Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Jeste, zahvaljujuci Telekomu, koji je snizavao cak cene. Najnizi postpaid ~2004. koji sam koristio je bio bel50 (valjda je i Mix100, ili kako se vec zvao najnizi Mix bio toliko, ali ja sam 100% poziva imao ka MTSu ili fixnoj pa mi je Bel bio bolji) koji je bio 350 dinara - tadasnjih valjda 5-6 EUR?
Onda je dosao 066postpaid100 od ~4EUR, pa onda MixS sa popustom 50% za 2.5EUR, da bi sada Prica bila 2.5EUR isto :)

Sa druge strane, napisao sam negde kako je islo sa najnizim paketima u Telenoru :D 300-600 valjda :) I u EUR je to ipak veliko poskupljenje.
 
Zasto jedino kod nas ne moze konkurencija da instalira DSLAM uredjaje u Telekom-ove centrale i iznajmi od drzave bakrenu paricu od centrale do korisnika?
To je sasvim normalno na zapadu ali kod nas nije jer drzava cuva monopol Telekom-a i njegovu finansijsku stabilnost.
Zato Telenor i ne nudi fiksnu telefoniju jer nema infrastrukturu do svakog korisnika.
Bezicni fiksni je smesan kao sto nudi Orion telekom.
A SBB i ostali kablasi uslugu fiksne telefonije nude preko svoje koaksijalne mreze.
Retko gde u normalnom svetu svaka telekomunikaciona kompanija gradi svoju infrastrukturu, uglavnom se ona medjusobno iznajmljuje ili uzima u zakup od drzave.
Primer Slovenije, 'last mile' drzava iznajmljuje vec 10 godina, zato i postoje tri najveca ponudjaca ADSL/VDSL usluga.


A to da su Telekom-ovi paketi savrseni je daleko od istine, oni jesu mozda jeftini ali brzine koje se nude su socijalne.
Telekom ulaze u VDSL i FTTH, a ne nudi nista vise od ADSL (1 ili 2 Mbps upload), cak vecina njihovih zaposlenih ni ne zna za nista vise od ADSL.
U naseljima Stepa Stepanovic, Belville, Ivana Ribara, u Beogradu, Telekom je postavio opticku mrezu koju ne zna da iskoristi i privuce sto veci broj korisnika.
Skupstine stanara u naselju stepa Stepanovic i Belville skupljaju potpise da bi se uvela konkurencija i skoro pa mole da u njihove zgrade udje SBB, Radijus Vektor, Orion telekom. U Belville je usao Orion telekom sa Premium mrezom pored vec postojeceg Telekom-a i Radijus Vektora, a u naselje Stepa Stepanovic pored Telekom-a usao je Radijus Vektor i SBB sa Fiber Power paketima. Telekom jednostavno ne zna da iskoristi svoj monopolski polazoj, rasprostranjenost infrastrukture i sam kvalitet infrastrukture u koju ulaze.
Ako su vec postavili VDSL DSLAM-ove u sve vece centrale zasto ne ponude bolje pakete za te korisnike.
SBB je ulozio nesto malo para u poboljsanje infrastrukture, Fiber Power i odmah ponudio bolje pakete i lepo pokusava da osvoji teritoriji koju pokriva.
Targo telekom je ulozio nesto para u vlastitu infrastrukturuisto i pokusao da zavlada na teritoriji koju pokriva sa mnogo vecim brzinama.
Telekom koji ima infrastrukturi i treba samo malo da je nadogradi sto je vec i ucinio sa VDSL-om ali to ne zna da iskoristi, vece kompanije bi morale biti uvek konkurentnije u odnosu na manje ali kod nas je potpuno obrnuto.
 
Poslednja izmena:
Kako da iskoristi kad ih Sbb placa?
Nisu sposobni da prodaju 100 mega paket,ne znaju da on treba da bude 100\30 da bi ga prodali u znacajnom obimu,nesretnici jedni.
Kamo lepe srece da nadem nekog iz Sbb-a da poveze nase zgrade!
 
Poslednja izmena:
ne mora da ih placa sbb, dovoljno su nesposobni i bez toga.. inace, telekomov monopol je jedini razlog zbog kog telenor nije krenuo u pricu sa fiksnom telefonijom..
 
Ako gledamo na sve sa socijalne strane kao neki ovde, neka bude najnizi paket ADSL 10/1 Mbps za priblizno 1500 RSD ali neka budu i paketi VDSL 20/5, 30/10, FTTH 20/10, 50/10, 100/20 koji ce imati cenu 3000, 4000, 5000, 6000, 7000 RSD pa kome treba i ko zeli brzi paket i ima tehnicke mogucnosti neka plati.

Sramota je da SBB preko koaksijalne mreze moze da ponudi vece brzine od Telekom-a na VDSL i FTTH infrastrukturi za skoro pa istu cenu.
 
Poslednja izmena:
@Dr.Veks:
Zato sto je Telekom vlasnik infrastrukture i ne dozvoljava pristup.
 
@Dr.Veks:
Zato sto je Telekom vlasnik infrastrukture i ne dozvoljava pristup.

U Sloveniji je vlasnik infrastrukture Telekom Slovenije koji je jos uvek u vecinskom drzavnom vlasnistvu i koji bi isto zeleo da ima monopol kao i nas Telekom ali zato je tu drzavni telekomunikacioni regulator ili ti kod nas RATEL koji je zakonom naterao Telekom Slovenije da mora da iznajmljuje drugim operaterima svoju bakrenu i opticku infrastrukturu. Taj zakon kod njih postoji vec 10 godina.

U Sloveniji je mesecna nadoknada za fiksni telefon 12 EUR, za VOIP 3 EUR, a ako zelis internet bez fiksnog telefona placas dodatna 3 EUR mesecno za iznajmljivanje kabla od centrale do korisnika. A kod nas je cena za fiksni telefon i VOIP ista, a i naknada za fiksni je kod nas obavezna.
A kada vec govorimo o cenama, neko bi rekao da su cene visoke ali ako gledate da je najniza plata u Sloveniji oko 600 EUR, a prosecna oko 1000 EUR, mislim da su za njihov standard cene pristupacne.
 
Poslednja izmena:
Ja nisam tvrdio da ce biti nama bolje ako se ne proda telekom, niti da su izvor produktivnost. Ti tvrdis da ce biti bolje kada se proda.
Nazalost, kada pogledam ponude okolo i sta je T-Com doneo, ne mogu se nikako sloziti. Jedino u Sloveniji mislim da je generalno bolji izbor, ali tamo nije prodat Telekom, vec je i dalje njihov.
Sta si naveo od privatizovanog da je narodu bolje zbog te privatizacije?
Hoces i EPS da se privatizuje i mislis da ce biti bolje onda potrosacima? :D

Vidim i Telenor sta je doneo - mnogo vece cene, poceo zaokruzivanje, doveo do toga da najjeftiniji paket bude 4x skuplji nego pre nego sto je dosao.
Vidim sta je NIS doneo - odliv sredstava. (vidi koliko placaju rudnu rentu, ili jos bolje samo pogledaj koliko je placen NIS)
Vidim sta je doneo Delhaize.
Vidim sta je uradio PMorris (otpustio gomilu radnika i skroz zatvorio proizvodnju jednog od najvecih izvoza kod nas)
Nijedan stranac kada je kupio nasu kompaniju ili usao na trziste kod nas nije poboljsao nikome nista, osim sebi i politicarima koji su opljackali sta je placeno za kupovinu/licenciranje.


I ne dobija, jer su vec ADSL provider. Dobijaju postojece korisnike, a ne novo trziste.
Novo trziste bi bilo da su kupili Targo ili ExeNet.
Ne bih vam smetao ali jedno pitanje jel ti to znas nesto sto mi ne znamo i ok je tvoja orica koja je bazirana na T- comu i tu se slazem ali ja imam info da je jedna druga kompanija vise zainteresovana i 99% ce ih oni kupiti.
Ne jazem da ce biti tako ali izvor iz recicu vrha mi tako rece.
Nisu Nemci ali govore nemacki sad znate o kone je rec.
Nije sigurno ali kazu da su bas zagrejani.
 
(nisam siguran uopste ko bi ih kupio, ali T-Com je najverovatniji izbor, ima ih svugde okolo, imaju prilican interes da plate cak i vise nego sto vredi TS da bi sve zemlje regiona/Evrope pokupili)
Ne znam sta bi bilo da ih A1 uzme, sa te strane _mogu_ da zamislim da ce biti bolje. (ne verujem da ce biti, ali mnogo lakse mogu da zamislim da bi bilo bolje sa A1 nego sa T-Comom).
Sa T-Com, ne. Nijedna jedina zemlja na svetu mi ne pada na pamet, da je T-Com dobar provider. Jos uvek nisu uopste pravi provider u Americi (niko ozbiljan ne koristi T-Com, trebalo im je prilicno godina da dobiju iPhone u ponudu).

Veks, ja se slazem da treba veci upload na VDSL paketima, i da treba da se ponude.
Ali ne zelim da zbog toga se vise naplacuje za nize pakete, ili manje dobija, ili uvede FUP, i sta ne jos.

Zasto ne iznajmljuju infrastrukturu - isto sto i za prethodno.
 
Ja ne znam da li na nacrtam ili šta da radim. Kakve koristi mi korisnici usluga imamo od toga što je vlasnik Telenora ostvario veliki profit? Mi imami korist od kvaliteta i cene usluga, a tu je Telekom bolji od Telenora. Takođe imamo kao država veću korist od Telekoma, pa i ti zapošljeni imaju korist. Meni je draže da tu dobit koristi par hiljada naših građana koji tamo rade, nego taj vlasnik Telenora.
 
Poslednja izmena:
(nisam siguran uopste ko bi ih kupio, ali T-Com je najverovatniji izbor, ima ih svugde okolo, imaju prilican interes da plate cak i vise nego sto vredi TS da bi sve zemlje regiona/Evrope pokupili)
Ne znam sta bi bilo da ih A1 uzme, sa te strane _mogu_ da zamislim da ce biti bolje. (ne verujem da ce biti, ali mnogo lakse mogu da zamislim da bi bilo bolje sa A1 nego sa T-Comom).
Sa T-Com, ne. Nijedna jedina zemlja na svetu mi ne pada na pamet, da je T-Com dobar provider. Jos uvek nisu uopste pravi provider u Americi (niko ozbiljan ne koristi T-Com, trebalo im je prilicno godina da dobiju iPhone u ponudu).

Veks, ja se slazem da treba veci upload na VDSL paketima, i da treba da se ponude.
Ali ne zelim da zbog toga se vise naplacuje za nize pakete, ili manje dobija, ili uvede FUP, i sta ne jos.

Zasto ne iznajmljuju infrastrukturu - isto sto i za prethodno.
Da trebalo bi A1 da ih kupi ako je verovati.... ja mu verujem.
Da iskreno ja nisam za prodaju TS pogotovu ne TComu jel znam kakvi su i sta rade kad se usele.
A svi € odose preko u Dojce, losija usluga.... Da ne nabrajam dalje ne kazem da su ovi sad sjajni kad je drzavno ali bolji su.
Nadam se da necemo imati priliku da na nasoj kozi osetimo blagodeti Tcoma.
Bas sam zainteresovan jer imam vdsl pod ugovorom.

A kad sam ja rekao da treba veci UL za vdsl svi su me napali da sam lud sad svi kazu isto, haha.
 
Da da pisemo Googleu da kupi TS... Da malo eksperimentišu sa Internetom.
 
Ta ti je dobra. :)
 
Ljudi ovo je tema o VDSL-u a ne o prodaji Telekoma. Molim da ne skrecete sa teme bezveze.
 
Ja ću napisati još 1 post van teme, a ako smeta uklonite. Nisam video ni 1 temu da odgovara, a ne vidim ni opciju da ja započnem novu.
Već neko vreme sam oduševljen moderacijom foruma, kao i članovima foruma.
Na većini foruma moderatori su obično naduvane osobe koje vole da demonstriraju silu. Ne kapiram to, da kad neko pogreši nešto, zašto odmah mora pljuvanje, opomene i slično. Zar ne može prvo lepo, pa ako je neko baš bezobrazan onda oštrije. Često ljudi iz neznanja nešto urade i odmah idu u juriš na njega. Ja nisam imao problema (sem na 1 forumu), jer dosta pazim i solidno se razumem, ali ima ljudi koji nisu baš vešti.
Ovde sam oduševljen moderacijom. Na primer sada smo otišli van teme, a moderator je vrlo kulturno skrenuo pažnju da smo van teme i nikog nije pljuvao. Verovatno su zato i ostali članovi foruma ok, pa i pored različitih mišljenja, ragovaraju kulturno.
Još jednom svaka čast.
 
Poslednja izmena:
Ima tema o buducnosti Telekoma - maltene svi postovi mogu tamo.

Veks, ako imas ideju kako da damo podrsku za UB ili veci upload, reci. Iako mi licno ne treba (isprobao sam, beskorisno, jer sami poslovni serveru ne podrzavaju veci upload van zemlje), podrzacu rado.
Necu pominjati poslovnu potrebu, mogu pomenuti i upload na YT, koji sam i radio, jer da se pomene poslovna potreba - sve ide u out ;)
 
da li je neko uspeo da prilikom uzimanja vdsla a da je eventualno presao sa isdna zadrzi svoju numeraciju na barem jednom broju, psoto je bilo prica da posle odlaska Grka TS ne zeli da se bakce sa isdn i da nudi korisnicima koji prelaze jednu digitalnu i jednu analognu liniju?

Imam mogucnosti za vdsl, ali posto u tri razlicite poslovnice dobih tri razlicita odgovora da proverim ovde. Ipak je 21 vek nekako mi je nelogicno da ne mogu da prevezu da ostane numeracija jednog broja.
 
Samo da javim da postoji globalni problem sa pristupom internetu na teritoriji Beograda i Sumadije putem adsl i vdsl-a.
Prijavljeno i resavaju sad u toku veceri se ocekuje da srede problem upravo sam zvao CC da im kazem problem sa vdsl-om. Valjda ce brzo doci. Neki opasan globalni problem rekose da je.
 
Ja nisam nista primetio.vdsl mi šljaka ko podmazan.
 
Sad je proradilo.
Pa ja kazem sta mi je ovaj Sasa iz CC rekao da je globalni problem i da ceo BG nemaju adsl i vdsl.
 
da li je neko uspeo da prilikom uzimanja vdsla a da je eventualno presao sa isdna zadrzi svoju numeraciju na barem jednom broju, psoto je bilo prica da posle odlaska Grka TS ne zeli da se bakce sa isdn i da nudi korisnicima koji prelaze jednu digitalnu i jednu analognu liniju?

Imam mogucnosti za vdsl, ali posto u tri razlicite poslovnice dobih tri razlicita odgovora da proverim ovde. Ipak je 21 vek nekako mi je nelogicno da ne mogu da prevezu da ostane numeracija jednog broja.

Ostaje jedan stari broj na analognoj liniji,a dobijas i jedan BBTF (Voip)broj sa drugacijom numeracijom
 
Sad je proradilo.
Pa ja kazem sta mi je ovaj Sasa iz CC rekao da je globalni problem i da ceo BG nemaju adsl i vdsl.

Ma jok,kod mene nije bilo prekida ni sekund.Moj vdsl radi kao kompot od afričke šljive:beer:
 
Poslednja izmena:
Овде неко прича како Телеком намаће да уз АДСЛ/ВДСЛ морате имати и фиксни..... Такав тренд је немогуће зауставити, једноставно фиксни ће увек ићи код свих оператера уз неки пакет ако желите погодност. Сада за 2000 динара уз БОКС 2 добијате такву могућност и то никако не може бити лоша понуда у односу на конкуренцију. Једина права мана је та што не нуде бесплатне минуте за одређене земље.
О овоме сам слушао на дневнику-3 директора (или нешто слично) компаније ЗТЕ. Говорио је баш о фиксној линији и да ли то треба одјавити. Човек се осмехнуо и рекао да фиксни телефон има будућнпост али да све компаније како у Европи тако и широм света сад једноствно праве разноразне комбинације.
Други је проблем су брзине које се тичу примања и слања и који је њихов однос.
Да ли ће промена влсника донети нешто боље? - Нисам сигуран, чак шта више убеђен сам да неће.
Што се тиче тога колико има запослених и да ли има вишка је једна прича која нема везе са продајом и како ће после да послује та фирма.
Уколико Немци купе Телеком, отпустиће вишак радника и остварити профит. Тај профит одлази из земље, а немачки радник ће тамо имати још већа примања. То да ће уложити значајна средста у развој је смешна прича без покрића.


Такође прича како СББ подмићује неког из Телекома непију много воду, уколико се то кад тад докаже неко ће морати на робију. Кад стрна фирма купи Телеком они ће врло брзо постићи џентлменски споразум са СББ-ом. Тај картел више нико неће моћи да уништи тако да ће мо имати конкуренцију фирми без конкуреције добре понуде за купце.
 
Poslednja izmena:
Zaboravio si da telekom Slovenije ima opciju ako nećeš fiksni onda plaćaš samo iznajmljivanje bakarne parice što je pošteno.

Saznao sam neke nove vesti.

U toku je velika akcija telekoma gde se ide na teren i obilaze se svi postojeći korisnici a naročito VDSL korisnici.Pitao sam ih da pitaju šefove zašto je ukinut uploud buster.

Kako sam dobio info mada ne mogu da tvrdim da je 100% tačan mada su mi decidno rekli da uz mega box ide 5 mega uploud-a, i da od 1.februara obilaze naselje stepa stepanović i da će pre toga održati nekoliko sastanaka povodom promocije mega box paketa za stepu pa se tu očekuje i stav povodom uploud bustera.
 
Uz MegaBox CE ici 50/5 mislis, ili ce biti moguc UB od 5, ili nesto drugo?
Sada ne ide 50/5 uz MegaBox sigurno. Ali bi bilo presudno da se prebacim na njega...

Kad dolaze, jel' nose pokloncice, da spremim kolace? :D (ne treba da mi donose kolace, ne volim secer :))

P.S. I dalje nudim pomoc za UB, iako mi licno nije bitan, recite samo sta hocete da kazem (ili slazem :D)
 
danas su bili kod mene... ne zato sto su imali viska vremena i hteli da se druze, vec zato sto sam prijavio kvar..

nije mi radio net i iptv. prijavio sam kvar oko 13h, posle nepunih pola sata me je zvao lik koji je vec krenuo kod mene da vidi sta je problem. drndao se po centrali 3 sata dok nije na kraju pronasao neki kabal koji je povremeno pravio problem, tj pravio je povremene prekide. sada je to reseno.. nadam se da opet nece nesto da zabaguje.

inace, imam mega box. download su mi pustili malo preko 50mbps (sve sa iptv-om), a upload je naravno 2mbps. nosili su danas moj modem do centrale, kazu bez problema se zakacio na 150 mbps. samo kod mene su kilavi kablovi pa jedva gura 1/3 od toga..

radim na tome da izmenjam sve moguce kablove, nadam se da ce biti bolje :) treba mi jos koji iptv, pa ne bih da mi net trpi zbog toga.

sto se tice upload boostera, koristio sam ranije 20/5.. sada mi se uz mega box ne doplacuje bas i za upload, ali bilo bi lepo kada bi to dobili za dz. ko god ima mega box, ili bilo koji drugi vdsl paket, moze bez problema da ima upload 5mbps... videcemo sta ce odluciti na kraju, ali ne nadam se previse ;)
 
Trazio sam od telekom patronažnog momka da pet puta zove šefa i da mi potrvdi da cu imati 5 mega uplouda i momak me zvao na mobilni i kaze potvrdno_Onda sam mu rekao da ga zovne jos jedared, eto zasto sam rekao da nisam 100 posto siguran.On mi je rekao da su na sastanku pricali o tom busteru i o obilasku stepe gde ce nuditi prevashodno mega box pakete zbog tamošnje infrastruktere i mogućnosti.
Cela prica je pocela tako sto mi je prosle nedelje dosao na vrata i ja sam mu rekao sta se to desilo sa uploud busterom i zasto su ga ukinuli.
Ako 1 februara krenu u stepu bez mega box bustera i uopste bez bustera onda ga necemo videti bar do prodaje telekoma.
 
Poslednja izmena:
Mislis tek ga onda necemo videti?!?!
Ja imam vdsl mene niko nikad iz TS nije obisao ko kaze da su krenuli da obilaze vdsl korisnike, evo ja sam im jedan od najblizih na 50m od njih i nema ih.
Mozda zato sto nisam napravio kolace?
Sve u svemu ja mislim da bi oni trebali svima na vdsl da daju min 5 UL a i da vrate booster sa jos vecim brzinama jer svakako to mi koji smo blizu mozemo da izvucemo bez problema mislim na nas sa vdsl-om.
 
Mogli bi bar da stave na sajt Mega box paket.Razumem ja njih da bi ga svi tražili pa se odmah razočarali ali....
 
Nazad
Vrh Dno