Šta je novo?

trend: Microsoft’s Downfall

taj kome treba obuka da se navikne na novi ui bi momentalno leteo iz firme da se ja pitam. toliko sposobnih ljudi jedva ceka posao, a neko ce da mi trazi obuku za novi ui.
 
Mislis da je to tako lako? Zamisli lekara opste prakse. Njemu je primarni posao da leci pacijente a mora da vodi elektronsku evidenciju pacijenata, istoriju bolesti, itd. Pogotovu ako je u pitanju starija osoba koja ima dosta iskustva u svom poslu... i ti bi ga najurio sa posla zato sto mu je tesko da predje na novi UI?
 
taj kome treba obuka da se navikne na novi ui bi momentalno leteo iz firme da se ja pitam. toliko sposobnih ljudi jedva ceka posao, a neko ce da mi trazi obuku za novi ui.

E, sinko, nemaš pojma koliko ljudi bukvalno zna programe samo po lokaciji na desktopu, ne bi i znao ni naći da ih premestiš. Ali zato su vrhunski stručnjaci u svojoj struci. Radio sam sa revizorom koji bukvalno nije znao da uradi pravilan shutdown na Windows NT 3.51, ali je zato za 3 dana prešao kroz 5 godina knjiga jedne firme i ostavio im debelo blokče upozorenja na greške. Poznavanje kompjutera je danas normalna stvar, ali realno, ukoliko znaš da ga koristiš dovoljno da ti radi posao, ne moraš da znaš ništa više. Ne moraš da znaš ni svećicu u kolima da promeniš da bi vozio. Ne moraš da znaš čak ni gorivo da sipaš. Zašto bi sa kompjuterima bilo drugačije?
 
Poslednja izmena:
taj kome treba obuka da se navikne na novi ui bi momentalno leteo iz firme da se ja pitam. toliko sposobnih ljudi jedva ceka posao, a neko ce da mi trazi obuku za novi ui.

Ali pazi kako je u neIT firmama?!? Ima mnogo ljudi koji su veliki stručnjaci za određene oblasti a računar im je samo alat da posao obavljaju. U svakoj proizvodnoj, mašinskoj, energetskoj i procesnoj industriji rade profili stručnjaka koje je veoma teško naći i obučiti, a računar im je samo sporedna ali važna alatka. A samo par sati navikavanja na neke nove UI-jeve, u takvim kompanijama je obično gubljenje vremena.

Siemes, Areva, ABB, GE, Saipem.... troše bukvalno, milijarde para stranih valuta da bi procesne softvere prilagodili sa 98-ice na XP, pa na sedmicu, pa na osmicu.... zamisli controll room jedne nuklearne elektrane, kada treba da se navikavaju na novi UI. Možeš li predpostaviti kakav je rizik kada posle godina eksploatacije jednom uigranom timu promeniš UI?

Jel čuo neko izjavu jednog Manađera Čelarevske pivare, onda kada su (prvi u Srbiji) promenuli flašu i uveli svoju, nestandardnu koja se mogla menjati samo za tu istu njihovu? Reče čovek (i ostade živ): "Naši korisnici su to od nas tražili" ?!?

Raspored komandi u kolima, H šema menjača, kvačilo-kočnica-gas, pecaljke za migavce.... možda nije najsavršenije rešenje, staro je 100 god, ali zamisli da nekome dune da to menja?!?
 
Poslednja izmena:
jasno. istina. ali svaki dan diplomira, magistrira, doktorira hiljade mladih ljudi koji su flexibilni, a ne mogu da se zaposle od fosila koji bleje na nekom radnom mestu i ne mogu da se naviknu na novi ui.
 
Ne razumes ili se pravis lud. Da ti neko dodje u kancelariju i ispremesta sve (sto, stolice, fijoke, ...) i ti dodjes na posao i nastavis da radis kao da se nista nije desilo? Nema veze sto na novoj poziciji sunce bije direktno u oci ili se nalazis ispod klime koja ti duva u vrat ili ti se stolica nalazi pored vrata, pa kad neko prodje, obavezno zakaci stolicu.

Nesto sto dobro radi ne treba menjati ukoliko se ne napravi nesto zaista epohalno bolje za sta vredi potrositi vremem i novac za prilagodjavanje. U poslednje vreme MS proizvodi su samo sminkanje, bez nekog bitnog povecanja upotrebljivosti.
 
jasno. istina. ali svaki dan diplomira, magistrira, doktorira hiljade mladih ljudi koji su flexibilni, a ne mogu da se zaposle od fosila koji bleje na nekom radnom mestu i ne mogu da se naviknu na novi ui.
Aj zamemarimo Srbiju i politiku zapošljavanja. Nismo reper za bilo šta. Zaboravi javna preduzeća Srbije i kacelarijske mumije. Šta? Treba otpuštati srednjovečne i kvalitetne radnike, porodične ljude, da bi se primili novi koji posao tek treba da nauče?!? Korišćenje računara NIJE posao za 90% zaposlenih. Računar je samo alat da rade svoj istinski posao.

MS menja taj alat bez realne potrebe onih koji taj alat koriste.

Prilagođavanje novim tehnologijama, ako one ne donose ništa suštinski novo je za firme samo gubitak para i vremena. Yooyo je dao lepo poređenje. Samo je "drugačije" i "ispreturano", ali upotrebno i kvalitativno je identično. K'o Office 2010. Da, svi u firmi smo se snašli i brzo naučili da koristimo. Ali, izgubili smo sate da se "usavršimo", i to smo radili u radno vreme. A za to vreme, onaj posao koji treba da radimo je čekao. I sada, kada smo sa tim novim interfejsom familijarni, apsolutno uopšte ne primećujem da sa Ofisom radim nešto bolje i brže nego što sam koristio 2003-ku. Kada smo sa pisaćih mašina prelazili na računare, to ok. Vredelo je. Ali sa XP na 7, i sa Office 2003 na 2010... ma isto srnj!
 
Poslednja izmena:
isitna...ako radi isti posao a ne efikasnije nema potrebe ni da se menja. zašto se uopšte prelazi sa starije verzije na noviju ako nema neke potrebe. govorim o situaciji kada realno dobijaš nešto nekim novim sistemom, pa je prelazak zaista potreban. i dalje mi nije jasno šta to windows + ms office može što linux + libre office ne može?
 
Strucnjaci u oblastima gradjevine, arhitekture, elektronike koje znam su poprilicno verzirani kada su kompjuteri u pitanju i svakako im nije problem da se naviknu na glupi UI. Mozda je racunovodjama, advokatima, doktorima i ostalima problem ali inzenjerima svakako nije.

Ali ostaje pitanje zasto bi se navikavali ako novi UI ne dovodi do drasticnog skoka produktivnosti, sto svakako nije slucaj sa ModernUI-jem cak naprotiv.

Microsoft je zasro motku, kako god okrenes i to je i njima postalo vec sada jasno i rade da to isprave.
 
Ne znam za druge, ali ja se već sada brže radim sa MetroUI nego sa klasičnim startom, da mi daju sad slobodu izbora ne bi se vratio na start meni.
 
Leba ti, sta to radis brze da mi je znati?

Ja sam se zbog nedostatka dostupnog search-a vratio u proslost, pa sada sve potrebne programe pozivam preko ikonica.

Start meni i liste programa nisam koristio godinama, samo search za koji sada moram idem u metro (da saltam prozore sto je glupost).
 
šta fali searchu u metrou? svi kažu da je poboljšan... msm, ja search nikad nisam ni koristio, taj servis mi je bio ugašen u win7. ko će znati šta sve imam na kompu i gde se nalazi ako neću ja. a nije da imam malo podataka, ssd od 120, hdd od 2x1.5tb, 1x200gb, 1x120gb, 1x80gb. SVE puno, treba mi još jedan. i evo sve ove godine srećno i veselo koristim komp bez search-a jer sam organizovao sve tako da znam gde mi je šta.
 
Fali mu to sto mora da iscrta ekran dva puta da bi dobio rezultate search-a. Dok u sedmici, start meni se pozove da delic sekunde a search traje koliko treba da nadje nesto a ne i da iscrta glupi ekran gde ce prikazvati rezultate.

Hahaha, dok ovo pisem, svira mi muzika, neka igra u pozadini, visual studio i uradim taj metro search u ubije se explorer.exe :D

Windows 8 funkcionise ko Android, vrtis se sa ekrana na ekran sto u slucaju velikih monitora cista glupost jer na ekran moze stati mnogo toga i nema potrebe da se menjaju ko na mobilnom.
 
Jeste da ide sa ekrana na ekran, ali se isto brzo dodje do njega kao u Win7. Win+Q, ispišeš početna slova aplikacije i enter (ako si dovoljnim brojem slova 'gadjao' pravu aplikaciju).
 
Zato sto posle gomile sigurnosnih problema u xp-u ocekivao sam da ce konacno da to srede u w7 i da mozes da imas os bez dodatnih bloatware antivirusa i firewalla.

vrlo jednostavno:

"In general, the issue of trading off user convenience vs. system security is a complex one. A lot of this should probably be left for the user to decide, depending on what the machine is being used for, and such factors as its network connectivity. However, a lot of these tradeoffs can be avoided by writing smarter software, which lets the system's security model fit more naturally into how the user interacts with the system. It is important to present security as a feature and not an annoyance, as the annoyed user is likely to disable security altogether, perhaps despite the risks. This issue is system-wide, and needs to be revisited periodically as we move forward."

by Wilfredo Sánchez
Senior Software Engineer / Scientist, Core Operating System Group at Apple (2001.)
 
Poslednja izmena:
Google Drops Exchange ActiveSync Support for Syncing Mail, Contacts, Calendars

Google Sync was designed to allow access to Google Mail, Calendar and Contacts via the Microsoft Exchange ActiveSync protocol. With the recent launch of CardDAV, Google now offers similar access via IMAP, CalDAV and CardDAV, making it possible to build a seamless sync experience using open protocols. Starting January 30, 2013, consumers won't be able to set up new devices using Google Sync; however, existing Google Sync connections will continue to function. Google Sync will continue to be fully supported for Google Apps for Business, Government and Education. Users of those products are unaffected by this announcement.

http://www.iclarified.com/26231/goo...c-support-for-syncing-mail-contacts-calendars
 
Cuo sam da ce kroz neki od win 8 update-ova biti moguce vratiti stari dobri start menu, jel to tacno?
 
Kad se Apple izvinio za mape, moze i Microsoft za Modern UI i Start Menu.
 
Našao sam ovo među Verge komentarima, intersantni podaci o zaradi Microsoft-a:


Microsoft Three Months Ending June 30, 2013




Revenue in Millions

US Dollars

Operating income (loss)

US Dollars

Windows Division
Server and Tools
Online Services Division
Microsoft Business Division
Entertainment and Devices Division
Unallocated and other
Consolidated

4,411
5,502 (business)
804
7,213 (business)
1,915
51
19,896

Windows Division
Server and Tools
Online Services Division
Microsoft Business Division
Entertainment and Devices Division
Corporate-level activity
Consolidated

1,099
2,325 (business)
(372)
4,873 . (business)
(110)
(1,742)
6,073
 
Poslednja izmena:
Pa da M$ zivi od Office-a, to se zna odavno. Po ovome Office donosi M$ 80% od ukupnog profita.
Windows i Server su na pozitinoj nuli (ako se oduzme Corporate), a XBox/WinPhone i Internet su vecni gubitasi.
 
Što se tiče gaming divizije tu treba da se gleda šire. U ovom trenutku su na izveštaju na pozitivnoj nuli zato što su uložili pare u sledeću generaciju konzola koja izlazi za par meseci, i od sledeće generacije će imati troškove u nekih narednih godinu dana ili više. Ali ako se gleda pojedinačno xbox 360 i sve vezano za njega odavno pravi pare (daleko pre je počeo da pravi pare u odnosu na recimo PS3), za razloke od recimo prvog xboxa koji je imao ogromne gubitke ali ostvario glavni cilj, a to je da je obezbedio market share koji je potom iskoristio xbox 360. Isto što sada na silu pokušavaju da ostvare u mobilnom i tablet segmentu svesno ići na gubitak da bi se osvojio market share, doduše tu ide daleko teže.

Tako da se zasad može reći da je njihova gaming divizija na zdravim osnovama.
 
Microsoft Directors Have Much Explaining To Do

Blaming Steve Ballmer for Microsoft’s string of mistakes won’t do. Why did the Board of Directors keep him on the job for thirteen years, only to let him “retire” in the midst of several dangerous transitions — without naming a successor? What does this say about the Board’s qualifications to pick Microsoft’s next CEO?

Consider the Directors’ obdurate passivity while they watched the company miss opportunities, take one wrong turn after another, and fail to execute crucial transitions. Search was conceded to Google; digital music (players and distribution) is dominated by Apple; social networking belongs to Facebook, Twitter, and LinkedIn; the smartphone market is handed over to Google’s Android and Apple’s iPhone; tablets from the same duo are now bleeding the Windows + Office Golden Goose; Windows Vista and now Windows 8; Surface tablets… Even the once mighty Internet Explorer browser has been displaced by Google’s Chrome running on all desktop and mobile platforms.

Microsoft was to restructure itself away from its old divisional arrangement and move towards the type of functional organization used by companies such as Apple. In addition, the new company motto became Devices and Services, evoking a virtuous circle: Best-of-class branded devices would sell more great Microsoft services, while the latter would give a boost to Microsoft devices.
...

http://www.mondaynote.com/2013/09/29/microsoft-directors-have-much-explaining-to-do/
 
Bla bla bla,... "da se ja pitam ja bi ovde proterao autobus ovuda" - ALI SE NE PITAS! moderno novinarstvo, svi znaju da prde a niko ne zna kako da uradi nesto. Board cine vlasnici akcija, njih interesuje samo i iskljucivo profit, to sto M$ nije osvojio trziste digitalne distribucije pa da mozes da ga pljujes je totalno nebitno. Ali eto mozes da slavis nad tim kako propadaju.
 
"ALI SE NE PITAS!"

ko, ja?

naravno da se nista ne pitam, jedino sto mogu je da iznesem svoje misljenje kao i svako drugi na ovom predivnom, sjajnom i bajnom internetu i sve to lepo moze da se utopi u jednu predivnu amorfnu masu :vomit:

- problem je sto se pita masa koja obicno grupno nema veci IQ od proseka broja cipela ali je zato uvek NAJGLASNIJA. ...a to isto je bio (jeste) problem u Microsoftu.


btw to
"Bla bla bla,..." ... "moderno novinarstvo, svi znaju da prde a niko ne zna kako da uradi nesto" ...
tekst je napisao Jean-Louis Gassée - verujem da znas ko je i sta sve ima iza sebe ;)
 
Poslednja izmena:
Prvi put čujem za čoveka ali dajem ruku da je radio u Apple Inc. :p
 
Možda je offtopic:
Zašto je jedino Microsoft napravio zaseban operativni sistem za telefone i tablete? Ako programi za jedan ne mogu da rade na drugom, iako je hardver manje-više isti, u čemu je poenta Win RT tableta? Svi se trude da spoje telefon, tablet i pc u jedan uređaj, a oni prave tri različita OS-a. Koliko je uopšte teško portovati program pisan za WP na RT i obrnuto?
 
Poslednja izmena:
dva bambija za tebe.

nekad se stvarno zapitam ko su moji "sagovornici"... najvise vole da pisu i pisu i pisu i pisu i pisu*... a da procitaju nesto ili saznaju: 0 za medalju.







*ono sto misle da "znaju". a ako se kojim slucajem tudje misljenje ne poklopi sa njihovim - imamo post kao sto je ovaj DVA iznad mog...
 
Poslednja izmena:
Možda je offtopic:
Zašto je jedino Microsoft napravio zaseban operativni sistem za telefone i tablete? Ako programi za jedan ne mogu da rade na drugom, iako je hardver manje-više isti, u čemu je poenta Win RT tableta? Svi se trude da spoje telefon, tablet i pc u jedan uređaj, a oni prave tri različita OS-a. Koliko je uopšte teško portovati program pisan za WP na RT i obrnuto?
zato sto hardware nije isti zato i postoje dve verzije Windowsa!

jedna verzija radi sa ARMom (stedljiva, cuva bateriju) a druga sa x86 (moze da tera sve Windows legacy programe).


generlano, to je najverovatnije procena Microsofta da ce ARM u buducnosti potisnuti u potpusnosti x86 CPU u consumer segmentu (procena da ce "consumer segment" u buducnosti biti 90% ukupnog trzista).
 
Poslednja izmena:
*ono sto misle da "znaju". a ako se kojim slucajem tudje misljenje ne poklopi sa njihovim - imamo post kao sto je ovaj DVA iznad mog...

Super je što imaš veliko znanje o istoriji kompjutera. Meni je to sjajno. Ali je bezveze što na ovom forumu to znanje koristiš isključivo da bi pisao u temama kao što je ova, koje nemaju nikakvog značaja osim da (kao što reče @milanbb) zapljuneš ili slaviš propast Microsoftva. Piši o nečemu što je aktuelno, postao si ko penzioneri... e znate deco kako je u moje vreme bilo... pa onda ide priča od dva sata bez poente i kraja.

Microsoft možda jeste usporio razvoj kompjutera, ali Stiv Džobs i Apple su sve uništili sa svojim iGlupostima.
 
Poslednja izmena:
@kovacm: mislio sam na generalnu mantru pljuvanja po M$, vise puta sam ti napisao da je M$ uradio mnogo toga sto ne postoji na Appletu i okolini i da se moze slobodno reci da je M$ uveo red na trziste racunara.

Moja kritika je bila upucena na senzacionalisticko novinarstvo koje citiras i koje nema veze sa realnoscu, ali sluzi svrsi - da se neko raspravlja oko amaterskog teksta.

Jer ako bih uzeo samo 10 minuta vremena mogao bih da slozim isti takav tekst o Apple-u na primer, stavim u kazan sve neuspehe, blago ih uvecam, umanjim uspehe i eto lepe corbe za pljuvacinu po nekoj kompaniji.

@Jean-Louis Gassée: nisam znao ko je gospon, ali od tri firme u kojima je radio dve ne postoje ;) M$ je i dalje tu.
 
Nazad
Vrh Dno