Šta je novo?

trend: Microsoft’s Downfall

zato sto hardware nije isti zato i postoje dve verzije Windowsa!
jedna verzija radi sa ARMom (stedljiva, cuva bateriju) a druga sa x86 (moze da tera sve Windows legacy programe).
Govorim o WP i Win RT. Oba su namenjena ARM-u, zar ne? Zašto se onda toliko razlikuju? Znam da Win 8 ide samo na x86.
 
Joj, kovac, daj se sredi.. Nema te mesec dana i onda se pojavis i...

@Space Beer:
WinRT radi na ARM hw, dok Win8 radi na x86 hw. Napravili su zbrku sa imenima i time dodatno zbunili kupce. U opticaju su:
WinRT, Windows 8, Windows Phone 8, Surface, Surface Pro, Win 8.1, Windows Blue. Mi koji pratimo znamo sta je sta, ali prosecan korisnik nema pojma sta je sta.
 
Jer ako bih uzeo samo 10 minuta vremena mogao bih da slozim isti takav tekst o Apple-u na primer, stavim u kazan sve neuspehe, blago ih uvecam, umanjim uspehe i eto lepe corbe za pljuvacinu po nekoj kompaniji.

Ako ništa drugo, čisto bi mogao zbog ravnoteže u svemiru. :d
 
Možda je offtopic:
Zašto je jedino Microsoft napravio zaseban operativni sistem za telefone i tablete? Ako programi za jedan ne mogu da rade na drugom, iako je hardver manje-više isti, u čemu je poenta Win RT tableta? Svi se trude da spoje telefon, tablet i pc u jedan uređaj, a oni prave tri različita OS-a. Koliko je uopšte teško portovati program pisan za WP na RT i obrnuto?

To se i ja pitam, mada je verovatno odgovor u tome sto su hteli da preko ledja desktopa osvoje tablet trziste. Na kraju su ljudi na desktopu trpeli, a Windows desktop na tabletu je skroz u drugom planu. Odluka koja se bazira na trzisnom manervu, a ne dugorocnoj viziji. Mogli su da naprave os za tablet na osnovama Wp Os-a, a ne da guraju desktop tamo gde mu nije mesto. Taj desktop mod, i na RT verziji zauzima prostor i trosi resurse.
 
@Space Beer:
WinRT radi na ARM hw, dok Win8 radi na x86 hw. Napravili su zbrku sa imenima i time dodatno zbunili kupce. U opticaju su:
WinRT, Windows 8, Windows Phone 8, Surface, Surface Pro, Win 8.1, Windows Blue. Mi koji pratimo znamo sta je sta, ali prosecan korisnik nema pojma sta je sta.
Ama ja poredim WP (Windows Phone) koji je na ARM-u i Windows RT, koji je takođe na ARM-u, pa opet softver nije kompatibilan. iOS i Droid su manje-više identični na telefonima i tabletima, a Windows nije. Šta Microsoft zapravo pokušava, to mi nije jasno :D
 
Ako nesto karakterise M$ svih ovih decenija to je totalno odsustvo smisla za tehnoloske trendove - jednostavno ne kapiraju sta u svetu treba da se desi i sta se desava dok nije kasno. Kasnjenje pokusaju da nadoknade ogromnim resursima, ali odsustvo 'vizije' dovodi do rezultata kao sto su Windows Vista, 8, RT, Phone, Zune/Mobilni telefoni i slicno...

Sa strane gledano to izgleda "pa mogli su jednostavno kao Apple da ...", da su mogli - uradili bi. M$ je ogromna kompanija, sa hiljadama programera, stotinama sefova, desetinama project managera, sta mislite cije ideje prolaze kod menadzmenta?

Neko je imao sjajnu ideju da svi operativni sistemi treba da imaju isti retardirani interfejs, jer je to ono sto ce M$ instant napraviti >Cool< kompanijom kao sto je Apple, (bas bih voleo da popricam sa onim ko je stavio MetroUI u Server2012). Pa je odatle nastao instant RT, koji je realno glupost, ali je konkurencija imala vec veliku prednost te je M$ masinerija trebala da nastampa nesto u kratkom roku.

Generalno sve se svodi na to "idu tartufi na trzistu, daj da i mi to prodajemo", sto u tehnoloskim kompanijama tesko prolazi. M$ ima srecu sto su apsolutno dominantni u enterprajz/business segmentu i sto im to donosi ogroman izvor novca za ovakve gluposti.
 
Poslednja izmena:
No da ne bude da kovacm nije bar malo u pravu :)

Cini se da ce nove kadrovske promene napraviti mnogo vise stete u M$ nego sto je Balmer uspeo. Kandidati za novog CEO-a su bolji od boljeg :)
 
Fali mu to sto mora da iscrta ekran dva puta da bi dobio rezultate search-a. Dok u sedmici, start meni se pozove da delic sekunde a search traje koliko treba da nadje nesto a ne i da iscrta glupi ekran gde ce prikazvati rezultate.

Hahaha, dok ovo pisem, svira mi muzika, neka igra u pozadini, visual studio i uradim taj metro search u ubije se explorer.exe :D

Windows 8 funkcionise ko Android, vrtis se sa ekrana na ekran sto u slucaju velikih monitora cista glupost jer na ekran moze stati mnogo toga i nema potrebe da se menjaju ko na mobilnom.

+10000000
 
Od pipkanja ekrana nema hleba.

hahhaha...

Što se MS-a tiče, strategija internog marketinga i ljudskih resursa deluje loše. Drugim rečima, top menadžment ne valja.
Mislim da MS-a neće biti na tržištu za 20-tak godina, a da će njihovo mesto nestati i tržišta preuzeti neki sasvim desteti/novi proizvodi. Mislim da će na te proizvode najviše uticati free software zajednica i da će tržište raditi po principu osnova je besplatana, a nadogradnje možete kupiti od komercijalnih firmi. Npr, kao za free ERP softver, osnovna baza i portal sa servisima mogu biti besplatni, ali se 90% modula dokupljuje.
 
In five years, Microsoft’s share of personal computing fell from 90 to 33%

http://www.asymco.com/2013/10/10/the-five-year-plan/

Screen-Shot-2013-10-10-at-10-10-11.33.22-AM-620x399.png



Any guesses on what this market will look like in 2018?
 
Poslednja izmena:
Ako nesto karakterise M$ svih ovih decenija to je totalno odsustvo smisla za tehnoloske trendove - jednostavno ne kapiraju sta u svetu treba da se desi i sta se desava dok nije kasno.





...zamalo propusten intermet... ;)
 
Ako u gornju statistiku uračunamo i računare ugrađene u automobile, MS će biti još gori.
 
Ne zaboravite na pametne ručne satove i fotoaparate sa Androidom.
 
<^
<^^
<^^^
...

heh... na prethodnoj strani mi G@W kaze kako sam dinosaurus a ovde vidim samo komentare u rangu: "There is no reason anyone would want a computer in their home." -- Ken Olson, president, chairman and founder of Digital Equipment Corp., 1977.

ili novije: "There’s no chance that the iPhone is going to get any significant market share. No chance." -- Steve Ballmer, Microsoft CEO 2007.

---

Microsoft nema nikakav udeo u svim stvarima koje ste nabrojali (tosteri :d, automobili, satovi, tableti...).

sa druge strane, "korisnika sa posebnim potrebama" danas ima 3 puta vise nego Windows korisnika...
ovih sa "posebnim potrebama" je sve vise, a "Windows" korisnika sve manje iz dana u dan...

hm, mozda da nabavite Google Glas? mozda vam pomogne da bolje "vidite"... :D


Gde je tu tim grafikonima MacOS? Postoji li instrument koji moze da registruje njegov deo trzista?
postoji drugi instrument, zove se "profit" :d
ako ga uporedis sa ostatkom PC trzista (Dell, HP, Acer, Asus, Toshiba...) videces da je itekako vidljiv ;)
 
Poslednja izmena:
nego, da se vratimo na temu i novu analizu:

Microsoft Mission Impossible

You’re Microsoft’s new CEO. How do you like staring at the abyss between two mutually exclusive ways of making money? The old business model, Windows and Office licensing, is going away. The Devices and Services future puts you in direct competition against the likes of Google and Apple as well as former licensing vassals such as HP and Dell. Can you take the company to the other side, or will you fall to the bottom of the business model transition canyon?


Life used to be simple and immensely profitable at Microsoft. As its name implies, the company started as a supplier of microcomputer software. Simplifying a bit, it all started with the BASIC interpreter, which found its way into many early personal computers including the Apple ][. After that came DOS, the operating system for IBM’s Personal Computer; and Multiplan, an early foray into desktop productivity. DOS begat Windows, and Multiplan was succeeded in steps by the full Office suite. Through a series of astute business and lawyerly maneuvers, the Windows + Office combo eventually spread to virtually all PC clones.

This made Microsoft the most successful software company the world had ever seen, and its founding CEO, Bill Gates, became the richest man on the planet. In 2000, the company’s market capitalization reached $540B (approximately $800B in today’s dollars). As this Wikinvest graph shows, Microsoft dwarfed all other tech companies:

msft_graph1.png


Back then, Windows + Office licensing was the only money pump that really mattered.

...

Moving to Q1 2013, the market capitalization picture has drastically changed:

msft_graph2.png




What happened?


Mobile personal computing happened. Smartphones and tablets are displacing conventional PCs, desktops, and laptops.

...

http://www.mondaynote.com/2013/10/13/microsoft-mission-impossible/
 
kovac, moze onako iskreno, sta ti imas od svega ovoga i sto te toliko pale negativne vesti u vezi Microsofta?
 
STvarno, utroši čovek život na majkrosoft i epl, a njemu ni iz džepa, ni u džep.
 
@kovacm: ako dovoljno puta glasno ponovis te statistike - moraju jednom postati istina.


Povrsno, kao i uvek, posmatras trziste koje je pre 13 godina bilo mnogo mnogo drugacije nego danas a cene nisu ni priblizno iste. Ono sto je bitno da shvatis je: da se isporuke windows sistema ne menjanju vec pet godina.

Niko ne spori da se na sasvim novom trzistu pametnih plastikanera desava boom u kom se M$ uopste nije snasao. Jednostavno: novo trziste - nema M$-a.. tako da ne kapiram sta je tu toliko spektakularno kako ovi tvoji internet strucnjaci tvrde :)

gospon. M. Kuzmanovic je pre nekoliko meseci napisao tekst o tome sta M$ treba da uradi da bi postao QL kompanija, a to je da ubiju Windows - mogli su ovi iz M$ to samo prebaciti to u gugl translejt pa bi imali recept za uspeh umesto da placu za SJ kog vise ne mogu da kopiraju jer je umro.;)

No uz sve lepe zelje da M$ propadne, to se nece desiti, pre ce M$ zauzeti cloud trziste i sve sto ide uz njega, nego sto ce plastike postati profesionalna oprema za rad.


p.s. http://www.sk.rs/2011/10/siji01.html - morao sam :D
 
Poslednja izmena:
Microsoft treba da kopira Google a ne Apple. Google je tech kompanija poput Microsofta dok je Apple nešto drugo, više su konkurencija Gučiju i Pradi nego Guglu.
 
Microsoft treba da kopira Google a ne Apple. Google je tech kompanija poput Microsofta dok je Apple nešto drugo, više su konkurencija Gučiju i Pradi nego Guglu.

Potpuno si u pravu, ali je problem sto u M$ menadzmentu nije ostalo tech ljudi koji bi gurali kompaniju napred, pogledaj samo koga hoce da stave umesto Balmera, uzas...
 
Imaju oni tech ljudi. Već sam kačio sliku onog indijca što vodi Cloud and Enterprise sektor što je strateški gledano njihov najbitniji sektor u ovom momentu (Office365, Skydrive, Bing, Xbox Live, Skype, Windows Azure, Windows Server, SQL Server, Visual Studio). Takođe imaju čoveka koji je potpredsednik biznis sekcije koja trenutno pravi najviše love. Ali će oni verovatno postaviti Tony Bates-a koji je čovek sa vezama i zaslužan za strategiju kompanije ili Elopa. Ako tako budu napravili, onda zaslužuju da propadnu. Valjda je logično da korporaciju vodi potpredsednik sektora koji donosi najviše love, ako već biraju interno. Eksterni izbor CEOa ima smisla u slučaju kada je korporacija skoro pa propala (što je bio slučaj sa AMDom pre godinu dana), a Microsoft je daleko od toga.

Svaka čast Ballmeru na njegovoj karijeri i sposobnosti da zaradi tolike pare u životu ali mi nije jasno kako u Microsoftu nisu videli da za glavnog postavljaju čoveka koji je od početka karijere bio čilidersica kompanije. Bilo je mnogo boljih kandidata te 2000-te godine. Da ne pominjem što su oterali genijalce poput GabeN-a koji je bio zaslužan za vrtoglav uspon Windowsa devedesetih. Sad će taj isti GabeN da oformi ekipu koja će ih učiniti irelevantnim na desktopu za koju godinu, a za deceniju će se to preneti i na enterprise.
 
Nazad
Vrh Dno