Šta je novo?

Toplotna pumpa

Dobar dan svima,
Potrebna mi je pomoć, možda više savet nekog od iskusnijih: da li da uzmem Fujitsu split 10 kw WOYA100KLT/ WSYA100ML3 ili LG R32 monobloc S Therma V HM123MR.U34? Kuća je P+PK, greje se max 130 m2 (možda koji kvadrat manje), izolovana, Rehau stolarija (7 komora, 2x staklo sa nekim klima čudom, ne greje se, ne hladi se...). Potkrovlje je sa puno kosina, služi više kao spavaonica i neki radni deo :)
P.S. Majstor je savetovao 10 kw, a mene zaista zanima šta kaže praksa. Dvoumim se između ova dva modela i nadam se da imate iskustva po tom pitanju.
Hvala unapred na savetu.
Imaš moja iskustva negde na ovom delu o toplotnim pumpama.
8,29KW Viesmann u kući od 180m2. 40% je podno grejanje, ostale površine (spavaće sobe) su sa panelnim radijatorima.

Sasvim dovoljno.

10KW je neki minimum možda danas, a za tu površinu koju ti imaš je i više nego dovoljno.
 
Postoji i "drugi par opanaka", tj pumpa treba da je odgovarajuća spram grejne instalacije, tj mora se ispoštovati minimalni i maksimalni protok, kako ukupan tako i po svakom grejnom krugu, a pad temperature između potisnog i povratnog voda treba da je ∆t=5°C (po toj razlici se obračunava snaga koju grejno telo predaje prostoru).
Altherma 3 za radijatorsko grejanje ima 10 stepeni izmedju odlaznog i povratnog voda i to odlicno odrzava, (realna razLika na radijatorima je oko 6-8 stepeni zavisno od poziije i udaljenosti i velicine radijatora) testirao u raznim okolnostima. Ta razlika dolazi kao “default” u podesavanju za radijatore i nemoguce je smanjiti. Fancoil podesvanj dozvoljavaju 5 stepeni razliku.
 
Ja sam video da se proračuni za podno rade za 5 stepeni razlike, a i tema je bila za pumpu gde je ugrađeno podno. Radijatori zahtevaju veću temperaturu pa je i razlika veća
 
Tako je, podno i fancoil su u podesvanju na 5, radijatori 10.
 
Može, šalji PM
Jedan kolega sa jednog drugog foruma je ugradjivao zidno\podno. Podno je stavio u kuhinju i u kupatilo. A moze naravno i bez podnog.
Instalacije se stavljaju na spoljne zidove, e sad ako ti po projektu mislis da ce negde biti hladnije da nema dovljna duzina i promer cevi verujem da moze i na unutrasnje zidove.

Instalacije za grejanje idu posle struje, vode kanalizacije(kup,kuh...). Naravno pre malterisanja. Utipluju se drzaci i poredjaju se cevi. Malter mora sa vlaknima, plus je taj kolega stavljao mrezicu kao dodatnu zastitu za svaki slucaj.

Mislm da je zidno bolje ipak se zidovi hlade vise od poda, ovako akumuliraju toplotu i zadrzavaju je unutra.Veca je grejna povrsina. Kako kolega rece zidovi ponasaju se kao kaljeva pec, jos bolje ako je opeka(cigla).

Mogu ti pustiti link prepiske i primera firme koja je mu radila na PM.
 
Mislim da sam prelomio, da cu prihvatiti ponudu od majstora koji mi je radio Rehau podno grejanje. Dakle
Daikin Altherma 3 14 KW ERLA14DW1
unutrašnja jedinica Daikin Altherma EBBX16D9W
3x400V

Sama pumpa 8500e, sa montazom i opremom kotlarnice 10350e. Nadam se da nije prejaka
Ako nisi do sada završio projekat, u toku je akcija i popust 15%. Nije reklama, slučajno sam naleteo na Instagramu ponudu Daikin Srbija za popust na klime i pitao ih porukom da li se to odnosi i na toplotne pumpe. U roku od sat vremena su mi poslali sve detalje, pa možda da probaš i vidiš da li je još uvek aktuelano.
 
Jedan kolega sa jednog drugog foruma je ugradjivao zidno\podno. Podno je stavio u kuhinju i u kupatilo. A moze naravno i bez podnog.
Instalacije se stavljaju na spoljne zidove, e sad ako ti po projektu mislis da ce negde biti hladnije da nema dovljna duzina i promer cevi verujem da moze i na unutrasnje zidove.

Instalacije za grejanje idu posle struje, vode kanalizacije(kup,kuh...). Naravno pre malterisanja. Utipluju se drzaci i poredjaju se cevi. Malter mora sa vlaknima, plus je taj kolega stavljao mrezicu kao dodatnu zastitu za svaki slucaj.

Mislm da je zidno bolje ipak se zidovi hlade vise od poda, ovako akumuliraju toplotu i zadrzavaju je unutra.Veca je grejna povrsina. Kako kolega rece zidovi ponasaju se kao kaljeva pec, jos bolje ako je opeka(cigla).

Mogu ti pustiti link prepiske i primera firme koja je mu radila na PM.
Samo mora da se pazi kada kačiš recimo sliku.😀
 
Ako se odradi kombinacija podno+zidno, može se zid pokriti cevima od poda do 1.5m visine, pa možeš da kačiš šta ti volja
 
Po meni ko se odluči a ima para na takav poduhvat.

Kada gradi kuću, podno grejanje, toplotna pumpa i solarna elektrana!


Jeste skupa investicija, ali grejanje će biti ravno nuli.

Solarna elektrana od 10 kw će akumilirati kilowate tokom godine i te kilowate će toplotna pumpa da koristi.

Voleo bih da vidim da je neko probao takav sistem.
 
Spremam jedan takav :) solarni paneli i inverter od 10kW postavljeni, kupljena toplotna puma Fujitsu od 11 kW, renoviramo kucu pa ubacujemo podno grejanje. Nadam se da vec sledece zime javljam rezultate ;)
 
Po meni ko se odluči a ima para na takav poduhvat.

Kada gradi kuću, podno grejanje, toplotna pumpa i solarna elektrana!


Jeste skupa investicija, ali grejanje će biti ravno nuli.

Solarna elektrana od 10 kw će akumilirati kilowate tokom godine i te kilowate će toplotna pumpa da koristi.

Voleo bih da vidim da je neko probao takav sistem.
Gde akumulira kw u baterije, ili kod elektrodistribucije?
 
Po meni ko se odluči a ima para na takav poduhvat.

Kada gradi kuću, podno grejanje, toplotna pumpa i solarna elektrana!


Jeste skupa investicija, ali grejanje će biti ravno nuli.

Solarna elektrana od 10 kw će akumilirati kilowate tokom godine i te kilowate će toplotna pumpa da koristi.

Voleo bih da vidim da je neko probao takav sistem.
Zavisi od opštine ali tp i elektrana može kroz subvencije. Nije da su potrebne neke ogromne količine para ako se ide kroz njih.
 
Hoće EPS da plati ako hoćete da budete IPP (nezavisni proizvođač električne energije). Ali je malo teze doći do dozvole.
 
Kod Epsa. EPS neće da plati lepo nego ti samo akumulira. E sad fora, mora svi kilowati da se potroše do aprila meseca inače se brišu. LopovKa bagra 😁
pa ako imas TP ode to do aprila ko od sale .. mislim da imaju 2 preseka na prolce i na jesen
 
Koliko ti pise u projektu? Pretpostvljam da imas projekat jer si konkurisao za subvenciju.
Termo izolacija ne bi trebala biti manja od 5cm,takodje kosuljica sa cevima 4,5-5cm.
Kolika ti je razlika u visini? Moras ukalkulisati i debljinu podne obloge koju planiras da postavis.
Nisam iz struke,ovo sam citao kada sam ja razmisljao o podnom grejanju. Nisam imao visinu pa sam odustao.
Da li je realno da u subotici nije bio konkurs za subvencije?
 
Hoće EPS da plati ako hoćete da budete IPP (nezavisni proizvođač električne energije). Ali je malo teze doći do dozvole.
U toj varijanti mora se imati mnogo veća proizvodna snaga, postoji minimum instalirane snage za proizvođače, i to ne može da stane na krov jedne kuće.
Po meni ko se odluči a ima para na takav poduhvat.

Kada gradi kuću, podno grejanje, toplotna pumpa i solarna elektrana!


Jeste skupa investicija, ali grejanje će biti ravno nuli.

Solarna elektrana od 10 kw će akumilirati kilowate tokom godine i te kilowate će toplotna pumpa da koristi.

Voleo bih da vidim da je neko probao takav sistem.
Ja sam čitajući iskustva po forumima stekao sledeći utisak:
Ukoliko se proizvedena struja odmah utroši, ta energija nas košta NULA. A ukoliko se uskladišti kod EPS-a, o da svaki kWh nas košta nešto manje od 6din. Dakle nije baš povoljno kao što sam prvobitno očekivao
Spremam jedan takav :) solarni paneli i inverter od 10kW postavljeni, kupljena toplotna puma Fujitsu od 11 kW, renoviramo kucu pa ubacujemo podno grejanje. Nadam se da vec sledece zime javljam rezultate ;)
Koliko te je koštala pumpa? Koliku kvadraturu planiraš da greješ, i kakvu izolaciju imaš (pod, zid, krov)?
 
Poslednja izmena:
Jeste skupa investicija, ali grejanje će biti ravno nuli.
Nazalost nikad nece biti ravno nuli jer struja koju ti predas EPS-u preko leta pa je na kraju zimi povlacis nazad nikad nece biti besplatna jer ce ti eps naplatiti tu uslugu skladistenja energije... Usteda postoji to je tacno ali dokle god si povezan sa EPS-om nikad neces biti na nuli... Postoji tema na forumu gde je sve ovo detaljno prodiskutovano pa prelistaj malo za vise info...
---
TP u kombinaciji za zidnim ili zidno+podno grejanje zaista deluje zanimljivo , na taj nacin bi se mogla postici ogromna grejna povrsina kroz koju bi cirkulisala ogromna kolicina vode a za uzvrat dobili bi to da je polazna temperatura vode potrebna za grejanje veoma mala, sto je vrlo dobro za toplotne pumpe... Mogu mislit koliko bi efikasno bilo to grejanje na recimo 28-30c.. Tu bi COP bio fantazija.
S druge strane takav sistem bi kostao da se use*es...
 
Moze li mala pomoć oko izbora

Toplotna pumpa VIESSMANN vazduh/voda VITOCAL 100-A snaga 16kW
Ili
Lg monoblok 16kw
 
Pozdrav svima.
Radim kao mašinski inženjer i bavim se termoenergetikim više od 10 godina. Godišnje učestvujem u više stotina projekata kada su toplotne pumpe i solarni sistemi u pitanju.
Osetio sam potrebu da se uključim u ovu temu jer su toplotne pumpe, solarni sistemi postali jako traženi, a tržište je blago rečeno needukovano.
Možda je lakše ovde povremeno napisati po neko pojašnjnje, ostaće to ovde zauvek svima da čitaju i tako sebi i drugima koji se bave ovim poslom malo olakšati rad ako su kupci svesni šta je ono sto žele da kupe i šta od toga da očekuju.
Čitajući pitanja i odgovore na ovu temu vidim 3 učestala problema i greške koje iz toga proizilaze:
1. Dimenzionisanje se ne radi napamet, skoro svi ugrađuju duplo jače sisteme nego što im treba, tj više plate, a ne dobiju ništa. To povlači i druge probleme, koje neuki majstori onda rešavaju baferima, prigušnim (mešnim) ventilima i sl.
2. Ugrađuju se toplotne pumpe na neadekvante instalacije, nema dovoljno izolacije, manjak grejnih tela, pogrešan temperaturni režim itd.
3. Ugrađuju se pupme bez porekla, bez servisa, puštaju ih u rad neovlašćene persone, nisu podešene kako treba, pozicija montaže spoljašnje jedinice i često pogrešna i slično.

Moji saveti.
Angažujte stručno lice da vam uradi proračun i dimenzioniše sistem kako treba.

Ne slušajte trgovce po maloprodajama šta vam govore, oni u 99% nemaju iskustva ni znanja, a i motivisani su platom da guraju ono što je njihiva firma uvezla.
Ako za neki brend niste čuli, onda nemojte to ni kupovati.
Nikakve usmene garancije ne prihvatajte, već samo dokumentovane.

Pozdrav
 
@don_776 pitanje za tebe...o cemu da se prica onda u ovoj temi?
Nismo se razumeli, priča se o pravim stvarima, samo se barata sa dosta pogrešnih informacija.
Ja samo želim da se uključim i eventualno pomognem.
Sa druge strane, meni kao nekome ko se bavi ovom strukom znači da čujem druga mišljenja, pitanja i budem bolji u svom poslu.
 
Don, sve si lijepo rekao ali nema ing. koji bi se upustio u takve radnje da sve izračuna i napiše koja snaga TP, naravno i naplati svoju uslugu. Samo se brane da nemaju vremena.
 
Don, sve si lijepo rekao ali nema ing. koji bi se upustio u takve radnje da sve izračuna i napiše koja snaga TP, naravno i naplati svoju uslugu. Samo se brane da nemaju vremena.
Verujte mi da ima.
Proračun i analiza se za rezidencijalne objekte (kuće) radi po ceni 1-2€ po m2. Većina ljudi kaže da hoće proračun i onda kad čuju da treba da plate odustanu. Drugi najčešći slučaj su izvođačke firme koje imaju svoje inženjere i nude proračun gratis ako oni rade posao, ali obično takve firme su legalne, imaju kasu, račun, plate PDV i slično i normalno su skuplje od majstora na crno.
 
Eh da je Vama čuti kakvi su to ing. i njihovi proračuni, svima predlažu 16 kw snagu TP. Tako je bar u mom okruženju.
 
Sa druge strane, meni kao nekome ko se bavi ovom strukom znači da čujem druga mišljenja, pitanja i budem bolji u svom poslu.
Lepo od tebe sto zelis podeliti sa ostalima znanje i iskustva iz tvoje struke. Evo ja bih prvi postavio pitanje koje je verujem bitno svima koji zele stare sisteme da prilagode i adaptiraju na nove sisteme sa TP...
Uzimajuci u obzir da TP najbolje radi sa niskim polaznim temperaturama a istovremeno velikim protokom vode da bi se uspela postici ta delta od 5c (razlika izmedju dolazne i odlazne vode) koliki promer glavne dolazne/odlazne cevi se u praksi koristi recimo za objekat-kucu od 80ak kvadrata koji ima maximalne toplotne gubitke od 6-7kw?
Primer kod mene iz kotlarnice u kucu ulazi metalna cev 5/4 pa su dalje po prostorijama razvucene cevi 3/4 pa me zanima okvirno koji protok mogu da ocekujem kako bih u buducnosti uz pomoc onih kalkulatora mogao barem odokativno da stvorim sliku koliko creva podnog (duzina i broj zasebnih linija) mogu da instaliram...
 
Lepo od tebe sto zelis podeliti sa ostalima znanje i iskustva iz tvoje struke. Evo ja bih prvi postavio pitanje koje je verujem bitno svima koji zele stare sisteme da prilagode i adaptiraju na nove sisteme sa TP...
Uzimajuci u obzir da TP najbolje radi sa niskim polaznim temperaturama a istovremeno velikim protokom vode da bi se uspela postici ta delta od 5c (razlika izmedju dolazne i odlazne vode) koliki promer glavne dolazne/odlazne cevi se u praksi koristi recimo za objekat-kucu od 80ak kvadrata koji ima maximalne toplotne gubitke od 6-7kw?
Primer kod mene iz kotlarnice u kucu ulazi metalna cev 5/4 pa su dalje po prostorijama razvucene cevi 3/4 pa me zanima okvirno koji protok mogu da ocekujem kako bih u buducnosti uz pomoc onih kalkulatora mogao barem odokativno da stvorim sliku koliko creva podnog (duzina i broj zasebnih linija) mogu da instaliram...
Glavma cev nije toliko bitna ako negde posle nje postoji redukcija na manji prečnik. Jedna redukcija je potrebna da se uguši protok.
Ako je željeni DT 7 što je preporuka za većinu TP, a prečnik 3/4 tj. 18mm, maksimalna razmena toplotne u kW koja u tim uslovima može da se ostvari 5.2kW
Ako je DT 10 za isti prečnik onda je maksimalna razmena toplotne 8kW.
Pitanje je dužina te cevne instalacije, tj da li ugrađena cirkulaciona pumpa može da izgura taj protok u datim uslovima.
U većini slučajeva cirkulaciona pumpa nije dovoljno jaka. Sistem se onda podeli sa nekim by pasom ili hidrauličnom skretnicom ili baferom, pa primarni krug do by pasa vozi ugrađena pumpa, a iza u sekundarnom krugu ide jača cirkulaciona pumpa. To naravno povećama gubitke, tj obara efikasnost za nekih 10-15% od slučaja do slučaja.
 
a prečnik 3/4 tj. 18mm
Zar nije spoljni precnik 3/4 27 mm ? Ili sam ja nesto pogresno protumacio... Da svestan sam da duzina cevi , krivine pa cak i vrsta cevi imaju svoj neki otpor koji kasnije pumpa mora da "savlada" da bi proterala svu tu vodu ... Ok shvacam da bi mnogo pametnije bilo bataliti taj staromodni sistem gde cirkulaciona pumpa vrsi i transport vode i savladavanje otpora svih tih grejnih tela koja su nakacena na sistem. I odvojiti to u dva posebna kruga , jedan od TP do sredine kuce (kolektora/sabirnice ili kako se vec zove) a onda odatle drugi krug tera pumpa kroz sve linije podnog grejanja i radijatore. Kasnije bih na toj sabirnici regulisanjem protoka vode stimao temperaturu u prostorijama. Ok sad je nedoumica sledece , posto se sekundarni krug pravi od nule prilikom renoviranja , lako se moze proracunati potreban protok vode da bi svi grejni krugovi funkcionisali kako treba , limitirajuci faktor bi mogao biti primatni krug odnosno bas ta dolazna cev od kolarnice do kuce.. Dakle okvirno koji protok mogu ocekivati kroz metalnu cev 5/4 duzine 10ak metara sa dva kolena od 90 stepeni i visinskom razlikom od oko 1m (Naravno kotlarnica je ta koja je ispod nivoa kuce)
 
Nazad
Vrh Dno