Šta je novo?

Sony Xperia 5 Mark II

Осим овога на Reddit што сам прочитао, добио сам и неко објашњење од Сони подршке у чему је разлика између ова два начина (писао мејл преко Support апликације) али ми је деловало некако бледуњаво:
"Razlika je u tome što se putem Xperia companion sistem oporavlja i ujedno se ažurira.

Savetujemo da napravite popravak softvera (Software repair) putem Xperia Companion."

Тако да сам одрадио Factory reset на стандардни начин, сачекаћу 10-так дана да се телефон адаптира на начин и интензитет коришћења, па јављам какви су резултати. У крајњем случају ми остаје Software repair као последња опција и то је то.
 
Nadajmo se da će i ovo biti dovoljno, a ako ne, tu je plan B. :)
 
Ево резултата после првог пуњења након factory reset-a. С тим да нагласим не користим 120hz и АОD, само ЛЕД диоду за нотификације. И пар апликација којима сам увео забрану да користе батерију у позадини.Screenshot_20210505-191239.png
 
Друштво, ако вас не мрзи ајте па поставите ваше податке о потрошњи батерије ових дана. Kолико вам издржи телефон између 2 пуњења и колики је оквирно SoT, чисто информативно ради поређења пошто тестирам сад овај мој после Factory Reset-a.
Можете и навести на који начин користите телефон, пошто је у мом случају то сурф нетом највише, читање вести, дописивање (Телеграм, Вајбер), по који Јутјуб снимак, игрице не играм.
Захваљујем се унапред 🙂
 
Moj još nije "potpuno operativan" (duga priča, čačkam ga još i "spremam" za bitku sa svakodnevnim izazovima :D), tako da još ne mogu dati neke rezultate pune "normalne" upotrebe.

Nadam se da će se neko od kolega javiti u međuvremenu a kad doživi punokrvno korišćenje eto i mene. :)
 
Ja sam na MkI odradio Software repair preko Companiona za vikend, ali sam isto još uvek u procesu vraćanja (potrebnih) aplikacija, prosto je neverovatno šta sam sve nađubrio za 16 meseci korišćenja, doduše bile su i 2 nadogradnje do Android 11.

Inicijalno mogu da kažem da mi deluje da nešto duže traje baterija, ali ne znam koliko je do Software repair-a a koliko prosto do činjenice da sad nema ni 30% od svih aplikacija koje su u nekom trenutku instalirane, neke su brisane, neke nisu korišćene...

Sve u svemu - ne znam koliko je bitno da se opterećujete time uopšte na novim telefonima, uključite Batery care za punjenje i uživajte u korišćenju. :)
 
Оно што сам испратио по форумима углавном људи раде Software Repair и након тога пријаве да је ситуација са батеријом нешто боља.
Ја сам натрпао апликација пре овог ресета, а пола њих ми само стоји, не сетим се да их отворим. Оно што сам увео себи као праксу јесте да уместо апликације идем на веб претраживач па инсталирам веб сајт као "апликацију" преко Edge ili Firefox. Јер пола тих ствари вуче у позадини батерију, а да ниси ни свестан, а апликација је више као да се нађе него што заиста користи.

Мени је битно код батерије да издржи што више између два пуњења да не морам трчати стално за пуњачем, SoT ми није толико релевантан. А Battery Care је укључен све време🙂
 
Sigurno pomažu i FOSS aplikacije, ko ne "mora" da koristi neke od onih koje nam servira G.
 
Meni baterija traje dan i po, ali mozda nisam dobar primer, jer sam na turi odvijavanja od koriscenja. Ali, evo danas sam probio plafon, 6 sati SOTa i 18% baterije je ostalo.

Ja sam prezadovoljan baterijom. Uzeo sam na edigitalu IMAK providnu silokonsku futrolu i ok je, sem sto su coskovi predimenzionirani...stavljam je kad vozim bicikl ili nosim trenerku bez dzepova.

Stavio sam i Mocolo 3d staklo i prvi put u zivotu da iz prve lepo podes foliju tj staklo, ali me nervira sto kad je u landscape nodu nema sanse da povucem notifikacije sa vrha
 
Што се тиче трајања батерије, питање је каква појединачна очекивања имамо. Досад колико сам тестирао могу рећи да је батерија ок. Иначе користим Battery Care, пуним батерију до 90% и трошим је до 10% када укључујем пуњач, тако да је моје тестирање у распону 90%-10%... Време између 2 пуњења ми углавном буде 22-24h, осим ако се заломи да га ухвати ноћ док спавам онда ту додам још 6-7 сати (где скине једва који проценат) и онда време између 2 пуњења буде 30h отприлике.
Што се тиче SoT 7-9h. Код овог тестирања сам користио оно што иначе користим, а то је ЛЕД диода за нотификације или AOD само у случају када се подигне телефон. 120hz укључим понекад ако ми затреба али сам приметио да телефон нешто флуидније ради ако се комбинује 60hz са Gestures. Или је то просто мој субјективни осећај.

Иначе сам узео нову футролу, овај пут силиконску мат, Liquid silicone како они то именују. И набацио сам заштитну фолију додуше не ону која иде од ивице до ивице, што ће се испоставити као грешка јер иако је сама фолија добра, иритантно је тих 2-3 милиметра која фале јер фолија није скроз од ивице до ивице. Мало се накупи прашине, а и буде мало tricky ко користи Gestures.

folija.jpgmaska.jpg
 
Poslednja izmena:
Da li još neko ima problem sa audio recorderom koji dolazi uz telefon? Ne može da započne snimanje jer "Another app is using the microphone". Dozvole su uključene, Google assistant mi je isključen, kamera snima zvuk bez problema...
 
Fina novost za vlasnike Xperia mark II generacije: 5 II i 1 II.

Izašla je aplikacija Photo Pro sa nadolazećih mark III modela. Utisci su mahom pozitivni, kako na redditu tako i na drugim adresama.
Nisam se još igrao s njom, pa ako me neko preduhitri nek javi utiske.

Evo korisnih linkova za upoznavanje i preuzimanje:

Updated Camera Pro App-XDA forums

Camera Pro App-Apkmirror download


Зар то иначе нису исте апликације, на Мк3 и Мк2 моделу? Мало ме буни што се скида APK осим ако Сони није укинуо своје апликације са Play Store-a,
 
Skinuh juce Mocollo 3d staklo i progledah... Prvo, telefon je deblji sa njim, drugo, problem je swipenu coskovima, trece na suncu bas smeta efekat ogledala.

Retko koristim i IMAK silikonsku futrolu. *Bem ti kurtone, telefon treba koristiti u svoj svojoj lepoti... Da ga čuvam za drugog vlasnika?
 
Зар то иначе нису исте апликације, на Мк3 и Мк2 моделу? Мало ме буни што се скида APK осим ако Сони није укинуо своје апликације са Play Store-a,
Koliko sam mogao da pohvatam nije "zvanična" aplikacija ali se pojedinci nadaju da će serija II ovo dobiti kroz neko od ažuriranja.
Da li još neko ima problem sa audio recorderom koji dolazi uz telefon? Ne može da započne snimanje jer "Another app is using the microphone". Dozvole su uključene, Google assistant mi je isključen, kamera snima zvuk bez problema...
Nisam koristio, imam Simple Voice Recorder preuzet s F-Droida.
Ne znam šta da preporučim sem da čačkaš po dozvolama za mikrofon, možda tu nešto koči.
 
Nažalost, izgleda da nije.
Sudeći po komentarima na redditu nije preporučljivo igrati se s tim:

HUGE WARNING FOR GEN 1 USERS This apk bricks the stock photo app. Learned it the hard way

The apk works very well in 1 II and 5 II. I remember there was an another topic about that and according some informations there, new photopro app's system codes includes 1 II/5 II's system data, thats why it works properly. However, for 1 and 5 I'm not sure but I think it doesn't includes their's data.

Izvor
 
Да ли сте ви приметили неку промену у звуку после последњег апдејта? Као да је за нијансу чистији односно јачи, или је то можда само мој субјективни осећај.

Screenshot_20210721-144739.png
 
Iskreno ja nisam obratio pažnju. Samo mogu da potvrdim da nema više gubljenja signala na dual sim-u. Jedini problem koji je ostao je diskonektovanje bluetooth uređaja.
 
Poslednja izmena:
Šta mislite da li će Xperia 5 II ići do Android 13 ili završava sa 12? Zbunjen sam zbog glasine od prošle godine da će Xperia 1 II (a valjda i 5 II?) dobiti 3 godine podršku.
 
Niko to ovde ne zna, tako da računaj kao i do sada - 2 velika ažuriranja i posle toga sigurnosne zakrpe.
 
Time kao da su "demantovali" glasinu o podršci od 3 godine. Mada su rekli "at least two Android OS updates".
 
Bi li vi dali 310€ za Xperiu 5 II, malo korišten, koji ima malu pukotinu na zadnjem staklu u ćošku, 2-3mm, a u ovlaštenom servisu da se zamijeni zadnje staklo i da tel ostane vodootporan, kosta jos 40€?
 
Bi li vi dali 310€ za Xperiu 5 II, malo korišten, koji ima malu pukotinu na zadnjem staklu u ćošku, 2-3mm, a u ovlaštenom servisu da se zamijeni zadnje staklo i da tel ostane vodootporan, kosta jos 40€?
Jedina stvar koja mi je neverovatna je to da telefon ostaje vodootporan.
 
Da li neko zna kako obrisati keš telefona? Da li može bez posebne aplikacije?
 
Za XA2 se to moglo odraditi kroz AVG protection.
A može i jedna po jedna aplikacija, ručno. Mada ti tu samo par aplikacija napuca keš memorije mnogo, ostalo je sitno.
 
Nazad
Vrh Dno