano, da odvrati ljude da prave šoping turu do Austrije, a ovamo je forma ispoštovana.
 
Sad ću da prijavim za svoje metale kupljene za svoj novac samo tetki da odnesem lek.
 
Au, bankarska kriza se pretvera u veći pump za zlato nego što je bila invazija Ukrajine. Diler u kraju tvrdi da je prodao sve pre nego što sam nazvao, a cene su sad otišle, nema druge nego sačekati da se ludilo smiri, pa videti gde će da se cena stabilizuje, neću da kupujem dok vlada FOMO.

Screenshot from 2023-03-15 18-36-42.png
 
u ovom danasnjem ludil sa pumpom, samo ispeci kokice i posmatrati izdaleka
 
Da da , kod nas je ionako ajde da kazem trgovacka marza na zlati bila uvek visoka.
 
Morbi, šta misliš o kupovini srebra sada?
 
Morbi, šta misliš o kupovini srebra sada?

Srebro je dosta specifično. To se uglavnom valja po Americi, izgled poluga i novčića možda da dosta utiče na cenu, gabariti su problem. Iako će srebro sigurno pratiti zlato naviše, ja jednostavno nemam uslova da nabavljam i držim fizičko srebro.

Dalje, ako je tržište investicionog zlata u Srbiji još u rudimentarnoj formi, mogu misliti kako je tek za srebro.

Primarna upotreba plemenitih metala je nakit. Zlato tu uvek dominira zbog svoje boje. Bila je jedno vreme tražnja za platinom koja je duplo ređa od zlata, pa su kraljevi i kraljice nosili krune od platine, ali izašlo je iz mode, ljudi uvek gravitiraju prema boji zlata. Kako je i srebro iz 1b grupe metala, i ono ima boju, ali je u ultra ljubičastom opsegu koje ljudsko oko ne vidi. Baš baksuzan neki metal.
 
u čemu je fora da je različita cena po nekim zlatarama za bar 800 dinara, za polugice od 5g ima razlike od 1000 dinara od zlatare do zlatare
da li se podrazumeva da svi daju sertifikat, neki to naglašavaju a neki ne
 
Srebro je dosta specifično. To se uglavnom valja po Americi, izgled poluga i novčića možda da dosta utiče na cenu, gabariti su problem. Iako će srebro sigurno pratiti zlato naviše, ja jednostavno nemam uslova da nabavljam i držim fizičko srebro.

Dalje, ako je tržište investicionog zlata u Srbiji još u rudimentarnoj formi, mogu misliti kako je tek za srebro.

Primarna upotreba plemenitih metala je nakit. Zlato tu uvek dominira zbog svoje boje. Bila je jedno vreme tražnja za platinom koja je duplo ređa od zlata, pa su kraljevi i kraljice nosili krune od platine, ali izašlo je iz mode, ljudi uvek gravitiraju prema boji zlata. Kako je i srebro iz 1b grupe metala, i ono ima boju, ali je u ultra ljubičastom opsegu koje ljudsko oko ne vidi. Baš baksuzan neki metal.
Primarna upotreba srebra i zlata će tek biti kada prsne štampanje i resetuje se sistem bez keša i cryptobudalaštine. Srebro se koristi za mnoge stvari. Oduvek je bilo potcenjeno i realna cena je par stotina $, a ići će na soma $ u narednih 10god dok će zlato ići na 5k+. Zlato je preskupo za običnog čoveka zato ne čuvajte bezvredni keš već kupujte (ko može) od svake plate jedan srebrni novčić npr. Metali se ne prodaju nego se čuvaju do momenta kada zatreba celom svetu tada će vas banke moliti za iste.
 
Primarna upotreba srebra i zlata će tek biti kada prsne štampanje i resetuje se sistem bez keša i cryptobudalaštine. Srebro se koristi za mnoge stvari. Oduvek je bilo potcenjeno i realna cena je par stotina $, a ići će na soma $ u narednih 10god dok će zlato ići na 5k+. Zlato je preskupo za običnog čoveka zato ne čuvajte bezvredni keš već kupujte (ko može) od svake plate jedan srebrni novčić npr. Metali se ne prodaju nego se čuvaju do momenta kada zatreba celom svetu tada će vas banke moliti za iste.

Srebro je danas svedeno na industrijski metal, zato je i tako jeftino. Da i zlato prestane da bude monetarni metal, i ono bi se dosta srozalo. Ja ne vidim scenario da zlato ode na 5k, a da srebro ne skoči bar na 100, tako da će verovatno biti biti bolja zarada na srebru nego na zlatu, ali problem je sa likvidnošću i skladištenjem.

Neke scenarije gde se novac vraća na čisto metalnu podlogu ja ne uzimam za ozbiljno, ali sasvim je moguće da će budući novac imati delimičnu commodities podlogu, recimo 10% učešća zlata u budučoj BRICS valuti zvuči sasvim izvodljivo.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Polako plaćaće se zvečećom. Da li sivom ili zlatnom totalno je nebitno. Nema teorije da se ovaj sistem održi. Jedan wipe sistema i virtuelne valutice bez pokrića će otrezniti u sekundi nove generacije koje plaćaju satovima, mahanjem ruku i sličnim budalaštinama. Problem jeste sa skladištenjem, ali i to se zakopa🤣. Za rođendane uzimajte deci 1oz novčiće, a ne delite bezvredni keš. Za par godina će se iznenaditi😉
 
U današnjem svetu sa 7x10^9 ljudi, gde otprilike manje od 1% njih može sebi obezbediti osnove životne potrebe bez da ih kupuje (ili krade (ako ima od koga)), neki povratak na neke vidove novca ili trgovine iz istorije zaborav'te.

Man'te se kataklizmičkih vizija. Način da se dalje funkcioniše će morati da se nađe.

Ako se sve toliko uruši da "način ne može da se nađe" ili da novac počne da ne postoji, neće ni zlato nikom trebati, jer zapravo ne služi ničemu. Od njega se ne mogu napraviti ni motika ni kalašnjikov.
 
Pozdrav svima.
Procitao sam temu ispocetka.

Imam 3 pitanja:
1. Sta se desilo sa tviterom - @michaeljburry, ne vidim ni jedan tvit!
2. Kako je najlakse u Becu kupiti Franc Jozef zlatnike za kes, i da li se vise isplati kupiti veliki ili mali? Razmisljam o sumi 5000-10000 evra.
3. Koji su sajtovi preporucenih zlatara u Becu. I da li postoji mogucnost da zlatnika u prodaji nema?
 
Nazad
Vrh Dno