Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Imam jedno pitanje u vezi vaseg misljenja ne iz ugla teorije zavere nego prosto logicno a u vezi sa sletanjem na mesec. Koje je obrazlozenje zasto se na mesec nije sletelo drugi put? Poceo da gledam for all mankind pa mi pade na pamet.
 
Novac, sa jedne strane manjak zbog sve skupljeg i dužeg rata u Vijetnamu. S druge strane, po završetku rata, prioritet je bio vojska i samo vojska, jer je rat pokazao da je vojska slaba "za svetsku dominaciju", da bi mogli odgovoriti na rastuće vojne sile u svetu.

pct_budget_nasa_spending.png
 
Poslednja izmena:
A i tehnologija je napredovala dovoljno da roveri/moduli mogu da odrade isti posao, tj. znatno su napredniji neolgo što su bili 60-ih. Pri čemu je njihova masa znatno manja od mase letelica sa ljudskom posadom. Tj. opet novac :)

Da ne bude zabune, ja bih voleo da postoji stalna ljudska baza na Mesecu, da čovek ode i do Marsa, ali da ja raspolažem svim tim novcem, nisam siguran da bih ga potrošio na to. Mada mislim da je ulaganje u svemir(ske agencije) dobro ulaganje (u budućnost)
 
Novac, sa jedne strane manjak zbog sve skupljeg i dužeg rata u Vijetnamu. S druge strane, po završetku rata, prioritet je bio vojska i samo vojska, jer je rat pokazao da je vojska slaba "za svetsku dominaciju", da bi mogli odgovoriti na rastuće vojne sile u svetu.
[sarkazam]
Sreća pa je to daleka istorija.
Sad je sasvim drugačija situacija...
[/sarkazam]
Da ne bude zabune, ja bih voleo da postoji stalna ljudska baza na Mesecu, da čovek ode i do Marsa, ali da ja raspolažem svim tim novcem, nisam siguran da bih ga potrošio na to.
Ma ulagao bi ga, jurio bi da postaneš marsovski magnat i raspolažeš resorsima, onda bi organizovao svoju vojsku, otcepio se od zemlje, vodio svemirske ratove... Nama ne trebaju neprijatelji. :D
 
Koje je obrazlozenje zasto se na mesec nije sletelo drugi put?
Cela priča je počela da bi se pobedio SSSR na polju osvajanja svemira i povratio ugled nacije.
Kada je to postignuto, nije bilo više interesa da se troše ogromne pare radi nekoliko stotina kg kamenja s Meseca.
Priča se sada reaktivirala valjda kao odskočna daska za dalji put u svemir, testiranja opreme, rudarenje, svemirske oružane snage... jer je tehnologija napredovala.
A ovog puta treba pobediti i Kinu, Indiju, arapske zemlje... počele su da se crtaju granice po Mesecu i Marsu. ;)
 
Upravo to je i jedan od uzroka. Ljudi su videli sletanje prvi put, svi bili oduševljeni, ali posle im više nije bilo zanimljivo. To je bio događaj koji je zanimao ceo svet, a pogledaj danas koliko ljude zanimaju vesti o svemirskim tehnologijama i istraživanjima.
 
^ Ja mislim (nadam se, želim da verujem) na osnovu iskustva koje imam prilike da doživim (lokalno) da nisi u pravu.
Ljudima (čovečanstvu) se nameću neki izbori a tu se podrazumeva i aktuelne teme. To sve se "prilagođava" tako da kao gađa neke naše interese odnosno da ispadne "logično" da se plaćaju porezi za takve akcije.
Najbolji primeri su "medijski prostori", YouTube, Facebook i sve što, ne samo da može već se svojski trudi, da utiče na čovečanstvo (putem cenzure, naravno). No bojim se da skrećem sa teme i da idemo u neku "kuknjavu" a realnost ne možemo da izmenimo...
 
Ne na duže staze. Uglavnom se računa na podzemne habitate i rezervoare s vodom, koji su najbolja i najjeftinija barijera protiv radijacije.
 
Kako se resava radijacija u svemiru, da li odela koja imamo stite od toga?

Gde u svemiru? U bliskoj orbiti Zemlje, na površini Meseca, ili u orbiti Jupitera?!? :p
I koja radijacija? Gama začenje ili čestice visokih energija?

...sve to je jako kompleksno i manje ili više rešivo. Obzirom da se odlazak u svemir svodi na nisku orbitu Zemlje (tu je skoro kao na površini Zemlje), površinu Meseca i možda nekada jednog dana i površinu Marsa, nije za sada toliki problem. Na tim mestima je podnošljivo, uz trenutno raspoloživu zaštitu.
 
Pa ne znam koje, sunce je nuklearni reaktor i njegovo zracenje je radioaktivno ili ne? Na zemlji nas stiti ozonski omotac i gravitacija, tako bese nesto...
Zemljino magnetno polje nas stiti, kada se ono napusti onda krece da udara sa svih strana, sto od sunca sto od objekata van suncevog sistema.
 
Negde sam cuo da ovi komercijalni laptopovi i tableti sto se koriste za svakodnevnu obradu podataka na svemirskoj stanici dosta cesce se kvare nego kada su na zemlji, sto je verovatno zbog radijacije.
 
Može li preporuka za neki pristojan teleskop ?Koji vi imate ili bi uzeli ?
 
Negde sam cuo da ovi komercijalni laptopovi i tableti sto se koriste za svakodnevnu obradu podataka na svemirskoj stanici dosta cesce se kvare nego kada su na zemlji, sto je verovatno zbog radijacije.
Pogledaj i svaki video snimak sa ISS i vidjećeš da su senzori na kamerama puni mrtvih i zaglavljenih piksela.
 
Savet koji sm video na AM forumu pre sto godina - Najbolji teleskop je onaj koji ćeš koristiti. Ako proceniš da imaš vremena, isplati se izdvojiti novac. Ja sam tada uzeo dvogled (80mm čini mi se) umesto teleskopa (kvalitetnija optika za tu cenu). I mislim da ga poslednjih 10 godina nisam koristio
 
Negde sam cuo da ovi komercijalni laptopovi i tableti sto se koriste za svakodnevnu obradu podataka na svemirskoj stanici dosta cesce se kvare nego kada su na zemlji, sto je verovatno zbog radijacije.
Da, uslovi tamo su mnogo teži i za elektroniku. Firma sa kojom radim je isporučila "supercomputer" za svemirsku stanicu tako da se mnoge obrade podataka obavljaju na licu mesta: analize slika, 3D štampa (prave se alati po potrebi), sekvenciranje DNK, 5G, AI, skeniranje skafandera na oštećenja... itd. Sastoji se u principu od HPE Edgeline Converged EL4000 Edge System i HPE ProLiant DL360 servera uz posebne zaštite od zračenja i provere integriteta podataka, ali svejedno mu je vek procenjen na do 3 godine.
HPE_Spaceborne_Computer-2_on_ISS-1.jpg
 
^ ал имаш мирну руку!
Који је телефон?
 
Ima Xiaomi i manual mode u stock app-u, dobiješ iste ovakve rezultate, uz par podešavanja kao na DSLR-u.
 
 
Nazad
Vrh Dno