Šta je novo?

Test FX60 + 2X 7800GTX 512MB SLI

Optimus Prime

Slavan
Učlanjen(a)
31.05.2004
Poruke
1,331
Poena
349
Ovo je verujem prvi objavljeni test dual-core verzija FX (60) procesora,a rezultati su i vise nego zanimljivi.LM,nisam mogao a da ne spomenem stvar koja je jako interesantna,a to je da je ovaj primerak bez problema radio na 3GHz pri extra niskoj voltazi od 1.3v naravno Air Cooled ;) O detaljima....
LINK
 
Poslednja izmena:
iyaooo 3 giga na 1.38V i sve to na air-u ? ne verujem. odox josh malo da zevam u one shotove
 
Na difoltnim klokovima - nikakvo. FX 60 je sporiji od FX57 sa istim PR rejtingom.

edit: govorim o igračkim testovima. Ne znam kakva je situacija u recimo renderingu ili takvim (polu)profesionalnim primenama, nisam video test...ali biće ih uskoro.
 
Poslednja izmena:
Meni je u pocetku malo bila cudna AMD-ova odluka da ide sa DualCore FX-om. Obzirom na aktuelni stepen softverske optimizacije za DualCore, nekako ima vise smisla da su odradili FX-a na 3 GHz! S drug strane, u AMD-u verovatno imaju pribliznije informacije o tempu optimizovanja za DC, tako da su se odlucili za FX60 ovakav kakav je... ko zna mozda Series 90 ForceWareova donese jos znacajniju DC optimizaciju. U krajnjoj liniji uzevsi u obzir rezultate s onog sajta bolje je imati dva jezgra na 3 GHz, nego jedno ;)
 
Dual core FX ce im se bolje prodavati nego single core na 200MHz vecem taktu. Kupci ovih racunara obicno nisu tupani puni para vec entuzijasti (puni para) koji znaju da ce im dva jezgra vise znaciti nego dva frejma/sec vise u rezoluciji 800x600.
 
Poslednja izmena:
Bogda je napisao(la):
Dual core FX ce im se bolje prodavati nego single core na 200MHz vecem taktu. Kupci ovih racunara obicno nisu tupani puni para vec entuzijasti (puni para) koji znaju da ce im dva jezgra vise znaciti nego dva frejma/sec vise u rezoluciji 800x600.

Za godinu-dve verovatno i nece biti single core CPU-a u proizvodnji...
 
Zveki je napisao(la):
Za godinu-dve verovatno i nece biti single core CPU-a u proizvodnji...
Od marta, koliko mi se čini. Odnosno biće mobilnih procesora ali klasičnih desktop CPUova više neće biti u proizvodnji, ako sam dobro zapamtio podatke. Otada nadalje samo će da se troše zalihe.
 
pa za igranje je (realno) sve bacanje para.
brzi je tamo gde treba, tj. gde se i isplati ;)

ja nesto videh na xtremesys, dosta njih prodaje X2 3800+ i uzima 939 dual core opterone - 'bolje se klokuju'
 
Poslednja izmena:
Ji 4Tze je napisao(la):
pa za igranje je (realno) sve bacanje para.
brzi je tamo gde treba, tj. gde se i isplati ;)
slazem se ali ljudi ocekuju ubrzanje u svim aplikacijama pogotovo sto brzih single core procesora od trenutno dostupnih nece biti.
 
filipenko je napisao(la):
Od marta, koliko mi se čini. Odnosno biće mobilnih procesora ali klasičnih desktop CPUova više neće biti u proizvodnji, ako sam dobro zapamtio podatke. Otada nadalje samo će da se troše zalihe.

Mislim da gresis, koliko sam citao, planovi AMD-a su da tek po prelasku na 65nm proces proizvodnje krene sa masovnijom proizvodnjom i tranzicijom na dual core procesore a to ce se desiti tek u trecem kvartalu 2006 godine. Takodje, single core procesori ce se jos dugo proizvoditi i to u socket 939 varijanti i bice to novi Semproni.
 
Moguće je, ne sporim...vrlo lako je moguće da sam pobrkao datum sa prestankom proizvodnje nečega :)

U svakom slučaju znamo na čemu smo u smislu da se više ni u kakav razvoj single core procesora neće ulagati. Tehnološki to nam je što nam je, nikakvih novih rešenja neće biti i dok ih bude, biće ovakvi kakvi su sada trenutno. Da je driver ovde rekao bi da je to dobro jer će sada razvojni timovi imati jedinstvenu platformu poput ps3 pa mogu da optimizuju igre da idu u 120fps na MX-u :d
 
U drugom kvartalu sledece godine pojavice se single core Orleans socket M2 procesori sa DDR2 memorijskim kontrolerom i Presidio i Pacifica tehnologijama koji ce nakon treceg kvartala zauzeti poziciju koju sada imaju Semproni tako da se tek sa prelaskom na 65nm proces proizvodnje moze reci da je vreme single core procesora definitivno proslo.
Poz.
 
Jes'vala, zaboravih na M2, u glavi mi samo tupavi intel :wall:
 
Optimize this...

Ser_Zile je napisao(la):
slazem se ali ljudi ocekuju ubrzanje u svim aplikacijama pogotovo sto brzih single core procesora od trenutno dostupnih nece biti.

E dodjosmo i do toga konacno :D

Ljudi krajnje nerealno (iz nepoznavanja materije) ocekuju da dual-core automatski bude brzi od single-core na istom taktu. Stvarnost je sasvim drugacija i ubrzanje ce se pojaviti tek kad se gospoda programeri smiluju.
 
Ja sam gledao neki profi test fx60-fx57, ne sećam se više ni sam, ima u vestima...davno beše. Ubrzanja nigde sem u sintetici, mislim da je samo 3d mark poteran. Čak je u većini aplikacija fx57 sa istim PR rejtingom bio brži zbog bržeg kloka jednog jezgra.
Inače Neđo poredio sam modele sa istim PR rejtingom, pri čemu je FX57 na većem kloku od FX60 sa istim PR rejtingom.
 
Ono gde je ubrzanje evidentno su programi koji tradicionalno podrzavaju multithreading. Kod igrica je drugachiji sluchaj, mada se vec moze videti poboljshanje performansi u novim enginima (doom3, FEAR). U svakom sluchaju dual core FX josh nije dovoljno sazreo za svakodnevnu upotrebu (osim ako niste profi 3D dizajner, ali onda opet nema smisla kupovati FX, moze se kupiti i obichan X2 4800+)...
 
Kako to da cika Tomi nije hteo FX60 da radi na 3GHz na vazduhu?!?
Uspeo je samo 2.8GHz i to sa budzenjem napona, a 3GHz tek sa tecnim hladjenjem.
 
filipenko je napisao(la):
Ne znam kakva je situacija u recimo renderingu ili takvim (polu)profesionalnim primenama, nisam video test...ali biće ih uskoro.

Ima ovde dosta opširan test: Intel Pentium Extreme Edition 955 (Dual Core) 3.4 GHz vs AMD Athlon 64 FX-60 2.6 GHz (Dual Core), a u društvu su i sledeći procesori:

Intel Pentium Extreme Edition 840 3.2 GHz (Dual Core)
Intel Pentium 4 Extreme Edition 3.73 GHz (Single Core)
AMD Athlon 64 FX-57 2.8 GHz (Single Core)
AMD Athlon 64 X2 4800+ 2.4 GHz (Dual Core)

Dobitak postoji u obradi audio/video materijala i renderingu, ovde je FX-60 većinom na vrhu liste.

http://techreport.com/reviews/2006q1/fx60-vs-955xe/index.x?pg=1
 
Poslednja izmena:
audiofreak je napisao(la):
Kako to da cika Tomi nije hteo FX60 da radi na 3GHz na vazduhu?!?
Uspeo je samo 2.8GHz i to sa budzenjem napona, a 3GHz tek sa tecnim hladjenjem.
"Cika Tomi"!?
Pa Tom nije testirao nista vec vekovima!! Covek uziva u svojim milionima na nekim Karibima ili Kanarinima, a klinci mu testiraju...
No, bilo kako, i 2.8 GHz je za DVA jezgra odlican skor, bolji primerci ce ici i na vazduhu na 3,a li je to nebitno, poenta je da je do pre par meseci 2.5 GHz bio neki realni plafon za X2-ke, a da sada realni domet predstavlja 2.8 GHz, sto jasno govori da je AMD opet za nijansu unapredio proizvodni proces... da ne tupim dalje zasto je to opet bitno......
 
Ja bi se uvek pre opredelio za DC mashinu da li uopshte je potrebno reci zashto.....
 
animaN je napisao(la):
Ja bi se uvek pre opredelio za DC mashinu da li uopshte je potrebno reci zashto.....
mislim da jeste jer dok sempron i celeron ne budu DC nema nista od pravog software-a....
 
Nazad
Vrh Dno