Šta je novo?

Stambeni krediti

Fiksna, nemoj varijabilnu.
Ja sam sa ratom trenutno na 408€, u novembtu mi je novi 6M presek, a na osnovu porasta EURIBOR-a samo od maja, gde je bio prethodni presek, pa do danas, da mi je presek 3M, plaćao bih 45€ više, ko zna koliko će više da mi bude u novembru.
Nije vreme da se kockaš sa varijabilom.
Ja bih uzeo 340€ u Rajfajzenu, jeste najskuplje, ali i najsigurnije, znaš koliko je do kraja i ne boli te glava.
 
Al ste me sad zaplasili, u procesu sam ulaska u kredit ali kako vas citam razmisljam da odustanem. Meni bi sad rata bila 450€, ako euribor skoci toliko ja necu moci da placam ratu. Da li je bolje sacekati godinu dve ili ipak ici sad jer ko zna kolike ce cene kvadrata biti za godinu ili dve?
Nema tu šta da se čeka, ako se mora...
Uzeti kredit nikad nije lako i nikad nije "pravo vreme".
Jedan dobar rezon na tu temu koji sam čuo da je uvek bolje uzeti stambeni kredit i živeti i plaćati neku nekretninu koja će postati tvoja, nego biti podstanar.
To mogu da potvrdim.
Supruga i ja smo bili podstanari 10 godina, a već nakon dve-tri godine smo se finansijski stabilizovali u toj meri da smo mogli podići kredit (a nismo).
Sad mi je žao zbog toga, jer da smo tako uradili (a ne tek pre četiri godine) sad bi već otplatili kredit...

Naravno kredite za letovanje i sl. ne bih nikad uzeo, pre ne bih otišao na more...
 
Hvala na savetima. Evo jedno moje iskustvo prilikom istrage po bankama, jos nisam digao kredit, uskoro cu jer ne zelim vise da placam kiriju koja je 250e mesecno + komunalije.

Nasao sam nekretninu koja vredi 89.000 eur. Pitao sam u Uni Credit banci, Intesi u kojoj i primam platu, OTP-u i Reiffeisenu.

1. Intesa: učešće 20%, kredit na 30 godina. Kamata sa sve 3M euriborom izadje oko 299eur mesecno, varijabilna kamata naravno. Fixnu ne razmatram kod njih jer je maximum 15 godina tako da bi mi bila prevelika rata.
2. Uni Credit: učešće 20%, kredit na 30 godina. Supruga radi u firmi koja saradjuje sa UniCreditom pa dobija kao neku povoljniju ponudu tako da izadje mesecno oko 286 eur. Fixna takodje ovde nije za razmatranje.
3. OTP banka: učešće 20%, kredit na 30 godina. Kada bih uzeo varijabilnu,sada bi me sa sve euriborom izaslo oko 299 eur prve 3 godine i posle se opredeljujem da li nastavljam varijabilnu ili cu fixnu. A ukoliko odmah na pocetku izaberem fixnu, ona bi prve 3 godine bila 320 eur i posle 3 godine bi me opet pitali, tj ponudli mi fixnu ili varijabilnu. Ne znam koliko je pametna ova kombinovana isplata. Mozda je i ok osigurati se 3 godine, 320 mi je prihvatljivo da placam a posle videti sta ce ponuditi i sta ce biti sa ekonomijom uopste.
4. Raiffeisen: učešće 20%, kredit na 30 godina. Varijabilna je oko 3.223 sa sve uljucenim 3M euriborom i izadje 309 eur mesecno. MEDJUTIM, oni jedino daju fixnu na 30 godina i fixna bi bila oko 339 eur s tim sto bih morao malo ucesce da podignem, tipa sa 18000 eur(20%) da dam 21000 (oko 24%).

Eto, to je moja dilema. Ako uzmem neku varijabinu, vrtecu se oko 300nak eura uz bojazan da li ce i koliko skociti, a ako uzmem fixnu, bicu negde oko 340 eur do kraja, uz malo vise datog kesa za ucesce.
Sta mislite Vi o ovim opcijama, kako Vam se cine, koja Vam deluje najbolja??
Ja bih iskreno u ovakvim okolnostima uzeo fiksnu. Kada sam uzimao kredit, razlika između fiksne k varijabilne je bila oko 30e (13 godina), ukupno nešto ispod 5000e je ukupno trebalo da bude veći trošak celog kredita. U tom momentu Euribor u konstantnom padu već 10 godina, negativan godinama, ni u jednom trenutku nije rastao, korone ni u najavi... I opet sam uzeo fiksnu, za mene je tih 5000e na 13 godina bila cena mirnog sna. Na kraju se ispostavilo da sam dobro uradio jer i da se Euribor zaustavi na ovom nivou, samo sam nekih 3.5 godine plaćao višu ratu, ukupan trošak 1260e, ispod 100e godišnje, a može i da se desi da nastavi da raste pa da budem u plusu.

U ovom trenutku, Euribor raste popriličnom brzinom, sve se svodi na tvoju percepciju dokle će ići Euribor i koliko vrednuješ mir u glavi. Za tebe je u ovom trenutku taj trošak 40e mesečno + 3000e jednokratno, na 360 rata to je još 8e mesečno. Ali ako očekuješ da će Euribor u kraćem roku da skoči na recimo 2%, i da se tu zadrži neko vreme, svakako ti se isplati i finansijski da ideš na fiksnu.

Ovo što otp daje da biraš fiksnu ili varijabilnu na svakih 3 godine je po meni prevara, nedovoljno je dug period da osetiš značajno benefite fiksne kamatne stope u slučaju da Euribor podivlja, a onda si nakon 3 godine opet na početku.

Na kraju, lično bih sa ozbiljnim rezervom uzeo sve što ljudi pišu po forumima, uključujući i ovaj moj post, ooozbiljno razmislio o svemu i sam doneo odluku. Stambeni kredit, a naročito na 30 godina, je nešto što najverovatnije radiš jednom u životu, pa raditi po preporukama nepoznatih ljudi kojima ni ime ne znaš po meni nije dobro. Svakako, pročitaj svačije mišljenje ali na kraju se seti da ratu plaćas ti, hipoteka je na tvom stanu i ovde niko ništa ne može da izgubi osim tebe.
 
Na 30 godina bih i ja isao na fixnu.
 
Ja bih iskreno u ovakvim okolnostima uzeo fiksnu. Kada sam uzimao kredit, razlika između fiksne k varijabilne je bila oko 30e (13 godina), ukupno nešto ispod 5000e je ukupno trebalo da bude veći trošak celog kredita. U tom momentu Euribor u konstantnom padu već 10 godina, negativan godinama, ni u jednom trenutku nije rastao, korone ni u najavi... I opet sam uzeo fiksnu, za mene je tih 5000e na 13 godina bila cena mirnog sna. Na kraju se ispostavilo da sam dobro uradio jer i da se Euribor zaustavi na ovom nivou, samo sam nekih 3.5 godine plaćao višu ratu, ukupan trošak 1260e, ispod 100e godišnje, a može i da se desi da nastavi da raste pa da budem u plusu.

U ovom trenutku, Euribor raste popriličnom brzinom, sve se svodi na tvoju percepciju dokle će ići Euribor i koliko vrednuješ mir u glavi. Za tebe je u ovom trenutku taj trošak 40e mesečno + 3000e jednokratno, na 360 rata to je još 8e mesečno. Ali ako očekuješ da će Euribor u kraćem roku da skoči na recimo 2%, i da se tu zadrži neko vreme, svakako ti se isplati i finansijski da ideš na fiksnu.

Ovo što otp daje da biraš fiksnu ili varijabilnu na svakih 3 godine je po meni prevara, nedovoljno je dug period da osetiš značajno benefite fiksne kamatne stope u slučaju da Euribor podivlja, a onda si nakon 3 godine opet na početku.

Na kraju, lično bih sa ozbiljnim rezervom uzeo sve što ljudi pišu po forumima, uključujući i ovaj moj post, ooozbiljno razmislio o svemu i sam doneo odluku. Stambeni kredit, a naročito na 30 godina, je nešto što najverovatnije radiš jednom u životu, pa raditi po preporukama nepoznatih ljudi kojima ni ime ne znaš po meni nije dobro. Svakako, pročitaj svačije mišljenje ali na kraju se seti da ratu plaćas ti, hipoteka je na tvom stanu i ovde niko ništa ne može da izgubi osim tebe.
Hvala na detaljnom odgovoru... U pravu si, moja odluka na kraju. Nego eto, malo veca rata mesecno uz fixnu ali ajde,mirniji san sto se kaze.
Fiksna, nemoj varijabilnu.
Ja sam sa ratom trenutno na 408€, u novembtu mi je novi 6M presek, a na osnovu porasta EURIBOR-a samo od maja, gde je bio prethodni presek, pa do danas, da mi je presek 3M, plaćao bih 45€ više, ko zna koliko će više da mi bude u novembru.
Nije vreme da se kockaš sa varijabilom.
Ja bih uzeo 340€ u Rajfajzenu, jeste najskuplje, ali i najsigurnije, znaš koliko je do kraja i ne boli te glava.
Hvala na odgovoru.
 
Neobično je da u ovim uslovima i ozbiljne banke i dalje odobravaju kredite sa fiksnom kamatom i to na 30 godina. Ili su ti crni scenariji o velikom rastu kamata, globalnoj recesiji, velikoj inflaciji preuveličani, ili analitičari u bankama ne rade dobro svoj posao.
Prosto mi je neverovatan scenario da se banka nije obezbedila na neki način i da će posle 30 godina biti na gubitku.
 
Banka je skup ljudi koji jure target. To sam skontao po drugim delatnostima. Recimo Yettel kakovprodavci rade... bole njih za firmu on juri target i svoju platu.
 
Neobično je da u ovim uslovima i ozbiljne banke i dalje odobravaju kredite sa fiksnom kamatom i to na 30 godina. Ili su ti crni scenariji o velikom rastu kamata, globalnoj recesiji, velikoj inflaciji preuveličani, ili analitičari u bankama ne rade dobro svoj posao.
Prosto mi je neverovatan scenario da se banka nije obezbedila na neki način i da će posle 30 godina biti na gubitku.
Tako je nastala i kriza 2008. Banke naprave šta naprave, posle ih država izvlači. Too Big to Fail.
 
Jedan dobar rezon na tu temu koji sam čuo da je uvek bolje uzeti stambeni kredit i živeti i plaćati neku nekretninu koja će postati tvoja, nego biti podstanar.
To mogu da potvrdim.

Ovo su smilsile banke, kao opravdanje. Mnogo je tu promenjivih.

  • veliki broj godina 10-30
  • siguran posao
  • da li ćeš ostati sa partnerom u vezi toliko dugo
  • rata kredita
  • neka nova ekonomska kriza , rat
  • bolest


Za sve gore navedeno imam primere, koji nisu lepi. Ja ne kažem da ne treba obezbediti krov nad glavam, ali treba umanjiti rizik, na taj način što treba obezbediti polovinu ili dve trećeine sredstava za kupovinu nekretnine, a ostatak se zadužiti kod banke na što manji broj godina.
 
@vladat1
Ko god da je smislio ovu izreku to je tačno...

Mi smo godinama (10 godina plaćali mesečno stan u rasponu od 120 do 180€) sad plaćam kredit 230€.
Ta finansijska razlka nam ništa ne znači, a ipak sad plaćamo nešto što će biti (jeste) naše...

Sve te pare na kirije kao da smo bacili u vatru, a živeli smo u puno manje uslovnom stanu nego sada u smislu kvadrature, jer i kad si podstanar i kad vidiš da ti treba bolji stan selidba je teška, pogotovo kad je gazda iole ok čovek (u smislu da ne obilazi i ne kotroliše svako malo, a bio je ok), pa se zato i nismo selili...

Veruj mi od čekanja i prevelikog kalkulisanja nema ništa, samo vreme prolazi.

Slažem se sa tobom da kredit (kao i svaki poslovni ili životni poduhvat i odluka) nosi rizike, ali na većinu tih rizika se ne može uticati.

Ja mogu razumeti da neko čeka neki veliki novčani dobitak (prodaju nasledstva i sl.) pa da iz tog razloga odgađa dizanje kredita, ali ne razumem ljude (ni samog sebe iz ove perspektive) koji plaćaju kiriju 200-300e dugi niz godina (ovakvih znam gomilu) umesto da uzmu kredit i za isti mesečni izdatak žive svoj na svome...
 
Пошто се и сам ломим око кредита за стан, само код мене је ситуација да крпим лову за учешће за почетак, но мене интересује шта се дешава ако подигнеш кредит и после одређеног броја година више не будеш у могућности да то отплаћујш из ко зна којих разлога. Какве су шансе да продаш некретнину под хипотеком и тако се решиш беде?
 
Ne vidim zašto ne bi mogao da prodaš stan pod hipotekom. Banka će uzeti svoj deo, a ostatak ti isplatiti. Kupcu je sasvim svejedno, osim što ima malo vise papirologije, a to bi sve trebalo notar i agent da završe. Možda i grešim, ali meni ovo zvuči logično.
 
Neobično je da u ovim uslovima i ozbiljne banke i dalje odobravaju kredite sa fiksnom kamatom i to na 30 godina. Ili su ti crni scenariji o velikom rastu kamata, globalnoj recesiji, velikoj inflaciji preuveličani, ili analitičari u bankama ne rade dobro svoj posao.
Prosto mi je neverovatan scenario da se banka nije obezbedila na neki način i da će posle 30 godina biti na gubitku.
Banci je u interesu da ti možeš i hoćeš da plaćaš kredit. Ako skoči rata za kredit toliko da ti ne možeš da plaćaš banka uzima stan/auto i sl... ali mora da ga prodaje i da izvlači pare na taj način. Postoji veliki rizik da ne može da vrati iz toga pare i to je veliki minus. Mora da ima ljude koji će da prodaju, moraš da imaš firmu preko koje prodaješ ili da praviš ugovor sa trećom stranom da oni prodaju za određenu cifru (procenat). Sve to košta i puno je ti posla. Ali ako plaćaš regularno kredit, 2/3 rate ti ide banci na kamate a 1/3 na glavnicu.
 
Najveci problem je sto placas prvo kamatu. Tako da posle 10 godina od recimo 30 ispadne da nisi nista isplatio. Pazljivo citajte ugovore.
 
Ne vidim zašto ne bi mogao da prodaš stan pod hipotekom. Banka će uzeti svoj deo, a ostatak ti isplatiti. Kupcu je sasvim svejedno, osim što ima malo vise papirologije, a to bi sve trebalo notar i agent da završe. Možda i grešim, ali meni ovo zvuči logično.
Baš tako kao što si napisao, malo više papirologije.
Ja sam trenutno u ovom zahvatu, pa ti pišem iz ličnog iskustva, s tim da ne treba čekati situaciju da ne može da se plaća, jer ako ne platiš 3 rate banka može da pokrene proceduru prodaje stana.
Na vreme proceniš da li možeš da guraš, pa ako ne ide, kao kod mene, uđeš u proceduru prodaje, prodaš, kupiš manji stan, a od resto para isplatiš resto kredita.
Ja konkretno neću da čekam da EURIBOR ode toliko visoko da se nađem u nebranom grožđu.
 
Najveci problem je sto placas prvo kamatu. Tako da posle 10 godina od recimo 30 ispadne da nisi nista isplatio. Pazljivo citajte ugovore.
Netačno. Udeo kamate i glavnice je isti kroz ceo period otplate.

Procentualno je kamata u početku veća jer je i glavnica na koju plaćaš veća. Ne može neko da ti naplati kamatu unapred, jer šta ako sutra isplatiš deo ili celu glavnicu?
 
Пошто се и сам ломим око кредита за стан, само код мене је ситуација да крпим лову за учешће за почетак, но мене интересује шта се дешава ако подигнеш кредит и после одређеног броја година више не будеш у могућности да то отплаћујш из ко зна којих разлога. Какве су шансе да продаш некретнину под хипотеком и тако се решиш беде?

Nikakva, zato sam i napisao tekst.

Moj brat je uzeo kredit za stan u Frnacima na 10 godina. Posle 6 godine je nastalo ludilo, da ne objašnjavam. Na kraju ostao je bez stana i još mora da doplati par hiljada za kamatu. Šet godina bačeno uz vetar jer prvo se plaća kamata. Druga priča je teška. Kumovi moje žene su uzeli kredit za stan. Posle dve godine ostane kum bez posla u Lukoilu, nemaju para za ratu, a stan je sam sredio tip top. Postavio stirodur, gledotavao, krečio. Sve je to radio sam. Epilog priče uzet im je stan. Još mnogo para treba da plate za kamatu. Kum je preminuo od stresa, jer se razveo posle 30 godina braka. Ta odluka im je uništila život. Uništila porodicu. Ovo pričam za Jagodinu jer su stanovi kod nas u to vreme bili jeftini.

e vidim zašto ne bi mogao da prodaš stan pod hipotekom.
Zato što stan nije tvoj. Ima utvrđen način na koji izvršitelji to mogu da rade. Da spomenem aferu gde su stanove kupovali za sebe.

Veruj mi od čekanja i prevelikog kalkulisanja nema ništa, samo vreme prolazi.

Prilazi vreme, tačno. Iznajmljeni stan možeš da izajmljiš po maloj ceni jer ih ima mnogo. Dažbine plaćaš, ali ne i porez. Odvajaš malo sa strane kao što sam napisao, ako roditelji molgu da ti pomogu još bolje.

Ja ne izdajem ništa, ali zbog prirode posla vidim svašta. Mora da se bude oprezan. Posebno u vremenima koje dolaze. Cene matejirajla i kvadrata su otišle u nebesa.

Ja nisam mračnjak, samo kao drugar na osnovu isustva savetujem ljude opreznost. Posebno za EFG.
 
@vladat1 nisam ni ja ljubitelj kredita, ali ti ga baš ocrne. Na ta dva primera, verovatno u Jagodini postoji mnogo više onih koji uzeli kredit i redovno ga otplatili.
Pokušao sam sada da se setim jednog poznanika koji je imao problem sa stambenim kreditom i nisam ga se setio.
Znam neke koji su imali problem sa dugom po kreditnoj kartici, sa gotovinskim kreditom, sa "kreditom" kod zelenaša, ali kao po definiciji, ko je imao tu vrstu problema - nije me iznenadilo.

I kad se već nekoliko puta pominje brak, urbana legenda kaže da je potpis na zajednički stambeni kredit jači od potpisa kod matičara.
 
Ne možeš da porediš BG i Jagodinu. Vi imate mnogu puta veće šanse za posao. Mi smo samo "grad na glasu". Što bi rekli "na TV u gladac, a u gradu jadac ". Ja sam svako za kupovinu, ali ako može u kontrolisanim uslovima koje sam naveo.
 
Netačno. Udeo kamate i glavnice je isti kroz ceo period otplate.

Procentualno je kamata u početku veća jer je i glavnica na koju plaćaš veća. Ne može neko da ti naplati kamatu unapred, jer šta ako sutra isplatiš deo ili celu glavnicu?
Ovo nije tačno.
Samo da ti navedem moj primer i biće ti jasno zašto nije tačno.
Kredit 75K EUR, uzet pre 11 godina, na 25 godina, kamatna stopa 4,124% + EURIBOR, otprilike se plaća na ovu cifru još oko 60K EUR kamate.
Do sada otplaćeno 25K EUR glavnice, a ukupno je banci plaćeno isto toliko kamate.
Dakle, za ostalih 14 godina ostalo je da platim još oko 50K EUR glavnice i 35K EUR kamate.
Složićeš se da sam za ovo vreme platio više kamate, nego što sam skinuo glavnice (1/3 glavnice na koju je plaćeno preko 40% planirane kamate)

Inače, kad otplaćuješ kredit prevremeno, plaćaš samo preostalu glavnicu, ne i kamatu koju bi platio da kredit nastavljaš da otplaćuješ po unapred definisanom planu otplate, jer to je i poenta prevremene otplate. Zato banka gleda da se osigura i da izvuče maksimum profita, pa je u statru udeo glavnice minoran, tipa 10%, a udeo kamate u rati maksimalan.
 
Nikakva, zato sam i napisao tekst.

Moj brat je uzeo kredit za stan u Frnacima na 10 godina. Posle 6 godine je nastalo ludilo, da ne objašnjavam. Na kraju ostao je bez stana i još mora da doplati par hiljada za kamatu. Šet godina bačeno uz vetar jer prvo se plaća kamata. Druga priča je teška. Kumovi moje žene su uzeli kredit za stan. Posle dve godine ostane kum bez posla u Lukoilu, nemaju para za ratu, a stan je sam sredio tip top. Postavio stirodur, gledotavao, krečio. Sve je to radio sam. Epilog priče uzet im je stan. Još mnogo para treba da plate za kamatu. Kum je preminuo od stresa, jer se razveo posle 30 godina braka. Ta odluka im je uništila život. Uništila porodicu. Ovo pričam za Jagodinu jer su stanovi kod nas u to vreme bili jeftini.


Zato što stan nije tvoj. Ima utvrđen način na koji izvršitelji to mogu da rade. Da spomenem aferu gde su stanove kupovali za sebe.



Prilazi vreme, tačno. Iznajmljeni stan možeš da izajmljiš po maloj ceni jer ih ima mnogo. Dažbine plaćaš, ali ne i porez. Odvajaš malo sa strane kao što sam napisao, ako roditelji molgu da ti pomogu još bolje.

Ja ne izdajem ništa, ali zbog prirode posla vidim svašta. Mora da se bude oprezan. Posebno u vremenima koje dolaze. Cene matejirajla i kvadrata su otišle u nebesa.

Ja nisam mračnjak, samo kao drugar na osnovu isustva savetujem ljude opreznost. Posebno za EFG.
Vlado, što se tiče prodaje, naravno da ne čekaš da uđeš u dubiozu i da banka prodaje stan preko svojih ljudi.
Osetiš da nećeš moći xx godina da plaćaš yy para i sam prodaš stan (uz saglasnost banke, naravno), vratiš koliko ti je ostalo, a resto (ako ga bude) zadržiš za sebe.
 
Grešku sam napravio, permutovao sam brojeve.
Dakle, plaćeno za 11 godina 25K glavnice i 35K kamate.
Ostalo 50K glavnice i 25K kamate.
A ako EURIBOR prebaci onoliko koliko je bio te 2011. kada je podignut kredit, platiću i više nego što je u startu projektovano.
 
Stan opterećen hipotekom može da se proda, jer hipoteka prati stan, odnosno nema brisanja iste ako dođe do promene vlasnika. Ako kupac želi da stan bude oslobođen hipoteke, hipotekarni poverilac izdaje pismo o namerama kojim izjavljuje da će dati dozvolu za brisanje hipoteke kada njegovo potraživanje bude izmireno u celosti, kupac isplaćuje cenu tako što hipotekarnom poveriocu plaća iznos potraživanja, a ostatak, ako postoji, prodavcu. Hipotekarni poverilac izdaje brisovnu dozvolu po prijemu sredstava, sa stana se briše hipoteka, a kupac se upisuje kao novi vlasnik stana.
 
Netačno. Udeo kamate i glavnice je isti kroz ceo period otplate.
Nisi ti to dobro razumeo ili će pre biti da nisi dobro napisao tj pomešao si termine.
Udeo kamate u svakoj rati je sa protokom vremena sve manji, jer je i glavnica (koja je zapravo osnovica za obračun kamate) sve manja.

Procentualno je kamata u početku veća jer je i glavnica na koju plaćaš veća. Ne može neko da ti naplati kamatu unapred, jer šta ako sutra isplatiš deo ili celu glavnicu?
e ovde je trebalo umesto "Procentualno je kamata" da napišeš udeo kamate u rati, pa bi imalo smisla.

To se najlakše vidi iz plana otplate koji svaka banka daje i informativno, a i ovde su neki ljudi kačili.
 
Ukratko posle pola vremena isplate kredita ti si otplatio max 25% vrednpsti stana.🙄
 
Ima baš u temi post gde je čovek objasnio i razbio tu zabludu da se kamata plaća unapred. Ne baratam tom terminologijom, tako da prihvatam da sam pobrkao. Ako me ne bude mrzelo, pronaći ću post.
 
Vlado, što se tiče prodaje, naravno da ne čekaš da uđeš u dubiozu i da banka prodaje stan preko svojih ljudi.
Osetiš da nećeš moći xx godina da plaćaš yy para i sam prodaš stan (uz saglasnost banke, naravno), vratiš koliko ti je ostalo, a resto (ako ga bude) zadržiš za sebe.

Ja misilim da ne može, baš kao što je Major i napisao. Stan je pod hipotekom, i nije tvoj. A postaje tvoj samo potpunom otplatom.

Dakle, plaćeno za 11 godina 25K glavnice i 35K kamate.
Ostalo 50K glavnice i 25K kamate.

Druže svaka ti ćast. Želim da lagano istraješ do kraja.
 
Ja misilim da ne može, baš kao što je Major i napisao. Stan je pod hipotekom, i nije tvoj. A postaje tvoj samo potpunom otplatom.



Druže svaka ti ćast. Želim da lagano istraješ do kraja.
Hvala, moraću, kako god da bude.
A što se tiče prodaje, @Sgt. Major je objasnio da može i kako može, pročitaj.
Banka se obaveže da će skinuti hipoteku kada se namiri u celosti, što je garancija za budućeg kupca da ga neće ispaliti.
Ja nađem kupca, dogovorimo se oko cene, on uplaćuje banci iznos koji je meni ostao kao dug, resto uplaćuje meni.
Banka po uplati na njen račun daje dozvolu za brisanje hipoteke, hipoteka se briše i upisuje se novi vlasnik.
Ovo sve naravno radi agencija, za određeni fee.
 
Ja misilim da ne može, baš kao što je Major i napisao. Stan je pod hipotekom, i nije tvoj. A postaje tvoj samo potpunom otplatom.



Druže svaka ti ćast. Želim da lagano istraješ do kraja.
Čiji je stan ako je pod hipotekom?

Nemojte pisati neproverene informacije ovde, ili nešto kako ste vi shvatili ili kako je Mile ispred dragstora objasnio da funkcioniše finansijski sistem.

Udeo kamate u rati je na početku otplate veći jer se kamata uvek obračunava na preostalu glavnicu duga, pa je kod prve rate glavnica 100.000 (neka je stan vredan toliko), a kod poslednje rate 500e. Logično je da će kamata na početku biti veća. Razlog zašto vraćamo više kamatu nego glavnicu na početku je zahtev da vrednost rate bude ista tokom cele otplate kredita. Kada ne bi bilo tog zahteva moglo bi se reći, glavnica je 500e, kamata se obračuna svakog meseca i na početku bude 500e, kod poslednje rate bude 0. (Jasno je da proizvoljno navodim sume, radi lakše ilustracije onoga što želim da kažem).
 
Nazad
Vrh Dno