Šta je novo?

Top lista RPG

Dobra lista, nemam većih zamerki. Interesantno da su u Top 10 dve igre izdate u poslednjih deset godina. Mada ja bih ubacio Deus Ex u Top 10, umesto New Vegasa.

Edit: Ali od svega je najzanimljiviji plasman Dark Souls na 14. mesto, ispred oba Witchera i ostalih vrhunskih RPG naslova. Pritom glasanje je održano među članovima RPG Codexa, koji su tradicionalno zadrti poklonici old skul PC RPGa. To je najveće priznanje koje je Dark Souls mogao dobiti i samo dokaz onoga što sam govorio da je uprkos lošem portu, Dark Souls punokrvna PC igra.
 
Poslednja izmena:
Meni je zanimljivo sto je KotOR2 ispred prvog dela. Mislio sam da sam jedini kome se nastavak vise svideo :)
 
Pritom glasanje je održano među članovima RPG Codexa, koji su tradicionalno zadrti poklonici old skul PC RPGa.

ovo je sustina, i moja jedina zamerka na listu, vecinu najboljih rpg-ova su tu naveli u vrhu, vidi se da su birali bas sve te old skul igre za sam vrh, sto mi bas i nije realno... neke "novije" bi plasirao vislje...
 
Nisi ti za RPG, drž se Tomba Raidera i Assassins Creeda :p

Meni je puno srce jer nigde nema ni Obliviona ni Skyrima, ne zna se koji je gori RPG pa i igra uopšteno od te dve.
 
Ali od svega je najzanimljiviji plasman Dark Souls na 14. mesto, ispred oba Witchera i ostalih vrhunskih RPG naslova. Pritom glasanje je održano među članovima RPG Codexa, koji su tradicionalno zadrti poklonici old skul PC RPGa. To je najveće priznanje koje je Dark Souls mogao dobiti i samo dokaz onoga što sam govorio da je uprkos lošem portu, Dark Souls punokrvna PC igra.

Da, ali ja sam iznenadjen sto je Alpha Protocol bolje rangiran od Withcera 2. :D

Meni je puno srce jer nigde nema ni Obliviona ni Skyrima, ne zna se koji je gori RPG pa i igra uopšteno od te dve.

I meni isto. Taman sam se tako osjecao kada sam vidio da ih nema. :D

I da, New Vegas zasluzeno mjesto. Generalno ovakvu listu bih i ja sastavio, makar top 10... Mozda bih stavio Deus Ex umjesto Gothica 2 posto ga nisam igrao. Mada, i System Shock 2 bih stavio na visoj poziciji, ali ok. lista skorz.
 
Poslednja izmena:
Nisi igrao gothic 2? Au koliko sam ja igrao to. Prvi put da sam doziveo neki ogroman 3d svet onako kako sam zamisljao. Na stranu sto je price kao i cela igra vrhunska. Zato su ga zasrali sa gothicom 3 koliko os... Nesto novijeg tipa slicno Gothicu 2 je Risen.
 
Solidna lista bez nekih većih zamerki. Zanimljivo je da je većina naslova izašla pre 2000 godine. Kao da su developeri tad stali. Ali jedno im je svima zajedničko. Sve ove igre predstavljaju pravu umetnost svaka na svoj način.
 
Da, ali ja sam iznenadjen sto je Alpha Protocol bolje rangiran od Withcera 2. :D

Protekcija ;) Opšte je poznato da na RPG Codexu Black Isle, Interplay i njihov naslednik Obsidian imaju status kultnog dev studija tako da poredak nekih igara uopšte ne treba da čudi. Zato je KotOR 2 ispred keca itd.
 
Nisi igrao gothic 2? Au koliko sam ja igrao to. Prvi put da sam doziveo neki ogroman 3d svet onako kako sam zamisljao. Na stranu sto je price kao i cela igra vrhunska. Zato su ga zasrali sa gothicom 3 koliko os... Nesto novijeg tipa slicno Gothicu 2 je Risen.

Ne na zalost, samo sam ga probao tada kada je izasao i nesto nisam imao previse vremena da ga odigram, lose mi je radio na staroj masini pa je i to jedan od razloga sto sam ga propustio. A Risen sam igrao, mada me nekako smorio na pola i nisam ga presao, ali je skroz dobra igra.

U sustini nisam neki ljubitelj open worl rpg-ova, vise volim ove "zatvorenog tipa" Torment, Baldur ili sand box kao sto su Deus Ex i Bloodlines. Fokus je vise na glavnoj prici a manje na generickim sporednim kvestovima kojih u open world igrama ima dosta i odvlace mi paznju.
 
Volis linearne igre.
 
Ne, bas naprotiv. Deus Ex, Bloodlines su sve samo ne linearne igre, one pruzaju mogucnost da se misije zavrse na razne nacine. Isto je i u Tormentu, u zavisnosti kakvog lika kreiras prelazis kvestove na razlicite nacine, Baldur's Gate isto... I samim tim utices na pricu. Nije samo nelinearnost to sto mozes da setas slobodno po svijetu, nelinearnost se ogleda i u ovim stvarima koje sam pomenuo, da igrac odlucuje na koji sve nacin moze i zeli da predje odredjeni zadatak i da se prica mijenja u skladu sa odlukama, a ne da igra odredi jedan nacin i to je to.

S.T.A.L.K.E.R. isto, iako se ne kotira kao RPG a po meni je veci RPG od Skyrima. Takodje nelinearna igra, sa vise zavrsetaka, a nije openworld vec sand box.

Evo jos primjera, Far Cry jedinica je nelinearna igra za razliku od glavnih konkurenata iz te godine Doom 3 i HL2 koji su linearne do bola. FC omogucava da prelazis misije i kokas protivnike u stilu kojem tebi vise odgovara. Da li hoces lagano kao predator jednog po jednog da skidas i ostanes neprimijecen, ili ces da ih rokas u Rambo stilu. Nelinearnost. ;)
 
Poslednja izmena:
Nisi ti za RPG, drž se Tomba Raidera i Assassins Creeda :p

Meni je puno srce jer nigde nema ni Obliviona ni Skyrima, ne zna se koji je gori RPG pa i igra uopšteno od te dve.

ne znam na osnovu cega si to zakljucio, ali ja ne podnosim Oblivion i Skyrim... a bogme ni Ass Creed koji si iz nekog razloga pomenuo :D

U sustini nisam neki ljubitelj open worl rpg-ova, vise volim ove "zatvorenog tipa" Torment, Baldur ili sand box kao sto su Deus Ex i Bloodlines. Fokus je vise na glavnoj prici a manje na generickim sporednim kvestovima kojih u open world igrama ima dosta i odvlace mi paznju.

e upravo to, i ja isto.

Volis linearne igre.

nisu to linearne igre, samo zato sto je svet zatvoreniji ili ne mozes da biras koji ces quest pre igrati...
nelinearnost se odgleda u izboru resenja za dati quest, kad imas vise izbora sta da radis, kao i posledice koje slede...

smesno mi kad neko dodje i prica kako je recimo GTA nelinearna igra, samo zbog toga sto ima veliki svet i mozes da biras koju ces prvu misiju igrati... za mene je to linearnost, a nelinearnost, ona prava je - Deus Ex... opet zatvoren svet i jedan glavni put, sa raznim precicama, ali zato gomila izbora i posledica, to je sustina reci nelinearnost.
 
Odlicna lista! Planescape zasluzeno prvi! New Vegas je preterano visoko kotiran, no G@W je objasnio i zbog cega. Odusevljava mi i visoko pozicioniranje NWN 2: Mask of the Betrayer, jednog pravog malog dragulja, koji je, iz nekog razloga, strahovito underrated.
 
ni meni se Vegas nesto preterano ne svidja, cak mislim da je dobrano overated igra, a NWN2 MoftB nisam ni probao, jer mi se NWN2 nije preterano svideo...ali cuo sam jako dobre kritike iz pouzdanih izvora za tu expanziju il sta je vec bila...
 
Icewind Dale na listi, i to i kec i dvojka? Vau, pa te igre su bile tek nešto malo rpg-ističnije od Diabla. Takođe, ne vidim mesto za NWN u bilo kojoj formi, za mene je vrhunac serijala bio u ekspanziji Hordes of the Underdark za keca. Najzad, Kotore ne mirišem u bilo kojoj formi, Star Wars univerzum mi je totalno odbojan i pojednostavljen kao za decu, ali dobro, to je moje mišljenje. No, za same igre mi se čini da su oni elementi koji su ih činili dobrim i posebnim (interakcije među članovima družine, mogućnost variranja između dobra i zla i sl.) daleko bolje odrađene u drugim igrama tih istih developera kasnije. No ok, svako ima pravo na svoje mišljenje.

Meni cela lista deluje kao da su je sastavljali po sistemu "e sad ćemo mi dede da vama klincima jer ste svi vi klinci da pokažemo odakle RPG dolazi". Što je OK, jer će se naći već neko da pozdravi odsustvo Skyrima, ali zbilja čemu (u svoje vreme) jedva igrivi Dagerfall? Ako takve igre dolaze u obzir, onda se i Gothic 3 morao naći na listi.

Ne mogu da komentarišem neke naslove koji su previše stari pa ih nisam ni igrao. Što se mene tiče, na ovoj listi bih gurnuo System Shock 2 poprilično napred, a drago mi je što se tu našao Temple of Elemental Evil, jedna od mojih omiljenih igara, za koju mislim da je generalno dosta potcenjena. Takođe, dodao bih nešto iz Divinity serijala.
 
smesno mi kad neko dodje i prica kako je recimo GTA nelinearna igra, samo zbog toga sto ima veliki svet i mozes da biras koju ces prvu misiju igrati... za mene je to linearnost, a nelinearnost, ona prava je - Deus Ex... opet zatvoren svet i jedan glavni put, sa raznim precicama, ali zato gomila izbora i posledica, to je sustina reci nelinearnost.

Dobro, ali i pored toga sto vecinu misija ne mozes da predjes na nacin na koji ti hoces, vec ti igra odredi sta treba da uradis, GTA vazi za nelinearnu igru. Jer se ta nelinearnost ogleda ne samo u tome sto je svijet otvoren i mozes da ides gdje god hoces, sto jeste nelinearnost u tom pogledu, vec i u tome sto mozes da biras kojim redosledom ces zavrsavati misije i da li ces ih uopste raditi. Na igracu je da odluci, hoce li da pravi ludnicu u saobracaju, hoce li krade motore i pravi nekakve ludorije, hoce li da vozi avione, hoce li da radi sporedne zadatke... Sve je to nelinearnost, jer te igra ne ogranicava da radis samo jednu stvar. Prica jeste linearna to stoji i sve to sto radis nema nikakvog uticaja na nju.

Icewind Dale na listi, i to i kec i dvojka? Vau, pa te igre su bile tek nešto malo rpg-ističnije od Diabla.

E da i ovo je mene zacudilo a zaboravio sam da to pomenem.

Meni cela lista deluje kao da su je sastavljali po sistemu "e sad ćemo mi dede da vama klincima jer ste svi vi klinci da pokažemo odakle RPG dolazi". Što je OK, jer će se naći već neko da pozdravi odsustvo Skyrima, ali zbilja čemu (u svoje vreme) jedva igrivi Dagerfall? Ako takve igre dolaze u obzir, onda se i Gothic 3 morao naći na listi.

Vidi, taj Dagerfall iako ne igriv za danasnje pojmove ostavio je veci i vjecit trag i imao je ogroman uticaj na sve igre generalno, ne samo RPGove. Tako da je iz tog razloga na listi. Trebas to malo gledati iz drugacije perspektive, jer ta igra u tom vremenu je bila revolucionarna.

PS. Slazem se za SS2, po meni jedna od najboljih igara svih vremena, zato bih je mozda stavio i u TOP10. :D
 
Poslednja izmena:
Wizardry 8 definitivno zasluzuje vise mesto
 
Dobro, ali i pored toga sto vecinu misija ne mozes da predjes na nacin na koji ti hoces, vec ti igra odredi sta treba da uradis, GTA vazi za nelinearnu igru. Jer se ta nelinearnost ogleda ne samo u tome sto je svijet otvoren i mozes da ides gdje god hoces, sto jeste nelinearnost u tom pogledu, vec i u tome sto mozes da biras kojim redosledom ces zavrsavati misije i da li ces ih uopste raditi. Na igracu je da odluci, hoce li da pravi ludnicu u saobracaju, hoce li krade motore i pravi nekakve ludorije, hoce li da vozi avione, hoce li da radi sporedne zadatke... Sve je to nelinearnost, jer te igra ne ogranicava da radis samo jednu stvar. Prica jeste linearna to stoji i sve to sto radis nema nikakvog uticaja na nju.

znam, slazem se, nisam mislio bukvalno da je linearna, vec da je za mene to nebitni sloj nelinearnosti, i nije nelinearnost u pravom smislu te reci i ono sto igraci zele...
a zele izbor i posledice... a gta ne nudi takav izbor kakav se trazi, i nimalo posledica...
recimo meni zaista nije bitno kojim cu redosledom igrati misije u gta, jer cu pre ili kasnije svaku odigrati... znaci bukvalno nikad ne biram misiju i to stoji tu da bi se samo reklo, eto imate izbor misija, to je glupost...
takodje mana u tom velikom svetu, gradu je to sto, fali varijacije, non stop ces biti u tom sivom gradu, okruzen zgradama, fali vremenskih neprilika, i promene topografije, od pustinja do planina i snega...
mozda to ovaj zadnji gta ima, ali ostali nisu imali u dovoljnoj meri, ali jeste bilo nekih varijacija, da ne gresim dusu...
 
Ima u ovom novom svega i svacega, mada moramo biti iskreni nije GTA RPG pa da ocekujemo takvu dozu nelinearnosti. To samo moze da se dozivi u RPGovima, zato su meni omiljeni zanr.
 
Vidi, taj Dagerfall iako ne igriv za danasnje pojmove ostavio je veci i vjecit trag i imao je ogroman uticaj na sve igre generalno, ne samo RPGove. Tako da je iz tog razloga na listi. Trebas to malo gledati iz drugacije perspektive, jer ta igra u tom vremenu je bila revolucionarna.

Upravo sam i mislio ne na današnje pojmove, već za svoje vreme. Dagerfall je bio maltene neigriv prilikom svog izlaska, zato sam i namerno stavio Gothic 3, za koji je isto trebalo da prođe ohoho da bi bio ispečovan kako treba. Otprilike, ja sam tada počinjao da se igram, još uvek se sećam na šta su ličili Elder Scrolls 2: Dagerfall i Elder Scrolls: Battlespire, igra koja je izašla odmah nakon njega. Dagerfall je imao stotine i hiljade lokacija a na pola je igra krahirala, sve živo je bagovalo, trebalo je ihahaj da se to ispegla da radi iole pristojno, a u međuvremenu izađe 10 boljih igara. Sa druge strane, Gothic 3 je doneo jednu fantastično uverljivu sagu o raspolućenom svetu gde su ljude okupirali Orkovi, i mnogo bolju i kvalitetniju - makar za moj ukus - podelu linija kvestovanja u jednom vrlo uverljivom svetu nego npr. Kotor i štatijaznam ko već. Tu se čovek baš oseća zlim kada radi kvestove za Ork slejvere. Mislim da zaslužuje da se nađe na (ovolikoj) listi bez obzira na tehničke bagove, svakako pre nego neki naslovi.

Nego su ovu listu sastavljali [RPG]Čvarkov i [RPG]Torbica, ciljano, da se pokaže kako je nekada sve valjalo, a danas maltene ne valja ništa jer smo sve upropastili mi, [RPG]Boškići, koji ne znamo kako je bilo nekada :)
 
Poslednja izmena:
Ne mozes da generalizujes tako, samo zbog toga jer su tu KOTOR i Dagerfall a nema GOthic 3. Ispada da si ti neki Torbicin ili Cvarkov rodjak.:D

Kapiram da ne volis Zvezdane Ratove, ali KOTOR 1 i 2 su vrhunske igre, mozda ne toliko teski i kompleksni RPGovi ali svakako jedni od najboljih. Ne vidim razlog, ni jedan, da se neka od te dvije igre ne nadje u nekoj od TOP listi.

GOthic 3 je pored neigrivosti i bagova daleko ispod u odnosu na TES: Dagerfall, jer taj Gothic 3 nista novo nije donio, nije bio revolucionaran ni u kom pogledu. Mozda je imao dobru pricu, uvjerljiv svijet i sve to sto nabrajas ali nije bio na nivou na kom su to bili neki drugi u odredjenom vremenu. Mozda bi Gothic 3 bio revolucionaran da nisu izasli razni TESovi prije njega?! Uostalom tu je GOthic 2 koji je za klasu bolji - to ce svako da potvrdi.

Lista je bas onakva kakva treba da bude, navedene su sve one igre koje zasluzuju da budu tu bez imalo pretjerivanja. Ja ne vidim koja to igra iz novijeg perioda zasluzuje da se nadje na listi ili da se kotira visoko?! Koje su to igre? Nemoj mi samo reci Skyrim i Oblivion?! :smoke:
 
Poslednja izmena:
Lista je bas onakva kakva treba da bude, navedene su sve one igre koje zasluzuju da budu tu bez imalo pretjerivanja. Ja ne vidim koja to igra iz novijeg perioda zasluzuje da se nadje na listi ili da se kotira visoko?! Koje su to igre? Nemoj mi samo reci Skyrim i Oblivion?! :smoke:



Kako koje, pa Dark Souls, zato je tako visoko i na ovoj listi :)
 
Icewind Dale na listi, i to i kec i dvojka? Vau, pa te igre su bile tek nešto malo rpg-ističnije od Diabla.

Ovo si odlicno primetio.

Takođe, ne vidim mesto za NWN u bilo kojoj formi, za mene je vrhunac serijala bio u ekspanziji Hordes of the Underdark za keca.

NWN 1 je katastrofa. Dvojka je potpuno druga prica, doduse ne toliko u vanilla verziji koliko u MOTB ekspanziji, koja je bukvalno remek delo story tellinga.
 
Sa druge strane, Gothic 3 je doneo jednu fantastično uverljivu sagu o raspolućenom svetu gde su ljude okupirali Orkovi, i mnogo bolju i kvalitetniju - makar za moj ukus - podelu linija kvestovanja u jednom vrlo uverljivom svetu nego npr. Kotor i štatijaznam ko već. Tu se čovek baš oseća zlim kada radi kvestove za Ork slejvere. Mislim da zaslužuje da se nađe na (ovolikoj) listi bez obzira na tehničke bagove, svakako pre nego neki naslovi.

Gothic 3 ni ispatchovan ne predstavlja igru koja zasluzuje mesto na nekoj listi najboljih rpg-ova. Ovo pricam kao veliki fan Gothic serijala. Meni je Gothic 2 verovarno najbolji rpg svih vremena. Najmanji problem u Gothicu 3 su bili bagovi i tehnicke stvari. Problem je bio pre svega u poprilicno praznom i tupavom svetu kada se on uporedi sa prethodna dva nastavka. U Gothicu 1 i 2 svaki kvest, svaki karakter, ma svaki milimetar sveta je bio veoma pazljivo dizajniran. U Gothicu 3 se u pojedinim momentima oseca kao da su koristili "Random Quest Generator". Srecom jos uvek postoji nada da ce G3 postati ono sto je trebalo da bude. Grupa developera vec godinama razvija nesto sto se zove "Comunity Story Project" gde je glavni naglasak da se storyline dovede u sklad sa prethodne dve igre, da se svet modifikuje tako da bude u duhu prethodnih nastavaka, i slicno.
Zao mi je sto to moram da kazem, ali Pirane su u Gothicu 3 zagrizli mnogo veci zalogaj nego sto su u stanju da pojedu. Potpuno novi endzin i nekoliko puta veci svet su glavni uzroci zasto nisu uspeli da naprave igru koja je bar priblizno nivou prva dva nastavka. To se najbolje vidi po tome da se samo u manjim delovima sveta vidi ona paznja ka detaljima koja je krasila prva dva nastavka, dok velika vecina sveta predstavlja samo neki filler sa random stvarima i potpuno tupavim likovima, pricom i slicno.

Sorry za ovoliko teksta, ali Gothic 3 mi je jedna od bolnih tacki :p

Sto se tice same liste, meni deluje odlicno. Igrao sam 40 od 50 igara sa liste i mislim da su stvarno uboli ono sto je obelezilo poslednjih 30-ak godina crpg-a. Jedina zamerka je sto na listi nema Divine Divinity, a na njoj su oba Icewind Dale-a. Ja bih jedan Icewind izbacio i ubacio Divinity. Takodje listu ne posmatram kao nesto sto ima zakucan redosled. Nekom se neka igra vise svidja od neke druge (Ja bih recimo Arx Fatalis i Anachronox stavio u top 10, Gothic 2 bih stavio u top 3, ali kao sto rekoh to su vec neke licne preference), tako da sam redosled ovih 50 igara nije bitan. Bitan je sam izbor tih 50, i stvarno mislim da tu nema nesto da se doda ili oduzme osim vec navedene zamerke.
 
Lista je bas onakva kakva treba da bude, navedene su sve one igre koje zasluzuju da budu tu bez imalo pretjerivanja. Ja ne vidim koja to igra iz novijeg perioda zasluzuje da se nadje na listi ili da se kotira visoko?! Koje su to igre? Nemoj mi samo reci Skyrim i Oblivion?! :smoke:

Bez obzira na sav taj hejt prema novijim naslovima koji je po mom mišljenju samo delimično opravdan, ja na primer ne razumem pojavljivanje oba Icewind Dale-a na listi pre Skyrima ili čak nekog Mass Effecta (za mnoge ME nije RPG, a meni je ME isto što i Kotor, tehnički bolje ali u za mase manje prijemčivom univerzumu jer nije Star Wars). Da se razumemo, igrao sam oba Icewind-a (kao uostalom i 75% liste). Ceo TES se naravno hejtuje jer ih ne podnose zbog tržišnog uspeha, to je sasvim jasno. Izuzev onoga što su pravili pre 10 godina, iako su te igre bile tehnički užasne, ili imale stavke koje su ih činile neigrivim, kao legendarni quest log iz Morrowinda koji je igru činio neigrivom do izlaska ekspanzija. Razumem ja da nije baš raskošan RPG poput Fallouta ili Planescapea, ali u odnosu na pomenuti Icewind ili Neverwinter? Ma ajte, molim vas...

No dobro, kao što rekoh gore, to su ipak sitnije stvari, možda 4-5 mesta na listi. Generalno, spisak je dobar.
 
Poslednja izmena:
Razumijem te, ipak je Mass Effect mnogo bolja igra od Icewind Dale-a kako god da okrenes, u bilo kom smislu. Meni je stvarno nelogicno, ali to je mozda i jedina nama ove liste, sto je taj Icewind ispred pomenutog ME, Dragon Agea, Witcher-a 1 (alooo The Witcher), pa onda i drugog dijela Witchera, zamislite SW: KOTOR jedinaca losije rangiran, onda Deus Ex Human Revolution!!! Mislim stvarno nidje veze sa vezom.

(za mnoge ME nije RPG, a meni je ME isto što i Kotor, tehnički bolje ali u za mase manje prijemčivom univerzumu jer nije Star Wars).

Mozda su dvojka i trojka simplifikovani dosta u odnosu na prvi ME, zato ih i sa pravom nazivaju pucacine iz treceg lica. :) KOTOR je ipak kompleksniji i nekako vise ima taj stari dobri d&d smek umotan u SW univerzum, sto je fantasticno.
 
Poslednja izmena:
Meni je ovo ovako kao lista rpg-eva odlicna stvar, ali samo kao lista preporuka za igre koje sam propustio pa da mogu da ih odigram. Inace ovako za ocenjivanje koja je bolja je besmislena, jer stavljas igre za ocenu pred publiku koja ih nije sve ni probala...
Meni je npr. Drakensang: The River of Time bolja od vecine koje sam odigrao u prvih 50, a nalazi se tek na 52. mestu.
 
Svaka lista na ovu temu je ordinarna glupost. That being said, ova je mozda po malo pouzdana, buduci da je Torment na prvom mestu, mada ima par nelogicnosti kasnije-Icewind Dale ne moze da bude bolji od KOTORa i Witchera, kao ni KOTOR 1 ne moze da bude losiji od KOTOR 2; Fallout NW je previsoko plasiran, Dragon Age prenisko-ja bih im zamenio mesta. Nisam znao da je ovaj novi Deus Ex toliko cenjen, moracu da probam igru.
 
Nazad
Vrh Dno