Šta je novo?

Targo Telekom

Ja sam voljan da saslusam kako ce da naprave poremecaj na trzistu u ovoj situaciji gde imaju mizeran udeo u istom :)
Sve dok optika ne bude dostupna bar nekom manjem procentu trzista, ne vidim kako mogu napraviti bilo kakav poremecaj. A ko zna koliko vremena ce proci dok optika ne bude dostupna bar za 10% stanovnistva (toliko sada imaju lideri u ovom polju, kacio sam grafik pre mesec dana).

Evo jedna prosta racunica sa potpuno izmisljenim brojevima, samo radi ilustracije: recimo da SBB ima 100 000 korisnika i svi placaju najmanji paket 1500 dinara. Neka je od tog broja korisnika njih 10% na NBGD (u realnosti je je verovatno drasticno manji procanat na NBGD). I sad dodje Targo i nudi 10/5 za 1000 dinara, a SBB nudi 10/1 za 1500 dinara.
SBB ima dva izbora, da snizi cene ili da se odrekne odredjenog broja korisnika. Ako SBB snizi cene za 200 dinara i tako zadrzi sve korisnike, mesecni gubitak im je 20 miliona dinara. Ako odluci da izgubi sve korisnike na NBGD (10 000 korisnika), a da zadrzi istu cenu, mesecni gubitak im je 15 miliona dinara.

Dacu vam jos jedan primer. SBB, IKOM, Kopernikus, Radijus i drugi kablovski provajderi vec godinama imaju daleko bolju ponudu od Telekoma i vecine drugih adsl provajdera. Da li je to uticalo na Telekom da nesto menja u svom ponasanju? Ovi potezi kablovskih operatera su mnogo drasticnije drmanje trzista (jer je njihov ukupan udeo nemerljivo veci nego sto ce imati Targo), ali je telekom ostao gluv na to drmanje. Ocigledno je da vrlo dobro znaju svoju prednost, a to je dostupnost velikoj vecini trzista. A znaju i to da ostali nece jos dugo vremena moci da postignu ni pribliznu dostupnost. Tako da im je jeftinije da gube korisnike, nego da snize cene. Lako im je dok znaju da ADSL jos dugo nece moci da izgubi ogroman deo trzista iz tehnickih razloga (velika vecina korisnika nema drugu opciju sem adsl-a).
 
Sve je to u redu sto pricas, ali sve gledas kroz internet, mnogo veci broj korisnika imas koji koriste samo TV (obicna kablovska) ako nekim slucajem Targo spusti cenu obicne kablovske, sve moze da se promeni.
 
Pa nebitno je, internet je samo primer. Bilo koja usluga da je u pitanju isti je princip - poremecaj na trzistu ne moze napraviti kompanija koja svoj proizvod ne moze uciniti dostupnim znacajnom delu trzista :)
 
Tu si u pravu, evo primer kRadijus nije uopste reagovao, samo su ispratili ssb povecanje neta (naravno ugovornom vezom od 18 meseci)
 
Mišljenja sam da će tako biti jer više nema previše administrativnog zezanja oko širenja mreže, kopaš rov, položiš kabl, priđeš zgradi, tražiš pristanak i uzimaš mušterije. Sada im je učešće 0%, uskoro će biti veće. Kontam da će većina preći na novog provajdera. Trenutno možda krene da strada radijus, ne znam lupam. Nisu oni telekom da imaju toliko veliku bazu korisnika pa da ih boli uvo. Moraće da reaguju ako ništa, smanjenjem cena ili poboljšanjem interneta / izbora kanala. Onda će imati 2 provajdera koja nude bolje uslove, krenuće ljudi da prelaze sa trećeg itd. Telekom nije u problemu svakako zasad, imaju po celoj Srbiji korisnike.

Jedno prosto pitanje. Ističe vam ugovor za 2,3 meseca, hoćete li ga produžiti ili čekati još malo da vidite da li stiže targo? Ogromna većina će čekati, i to operaterima ne odgovara, moraju nešto da rade da vezuju korisnike.
 
@daxyco

Problem je jedino sto mislim da ce sirenje opticke mreze biti veoma sporo. Skupo je mnogo. Cak i na zapadu ide sporije nego sto su ocekivali.
 
Meni ovo uopšte ne deluje sporo...šire se k'o epidemija gripa :D
 
Rece mi kum iz Ugrinovaca da i tamo kopaju,samo ne zna dal je Targo ili neko drugi,samo mi je rekao da ce biti internet,TV i telefon pa predpostavljam da je Targo u pitanju!
 
U Kotezu su isto izrovarili svaku mogucu ulicu i poceli da spustaju neke kablove, i nakon sto sam pitao par ljudi, nekolicina mi je rekla da je u pricu usao novi telekomunikacioni provajder dok su mi drugi rekli da provlace optiku. Ima li neko neki info o ovome?
 
Zvuči kao Targo. Novi su i provlače optiku.
 
Hoce li ikad doci do Mirijeva, ovde vecina ljudi ima adsl jer nema alternative (ima ptt kablvska ali njihova ponuda i nije nesto)
Meni je isteko ugovor ali ne pada mi na pamet da potpisem novi, inace pre neki dan je kbcnet provuko svoje instalacije po zgradi i postavio antenu na krov bez icije saglasnosti :smash:
 
@daxyco

Problem je jedino sto mislim da ce sirenje opticke mreze biti veoma sporo. Skupo je mnogo. Cak i na zapadu ide sporije nego sto su ocekivali.

Ne zaboravite da je EPS optikom povezao Srbiju uzduz i popreko i ne koristi ni 1% tih kapaciteta tako da iznajmljivanje uvek dolazi u obzir.Ko zna...
 
EPS valjda ima backbone mrezu, a uvek je najveci problem lokalna petlja.
 
U Kotezu su isto izrovarili svaku mogucu ulicu i poceli da spustaju neke kablove, i nakon sto sam pitao par ljudi, nekolicina mi je rekla da je u pricu usao novi telekomunikacioni provajder dok su mi drugi rekli da provlace optiku. Ima li neko neki info o ovome?

Pričao sam nešto o tome sa drugarom juče...

Nije optika, kao pristup internetu i za krajnje korisnike. Polaganje kablova za fiksni, tj. biće omogućeno svima u Kotežu da imaju aDSL (uklanjanje dvojnika, itd).

PS: Nije njegov info, već sa druge strane.
 
Poslednja izmena:
Kao sto sam i mislio. Nerealno je da mi dobijemo optiku pre nbg-a i nekih centralnih delova grada. :) Baš me zanima šta će sve nuditi od paketa... ccc dok nbg prelazi na optiku, mi ćemo, eto, hvala bogu, konačno preći na digitalni signal za fiksnu telefoniju, posle "samo" 10 godina čekanja i mučenja na analognoj telefonskoj liniji, i to da nije drugog provajdera, telekom se nikad ne bi ni setio da to uradi.
 
Znaš i sam da smo zadnja rupa na svirali.

Možda dobijemo optiku ako ostane kablova, pa da se ne baci. :p
 
Stvarno bi bilo lepo da izbace ponudu(ne moraju da stavljaju cene), tj da vidimo pakete i sta ce imati u ponudi kada je TV program u pitanju. Nadam se da nece odluciti da batale analognu i idu samo na digitalnu, jer onda cu od njih samo uzimati net(ko ce da se aka sa STB-om, meni je dovoljan 1 daljinac od TV-a, nemam nameru da se akam sa jos jednim uredjajem i daljincem).

A bas me zanima koliko ce biti konkurentni IKOM-ovim paketima(ne racunam upload brzine), posto je logicno da izadju sa dosta boljom ponudom ako planiraju da neko predje kod njih:
Paket Plus Download Brzina Cena
Flat 1 Kablovska TV Neograničen 256 Kbps 1,195 din.
Flat 2 Kablovska TV Neograničen 5 Mbps 1,695 din.
Flat 3 Kabl. TV + DIGITALNA TV (paketi 1,2 i 4) + TEL 1 Neograničen 8 Mbps 2,295 din.
Flat 4 Kabl. TV + DIGITALNA TV (paketi 1,2,3 i 4) + TEL 1 Neograničen 15 Mbps 2,895 din.
Flat 5 Kabl. TV + DIGITALNA TV (svi paketi) + TEL 1 Neograničen 50 Mbps 3,995 din.
 
Poslednja izmena:
Pa odkud ti to, da nece biti analogne ponude ? ... prema prici njihovih promotera, bice 60 analognih i 70 digitalnih kanala. Ono sto je najinteresntnije kazu da ce internet brzine biti zagarantovane. E sad, koliko je to marketing a kako ce biti u realnosti, ostaje da vidimo.

I mene zanima, kako ce se postaviti sa cenama, pogotovu na IKOM ponudu.
 
Znam da su rekli da ce biti analogna TV. Ja sam ovo mislio za neki naredni period. Posto je neko spomenuo da ce davati stb-ove za dzabe. Posto je receno u mnozini, nisam siguran da li se mislilo samo na prvi ili ce davati za onoliko TV-ova koliko neko ima- sto zvuci nerealno, ali ko zna).

Po mom misljenju bi ukidanje analogne bilo cista glupost. Skoro sigurno se nece desiti. Samo sam onako bez veze spomenuo.

A kad sam vec kod TV teme, cisto da spomenem jos jednom da ce digitalna verovatno moci i da se gleda na televizorima koji imaju DVB-C (bar su oni tako rekli). Sto valjda znaci da ce osnovna ponuda verovatno biti FTA kao i kod IKOM-a(tako bi trebalo da bude kod svih provajdera, ali ocigledno iz nekog razloga nije). I takodje znaci da ljudi koji budu uzimali paytv ne moraju da se smaraju sa stb-om.

Da ne razvlacim vise o TV prici, ipak je ovaj deo foruma vezan za internet.

@lanmi86 Pozovi ih pa ih pitaj jel imaju Kotez u planu(mozda su i oni, nikad se ne zna). JNC je rekao da je Telegroup, a oni trenutno razvlace kablove za Targo po NBG-u(naravno nije nemoguce da rade isto i za Telekom).
 
Poslednja izmena:
Zagarantovane brzine ne mogu da daju nikako. To je neko lupio od njih, a verovatno i ne zna sta znaci zagarantovana brzina. Ako im 10 mbps paket bude kostao 1000 dinara, kako mogu da daju zagarantovanu brzinu, kad za 1000 dinara ne mogu ni oni da kupe 10 zagarantovanih mbps od natprovajdera? :d
 
Zagarantovane brzine ne mogu da daju nikako. To je neko lupio od njih, a verovatno i ne zna sta znaci zagarantovana brzina. Ako im 10 mbps paket bude kostao 1000 dinara, kako mogu da daju zagarantovanu brzinu, kad za 1000 dinara ne mogu ni oni da kupe 10 zagarantovanih mbps od natprovajdera? :d

Kojeg sad nadprovajdera, pa to je Targova to jest Nubina opticka mreza?
Ne zavise oni ni od koga, tj valjda sustina optickih provajdera.
 
Ma to Nothingman trolluje :D jos malo, pa cu pomisliti da radi u nekoj od konkurentskih kablovksih firmi ,samo ne znam kojoj :d
 
Provajder moze da garantuje kvalitet samo u okviru svoje mreze odnosno do tacke interkonekcije. Kao sto vec rekoh nadprovajder im je Cogent, a on nije poznat kao nesto uber kvalitetan. Inace i ja sam cuo licno od coveka iz Targa da ce 10/5 biti manje od 1400 din ;)
 
Morate da shvatite da pojam "zagarantovana brzina" ima specijalno znacenje u internet providing okruzenju i znaci da ti provajder garantuje da neces imati brzinu manju od deklarisane u 99% vremena (npr.). Takve stvari se nikad i nigde nisu garantovale krajnjim korisnicima. Najbolje sto mogu da ti garantuju jeste da ce ti 10/5 brzina biti u vecinu vremena. npr 70% - sto znaci da ti verovatno nikad neces primetiti da ti je brzina znacajno pala cak i kad padne. Pod padom brzine se podrazumeva i pad na 9.5/5 . Ono sto je krajnjim korisnicima vazno je da ne pada na neke smesne cifre duze periode vremena (tipa 2/1 15 dana). Sve ostalo verovatno necete primetiti.
 
Ima dosta korisnika koji refreshuju speedtest.net po 300 puta na dan. Sve primete ;)
 
Ma to Nothingman trolluje :D jos malo, pa cu pomisliti da radi u nekoj od konkurentskih kablovksih firmi ,samo ne znam kojoj :d

Nothingman je samo realan i nije podlozan hajpu :p

@Vatrogasac

Kao sto vec neki rekose, Nuba mora ili da ima medjunarodnu interkonekciju (stranog nadprovajdera) ili domaceg nadprovajdera. U oba slucaja cena po megabitu nije besplatna. Oni konkretno koriste Cogent, i tesko da im je nabavna cena po zagarantovanom megabitu manja od jednog evra. Cak i da jeste manja, opet nema smisla davati zagarantovane brzine kranjim korisnicima. Recimo da imas 10 000 korisnika koji koriste 10 mbps. Ako im dajes zagarantovane brzine, tvoj trosak je (ako net nabavljas po ceni 0.5 evra za megabit, sto je bolesno niska cena) 50 000 evra mesecno (10 000 korisnika * 5 evra). Ukoliko koristis agregaciju od samo 5:1, imas ustedu od 40 000 evra mesecno, a korisnici nema sanse da osete ikakvu razliku u ponasanju sistema. E sad ako vi mislite da je bilo koji privatnik spreman da bez bilo kakvog razloga baci 40 000 evra mesecno, onda super :)
 
Morate da shvatite da pojam "zagarantovana brzina" ima specijalno znacenje u internet providing okruzenju i znaci da ti provajder garantuje da neces imati brzinu manju od deklarisane u 99% vremena (npr.). Takve stvari se nikad i nigde nisu garantovale krajnjim korisnicima. Najbolje sto mogu da ti garantuju jeste da ce ti 10/5 brzina biti u vecinu vremena. npr 70% - sto znaci da ti verovatno nikad neces primetiti da ti je brzina znacajno pala cak i kad padne. Pod padom brzine se podrazumeva i pad na 9.5/5 . Ono sto je krajnjim korisnicima vazno je da ne pada na neke smesne cifre duze periode vremena (tipa 2/1 15 dana). Sve ostalo verovatno necete primetiti.

Sumnjam da je tako, u UK ljudi nikako tokom radnog vremena i oko 20h vikendom ne mogu da postignu ni 20% deklarisane brzine konstantno.
 
Pa zato jer imaju FUP. Probiju limit i onda idu makazice, tj. shaping
 
Moj prijatelj iz Londona je pre nekoliko godina imao velike probleme sa zagusenjem cvorista (kablovski ISP je bio u pitanju). Nakacili su preveliki broj ljudi na cvorove, i internet je na mahove radio ocajno, cim mnogo korisnika povuce odjednom. Taj problem su imali godinama.
 
Nazad
Vrh Dno