Šta je novo?

Sta dalje da radim ? I kako da uzmem pare nekome.

VUCKO-91

Slavan
Učlanjen(a)
21.08.2008
Poruke
330
Poena
319
E ovako, posto sam polozio u prvoj godini predmet Programski jezici i strukture podataka ( programski jezik C) , pa sad zavrsavam kurs Objektno orijentisano programiranje (C++) i jos cu na tercoj raditi neko konkurentno programiranje i to je to, interesuje me da li ja sad sa polozenim (C/C++) mogu nesto da radim i zaradim koji dinar(sam ili honorarno u nekoj firmi, bilo kako i bilo sta)? Ispite sam polagao u Code::Blocks-u (neki open source program sa C/C++ kompajlerom , objasnjavam posto jedan profesor sa mog fakulteta koji se takodje bavi programiranjem nije nikad cuo za Code::Blocks i bio je ubedjen da radimo u VB). Sta bih mogao sad dalje da ucim i da radim sa znanjem iz C/C++ - a?
Pretpostavljam da ce realan odgovor biti : NISTA. E ako je tako, onda sta bi bio savet za dalje pa da se to stanje promeni, posto posla sigurno ima, sve firme traze programere i jedino to ovde sljaka. Cak nam je asistent(dr Kupusinac) danas rekao, a bili smo svi sa Telekomunikacija i sa Energetike, kako ce nas 90% ziveti od programiranja.
Da rezimiramo, ako ne mogu sad nista da pravim i da radim za pare, kako dalje da se unapredjujem i sta da ucim da bih mogao nesto, pa bar u nekoj firmi preko leta ili tako nesto, bilo sta! Ako neko ima firmu i treba mu neko ko ce da kuca za smesne pare, tu sam! :D SAmo da dobijem neko iskustvo! :)
 
C i C++ su korisni mahom u embedded vodama (odnosno najviše ćeš u njima i raditi ako se zaposliš u struci, tj. telekomunikacijama), a ako misliš na "komercijalno" programiranje, uči Javu ili C#.
Osim programskih jezika, nabavi knjigu Algoritmi i strukture podataka, ona je od neizmernog značaja svakom ko neće da bude još jedan priučeni coding monkey kakvih danas ima na sve strane.
 
Ja radim aplikativni software u C++-u. Neka stara MFC aplikacija, tako da je i sa C++ moguce naci posao u oblasti aplikativnog softwara, ali ga ima sve manje i manje. Mada ako znas jedan jezik, vrlo lako moze da se nauci bilo koji drugi. Od korisnih stvari, pored pomenutih C#/Java i algoritama, korisne su ti i baze podataka i projektni uzorci. Takodje ucenje odredjenih biblioteka je jako korisno. Posebno u ovo vreme ucenje android/iOS platforme.
 
Uci da koristis razne biblioteke (dx,d3d,opengl,openal,opencl,socket,razne ui toolkite,... ), proucavaj kako se prave plugini za neke popularnije programe (maya, max, photoshop, after effects, ...), kada programiras odvajaj platformski zavisne delove u odvojene celine i treniraj se da pises multiplatformski code.
Moras da levelujes toliko da ti ni jedan problem ne izgleda neresiv i da te ne mrzi da zasuces rukave i odradis posao.
 
hvala na brzim odgovrima! Potrazicu literaturu za algoritme i strukture. koliko sam shvatio , najbolje bi bilo da ucim rad sa raznm bibliotekama i da ucim C#?
 
Jel mogu neki predlozi literature? Nisam lenj za google, ali ako imate nesto provereno, super bi mi dosli linkovi.
 
Da li je bolje da se resavaju neki zadaci sa neta (http://acm.timus.ru/) ili da se vise paznje obrati na biblioteke? Koliko su realni neki od problema sa ovakvih sajtova (http://acm.timus.ru/) ili su oni samo za neko takmicenje a nemaju realnu primenu?
 
sve ima prakticnu primenu. teoretski... :d

meni se ti zadaci ne dopadaju jer stavljaju akcenat na matematiku. kao da je programiranje alat za resavanje matematickih zadataka. tj. primenjuju "ruski" model ucenja - radi primere dok ne pokupis sve fore i forice, a usput ne zaboravis sta i zasto radis.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fast_inverse_square_root - odlican primer matematickog problema koji bi retko koji (lomim se dal da kazem nijedan) matematicar resio na zadovoljavajuc nacin.

radi te matematicke zadatke dok ti ne dosadi. u praksi ce ti trebati matematika, ali je to uglavnom trivijalno pronaci i iskoristiti. matematicke fore i forice ces da pokupis po potrebi, izgooglas, raspitas se ili na kraju krajeva smislis sam, kao misteriozni lik iz gornjeg primera.
 
Da ne otvaram novu temu za jedno kratko pitanje.

Da li je ovo dozvoljeno

for(i=1;i<n;i++)
{
nesto;
if (nesto)
i--;
}

U VS to funkcionise ali da li je to dobro da se radi? Sutra imam kolokvijum pa me interesuje,
 
dozvoljeno je sve sto nije zabranjeno. :d

u datom slucaju ako si siguran da ne moze da se desi beskonacna petlja - teraj. mada je ruzno i 99% moze da se uradi drugacije. kad bi napisao sta tacno radis mozda bi ispravio neko...
 
Mogu da idem i preko while petlje, nego me je ovo interesovalo posto u Pascalu ovo nije dozvoljeno(prijavi gresku kompajler) dok u C ovo radi, a i asistent je napomenuo da to nije moguce. Verovatno za to daju negativne poene iako radi.

Imam jos jedno pitanje. Zasto C kompajler nece da ucita/ispise broj ako pre toga ucitavam karakter? Moram da dodajem da predje u sledeci red, a ako to ne uradim on samo preskoci kod do kraja. Kod nizova nece da ucita/ispise samo poslednji clan.
 
Jel moze predlog literatura za ucenje C# i naravno u kom programu da je ucim. Imam Visual Studio 11 Developer Preview. Dolazi u obzir sve od Microsoft-a jer te programe mogu za dzabe da nabavim kao FTN student.
 
Sto se tice literature, pravo da ti kazem pojma nemam :D . Ako znas neki drugi jezik, MSDN je dovoljan :) . Ako ces da distribuiras program, najsigurnije ti je Visual C# Express 2010 (ne znam kako radi bilo koji 2011 ni da li ima sve). To sto dobijas kao student, iako je Ultimate, ne moze tj. ne bi trebalo da se koristi za kreiranje aplikacija koje su za prodaju.
 
Mislim da je previse rano raditi odmah posle prve godine, sem ako ti pare zaista nisu preko potrebne. Mislim da je dobro sacuvati tu sirinu koje ti studije omogucavaju i da lagano izucavas razlicite oblasti, za sta ces na poslu imati, u vecini slucajeva, znatno manje mogucnosti.

Opet, ako ti pare nisu jako potrebne, ja bih se skoncentrisao malo na algoritme, procitao introduction to algorithms, radio malo zadatke na ACM-u, projecteuleru i slicnim sajtovima, ucestvovao u takmicenjima na netu (top coder, bubble cup, google code jam etc.), naucio makar jedna skriptnig jezik (python/ruby/powershell/perl itd), zezao se malo na linuxu, procitao windows internals ako zelis da ostanes u win svetu, ucio o bazama podataka, usavrsio Javu/C# (besmisleno je razmisljati o poslu a da nikada nisi cak ni program napisao u Javi ili C#. Ovde pricam o nekim malo naprednijim stvarima u oba jezika.) Budzi rating na stackoverflow-u.

Ako si vredan, sve to mozes da dotaknes u narednih godinu dana. Onda, ako si dobar, mozes da pokusas da dobijes neku praksu u google, MS-u (sto je lepa opcija posto postoji dev centar u BG-u), nvidia-i i tako dalje. Od tog trenutka vec imas lepu osnovu i mozes da kazes - ok mene, na primer, zanima grafika, sad cu da drljam opengl, dx, d3d ili sta vec i da mlatis neke lepe pare, a ne da se smaras sa HTML-om za uzinu.

Sto se tice C# knjiga:
CLR via C# (Lepo, malo dublje znanje, koje ne stavlja akcenat samo na C# vec na ceo CLR .NET svet. Lepo je znati kako stv)
C# in Depth (Mozda nije najbolja ideja citati je kao prvu knjigu o C#, bez Java znanja. Kao druga C# knjiga, ili posle nekog Java iskustva je odlicna)
C# 4.0 in a Nutshell (Ja je koristim kao referencu)
I naravno msdn.
 
Nazad
Vrh Dno