Šta je novo?

Trčanje kao hobi/rekreacija/sport/izgovor za putovanja

Kada ti sat pokazuje te navedene vrednosti, da li možeš da razgovaraš sa nekim ili si zadihan, gubiš dah?
Ne osecam nikakve posebne probleme. Mogu da pricam, zadihan mozda malo vise jesam, ali racunam da sam skroz van neke kondicije i da je to razlog.
 
To da li možeš da razgovaraš ili na svakih nekoliko reči gubiš dah je referenca koliko tvoj sat dobro meri puls.
Ako ti sat pokazuje 165, a ti ne osećaš nelagodu i potpuno normalno razgovaraš dok trčiš, sve je to OK.

Eventualno daj sebi zadataka da malo brže istrčiš neku kratku deonicu. Maks 1 minut, pa da vidiš šta će onda da piše na satu.

Ako se setim, narednih dana cu napisati poredjenje sat vs traka vs traka skupljeg drugog brenda. Ali ukratko, sat kasni 10-15-20 sekundi u odnosu na traku, skuplja i jeftinija traka mere praktično identično.

Jedna poznanica je ranije imala sat (ne navodim brend, jer verujem da je vezano za konkretan primerak, ne model ili brend) non stop roka u 180 bpm, a ona, brate mili, ne zaklapa dok trčimo. Stanemo, ona za nekoliko trenutaka normalno diše. Sad nosi drugi sat i nema više takvih situacija. Na novom satu nije videli ni 170, a ne konstantno da roka 180.
 
Pozdrav svima,
za kontrolu pulsa koristim Huawei Magic Watch2, ne uzimam te parametre da su 100% tacni, sluze mi vise orijetaciono. Ja sam osoba koja nije u nekoj fizickoj formi, imam 95kg, 184cm. Idem tri puta nedeljno na neko lagano trckaranje i setnju. Da li je i koliko opasno sto mi sat prilikom tog trckaranja (3km) pokazuje puls 155-165?
To je normalno za trčanje, ja držim neki prosek oko 165bpm recimo
 
Polako. U ovom konkretnom slučaju si n.n lekara iz primera preimenovao u specijalistu sportske medicine. Postoje razni načini da specijalista utvrdi zdravstveni nedostatak, ukoliko ga ima. Ako je to bio slučaj, onda ja nisam u pravu i loše savetujem čoveka. Ne treba da zapinje ko ima bolesno srce.

Moja zamerka i oštrina je usmerena protiv savremenog života u neskladu sa evolucijom, kojoj su se mnogi lekari zdušno priključili, i olako prepisuju lekove, operacije, mirovanja, ograničuvaju telu da bude zdravo i da se samo oporavlja i leči. Preskaču se najvažnija pitanja, šta jedeš, koliko si aktivan, koliko spavaš. Telo voli da se umara I odmara, ubacuje u neki vid stresa na koji se adaptira i iz kog izlazi sve jače. Kvalitetan lekar specijalista za sport će to sve odlično da zna.

@okmijun mrcvarenje figurativno, da potrčiš tako da se stvarno umoriš, uznojiš, da radiš sa organizmom samo ono za šta je evoluirao, redovno. Ništa više.

I zašto u temi u vezi rekreacije pravda za dembelisanje? :D
Samo detaljno citaj postove jer jasno je napisano da je covek bio kod sportskog lekara i da je radio test opterecenja koji je zaustavljen kada mu je puls dostigao 150. Pri tom je napisao i da ima visak kilograma.
Telo voli da se umara ali je diskutabilno sta se smatra adekvatnim umaranjem.
Treba biti fizicki aktivan ali sve u skladu sa svojim mogucnostima, danas ce ogromna vecina da dozivi 70, sad vecini lekara je to dovoljno i zato puse, jedu… Nije da pravdam kolege ali nagledamo se svega kod ljudi koji predju preko 70 i postoje i dalje stanja koja savremena medicina ne moze da resi, posebno neuroloskih oboljenja gde nakon 65 rizik drasticno skace…
Sve to sto ti pises ima smisla, za neke stvari si u pravu, za neke ne, ali suzdrzi se od neosnovanih kritika i povrsnog citanja.
Uglavnom slusajte lekara pa onda sve ostalo jer ako ste ozbiljno zapustili svoje telo nagla fizicka aktivnost moze vise da naskodi nego da pomogne, adekvatna ishrana, setnja, setnja, setnja i samo setnja dok ne spustite kilazu i vratite se u kakvu takvu kondiciju, onda brzi hod,bicikl, trcanje…
Telo je kao bicikl ako ga redovno odrzavate mozete da ga mrcvarite, ali ako 15 godina stoji i trune na kisi…
Posebno ako imate preko 40 godina.
Svakako ovo nije tema, sad jedno sportsko pitanje, kako uspevate da odrzite kadencu, ja kad predjem 165(visok 191) osecam kao da neprirodno trcim, imam osecaj da se gegam?
Pozdrav svima,
za kontrolu pulsa koristim Huawei Magic Watch2, ne uzimam te parametre da su 100% tacni, sluze mi vise orijetaciono. Ja sam osoba koja nije u nekoj fizickoj formi, imam 95kg, 184cm. Idem tri puta nedeljno na neko lagano trckaranje i setnju. Da li je i koliko opasno sto mi sat prilikom tog trckaranja (3km) pokazuje puls 155-165?
Ja bi ozbiljno poradio na ishrani pre svega posebno ako si stariji i povecao laganu fizicku aktivnost, setnja, brzi hod, lagana voznja bicikla, plivanje, veslanje sve u zoni2 i kad izgubis 10kg trcanje i slicno. Jer dzaba trcanje i sve ako nastavis da jedes nezdravo i ne izgubis visak kg a tu ishrana ima daleko veci znacaj.
 
Poslednja izmena:
To je normalno za trčanje, ja držim neki prosek oko 165bpm recimo

Koje distance trčiš na tom average pulsu?

Meni je 160+, mereno trakom, sustainable do nekih sat vremena. Tako da izbegavam da dodjem do tog pulsa, jer ne želim da osetim neprijatnost.

U subotu sam trčao 16km, sve ravno, nas četvorica, sve vreme nešto ćaskali i izašao sam na 153 average, ali poslednji kilometar smo se svi ućutali, sad gledam, otišao sam i do 166bpm. U tih sat ipo, temperatura je narasla nekoliko stepeni, pa je sigurno i to uticalo.
 
@Crazy_M
Ne bi se slozio da treba slepo slusati svakog lekara. Treba slusati onog lekara u koga stekneš poverenje i lekara koji ce ti se posvetiti.
 
Svakako ovo nije tema, sad jedno sportsko pitanje, kako uspevate da odrzite kadencu, ja kad predjem 165(visok 191) osecam kao da neprirodno trcim, imam osecaj da se gegam?

Ja bi ozbiljno poradio na ishrani pre svega posebno ako si stariji i povecao laganu fizicku aktivnost, setnja, brzi hod, lagana voznja bicikla, plivanje, veslanje sve u zoni2 i kad izgubis 10kg trcanje i slicno. Jer dzaba trcanje i sve ako nastavis da jedes nezdravo i ne izgubis visak kg a tu ishrana ima daleko veci znacaj.

Nemoj da prelaziš 165 ako ti ne prija. To je dobra kadenca. Pogledao upravo svoj PB iz Bukurešta 21k za 1:42.x i prosečna kadenca je bila 166, verovatno malo preko prirodne jer sam usitnio drugi deo trke zbog ITBS (koji sam izgleda rešio drugačijim gaženjem i reorganizacijom treninga).

Z2 i Z4-5 kombinacija treninga je nešto što je moje granice jako pomerilo, a i dalje pomera.

Ishrana načelno za nas u godinama treba da sadrzi dovoljno proteina i apsolutno da se izbegava svaka hrana koja izaziva nagle insulinske skokove. Danas uopšte nije to lako rešiti ako sam ne kupuješ sveže i ne spremaš kod kuće.
 
Ne postoji univezalni hr koji treba juriti, ako ti ne prija 165, ako ne možeš da dođeš do daha i osećaš stezanje u grudima onda treba da usporiš pace. Sa godinama se max hr smanjuje, a zavisi i od distance koja se trči - što je kraća distanca tj što je veći pace to je veći i hr. U suštini kako trenirate prosečni hr će se smanjivati za iste distance dok ne dođe do optimalnog tokom kog ćete moći normalno da trčite bez da imate problem da dolazite do daha.
 
To je Z3-4? Otprilike ritam za trku, ne za trening. Pročitaj moj post iznad, nije loše da postoje takvi treninzi, ali trebalo bi da ih je najmanje.

Uzeti te brojeve sa rezervom jer su individualni za svakog. Aplikacija ili lekar treba to da odrede na testu opterećenja. RHR lako odredi aplikacija, a maksimalan HR sam recimo sam ukucao jer sam znao koji je sa tenisa (upisao sam 190, jer imam pikove i preko). Jeste zastareo podatak ali i dalje mogu da trčim par stotina metara dok ne popnem na 190 ili blizu, ali to je već sad užasan napor.
 
Ja pretezno trcim z4, puls oko 170, nisam u nekoj formi, ubacim intervale, tu prosek bude oko 175, maksimalan puls oko 185. I intervali su nesto sto me najbolje i najbrze vraca u formu, fora je samo izdrzati prvih 10ak treninga jer imam osecaj da ispustam dusu na svakom treningu. Z2 veoma veoma retko jer mi je to previse dosadno i gledam da promenim i da ubacim barem jednom sedmicno. Doduse i dalje mislim da je trcanje blizu laktatnog praga daleko bolje i efektivnije.
I da ne bude da sam kontradiktoran sam sebi, pisem ljudima pazite na puls a trcim na konstatnih 170-175, imam 191cm, nikad preko 82kg, ishrana sredjena od 15 godine zivota, svakodnevna setnja…
 
Pojačaj Z2, tako što ćeš produžiti treninge da bi ukupan load bio sličan ovim drugim treninzima. Dosadu sam rešio podkastima koje ni ovako nemam vremena da slušam. Izbor je ogroman, Spotify, YouTube, neke posebne platforme ili offline skineš. Ja sam sebe ubedio da moram i to je to. Sad se pomalo i radujem nekom novom podkastu.

Aplikacija bi trebalo da razvrsta po zonama gde i koliko treniraš više, a gde manje. Pojačaj šta fali.

Nisam ni ja bio u dobroj formi kada sam počinjao, ali napreduje se, uči se. Najviše sam saznao primenjujući tudja iskustva na sopstvene brojeve koje dobijam od sata i HR strapa. Najteže mi je bilo da izađem iz povreda kolena, koje su mi unišatavale život od 2006 do praktičuo juče, i ovaj ITBS od jesenas, da ga ne ureknem. Sve što sam do sad naučio sam rad da podelim, da ne grešite gde sam ja brljao.
 
Svakako ovo nije tema, sad jedno sportsko pitanje, kako uspevate da odrzite kadencu, ja kad predjem 165(visok 191) osecam kao da neprirodno trcim, imam osecaj da se gegam?

Najlakše držim visoku kadencu kada trčim sa nekom sitnom ženom :)
U početku sam to radio namerno, sada spontano, odem na 170+ lagano.

Izguglaj nešto što se zove A skip i B skip, pa pokušaj nekoliko puta da uradiš, ali bilo bi dobro da snimiš kako izgleda ili da te neko gleda sa strane, da ne bude da bezveze mlatiš nogama. Kada imaš pravilan korak/ciklus, kadenca ti dodje prirodno.

Ja bi ozbiljno poradio na ishrani pre svega posebno ako si stariji i povecao laganu fizicku aktivnost, setnja, brzi hod, lagana voznja bicikla, plivanje, veslanje sve u zoni2 i kad izgubis 10kg trcanje i slicno. Jer dzaba trcanje i sve ako nastavis da jedes nezdravo i ne izgubis visak kg a tu ishrana ima daleko veci znacaj.

Muka sa zonama je što su apsolutno individualne. Većina ljudi ideju nema gde su im zone.

Trčim sa ljudima najrazlicitijih profila, interesantno je da većina krene veoma sličnim paternom. Prebrzo. I uglavnom se ne završi dobro. Ima izuzetaka koji su zapravo napravili super napredak, ali nažalost, mnogo više povreda i odustajanja ili prosto potpuni reset planova.

Nidža za Z2 uvek predloži podcaste, a ja društvo. Nekada pričam ja, nekada neko drugi, nekada prosto držimo jedni drugima pace. Niko ne pravi ni problem ni pitanje ako neko izolovano ubrza ili uspori. Naravno, desi se da neko počne da smara, ali onda cela grupa nekako spontano ubrza, pa taj neko ostane bez daha 😂

Ranije, 8km mi je delovalo kao večnost. Sada 16km proleti. A trčim samo malo brže nego u početku. I nikad slušalice, sam ili u društvu.

Za polutke i duže distance, ništa bez LSD treninga (long Slow Distance).
 
Da dopunim ovo gore. Nekada 16km proleti.... I bude smor što je gotovo.

Sad u subotu, čovek sprema prvi maraton, iskusan trkač, ali tek nekoliko. meseci ima vođene trening, došao da trči 32km, trener ga pita za nešto što su se dopisivali prethodnih dana, ovaj mu dao odgovor, kaže trener, trebaš mi odmoran, danas ideš 25km....kao da mu je srušio sneška 😂
 
Sa društvom je vrh, posebno ako je ekipica sa kojom bi seo na pivo. Nipošto nije dosadno, proleti vreme.
 
Je l' ide ko u nedelju u NS na polutku?
 
Sa društvom je vrh, posebno ako je ekipica sa kojom bi seo na pivo. Nipošto nije dosadno, proleti vreme.

Zapravo, odmah i sednemo, drugi doručak i kafa/pivo po želji, ako već niko nije poneo domaću rakiju 😂

Kafići na Adi koji zimi rade od 8.30, sigurno hostuju neke trkače/ronioce/veslače.
A leti nam otvore već pre 7. Zaposleni gunđaju, ali otvore :)

Redom duž makiške strane, Shine je BG Marathon, Šuma je BRC, Petica je Capital Crew, Sunset je BraveHearts, u Makondu budu oni što veslaju kao vikinzi, ronilaca ima na više mesta....
 
Gledam te vaše otkucaje srca, na 170...180...
pa se pitam kako onda ovde tvrde potpuno drugačije?


Verovatno ja to nisam dobro shvatio nešto? Ili ovi zli sa zapada opet hoće da nas unište jer nas mrze??

Age in yearsMaximum heart rate (bpm)Target heart rate (bpm) 50–75%Target heart rate (bpm) 70–85%
20200100–150140–170
3019095–142133–161
3518593–139129–157
4018090–135126–153
4517588–131122–149
5017085–127119–144
6016080–120112–136
7015075–112105–127


Trčanje u nedelju na Adi 2 kruga, 57 godina, 84 kg (jedno 8kg viška) prosečan puls na 15km mi je bio 164, da sam išao sporijim tempom bio bi oko 145:
Pogledajte prilog 434228
prosečan ti je 165 a trebao bi biti po pravila struke, oko 120-130??
recimo ti si sa 57 godina dobraaano prebacio preporuke ZDRAVSTVENE STRUKE (ovo se čak i rimuje, ahahah!)
i nije mi jasno kako se to u jednom slučaju se poštuju preporuke struke, oko vakcinacije, recimo
a u ovom ne, i zanemaruju se?
eto, ako bi neko hteo to da mi objasni bio bih zahvalan, cela medicina priča jedna a vi svi ovde iskusni trkači drugo?
samo što se to nije važilo kad je vakcinacija bila u pitanju...
 
Poslednja izmena:
@okmijun, da ti ne brišem celu poruku, molim te, nemoj ovde da uplićeš stvari kojima nije mesto.

Što se pulsa tiče, rekao bih da smo se već više puta ovde složili da su naši satovi, pa i trake, samo referenca i da su te tabele preporuke, a ne obavezujuće, jer je svaki organizam različit.
A nekako, imam utisak, da su možda malo i zastarele, drugačije se živi.
 
U prvih minut i po, lekar kaže " ... I don't recommend using these formulas for that individual determination... but isn't very useful at individual level..."
Njegov kredibilitet možete i sami da istražite, a ima vrlo poučnih videa.
 
Gledam te vaše otkucaje srca, na 170...180...
pa se pitam kako onda ovde tvrde potpuno drugačije?
To su HR vrednosti za obicne ljude, a ne za sportiste koji se redovno bave sportom kao u ovoj temi.

srce i pluca su takodje misici ali specificni, redovnim treniranjem i oni menjaju svoje karakteristike.
Neko ko se redovno bavi aktivnostima koje zahtevaju visok HR jednostavno pomera tu granicu pa se srce jednostavno navikne da radi na visokim obrtajima.
Dok sa druge strane kada ta osoba miruje srce kuca sporije od prosecne osobe, jer ima sposobnost da jednim otkucajem pumpa vise krvi. To se zove sportsko srce.

Tako da kada odete kod kardiologa obavezno napomenete ako vam je normalni puls nizi od 50 jer inace misle da merenje nije dobro.

Sportski satovi opticki mere HR na zglobu i ta merenja su uglavnom dosta losija u odnosu na traku koja ima elektrode.
 
Ne gađaju te tabele prosečne ljude, i nisu ljudi koji trče (ili se bave drugim sportom) dva sata nedeljno sportisti, već je to model kome prosečan čovek treba da teži i šta struka treba da uzima u obzir, a to ne radi. Sportista je neko ko se sportom bavi, da ne mešamo pojmove.

Družim se i sa jako aktivnim i sa kampanjskim teniserima, debelim, jedva potrče, puls im skače više i brže nego moj.

Ne znam tačno koga gađa tabela, sigurno postoje takvi ljudi, ali to nisu prosečni ljudi, već neke najslabije karike, maksimalna mera sigurnosti struke. Ima nekog smisla u tome, ali neozbiljno je da se lekar poziva na tabelu i ograničava nekome mogućnost da unapredi svoje zdravlje, umesto da koristi neke od metoda gde će da utvrdi tačnu dijagnozu merenjem.
 
Dok sa druge strane kada ta osoba miruje srce kuca sporije od prosecne osobe, jer ima sposobnost da jednim otkucajem pumpa vise krvi. To se zove sportsko srce.

ako misliš da je sportsko srce nešto dobro, grdno se varaš, ono se samo zove sportsko jer je uočeno kod sportista, i ništa više
a nastaje kao posledica nedovoljne zasićenosti krvi kiseonikom jer pluća nisu obezbedila dovoljno istog koliko su mišići tražili
i srce je jadno moralo da se uveća koliko je radilo višestruko nepotrebno da bi donelo dovoljno kiseonika mišićima.
krv dovoljno zasićena kiseonikom čini da je broj otkucaja manja i manje naprezanje srca.
jer ako ima dovoljno onoga čega treba da ima u krvi, nestaje potreba za prevelikim brojem otkucaja.
nasstaje 8-16 godine, kada decu teraju da trče a dečija pluča nisu dovoljno razvijena i onda to srce nadoknadjuje uvečanim rastom.
naravno, ovo neposredno upada u točkove celoj sportskoj industriji, pa se o tome ne priča puno...naprotiv, ne priča se uopšte...
jer onda fudbal, ispada iz igre, za mladje od 14 godina recimo, a to nije dobro za industriju, koja je ispred zdravlja.
i mnogi drugi sportovi, plivanje recimo isto uvećava srce, itd...
zato su za decu najbolji dvoranski sportovi sa kreni stani trčanjem, da se odmore, i parter uopšte, gimnastika, itd...
dok se pluća ne razviju a razvijaju se do 16 godine, mozak do 25 itd...
 
Ode ti predaleko, kakvo uvećano srce, kakvi profesionalni sport, ovde se trči i manje nego što nam je evolucija predvidela. Srce kako god da se razvija kod aktivnog čoveka, razvija se kako treba, kao što se razvijalo hiljadama godina već.

Ja bih se vratio na temu. Rekreacija, džoging do lagani polumaraton, to je nešto što svako živo biće može brzo da savlada - jer je rođeno i predviđeno da tako funkcioniše.
 
S obzirom da je ovo pre svega tehnički forum, ajmo malo na gedžete koje koristimo.

Lošija merenja na satu, u odnosu na traku, su u smislu da je drugačije mesto merenja, i gotovo sigurno ih je manje u jedinici vremena, pa ukoliko je u pitanju promenljiv napor, dolazi do kašnjenja. Kada je puls konstantan, odstupanja izmedju sata i trake je zanemarljivo.
Način merenja (optički/elektrode) svakako utiče, ali sumnjam da bi sat bio mnogo precizniji sa elektrodama na zglobu.

Ako je traka suva pre početka treninga, prvih minuta izbacuje takve nebuloze, koje na satu nikad nisam video. U sekundi skok/drop po 30bpm.

Pre neki dan sam poredio kako meri sat na zglobu i traka povezana na Garmin Edge. Uglavnom je lag 10 do 15 sekundi.
Kada se rade kratki intervali, to se drastično odrazi na merene vrednosti.
Recimo, sišao sam sa bicikla, uzeo ga u ruku i istrčao sa bajsom uz stepenice na most. Edge digao na skoro 140, sat pokazuje 11x.... Stanem gore, gledam ekrane, Edge spušta, sat podiže. 10ak sekundi kasnije se sreli na 118/119.

Jedan od pratilaca ove teme ima dva gotovo identična treninga, jedan sa satom, drugi sa trakom, na kojima se tačno vidi kako traka ima pikove, a sat zaobljena brdašca.

Ja sam istrčao dva slična treninga, jedan sa kineskom Geoid trakom i jedan sa Garmin HRM Dual, razlike praktično nema. Kineska traka se lakše podešava, ima manju površinu elektroda, sam strap je udobniji, a raspon rupa je kompatibilan. Nisam probao da ukrstim strap i uređaj.

Nisam probao Garmin HRM Pro, koji ima i running dynamics, pa je to lep add on, ali nisam siguran da išta bolje radi kao HRM.
 
Ode ti predaleko, kakvo uvećano srce, kakvi profesionalni sport, ovde se trči i manje nego što nam je evolucija predvidela. Srce kako god da se razvija kod aktivnog čoveka, razvija se kako treba, kao što se razvijalo hiljadama godina već.

Ja bih se vratio na temu. Rekreacija, džoging do lagani polumaraton, to je nešto što svako živo biće može brzo da savlada - jer je rođeno i predviđeno da tako funkcioniše.
Pa i ti ga sad pretera,ljudi su rođeni da se voze kolima a ne da trče,pogotovu polumaraton
 
U toj tabeli što se tiče pulsa je sve OK, lepo piše da maksimalan puls ne treba prelaziti 220-broj godina, a u ostalim kolonama piše sa 50% ili 75% opterećenja,
kada se sprema recimo maraton, puls treba držati između 140 do 160, trčati tempom na kom možemo normalno pričati, vremenom se povećeva kondicija i smanjuje masa pa i puls postaje niži. PS a što se tiče trčanja ono nije ni preporučljivo osobama 40+, već šetnje ili planinarenje. Ja sam bio prestao sa 40 godina ali me drugari opet navukli :)
 
Nazad
Vrh Dno