Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Radice znacajno brze i stabilnije na vecim brzinama jer ima dosta prostora do granicnih vrednosti cak i za adls 2+, naravno ako pricamo u praksi, ako cemo da teoretisemo po online kalkulatorima onda nece... No, svakako mi tu nista ne mozemo da uradimo ali njega nista ne kosta da pita...
 
Hvala ljudi na odgovorima... Videću kad dođu ljudi da instaliraju koje su mi opcije, mada i ne bih sad baš da se žalim pošto sam dobio na poklon 2 godine besplatnog neta, jedino što mislim da 10mbps i nije baš dovoljno za streaming filmova pošto sam planirao da uplatim Real Debrid pa da streamujem direktno preko Kodija, al šta je tu je.
 
Dok ti ne povežu VDSL modem i ne puste signal ne možeš da znaš kako će da bude.
Kod mene je pri prelazu sa ADSL na VDSL bilo znatno poboljšanje parametara i komotno 20mb.
Imaš inače dobru vezu za ADSL, radiće lepo protok.
 
Stanje nakon 5 dana:
Screenshot from 2022-09-21 15-48-48.png
Za sad je dobro ali postoji prostora za poboljsanje instalacije u kuci, tacnije, da se oko 4m kabla izbaci tj da modem bude blizi instalaciji koja dolazi sa ulice.
Mozda preterujem ali ovako izgleda kod drugara, u drugom gradu
photo_2022-09-21_15-54-02.jpg
 
Drugar ti ima i TV uslugu. Ima i nešto bolje parametre.
Nemoj da gubiš vreme oko instalacije ako ti dobro radi net. imao sam 15 metara kabla koji se vukao skoro u raspadu i nije bilo problema godinama. Kada ne bude radilo onda gledaj dalje.
 
Ovo je bukvalno primer kako ne treba sebe tripovati... Radi ti dobro internet, opusti se i uzivaj...

4m kabla nece promeniti nista, a pri tome nema drugar bolje parametre, samo su vam drugacije setovani profili... Ti imas gotovo savrsenu liniju...
 
Pozz. Zanima me kakva mi je konekcija, zasto ne mogu dobiti max speed 10mbs?
I da li moze neko da mi objasni kako da namestim QoS podesavanja kako bi limit stavio na brzinu wifi uredjaja Router/Modem je ZTE ZXHN H168N V3.1
 

Prilozi

  • img.png
    img.png
    55.5 KB · Pregleda: 108
Nije sjajna, margina ti je 6.4db..............loša ti je parica ili možda treba i bolje podešavanje porta.

Viđao sam bolje parametre i na većoj udaljenosti od centrale nego što si ti udaljen (ti si negde oko 2.8km udaljen).
 
Pozz. Zanima me kakva mi je konekcija, zasto ne mogu dobiti max speed 10mbs?
I da li moze neko da mi objasni kako da namestim QoS podesavanja kako bi limit stavio na brzinu wifi uredjaja Router/Modem je ZTE ZXHN H168N V3.1
Ne možeš da dobiješ 10mbps zato što ti je linija nameštena na 8mbps (Actual Rate down 8700 kbps a može 14000, kao što piše na slici).
Treba da ih zoveš i da se žališ na smanjeni protok sa njihove strane. Osim, da si se možda već žalio na nestabilnost net-a, pa su ti iz tih razloga smanjili brzinu.

Sad ne znam da li može VDSL na toj centrali, da li mogu Fast profili ako imaš samo net... Hoće tih 10mbps da radi na slabijim linijama bez nekih većih problema.
 
Можете ли ми рећи шта ови моји vDSL параметри казују? Плаћам пакет 50/8, имам два stb-а. Шта је могуће поправити да би интернет радио стабилније и искористио могућности у датим условима?
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-09-29-21-03-46-780_com.sec.android.app.sbrowser.beta.jpg
    Screenshot_2022-09-29-21-03-46-780_com.sec.android.app.sbrowser.beta.jpg
    68.1 KB · Pregleda: 123
Pa kažu da ti je net limitiran na verovatno 30mbps i ostalo do 40mpbs je otišlo na dva STB-a (pušteno 40946kbps).
Takođe da ima dosta grešaka (možeš da proguglaš šta znače i kako nastaju te greške) pa da vidiš šta ti možeš da središ oko instalacije u tvom objektu.

Nemam inače pojma kako ti radi net. Ako ti je nestabilan, bar sam tako razumeo, onda su verovatno zato spustili na 30mbps. Ako radi dobro onda ih zovi da ti puste 50mbps.
Uglavnom te čeka komunikacija sa njima, prati Actual Rate Down (za 50mbps treba da ti bude preko 60000 kbps) i vidi da li je moguće to da radi.
 
Te greske su normalne za interleaved profil, ali nemas prostora za pobosljanje...

Sami podaci koje modem daje za att rate treba uzeti sa velikom rezervom... Takodje, pricali smo vec ranije o tome, online kalkulatori za odredjivanje distance i rate po att treba uzimati sa mozda jos vecom rezervom...

Za persijskog Serifa ne postoje bolja podesavanja porta...
 
Ne možeš da dobiješ 10mbps zato što ti je linija nameštena na 8mbps (Actual Rate down 8700 kbps a može 14000, kao što piše na slici).
Treba da ih zoveš i da se žališ na smanjeni protok sa njihove strane. Osim, da si se možda već žalio na nestabilnost net-a, pa su ti iz tih razloga smanjili brzinu.

Sad ne znam da li može VDSL na toj centrali, da li mogu Fast profili ako imaš samo net... Hoće tih 10mbps da radi na slabijim linijama bez nekih većih problema.
Dva tri puta sam se zalio jer nemam celu brzinu ali kad je 5mbs onda obavezno jer to je pola brzine ni blizu pune. Stavili su kabl ispod zemlje a nesto visi na bandri cujem da stavljaju net liniju ko zna mozda dobijem bolji speed/ping, ping mi je blizu 20 a znam da moze ispod 10 kad imam full 10mbs... Da primeto sam da ima Fast Profile kad je blizu 10mbs npr 10000kbs.
Ako neko zna kako QoS (quality of service) da sredim da limitujem ip range kako bi imao dobar experience na racunaru ne razumem kako wifi uredjaji uzimaju sav bandwith a meni na racunaru 1mbs ostane....
 
Moje vrednosti su isto mizerne. Noise Margine varira od 6 do 9. Ali otvorili su mi 74000. Imam net 50 i dva TV-a sa HD kanalima. Sve radi odlično. Uzgred, nekad se zaglupi ruter pa počnu da se pojavljuju CRC greške. Onda ga resetujem i bude OK. Evo kako to izgleda kod mene:

P- S. Kad sam potpisivao ugovor, rekli su mi da ne mogu da mi daju više od 20 jer mi je nestabilna linija. Ja sam im rekao da sam 200 metara od centrale i da znam da mora da radi. Oni kažu: Naši podaci govore da vam linija nije dovoljno jaka za 50. Onda sam otišao u poslovnicu i rekao da želim da potpišem ugovor na 50 (na svoju odgovornost) i pristali su. Evo već 2. godine je ovako. Prvo su mi otvorili samo 54000 jer nisam imao IPTV, onda sam uveo jedan IPTV pa su povećali na 64, sada imam dva i povećali su na 74000 i sve je OK. I kod mene su kablovi pod zemljom, a kutija koja vodi do zgrade je na nekoj prastaroj drvenoj banderi.

 
Poslednja izmena:
Imao sam slične parametre. Isturen stepen ti je tu negde kad otvoriš vrata🙂 te greške što imaš nisu ništa koliko je bilo kod mene. Telefonski kabl je bio u raspadu, 15m, star 100 godina. Sve radilo bez problema.

Moraš da im pišeš ili zoveš. Prijavi kvar na sve strane (mail, telefon, moj MTS aplikacija).
Ako treba zapreti ratelom ili sličnim. To je samo do njihove lenjosti da ti podignu brzinu.
Obavezno traži umanjenje računa za period za koji ti je spuštena brzina.
Ne pričam ti napamet. Valjda si pismen, sedi i napiši mail, navedi da usluga nije kompletna itd...
 
Sredili su ahahah. E sad toliko ce ovo da bude ovako ne znam verovatno par sati, dan dva pa onda opet se vrati na manje....
 

Prilozi

  • Screenshot from 2022-10-01 10-43-56.png
    Screenshot from 2022-10-01 10-43-56.png
    64.3 KB · Pregleda: 97
Al su ga opravili, svaka im cast :ROFLMAO:

Hocemo kladionicu neku koliko dugo ce trajati konekcija?
 
Napisao sam im juce u 21h sredili su danas pre 30minuta ali uvek se vrati na 3-4mbs manje zbog losijih parametara ali onda njihova centrala brzinu ne vrati na najvecu mogucu kad parametri budu bolji, ne znam zasto je tako podeseno...
 
Zato sto postoje dva nacina rada adsl profila, fast i interleaved, gde je drugi podesen sa kasnjenjem kako bi se sprecile greske ubacivanjem korekcije za gresku tokom tog kasnjenja...

Sad su tako podesili, i pustili i to radi dok ne dodje do pada vrednosti koja je i onako granicna i puca konekcija.... Vrednost pada jer su zice podlozne uticaju, jer su stare, jer su losi i brojni spojevi, jer su ploce na izdisaju... (To su jedni od faktora koje online kalkulatori ne uzimaju u obzir kada racunaju distancu i zato ih treba uzimati sa rezervom velikom kao sto sam pisao... )

Onda ruter pokusava da se konektuje ponovo i u komunikaciji sa centralom trazi najvise moguce vrednosti za koliko je vise moguce stabilnu konekciju...
 
Moje vrednosti su isto mizerne. Noise Margine varira od 6 do 9. Ali otvorili su mi 74000. Imam net 50 i dva TV-a sa HD kanalima. Sve radi odlično. Uzgred, nekad se zaglupi ruter pa počnu da se pojavljuju CRC greške. Onda ga resetujem i bude OK. Evo kako to izgleda kod mene:

P- S. Kad sam potpisivao ugovor, rekli su mi da ne mogu da mi daju više od 20 jer mi je nestabilna linija. Ja sam im rekao da sam 200 metara od centrale i da znam da mora da radi. Oni kažu: Naši podaci govore da vam linija nije dovoljno jaka za 50. Onda sam otišao u poslovnicu i rekao da želim da potpišem ugovor na 50 (na svoju odgovornost) i pristali su. Evo već 2. godine je ovako. Prvo su mi otvorili samo 54000 jer nisam imao IPTV, onda sam uveo jedan IPTV pa su povećali na 64, sada imam dva i povećali su na 74000 i sve je OK. I kod mene su kablovi pod zemljom, a kutija koja vodi do zgrade je na nekoj prastaroj drvenoj banderi.

imamo slicne parametri
 

Prilozi

  • Screenshot_54.png
    Screenshot_54.png
    21 KB · Pregleda: 93
Veza trajala 11h posle kise pukla puno error-a u parametrima ali brzina se nije smanjila jos uvek je ta ista meni ne smeta nekad da se prekine nekad ali ne cesto. Danas stabilna kao juce valjda kisa je pogorsala vezu ko zna...
 
Da li meni mogu još da izvuku nešto pa da mi bude 10mbps, ovako se konstantno vuce oko 8-8.5mbps cak i kad su svi risiveri ugašeni, a ponekad kad se gledaju određeni kanali npr. happy ume da padne i do 5mbps
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    79.9 KB · Pregleda: 75
Veci download ne mozes (bar na ADSL) jer je SNR na 6dB sto je minimalni minimum.

Ja bi probao da dobijem VDSL umesto ADSL-a ako na centrali imaju VDSL portove.

Postoji teoretska sansa da dobijes malo bolju brzinu za DL i cak mozda 2-4Mbps za upload.
 
Ja ne znam šta rade ovi više iz telekoma... Posle molbe da mi izvuku još malo više za download pošto nije prelazio 7mbps nešto su čačkali i sad mi je download oko 4.5mbps. Kako vidim ja ću da doguram do dial-upa
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    79.9 KB · Pregleda: 48
  • speed.PNG
    speed.PNG
    892.3 KB · Pregleda: 38
Pa to ti je klasičan način kako Telekom ekipa "rešava" sve tikete i sve prigovore u vezi DSL interneta.
Što sa ustaju iz fotelja i penju se na banderu negde da zamere neki zarđali spoj žica kad može to "Remote" da se smanji brzina pa onda kao manje često će dolaziti so prekida. Probem rešen? 😂😂

Mada koliko vidim kod tebe i nije nešto bitnije promenjena ukupna brizna (Actual rate u tabeli) između 2 komentara.
 
Nazad
Vrh Dno