Šta je novo?

Televizori iz Madjarske?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
izbor se sveo izgleda na ovo:
LG Electronics 32LS570S
Samsung UE32ES5500
Samsung UE32EH5300
 
Грешиш. Мој дневни боравак је 4х5м, ставио сам 42'' и да је мањи не би ваљало.

Potpisujem! Ja sam se bojao overkill-a, ali posle dva dana koriscenja 42" tv-a sam shvatio da je manji ne bi valjalo :)
 
ma znam ja sve to... ali krastavac... ne daje mi se toliko kesa za 40"... a iskreno imam i problem gde da ga stavim... planiram da stavim tv na zid u ugao iznad pc-a ili da zamenim mesta pc-u i tv-u... pitanje da li ce i tu moci da stane zbog ugla... ima da mi bude tacno iznad glave dok sedim za kompom... soba je inace 3.5x4.5m...

Untitled.jpg
 
Poslednja izmena:
a sto ne koristis TV kao zamenu za monitor?
 
to mi nije resenje... :-[
uvek je neko za kompom a neko za tv-om...
kako bi rangirali ona 3 modela iznad? lg je tanji i lepsi, svi su izgleda dvbt2, funkcije iste...
 
Kako nema dvb-t2? po specifikaciji na samsung uk, ima...

@CAR: da li znas da li moze da se ostvari garancija kod nas za tv iz madjarske?

Englezi odavno koriste DVB-T2 pa kod za njihovo tržište Samsung pravi modele sa T2, za nas još uvek bez.
 
mislim da sam u neptunu video da imaju dvbt2... nije ni bitno u svakom slucaju... u madjarskoj moguce da nemaju jos uvek... :)
 
Za 2.5 metra neka idealna dijagonala je 100'', neka srednja prelazna varijanta je 75'' a apsolutni minimum je 63''.
Ja sam sa te daljine prvo imao 32'' pa 42'' pa 50'' i svi su oni neko vreme zadovoljavali posao, sad sam prešao na 60'' i to je već mnogo bolje.
Znam da je to čak i ispod minimuma ali jednostavno toliko sam imao para, razlika između 60'' i 64 i 65'' je drastična i nije isplativa za tako malu razliku u dijagonali.
Plazme većih dijagonala od 65'' i nema u slobodnoj prodaji za obične smrtnike.

Uveren sam u ovo sto pricas, tako da sada za 3x3m sobu planiram da uzmem 1080p projektor cime bi dobio ~90-100" screen.
 
Za 2.5 metra neka idealna dijagonala je 100''

:D

Mislim... kad vec pricamo o idealnom... da se ne zavaravamo!
 
Vidim ja da su ljudi opčinjeni veličinom! Mali OT.
Pre par stranica sam dao formulu za proračun veličine ekrana za veličinu prostorije, odnosno za dužinu gledanja u ekran. Bitno je da tokom gledanja u tv se ne pomera glava dok se čita prevod već samo oči. To je važno zbog umora dok se gledaju duže vreme filmovi. Nije ta formula napravljena zbog nečije sujete, već su stručnjaci na tome radili.
 
Gde si dao formulu za proracun velicine ekrana?
Prelistao sam sve tvoje postove na forumu i nisam nasao.
 
http://myhometheater.homestead.com/viewingdistancemetric.html

Evo i jedne formule za proračun veličine ekrana u odnosu na razdaljinu sa koje se gleda.

Ima mnogo stručnjaka čija se mišljenja sukobe po tom pitanju, a ja sam s ovim najzadovoljniji.

Naravno, treba uzeti u obzir da li će se više gledati sd ili hd materijal, jer nije ista preporučena udaljenost gledaoca od TV-a za sd i hd materijal.

Ukucaš veličinu ekrana koja te interesuje i dobiješ razdaljine, pa vidiš da li to odgovara tvom prostoru.

Ima i drugih formula, tipa da dijagonalu ekrana pomnožiš sa 2.5, ali to po meni nije precizno iz gorepomenutog razloga. Da ne oftopičarim dalje, može zaseban thread da se otvori na ovu temu.

Back to topic, proverio sam kod nekoliko onih trgovaca sa KP za garancije za panasonic i svi su mi potvrdili da se dobija pan-evropska garancija koja važi i kod nas. Samo još da se nakanim da pozovem naš servis da to potvrdim, kao i da potvrdim da li i za ove TV-ove kupljene u Mađarskoj važi ona novogodišnja akcija gde dobiješ 5 god garancije na panasonic plazme.

Naime, kod nas valjda svakog decembra i februara (ili od decembra do februara), kupci panasonic plazmi mogu da se registruju kod panasonicovog servisa i dobiju 5 godina garancije, umesto standardnih dve.

Panasonic st50 od 50 inča, koji mene lično interesuje, košta kod tih Subotičana i Somboraca 920-950 eura, a kod nas u radnjama je od oko 140 hiljada pa na više. Kod nas model od 42 inča košta skoro 100 hiljada. :hair:

Još samo kad bi važila ova akcija s TV-ovima kupljenim u Mađarskoj, pa em uštedim mnogo love, em dobijem i 5 godina garancije! Gde ćeš bolje od toga?
 
Gde si dao formulu za proracun velicine ekrana?
Prelistao sam sve tvoje postove na forumu i nisam nasao.
Избрисана ми је порука. Не знам зашто, знам сигурно да сам писао о томе.
Нема везе.

Не знам где сам снимио ту формулу, али ево табеле за прорачун оптималне величине екрана телевизора у односу на величину просторије.
 

Prilozi

  • theater_calculator_v4.0.xls
    99.5 KB · Pregleda: 120
Poslednja izmena:
А ево и табеле по односу величина екрана и удаљености гледања телевизора.
 

Prilozi

  • odnos velicine ekrana i sobe.pdf
    141.8 KB · Pregleda: 224
Mislim da bi ova tabela mogla biti upotrebljiva prvenstveno za SD materijal. Za 1080p je to ipak daleko, jer ljudsko oko već posle određene razdaljine počinje da gubi percepciju sitnih detalja prisutnih kod 1080p materijala...
 
Sve je to individualno i subjektivno i zavisi od materijala, nema nikakvog smisla za SD uzimati nekog monstruma gde ce razmrljani pink logo biti velicine fudbalkse lopte. Grand parada fazon.

Za desktop replacement i bilo kakvo citanje sitnog fonta, naravno, valja biti blize, ali ne i preblizu jer je mala gustina piksela na velikoj dijagonali, dok ultra HD ne sidje medju smrtnike. Za HD igranje malo dalje. Za HD fimove jos dalje, a za SD je realno CRT nenad****v, i sve je preveliko i odvratno.
 
Slažem se... zato je plazma moj izbor. Generalno odvaljuje i HD i SD bolje od lcd-ova, ledova itd... Jedino što su lcd-ledovi malo svetliji i imaju jaču belu... ali ko može da zamrači lepo sobu i da se malo potrudi oko održavanja plazmice, nema boljeg izbora. Treba malo cimanja, pogotovo na početku, ali nadam se da će vredeti istog...
 
Poslednja izmena:
@padawan

Suva istina, :) zato ne menjam Sony Trinitron CRT ni pod razno.
 
Poslednja izmena:
koji je bolji po vama LG42LM620s ili Samsung 40ES6100, ili neki treci u otm cenovnom rangu do 650 eura maksimalno?
 
Za 650 evra imaš panasonic plazmu st50 od 42 inča... objašnjava i jednom i drugom televizoru po svim pitanjima. Jedino ako se iz nekog razloga plašiš plazme kao tehnologije. Ja uzimam najverovatnije st50, ali od 50 inča, tamo negde za praznike... ako sve bude bilo po planu...
 
Poslednja izmena:
ja imam kuci plazmu samsung od 50 inca vec par godina i meni licno je bolja od lcd-a, ali je pazim bas, ali je ubijaju recimo oni muzicki kanali sa trakom dole kad ide po vise sati i moram bas da je pazim.... ovo je za brata i njegovu devojku, koji dosta pusta teletekst i kladionicu i zna da ostavi po par sati tako, i bice i komp vezan na njega a nije bas pazljiv , pa ne bih mu preporucio plazmu, zato i pitam za neki led:)
 
Da, u tom slučaju je bolje neka lcd-led varijanta.

Ja bih od tih led varijanti uzeo LG 42lm660s, ali on ti je malko skuplji, oko 800 evrića, ali imaš na KP neki lik daje i sony blu ray plejer uz njega, pošto je to kao neka akcija. To je ono što sam ja razmatrao onda kada sam se premišljao između plazme i lcd-leda, ali sam ipak odabrao plazmu, jer ne ostavljam često tv da mi zvrnda satima na istom kanalu, pa da se plašim toliko burn in-a.

Ne bih znao više da ti pomognem, sem da samsung fura uglavnom PVA panele, koji imaju bolju crnu u odnosu na lg, koji fura IPS panele, koji su malo svetliji od PVA panela, generalno naravno. Mnogi se žale na novije samsung modele, kojima je ugrađen agresivni noise reduction, pa onda kad gledaš filmove, sve bude onako blago razmazano. Za neke modele su izašli novi firmweri koji to rešavaju, ali svakako kod samsunga moraš dobro da se raspitaš po forumima i da čitaš testove, kako bi pronašao model koji ne pati od te boljke. Takođe i Samsung i LG vole da uvale inferiornije MVA panele, koje pravi firma AU optronics. Kad im zafale paneli koje oni proizvode, oni samo poruče od AUoptronicsa njihove MVA panele i prodaju tako televizore bez problema... tako da prosečan korisnik uopšte ne zna šta će da dobije. Moraš ili da skineš masku s televizora da vidiš na poleđini panela koji je tačno (što ti niko neće dozvoliti pre kupovine i čime gubiš garanciju), a drugi način je da slikaš makro u sam panel, da vidiš šablon piksela, pa onda uporediš sa makro slikama svih panela koji se ugrađuju u dati model i tako provališ koji si panel dobio. To ti je opšte poznato kao panel lottery i prisutan je i kod LG-a i kod Samsunga. Recimo u Samsung c530 model, koji sam nekad davno razmatrao, ugrađuje se preko 13 različitih verzija panela, od samsungovih c1, c2, c3 i kojih još revizija, do AUoptronics nekoliko verzija.

Tako da ako ti je bitno da dobiješ primerak sa najboljim mogućim panelom koji se ugrađuje u model koji te zanima, spremi se za mnogo guglanja i cimanja. Za početak guglaj "panel lottery". Kad pronađeš neke modele koje ti cenovno i po specifikacijama odgovaraju, guglaj "dati model panel lottery" i videćeš da li se u taj model ugrađuju inferiorniji paneli u odnosu na ono što se reklamira. Ako budeš imao sreće, naći ćeš model s kojim nema mnogo rizika kad je panel u pitanju. Naravno, ako ti brat nije izbirljiv i perfekcionista, zaboravi na sve ovo što sam napisao... Najbolje je da ga odvedeš u radnju gde bi mogao da pogleda i uporedi modele koje ga interesuju ili koje si mu ti uzeo u razmatranje i videće na licu mesta koji mu se više sviđa.
 
Jel video ko st seriju panasonica pored nekog lcd-a ili leda uporedno? Kontrast, prikaz crne? Da li ima neke razlike izmedju 42 i 50 inhca kod st serije ili je samo razlika u velicini?
 
Plazmu teško da možeš i da porediš sa lcd-ledovima. Crna je jedna od najboljih na plazmama uopšte, rame uz rame sa gt i vt serijama. LCD-ledovi ne mogu da se porede sa plazmom po pitanju crne boje, kontrasta, motion rezolucije, input laga, itd. Jedino u čemu su lcd-ledovi bolji u odnosu na plazmu je se lakše održavaju i ne moraš da vodiš toliko računa o njima, koliko kod plazmi i što su paneli svetliji od plazme. Lcd paneli imaju ccfl ili uglavnom edge led lampe koje osvetljavaju panel, dok plazma ima fosfore koji se sami osvetljavaju, zato nekim plazmama crna vuče na zeleno u veoma osvetljenim prostorijama. Zato i ne vredi upoređivati sliku u radnjama, jer su one uvek solidno osvetljene i nećeš videti sve ono što plazma može da pruži, osim ako ti prodavac kojim čudom ne izađe u susret i ugasi svetlo... :d

Ja lično nisam video jedan u radnji, ali na to i ne računam, jer, em što su svi televizori tamo na default podešavanjima i nisu nimalo kalibrisani, em što im plazme skoro sigurno nisu razrađene kako treba, tj nisu razrađene uopšte, što verovatno obezvređuje smisao poređenja u radnji...

A da ne pominjem da teško da ću naći prodavca koji bi me istrpeo da tri sata čačkam po menijima i puštam materijale koje sam donesem na nekom flešu, laptopu itd, jer treba probati više različitih sd i hd materijala, ako već hoćeš da na osnovu gledanja televizora u radnji odlučiš
u vezi kupovine.

U svakom slučaju, treba birati 3d modele kod panasonic plazmi, jer oni imaju bolje filtere i one premaze preko ekrana, pa su gledljivije po jakom osvetljenju od 2d modela. A pošto je st50 3d model, solidno se gleda i pri jačem osvetljenju. Svakako se preporučuje što bolje zamračenje sobe s nekim tamnijim zavesama itd, pogotovo kod 3d-a. 3d je aktivnog tipa i zahteva gledanje u mrklom mraku da bi prikazao sve ono kako Panasonic zapoveda...

Dakle, ko iole vodi računa da ne ostavlja televizor preko noći na nekom kanalu ili ne daj bože teletekstu, kao i da ima koliko toliko uslova da zamrači sobu i za dnevno gledanje, plazma je verovatni bolji izbor. U svemu ostalom naprosto sabija Lcd-led varijante, pogotovo kad je u pitanju crna, kontrast, uglovi gledanja i motion rezolucija, gde je kod plazmi prosek 900 linija, dok je kod lcd-ova to 300 linija, bez uključene interpolacije, naravno.

Razlika između modela od 42 i 50 inča je samo u veličini, a to sa sobom povlači i manju gustinu piksela kod većeg modela.

Ja sam se na osnovu mnogo pročitanih testova i komentara odlučio za st50, samo još da vidim hoće li biti dovoljno love za 50-ticu i dva para naočara, pošto jedne koštaju oko 50-55 evra (preko ovih naših Mađara, kod nas su oko 14 hiljada din), a ne dolaze uz televizor.
 
Poslednja izmena:
@Kobayashi Maru i ja se razmisljam da uzmem panasonic st seriju, vidim svi hvale st da ima vrhunsku sliku, pa bi njega koristio iskljucivo za komp preko hdmi kabla za gledanje blue ray filmova preko racunara. Meni 3D nije od nekog znacaja, vise volim 2D i kvalitetan FHD snimak. St 50 zbog same dubine crne mislim da bi bio pun pogodak, osim sto jedino mora da se pazi da se ne ostavi jedna slika zbog burn in-a, ali to screen saver resava bez problema. I ja mislim da 300e doplate vredi za 50", ali opet 42" ce dati bolju i cistiju sliku zbog zbijenosti pixela.
 
Pa zavisi s koje daljine gledaš u 1080p sadržaj. Za 1080p THX kaže da je za 42 inča najdalje 1.7m, dok je za 50 inča to 2m. Za sd je to već nekih 3.5m do 4m razdaljine. Iz kreveta kad gledam, od očiju do centra ekrana mi ima nekih 1.9m, zato se nešto računam da uzmem 50-ticu. Ionako mi se oči premore preko dana od piljenja u ekran, pa onda noću još gore vidim nego inače, zato računam da će mi 50-tica tu značiti. Dakle, ako gledaš blu ray-jeve ili 1080p matroške s razdaljine do 1.7m, onda 42-ojka, a ako je to bliže 2m, onda 50-tica.

Prema ovim "naučnicima", ljudsko oko posle određene udaljenosti polako gubi percepciju sitnih detalja, tako da sa 4m razdaljine čovek ne može da primeti razliku između 1080p i 720p, a neko ne bi video razliku ni između bilo kod hd-a i sd materijala.
Ja prvenstveno uzimam TV- zbog blu rejeva i 1080p sadržaja, a i igrao bih se malo. Za filmove mi se nekako ta 50-tica najviše čini adekvatnom za tih do 1.9m d 2m udaljenosti, kad gledam filmove iz kreveta... a što se tiče igranja, razvukao bih tastaturu i miša do fotelje, pa bih odatle pikao, da mi ne bude preblizu, ukočii bi mi se vrat od pomeranja...:d

3d je tu čak i nebitan zbog samog 3d-a. Fora je u tome da 3d modeli daju bolju 2d sliku u odnosu na isključivo 2d modele, a i mogu se gledati u osvetljenijim sobama od 2d modela, sve zbog filtera i premaza koje koriste na 3d modelima u odnosu na 2d modele. Da se sada ne pravim pametan umesto gugla, da li se to zove infinite black pro II ili kako već, mrzi me da guglam sada...

Dakle, ako gledaš sa 1.5m 1080p video, 42 inča će svakako dati nešto oštriju sliku, ali ako gledaš sa recimo 1.8m do 2m, kontam da bi 50-tica u tom slučaju bila adekvatnija, jer bi oko već preko 1.7m počelo da gubi nešto od detalja. Eto to je nešto što bih mogao da proverim u praksi, u nekoj radnji, samo kad bih našao dva identična modela od 42 i 50 inča sajd baj sajd, pa da onda uporedim odnos oštrine slike i udaljenosti gledanja u odnosu na veličinu panela.

Naravno, postoji mnogo oprečnih mišljenja o tome koja je zapravo idealna udaljenost gledanja u odnosu na veličinu ekrana i rezolucije materijala i neko bi rekao da je i 3-4m ok za 1080p i 42 inča, ali meni lično je logičnija ova THX varijanta i ja se držim nje za sada. Nadam se da neću pogrešiti ako uzmem 50-ticu, a ako mi bude preblizu, lako ću da je udaljim od mesta s kojeg najčešće gledam TV. Mislim da pre čovek može da pogreši ako uzme manji panel, pa posle kuka što nije uzeo veći, nego što može da ispomera malo nameštaj i udalji TV od mesta gledanja... osim ako neko ne planira TV da turi u kupatilo... :d

A što se tiče burn in-a, pored screen savera, postoji i ona pixel orbiter opcija, koja pomera sve piksele levo desno u nekim intervalima (valjda sam to dobro razumeo), ali mislim da s tom opcijom aktiviranom ne možeš da imaš 1:1 sliku.

Sve u svemu... Hmm... Nešto mi se sve čini da smo počeli malo da oftopičarimo... Bolje da pomenem ja opet Mađarsku za svaki slučaj... :d
 
50 inca je lepo imati, ali samo u vecem prostoru, sa adekvatnim ozvucenjem. Meni bi 1.5m za 40" definitivno bilo preblizu, jer zbog male gustine piksela igre izgledaju dosta lose kada se priblizis, cak i full HD. Primeti se i na 2.5 metra, ali sam postavio TV na tu udaljenost i meni je to taman.

Veci televizor definitivno daje neki "bioskopski" smek, ali ce to da se lose odrazi na kvalitet slike. Gustina piksela je oko 50ppi i to je dosta lose. Kada se 4K televizori spuste medju narod i konzole tj graficke karte koje ce gurati te rezolucije, to ce tek biti prava stvar. Ali, po ovoj stopi rekao bih da to nece biti pre 2020.

Do tada, drzite se bolje vece razdaljine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno