pretpostavljam da i dalje kod mrtve supernove nije moguće port forwardovanje, oće li ikad više biti moguće ili je jedini način prokleti statički ip?
IPv4 port forward je moguć samo kad na ruteru imate javnu IP adresu.
RIPE (Regional Internet Registry za Evropu) je po regularnom prostupku podelio poslednji blok IPv4 adresa provajderima 25.11.2019. Nakon tog datuma, jedini načini da provajderi dobiju nove IPv4 opsege adresa su: da čekaju da ih neko drugi oslobodi, da iznajme ili da kupe.
S obzirom da provajderi nemaju dovoljno IPv4 adresa za svakog korisnika, svi provajderi moraju da koriste CGNAT, a da li će ih koristiti za sve korisnike ili samo neku grupu zavisi isključivo od poslovne politike:
- supernova koristi CGNAT za sve korisnike osim za korisnike koji imaju dodeljenu statičku IP adresu
- mts koristi CGNAT za većinu korisnika na brzinama 10Mbps i 20Mbps
- SBB koristi CGNAT za sva nova čvorišta (uglavnom korisnici na optičkoj infrastrukturi), na većini starih ostaje bez CGNAT (na koaksijalnoj infrastrukturi)
- Orion Telekom od skoro koristi CGNAT za VDSL korisnike, a ne koristi za korisnike na optičkoj infrastrukturi
Jedan od većih razlog zbog čega neki provajderi ne koriste CGNAT za sve korisnike je novac. Proizvođači CGNAT uređaja naplaćuju iste po količini prenetih podataka ili po maksimalnoj ukupnoj brzini prosleđivanja podataka, pa se provajderima ne isplati da koriste CGNAT i za najzahtevnije korisnike.
Drugi veliki razlog je što je promena adresnog plana da bi se prešlo na korišćenje CGNAT veliki zalogaj te neki provajderi korisnike na staroj infrastrukturi ne prebacuju na CGNAT.
Kada bi svi provajderi hteli da aktiviraju IPv6 (što je jedino Supernova uradila, ali nepotpuno), i kada bi svi servisi podržavali IPv6:
- smanjili bi trošak za CGNAT uređaje, jer ogromna većina paketa ne bi prolazila kroz CGNAT uređaje: to je sad slučaj kad Supernova korisnik gleda Netflix, Youtube i još neke.
- korisnik bi mogao da pristupi svojim uređajima bez obzira sa kog provajdera pristupa - vi sad možete pristupiti svojim uređajima ako se povežete kod nekog drugog korisnika supernove kroz IPv6
Konačno, provajderi će teško ikada prestati da koriste CGNAT, možda za 30 godina kada većini korisnika ne budu dodeljivali IPv4 adrese.