Šta je novo?

Hardver stari PC ?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

booby

Poznat
Učlanjen(a)
08.03.2023
Poruke
174
Poena
40
Jedan savet u vezi kupovine nekog PC krsica (MB+CPU +- RAM) do 50-60e, a da je bolje x3 425,
sta je savet, sta se moze dobiti za te novce?
 
slažem se.
pikiraj bar i5 4xxx zbog AVX2 podrške koja je obavezna za novije igre.
 
Hvala na brzim odgovorima.
Imam SSD i 2x2GB rama, ako se to izuzme, kakva je situacija tada?
Ajde da.kazemo, samo cpu+mb?
Vise za net, neka multimedija, mozda neki rendering nekih snimaka?
Tu bi radio i win 10 i win 11?
 
2x2GB je bas premalo, trebao bi bar 2x4 GB rama. Ram je bar sada veoma jeftin.
Za cifru od 50-60€ ces opet kupiti komponente stare 10-tak godina sto je po meni losa kupovina.
Bolje ustedi jos 40-50 i kupi bar neki i5 9500 koji sa plocom moze da se nadje za oko 80-90€
 
Hvala na sugestiji.
Koliko vidim taj cpu ne vidim ispod 80-90e na kp?

Nije mi jasno sta se desava sa forumom, zasto se ne vide odgovori ako nisi ulogovan.
 
Ако би потерао и неку игру а у старом компу немаш засебну графичку, можда је боље да размислиш о комбинацији 2400/3200Г процесора и неке А320 плоче.
Та комбинација би требало да је 7-8000 дин, али би морао да додаш и за меморију.
 
Gledao sam neke brend masine fujitsu,
i5 6400 / 8GB ddr4 / 128GB M2SSD i sve to za 100E 6mes. gar.?
Na pitanje moze li bez ssd, odgovor, ne moze, po principu uzmi ili ostavi.
Zamolio bih za Vase misljenje?

Imam i nekih nejasnoca,
Ima licenciran Win10, nesto mi je napominjano ako ga promenim gubim licencu... ako mozete da mi objasnite?
Moze li se staviti drugi OS ili win11 narodni - sta se gibi/dobija?

Drugo pitanje,
napajanje je nestandardno, na pitanje ako crkne napajanje, kaze to je to, popravka ili nema nista od kompa. Pitanje je da li moze da se stavi standardno napajanje na takav komp?
 
Tih masina je uvezeno na tone , tako da se polovno napajanje moze pronaci.
Ako bas hoces standardno ATX napajanje trazi HP 4xx sa standardnim napajanjem.

Te brend masine imaju licencu u BIOS-u i Win 10/11 se automatski aktivira.
 
Hvala na brzim odgovorima.

disha_m@
ne radi link koji sipostavio, ako mozes pono da ga postavis.

Na njemu je win 10, ne znam koji.
Sta se desava ako instaliram bilo koji drugi win, mozda win7 ili win11 i aktiviram ga narodno, mozda neki Linux, sta u tom slucaju?
Da li ce mi dozvoliti instalaciju drugog OS-a, da li ce mi praviti problem u bios-u, sta se desava sa tom licencom upisanom u biosu? Da li ona ostaje pa ako se vrati verzija win10 koji je bio - sve ostaje isto, licencirano ili ne?
Ako mozete da mi pojasnite.
 
Windows10 i 11 su pod istom licencom, podaci o ploči iz BIOS-a se zapisuju u MS bazi kada se prvi put activira i možeš da šetaš između njih kolio hoćeš bez unušenja licence. Pre je mogao i besplatni upgrade sa W7 i 8 ali su to ukinuli. ako imaš MS account i sanjimese uloguješ onda možeš i ploču/system da menjaš. U slučaju da W10 ili 11 dođe na već instaliranom systemu, prvi put kada se uloguješ na njega, windows se aktiviraju tj activacija se nastavlja.
To ja ipak ne bih radio, tj.ostavljao windows koji su instalirani na polovnom kompjuteru. Nikada neznaš ko je bio vlasnik i šta je radio, moguće je da još ima šifru i može da se uloguje. Odmah treba da se secure erase i reformatira disk i instaliraju novi Windows za koje ima da se kupi legalna licenca za do 10€. Ja preporučujem i MS account koji ima dodatnu sigurnost i da možeš da ga povratiš u slučaju nesreće. U W11 mora prilikom instalacije ali može i da se zaobiđe sa malo komplikacije. W10 ostaje bez podrške sledeće godine pa je možda još i naj bolje odmah ga instalirati. MS account posle instalacije i aktiviranja iste, ne moraš da upotrebljavaš, može da se napravi lokalni.
 
e moj bobi, imaš još mnogo da učiš, čim ti misliš da se problem rešava narodnom instalacijom.
 
Odustao sam od kupovine brend masine.
Komp treba za multimediju, net, office.... po neki rendering svojih video materijala, igrice ??? "mozda" neka dokolica.
Ne razmisljam o bilo kakvoj diskretnoj gpu.
Ono sto je potrebno od delova (samo novo u radnjama) je CPU, MB i RAM.

U nekim sam razmisljanjima....pakao u glavi....., a vremena skoro da ga nemam vise....., izludeh.....
Sta je Vasa preporuka?
 

Prilozi

  • 2024-06-12 00_32_00-Window.png
    2024-06-12 00_32_00-Window.png
    7.3 KB · Pregleda: 30
Ako ideš bez grafičke onda samo Ryzen a 5600G je bolji. Zbog toga što integrisana grafika "troši" RAM (do 2GB) bolje odmah dupliraj memoriju.
 
Hvala Vam na odgovorima.

Molio bih savet na sledecim pitanjima,

1)RAM
Sto se tice ram memorije,
da li je bolje kupiti posebno 2x8GB ili u stiku 2x8GB?
Koji ram predlazete 3200 ili 3600?


2)POWER
Imam LC-600-12 prilicno staro napajanje, koje nije opterecivano uopste na starom Athlonu, film, muzika i office - nista vise od toga.
Da li to napajanje moze da gura ovu novu konfiguraciju, sa SSD+HDD ili da li da ga eventualno odnesem na neko testiranje ispravnosti ili ako vrti vent kada se upali ono radi i to je to. Molim te neki savet?

3)MB
Ako budem isao na plocu iz serije A520,
recimo:
MSI A520M PRO (cini mi se da je ova bolja?)
MSI A520M-A PRO
mozda neka Vasa preporuka?
Ono sto laicki vidim u odnosu na B550 da gubim:
usb-A i usb-C 3.2 Gen2, 2 slota ram-a, M.2 4x4, neki fan konektor.
Da li ce na A520 ram raditi na 3600MHz kao na B550 i da li se ventovi mogu podesavati u biosu?

4)CPU
Nazalost kupovina se svodi na Lance prodavnica. Kao izbor mi ostaje 4600G ili 5600G, jedino ako znate (moze na pp) kako ostvariti popust u trg.lancima?
 
1.RAM, naj bolje par stikova od 8GB da bude dual channel. (Par, kao kit gde dolaze zajedno). Obzirom da se RAM deli sa grafikom onda što brži to bolji.

2. POWER. U teoriji može da posluži taj LC iima više nego dovoljno snage ako ne ide Grafička kartica. Ali...... ako je stvarno toliko matoro onda bolje odmah menjaj. Ne vredi reskirati, Iskreno, nisam video ni jedno LC da toliko dugo traje.

3.MB A520 su stvarno bedne a ne toliko jeftinije od B550 da se isplati gubitak tolikih opcija a takođe i finijih nameštanja. U A520 mogu ventovi da se podešavaju kao i na svakim drugim ali (A)RGB verovatno ne postoji.

4.CPU. 5600g će ti trajati duže i služti bolje. Popusta u našim trg.lancima teško da ima, možda neki "Black Fridey" lažna rasprodaja. smene pa na uštap. Bolje gledaj neku jeftiniju prodavnicu kao Baito recimo.
 
Hvala, CountMike.

Sta je bolji izbor,
4600G ili 4650G
5600G ili 5650G (jeftiniji 1k bez kulera)


Sta je bolji izbor,
MSI A520M PRO
ili
ASROCK B450M PRO4

Da li je CSM bolji izbor,
ASUS PRIME B550M-A/CSM
ASUS PRIME B550M-A
koliko vidim CSM ima 3god.gar dok ova non CSM 2god.
 
Razlika u performansama izmedju 46x0G i 56x0G je oko 20%.
Razlika u ceni je okvirno 11.000 prema 15.000 din.

Isto tako je i sa plocama A520 - B550 - oko 4.000

Ako ne igras ozbiljnije igre razliku izmedju 4600+A520 i 5600+B550 tesko da
ces primetiti pri surfu / multimediji
 
Hvala Svima na diskusijama.
Imam samo jedno pitanje,
ili, ... ili,
da li ici na 8500G ili 5600G
da li preci na DDR5 ili ici na DDR4?
Gejming nebitan, neka sitnija obrada video materijala.
Ili, ili?
Zamolio bih sto je moguce pre da mi odgovorite.
 
Kako je ova tema od PC za 50eur otišla do AM5 serije? 🤔
 
Veli čovek hoće poneki put da radi i montažu. 😄
 
Nazad
Vrh Dno