Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Zdravo, kakva je situacija trenutno sa fast fast profilima, da li je moguce uz kombinaciju iptv+vdsl dobiti fast fast profil ?
 
Ako su ti dobri parametri može, samo budi uporan ako te otkače u startu. Tako meni tehničar rekao da je nemoguće fast ako imam TV i net, ja bio uporan i sledeći put pustili. Evo već tri godine radi bez greške, 3 TV-a HD kanali i 50 mb/s net.
 
Jel bi mogao ako ti nije problem da mi uradis screenshot dsl link information da im pokazem kako je moguce podesiti posto vec 5. put se natezem s njima u dva dana...
 
Da li je moguće da ovi parametri i nisu baš istiniti?

Tri rutera, na tri lokacije.
Ruter A, nezahtevan korisnik, uglavnom se koristi za surf i YT... non stop se žali da mu net malo-malo puca, šteka, sve u svemu ne radi dobro.
IMG_20230224_101233.jpg

Ruter B: puna kuća uređaja koji se kače na net, 2 stb, klinac koji visi na netu i dan i noć... igrice itd. Kažu super šljaka, retki problemi možda 1-2 godišnje.
IMG_20230224_101336.jpg

Ruter C: najzahtevniji korisnik, streaming na dva TVa... online video sastanci, posao. Gotovo da se ne seća kad je imao neki problem sa netom.
IMG_20230224_101413.jpg
 
Da preformulišem pitanje.
Može li neko da mi pojasni kako mreža koja ima 5.5dB vrednost za Noise margin može biti stabilna? Da li je moguće da podaci koje generiše modem mogu biti toliko netačni?
 
@TsarOfZanzibar Pa nije naročito stabilna ako je imala prekid pre 17h u poređenju sa druge 2 koje imaju 530 i 440 sati bez prekida WAN konekcije.
A i različite revizije (v2.1, v3.1, sad v3.5) tog ZTE H168N različito "doživljavaju" / prijavljuju parametre kad se povežu na istu paricu. v3.1 se naročito ili pokazao kao najstabilniji sa lošijim "paricama" ili alternativno samo više laže / pravi procene sa više optimizma.

@zluu10 6.0 db je neka granica da ne dolazi često do gubitka sinhronizacije sa DSLAM-om. Ispod toga kreću problemi.
 
@shamanNS, nije pukla veza pre 17h, već sam ja rekao drugaru da ga resetuje,😉 jer sam mislio da je modem pobrljavio, a imao je tad dosta sati rada u kontinuitetu. Takođe mi nije jasno kako ima video pozive bez ikakvih problema sa ovako velikim brojem CRC greški, a tek pre reseta je bio neki abnormalan broj. Zato sam i pitao jel moguće da ovaj zte laže ko pas.
 
@TsarOfZanzibar Pa nije naročito stabilna ako je imala prekid pre 17h u poređenju sa druge 2 koje imaju 530 i 440 sati bez prekida WAN konekcije.
A i različite revizije (v2.1, v3.1, sad v3.5) tog ZTE H168N različito "doživljavaju" / prijavljuju parametre kad se povežu na istu paricu. v3.1 se naročito ili pokazao kao najstabilniji sa lošijim "paricama" ili alternativno samo više laže / pravi procene sa više optimizma.

@zluu10 6.0 db je neka granica da ne dolazi često do gubitka sinhronizacije sa DSLAM-om. Ispod toga kreću problemi.
Da jesu jos mi ponudili iptv az 900 dinara 12 meseci valjda i povecali net,..a znaju i sami da imam los internet da uzmem iptv jedva cu imati na kraj 5 mb neta
 
Da preformulišem pitanje.
Može li neko da mi pojasni kako mreža koja ima 5.5dB vrednost za Noise margin može biti stabilna? Da li je moguće da podaci koje generiše modem mogu biti toliko netačni?
Moguce je, to ja pricam oduvek... Podaci sa modema su cisto informativni...

Takodje, oni online kalkulatori razdaljine su genericki, zasnovani na nekim konstantama koje su u praksi najcesce potpuno drugih vrednosti zbog starosti opreme, kablova, izlozenosti vremenskim prilikama, velikog broja spojeva itd...

Ali 6.0 db mereno pouzdanim mernim uredjajem jeste neka granica ispod koje je jako tesko ostvariti stabilnu vezu, pod stabilnom vezom se inace smatra da je trajanje konekcije barem 24h. Ali ne postoji striktno pravilo da je to bas 6, odnosno postoje slucajevi da i sa 5 radi ali su izuzetno retki.
 
Jel ste svi sa adsl-a, vdsl-a iza cgnat-a? Jel postoji uopste mogucnost imati javnu dinamicku adresu kod mts-a, ne staticku?
 
Nisu svi korisnici na ADSL/VDSL iza CGNAT-a. Ja mislim da su većina na paketima "do 20Mbps" iza CGNAT, a većina na "do 50Mbps" i "do 100Mbps" nisu.
 
Tako je, najmanji paketi su obično na CGNAT-u dok veći (50 i 100Mbps) uglavnom nisu.
 
Imam po ugovoru brzinu 4/20 i 3 IPTV-a. Medjutim u podesavanjima rutera je podesena na Actual Rate(Up/Down) 8/50. Kad merim brzinu na speedtest-u ona je 4/16. Da li neko zna zbog cega je tako? I da li u ovim oslovima trebam da ostavim fast/fast ili da im trazim da stave interleaved/interleaved?
 

Prilozi

  • net.png
    net.png
    19 KB · Pregleda: 50
  • brzina.png
    brzina.png
    8.6 KB · Pregleda: 49
trazim vec 20 minuta ne mogu da nadjem kako da podesim bridge mode da probam neki stari TP Link wifi ruter da prikacim posto je signal na ovom mts ZTE H168N uzasan, jel zna neko kako
 
Moze jer sam licno to radio kod sebe samo da se setim gde sta treba pa ti postavim.
Ne mora da se pravi nova VDSL ili ADSL konekcija da bi stavili ruter u Bridge mod.
Bridge mod procedura:
-(ako vec ne koristite) skinite Mozilla Firefox sa Firebug
-ulogujte se u modem sa admin:tzlkisonpk ili ztonpk (zavisi koji modem/ruter imate)
-kliknete na stavku "basic" pa u pod meniju na "WAN" ili Internet pa WAN
-kliknete na drugi red u tabeli (onaj dropbox gde piše PPPoE je blokiran)
-sada pritisnite taster F12 na tastaturi (da se otvori Firebug)
-pri vrhu Firebug prozora ima ikonica sa plavom strelicom, kliknite na nju i kliknite na onaj tekst levo od onog blokiranog PPPoE "Connection type"
-sada se u Firebugu promenilo ono što se prikazuje i selektovano je ovako nesto
Code:
+ <td width="241" align="right>
a vi treba da kliknete na plusic koji je ispod ovog reda o onda kliknete na to što je unutra
Code:
<select id="IdConnType" name="IdConnType" disabled="">
-kliknite sada jednom na onu rec "disabled" i onda ce vam Firebug dati mogucnost da to editujete, sada samo obrisite tu kljucnu rec i pritisnite Enter
 
Imam po ugovoru brzinu 4/20 i 3 IPTV-a. Medjutim u podesavanjima rutera je podesena na Actual Rate(Up/Down) 8/50. Kad merim brzinu na speedtest-u ona je 4/16. Da li neko zna zbog cega je tako? I da li u ovim oslovima trebam da ostavim fast/fast ili da im trazim da stave interleaved/interleaved?
Da li su 3 IPTV box-a sa HD uslugom?

Ako jesu, svaki od njih trosi oko 8Mbps. 50 - 24 = 26Mbps, sto znaci da bi trebalo da imas mesta za tih 20Mbps. Pitaj ih zasto ne dobijas tu brzinu.

Profil od 50/8Mbps je odprilike maksimum za tvoju liniju, i ako bi hteo brzi internet (recimo 50Mbps), morao bi da potpuno ugasis Iris.
 
Zavisi i koji server stavio za test, da li mu nešto još radi u pozadini pri merenju, da li je na kablu ili wifi...
Meni se čini da nema razloga njih nešto da pita dok ne proveri kod sebe. Po parametrima su mu pustili kako treba.
 
Videh sad da Telekom planira da do 2025. u svako selo pa i u najzabačenije dovede brzi internet (100 mb/s). Nije mi jasno kako oni misle to da izvedu. Da li misle na VDSL ili na nešto drugo?
 
Nema šanse po meni da u svako selo do tad dovedu brzi internet.

Misli se na optiku (PON tipa) i verovatno na neku varijantu 5G pristupa.

VDSL može da ponudi 100Mbps ali na do ~200m od isturenog stepena, ali to nije isplativo.
 
Nazad
Vrh Dno