Šta je novo?

Toplotna pumpa

Dobro se cini :) Mislis Daikin utice na klimatske promene? ☺😂
 
Nisi imao možda priliku da vidiš kako pojedine TP (raznih proizvođača) rade kad je minus, kad zazmi pravo vidjećeš kako se sami javljaju, kao ovi sa klimama pojedinih brendova.
 
Kapiram sve to, opet razliciti su uslovi kod svih nas. Nekome ce i manje renomirani proizvodjaci raditi posao odlicno, a nekome nece ni najbolji. Dobro se raspitati, proracunati gubitke, na kraju malo i imati srece sa brendom i modelom i nema zime :)
 
Mene npr bas zanima kada su ti brendovi toliko kvalitetni zasto imaju garancije po 2 godine kao mikrotalasna?

Ako je unutra sve toliko kvalitetno kao sto se kaze pa to je XY brend kosta duplo vise a garancija da zakonski moze manje.... bila bi 6meseci.
 
Ja koliko znam neko daje 5 godina na kompresor i izmjenjivač a ostalo na 2 ili 3 godine, dok ovi prvoklasni made in PRC daju 10 godina ali samo na kompresor.
 
A uvek moze da se uvezi iz PRC tp, pa da se pristedi jos par stotina € da se nadje za drva kad udari prvi mraz.
Garancija nije ni potrebna.
 
Ja sam više za opciju bez drva, radije platim i nesikiram se ali to je opet individualna stvar, a što se tiče uvoza to si u pravu. Svi to rade pa lijepe etikete.
 
Kada pricamo o vrhunskim brednovima , kako je moguce da imaju garanciju kao i kinezi? Sta se placa?

Garancija da ce da radi na odredjenoj temp bez problema tj da manje trosi od jeftinije TP ili da radi bez problema kada ima puno vlage?


Ja nisam video nigde da pise tipa ako udje u defrost vracamo vam novac..
Opet ako je kvalitet dobar zasto garancija nije veca i bolja?

Sta se placa?
 
Zato što se kod nas u zakonu nalazi xy rupa koje svi koriste. Ne lupaj glavu sa tim, banana država-banana zakoni.
 
Ne lupam glavu, samo mi nije npr jasno sta dobijes sa 50-80% skupljom TP.
 
Pa sto bi bilo ko dao vecu garanciju od one koja se trazi zakonom, jel bi ti kao proizvodjac dao ako ti to nije glavni selling point?
 
Pa ako imas kvalitet na svojoj strani zasto ne bi?
Ja sam hteo da uzmem Daikin Altherma 3 H HT.. Reko uzmem nesto i miran sam duzi period..
Na kraju sve se svelo da je selling point " ne možeš da porediš pa ipak je to Daikin"

Razlika 4k eura
 
Tako je za sve proizvode. Nisu TP neka svemirska tehnologija u odnosu na bilo koji drugi proizvod da bi se davala garancija od 100 godina.

I najskuplji OLED tv i najjeftiniji rebrendirani kineski tv imaju istu garanciju. Šta to daje najbolji OLED u odnosu na najjeftiniji ips? Možemo ovako do prekosutra.
 
Tako je za sve proizvode. Nisu TP neka svemirska tehnologija u odnosu na bilo koji drugi proizvod da bi se davala garancija od 100 godina.

I najskuplji OLED tv i najjeftiniji rebrendirani kineski tv imaju istu garanciju. Šta to daje najbolji OLED u odnosu na najjeftiniji ips? Možemo ovako do prekosutra.
Niie isto, jer ako pogledas spec oled vs npr jeftin je totalno druga tehnologija, brzina odziva, crna drugačija, kontrast, osvetljenje .. Imas na papiru konkretno sta je bolje..

Upravo nisu svemirska teh.. Nemas na papiru neku veliku razliku, garancija ista.. Gde odlazi razlika u ceni..
 
Pa i ovde imaš različite tehnologije. Twin stage, twin rotary, full DC, drvoredni izmenjivač, heatcharge... A tek o kvalitetu elektronike i softveru da ne pričamo.

Na najjeftinijem televizoru piše da podržava HDR 10, a on ne može da dobaci ni do 250 nita.

Najbolje je da za svoje pare osetiš čari jeftine tehnologije. krastavac, TV ako rikne ili ako je loša slika, preživećeš. Ali ako ostaneš bez grejanja, možda te i žena ostavi 😁
Inače, za ovo što si napisao da na papiru nema neke velike razlike si u pravu. Ali na specifikacije na papiru se nećeš ogrejati.
 
Poslednja izmena:
😅 te zene..samo problemi
Ja npr znam osobu koja greje 160m2 za 8cm izolacijom i 9kw Ferroli pumpom, radi vec godinama, podno, da je lose projektovano prema objektu jeste, ali radi, uzece isto Ferroli samo jacu. E onda cujem od bas to..kada te ostavi u sred zime..jel to top brendovi imaju znatni standard da ako stane u sred zime dobijas novac nazad?
Pa kao servisna mreza tj delovi, taj isti brend kao sto prepisuje garanciju, koja je u banana drzavi takva kakva, je tako moze i da popravku resava kako bese ono 30 radnih dana max ili je to drugacije? Nisam gledao ali verujem da ljudi koji se time bave znaju..koji je max period cekanja popravke kod top brendova.. ako je isti kao kod kineza , poenta brenda ?

krastavac umesto da ljudi ovde razmenjuju iskustva i nadje se best buy ili low buget ali da je ok, svelo se da TP, koja kao sto mnogi kazu nije neka velika nauka i postoji godinama, idu preporuke kupi top brendove da ne bi razmisljao. Van logike totalno. Nije velika nauka, postoji godinama ali ipak bolje da kupis top brendove moze da crkne.

Ovo je samo moje razmisljanje..nije ubedjivanje bilo koga
 
Ne ubeđujem ja nikoga. Može da se dogodi da top uređaj nekog top brenda rikne posle godinu dana, a da klot no name brend radi 20 godina bez problema. Ali postoji nešto što se zove verovatnoća otkaza i ona se ne bazira na izolovanom slučaju, već na kompletnoj seriji proizvoda.

Brzina reagovanja servisa nema veze toliko sa brendom koliko sa organizacijom uvoznika. Recimo, Gorenje ima odličan i servis i prodavnicu rezervnih delova, ali zbog velikog broja problema sa njihovim proizvodima, njihovi proizvodi neće više biti predmet moje kupovine.
 
Nemam toplotnu pumpu, ali u svetu klimatizacije, razlika je uglavnom u quality control na strani etabliranih firmi. Mnogo će lakše da se potkrade loša serija Vivaxu nego Mitsubisiju, jednostanvo je tako. Vivax igra na kartu najjeftinije moguće proizvodnje, igra i Mitsubishi ali na nekim stvarima neće da štede. Takođe, iskustvo igra ulogu u projektovanju softvera, ja bih se i tu kladio na Mitsubishijeve inženjere pre nego na Vivax, tj. Vivax verovatno i nema inženjere, njima proizvod sklope i urede kinezi pa kako ispadne da ispadne.

Kad se jeftiniji uređaj pokaže dobro, što da ne da se obznani pa neka ljudi imaju opcija. Ja sam npr gledao ovo, Mitsubishi kompresor a ostalo sklopljeno ovde. Baš bih voleo da vidim kako radi i može li da se preporuči. Mada opet, većina neće da bude beta tester nekog proizvoda i odluči se za skuplje a sigurnije.
 
Ne deluje loše na papiru. E sad pitanje je da li je bolja opcija od ferollia, vivaxa, midee i ostalih tp za tu cifru koliko traže kod nas prodavci.
 
Postoji velika verovatnoća da su sva tri nabrojana brenda u stvari Midea.

Da li je bolja ili nije, zavisi od dubine džepa. Ako ćeš posle kupovine nekog proizvoda da 6 meseci mažeš margarin na hleb, onda nije bolja opcija.
Ja sam se od uvek vodio logikom da je bolje kupiti skuplji proizvod koji kasnije u eksploataciji košta manje, nego obrnuto, ali shvatam i logiku daj najjeftinije, jer kad je novčanik prazan, džaba sva priča.

Takođe, brine me i postprodaja, jer kako godine prolaze, sve teže i teže je popraviti neki proizvod u slučaju otkaza, pa ako u matematiku ubacimo verovatnoću otkaza, onda možemo doći u problem, jer je veća verovatnoća da će manje kvalitetan proizvod pre otkazati. Ovi "proizvođači" što samo lepe nalepnice na svoje proizvode, po isteku garancije jednostavno mogu obustaviti podršku jer firma koja proizvodi za njih proizvod više ne želi da proizvodi rezervne delove ili jednostavno ne radi dalje na razvoju proizvoda (npr. ispravki softvera i sl.). TP ni u najjeftinijoj varijanti nije jeftin uređaj, kao npr, klot klima od 300 eura koja može i da crkne posle npr. 6 godina, jer što bi se reklo "koliko para, toliko i muzike".
 
Mislim da quality control i paznja posvecena nekim sitnim detaljima i dizajnu igra veliku ulogu u kvalitetu bilo kog proizvoda... Imam dve klime , na papiru slicnih karakteristika , jedna kineska bergen druga fujitsu , razlika u ceni oko 200 eur... Iako papir govori da su performanse slicne u praksi je mnogo drugacija prica i fujitsu je sasvim opravdano 200 eur skuplji... Evo jos jedan banalan primer , u lidlu si predhodnih godina mogao da uzmes brutalno jake alate udarne odvijace itd za smesne novce.. Performanse brutalne ali kvalitet ocajan , svaki treci odvijac je crkavao bukvalno u prvih par dana rada. Uzmes dva ista odvojaca u ruke i primetis da im plastika-kuciste nije identicno izliveno i da ima fabrickih gresaka.. A jutjub prepun klipova kako ljudi odvrcu tockove sa tim alatom i hvale ga...A ono ustvari na golo oko moze da se vidi da je kvalitet los... sta ih onda sprecava da i unutra ispod haube stave neke lose - nekvalitetne lezajeve itd itd.. Na kraju ispadne bolje dodati 30 eur vise za bosh alat za koji znas da nece odma prvog dana crknuti.. A i ako bude nekih problema znas da je bosh velik brend i na sve strane ima servisne mreze , delove i ostalo...
Kada kupis jeftin uredjaj moras da se pomiris sa tim da je taj uredjaj sa razlogom jeftin i da je proizvodjac negde morao da zakine kvalitet da bi mogao da postigne tako pristupacnu cenu. E sad dali je ugradjivan losiji kompresor , tanji bakar-aluminijum , jeftinija elektronika ili nesto sasvim drugo to necemo nikad znati.. To ce vreme pokazati..
 
Zato sam ja i naveo da je midea, hyndai, ferroli, vivax ista proizvodnja...
Kao neko ko je studirarao to, tu je samo u pitanju kontrola kvaliteta, npr ako je par peraja na hladnjaku pokrivljeno mozda pri ugradnji ili nesto drugo..to odmah ide u nizi brend.
To drugi software (trenutno imam Midea app na vivax tp), tanje zice.. to je toliko komplikovana logistika da meni zvuci kao bajka prodavaca ..vec je fokus na rezanje troskova..kao sto fiatov motor ide u lanciu, pa alfa pa na kraju fiat kao najlosije tolarancije.

Razlika u npr mojoj vivax i istoj midea hyndai je 2k eura. Da li vredi toliko? Nisam bas siguran. Da li sam spreman za taj rizik. Pa jesam jer garancija na Vivax je 5 godina na kompletan uredjaj uz redovno servisiranje. Da li sam trebao da platim jos 2-3k eura za neki brend ali da imam 2-3godine manju garanciju? Moja logika kaze ne, svako ima svoje normlano.

Moji kriterijumi su bili 16kw, sto duza garancija, R32 kao novija serija TP
 
Bitna stavka je da je redovan servis od 20 do 30 hiljada, samo ne znam za sta...
 
Mislim da quality control i paznja posvecena nekim sitnim detaljima i dizajnu igra veliku ulogu u kvalitetu bilo kog proizvoda... Imam dve klime , na papiru slicnih karakteristika , jedna kineska bergen druga fujitsu , razlika u ceni oko 200 eur... Iako papir govori da su performanse slicne u praksi je mnogo drugacija prica i fujitsu je sasvim opravdano 200 eur skuplji... Evo jos jedan banalan primer , u lidlu si predhodnih godina mogao da uzmes brutalno jake alate udarne odvijace itd za smesne novce.. Performanse brutalne ali kvalitet ocajan , svaki treci odvijac je crkavao bukvalno u prvih par dana rada. Uzmes dva ista odvojaca u ruke i primetis da im plastika-kuciste nije identicno izliveno i da ima fabrickih gresaka.. A jutjub prepun klipova kako ljudi odvrcu tockove sa tim alatom i hvale ga...A ono ustvari na golo oko moze da se vidi da je kvalitet los... sta ih onda sprecava da i unutra ispod haube stave neke lose - nekvalitetne lezajeve itd itd.. Na kraju ispadne bolje dodati 30 eur vise za bosh alat za koji znas da nece odma prvog dana crknuti.. A i ako bude nekih problema znas da je bosh velik brend i na sve strane ima servisne mreze , delove i ostalo...
Kada kupis jeftin uredjaj moras da se pomiris sa tim da je taj uredjaj sa razlogom jeftin i da je proizvodjac negde morao da zakine kvalitet da bi mogao da postigne tako pristupacnu cenu. E sad dali je ugradjivan losiji kompresor , tanji bakar-aluminijum , jeftinija elektronika ili nesto sasvim drugo to necemo nikad znati.. To ce vreme pokazati..
Prvi put cujem da je neko imao problema sa udarnim alatima iz lidla. Licno koristim nekoliko tih alata, performanse serija, ne postoji nista kvalitetnije ni za duplo vise novca, garancija 5 godina. Kada pricamo o tp, kapiram da su japanci zakon, ali ne žele svi da plate 10k evra za grejanje, treba biti racionalan. Ja bih pre dao 3k za vivax i ugradio klime kao backup , i za to što ostane nešto sredio na kuci.
 
Zamisli voziš auto od 40 hiljada eura i moraš na redovni godišnji servis a garancija istekla, naravno balkanci ko balkanci, j...š servis, radi sve uredno, vozi Miško.
 
pa zamisli da das 10k eura i dodje ti jos 20-30k din servis 😅
Pa voda-voda sistemi moraju da se servisiraju.. Izmenjivac mora da se ispira svake druge godine a u nekim slucajevima gde je bunarska voda losa i gde se objekat cesto klimatizuje mora cak i svake godine da se ispira... Imam poznanika ovde u somboru koji je ovlasceni monter i serviser za BES toplotne pumpe a usput servisiraju i uredjaje drugih brendova..Cesto rade ciscenje i ispiranje sistema, kaze zbog kamenca i kojecega zaglupe se senzori pocne cela TP da tripuje.. Iskreno iznenadio sam se kad sam cuo koliko kvarova toplotne pumpe imaju...
 
Poslednja izmena:
Da se razumemo, mene zanimaju isključivo toplotne pumpe koje koriste energiju vazduha
 
Vrh Dno