Šta je novo?

Sony Xperia 1 (2019)

Ne bi verovao kolika je razlika stock vs gcam na telefonima koji mogu da portuju. Pogotovu u selfi kameri. Ja imam gcam na svom Mi Mix 2S, brat na One Plus 6t, razlike su nerealne. Night Mode da ni ne pominjem, brutalno.


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Evo jedno poredjenje, posto vidim da je jedan broj ljudi malo zabrinut zbog kapaciteta baterija, posebno zbog toga sto Xperia 1 ima veliki 6.5" ekran, a kapacitet baterije 3330 mAh. Ovde imamo poredjenje velicine ekrana, rezolucije i ocene za bateriju. Jeste da test baterije za Xperia 1 nece biti uradjen u narednih par meseci, ali na osnovu poredjenja ova druga dva modela mogu neke stvari da se zakljuce. Pitanje je samo da li ce Xperia 1 korisnicki interfejs raditi u nizoj rezoluciji od 4K ( Kao prethodni modeli iz Sony Xperia Premium serije), a 4K rezolucija biti rezervisana samo za multimediju.

Xperia 1.

8efff6ede16dcd64ca88024539dc9aaa.jpg


Sent from my H8266 using Tapatalk

Galaxy S10 Plus.

d31c43029c43eb4ede521a2f200e33d5.jpg
4a9df1f154d6398a3316cffec1afea84.jpg


Xiaomi Mi 9.

9be1237e959f04c1861bb009917f0c24.jpg
771606370653893c3d6923fc06853c92.jpg
 
Poslednja izmena:
...Pitanje je samo da li ce Xperia 1 korisnicki interfejs raditi u nizoj rezoluciji od 4K ( Kao prethodni modeli iz Sony Xperia Premium serije), a 4K rezolucija biti rezervisana samo za multimediju.

99% da hoće. Bilo bi potpuno besmisleno da ceo UI radi na 4K. :trust:
 
Nema potrebe da se 4k koristi native konstantno. Meni je to jedna od najboljih opcija kod sonija sto menja sa full hd na 4k.

Prvi problem bi bio DPI za ceo interfejs, a za aplikacije tek ne mogu da komentarisem jer ne bi znao kako bi radile na 4k mali ekran, dal bi mogao nesto i da procitam. Nikad mi i nisu bili jasni ljudi koji su trazilo konstantno da im radi 4k na telefonu.

Sasvim je ok da radi samo na aplikacijama koje pustaju 4k i hdr. Da moze ja bi to voleo po defaultu windows tako da radi sa monitorima i da mi ne blinka slika na menjanje rezolucije.

Ako baterija drzi 8 sot sa 1.5 - 2 dana drndanja to ce biti sasvim ok, jer je to neki tempo na koji sam ja navikao.

Uopste je kasno pricati o bateriji dok telefon ne izadje i krenu rl testovi.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Nema potrebe da se 4k koristi native konstantno. Meni je to jedna od najboljih opcija kod sonija sto menja sa full hd na 4k.

Prvi problem bi bio DPI za ceo interfejs, a za aplikacije tek ne mogu da komentarisem jer ne bi znao kako bi radile na 4k mali ekran, dal bi mogao nesto i da procitam. Nikad mi i nisu bili jasni ljudi koji su trazilo konstantno da im radi 4k na telefonu.

Sasvim je ok da radi samo na aplikacijama koje pustaju 4k i hdr. Da moze ja bi to voleo po defaultu windows tako da radi sa monitorima i da mi ne blinka slika na menjanje rezolucije.

Ako baterija drzi 8 sot sa 1.5 - 2 dana drndanja to ce biti sasvim ok, jer je to neki tempo na koji sam ja navikao.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Pa da, tako ce verovatno i biti, kao i na prethodnim modelima iz premium serije. Sto je inace sasvim razumno i pametno iz vise razloga. Dok sam koristio XZ Premium uopste mi ni jednom nije palo na pamet da ubacujem one modove da mi telefon radi konstantno u nativnoj 4K rezoluciji. Tamo gde i ima neke razlike tu svakako radi u toj rezoluciji. Pitanje je da li uopste neke aplikacije sa play prodavnice, a da ne pominjem igrice podrzavaju tu rezoluciju. I verovatno kao ni kod jednog prethodnog Sony Xperia modela nece postajati opcija da korisnik rucno u podesavanjima izabere koju rezoluciju ekrana ce da koristi, kao sto neki drugi brendovi nude.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako baterija drzi 8 sot sa 1.5 - 2 dana drndanja to ce biti sasvim ok, jer je to neki tempo na koji sam ja navikao.

Ovome nemoj da se nadas uopste. Potpuno je nerealno da se na 2 dana razvuce 8h SOT sa ovolikim kapacitetom baterije. Vrlo tesko ce moci toliki SOT da gura i za ceo dan koriscenja a kamoli ovo. Samo uz WiFi i neko korigovano osvetljenje ekrana mozda. [emoji4]
Uostalom retko koji flagship danas je sposoban za tako neki rezultat, mozda prakticno ni jedan.
 
Poslednja izmena:
Ovome nemoj da se nadas uopste. Potpuno je nerealno da se na 2 dana razvuce 8h SOT sa ovolikim kapacitetom baterije. Vrlo tesko ce moci toliki SOT da gura i za ceo dan koriscenja a kamoli ovo. Samo uz WiFi i neko korigovano osvetljenje ekrana mozda. [emoji4]
Uostalom retko koji flagship danas je sposoban za tako neki rezultat, mozda prakticno ni jedan.
Tako nekako. Mozda ova nova Motorola Moto G7 Power. Ako ona ne moze, onda ni jedan drugi sigurno ne moze. Ali naravno treba uzeti u ozbir kakvo je koriscenje, sve to zavisi od osobe do osobe.
https://www.phonearena.com/news/Motorola-Moto-G7-Power-phone-with-best-battery-life-2019_id113686


Sent from my H8266 using Tapatalk
4c94fe5ce43750d806e93bdfa754ec48.jpg
 
Poslednja izmena:
Meni je ovo najgotivniji telefon sa MWC, a bio sam tako i video sve nove modele uživo.
 
Sta je sad ovde tacno. Posto Xperia 1 nema frontalne stereo zvucnike kao skoro svi modeli iz Z i XZ serije, sta onda ima? Ako ima dva, onda jedan kao sto verovatno svi misle na vrhu sa prednje strane, a drugi na donjoj strani pored ulaza za punjenje. Ili je to ovaj put ipak samo taj jedan donji zvucnik?
1a76b82bcc18f0bbc825b9ab7955a0cc.jpg
b4f1afaf7b05d0c1fe3c2d479c6bf811.jpg


Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da ali taj G7 Power nije flagship. [emoji4]
Da da, znam da nije. Ali verovatno ima taj neki zavidan SOT koji bi bilo lepo videti na nekom flagshipu.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
To svakako ali toliku bateriju necemo videti ni na jednom flagshipu. I ovo sada sto vidimo kod nekih modela (4000-4200 mAh) je i vise nego odlicno. [emoji4]
 
To svakako ali toliku bateriju necemo videti ni na jednom flagshipu. I ovo sada sto vidimo do 4000-4200 mAh je i vise nego odlicno. [emoji4]
Bas tako. A i svaka novija generacija cipova je stedljivija. Od svih komponenti za mobilne telefone, tehnologija samih baterija nekako skoro uopste ne napreduje.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Bas tako. A i svaka novija generacija cipova je stedljivija. Od svih komponenti za mobilne telefone, tehnologija samih baterija nekako skoro uopste ne napreduje.

Sent from my H8266 using Tapatalk
Da, od svih komponenti, baterije su se najmanje pomjerile za silne godine, ovo bi recimo bila neka revolucija (kad bi se to tako u praksi stvarno desilo)
https://preporucamo.com/samsung-ima-revolucionarnu-grafensku-bateriju/2018/10/22/

Sent from my H3213 using Tapatalk
 
Da, od svih komponenti, baterije su se najmanje pomjerile za silne godine, ovo bi recimo bila neka revolucija (kad bi se to tako u praksi stvarno desilo)
https://preporucamo.com/samsung-ima-revolucionarnu-grafensku-bateriju/2018/10/22/

Sent from my H3213 using Tapatalk
Pa trebalo bi da u skorije vreme bude nekog znacajnijeg napretka i po tom pitanju. Ovo je pisano pre nekolko godina, ali kazu da bi vec sledece godine ove baterije trebale da ugledaju svetlost dana.
http://mondo.rs/a858382/Mob-IT/Vesti/Sony-baterije-koje-ce-trajati-duze.html

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
LiIon (tj. LiPolymer) je dostigao svoj maksimum. Moguć je napredak, ali neznatan i tržišno ne mnogo bitan.

E sada, razni timovi/instituti/centri/laboratorije/kompanije rade na nekim novim generacijama baterija zasnovanim na drugim tehnologijama, ali sve je to na dugačkom štapu, ali tu i tamo se u medijima pojavi tekst o REVOLUCIONARNOM!!! napretku na tim nekim novim ČUDESNIM!!! baterijama, pa onda tišina do daljenjeg. I tako već 20-ak godina. :p

Biće nešto, jednog dana, a kada ne znamo...

Ono što me pomalo nervirucka, jeste što se svaki napredak u razvoju baterije, uglavnom svede na smanjenje (veličine) baterije umesto na povećanje autonomije uređaja.
Napredak u smanjenju potrošnje uređaja, svede se opet, na manju bateriju.
Ako naprave bateriju 10x većeg kapaciteta (mWh/cm[SUP]3[/SUP]), i uređaj koji 10x manje troši, smanjiće oni bateriju 18x, da uštede prostor/masu i naravno (proizvodnu) cenu (tj. povećaju zaradu).

Da da, ovo je off za ovu Sony temu, al' ajd. kada smo već dotakli priču...
 
Po odnosu lajkova/dislajkova na videima za Xperia 1 na najpoznatijim kanalima ovaj telefon ima daleko najviše pozitivnih kometara za razliku od svih Sony telefona poslednjih 5-6 godina.

Samo da puste telefon u prodaju što pre...


Meni je ovo najgotivniji telefon sa MWC, a bio sam tako i video sve nove modele uživo.

Jel može malo detaljnije? :) Pozz.
 
Xperia 1 sto se tice zadnjih kamera, Izgleda da je samo glavni senzor kamere Exmor RS (Sony) Druga dva verovatno pravi Samsung. A razlog za to su po onome sto sam procitao manji troskovi. Jeftinije kupiti gotov senzor, nego smisljati i praviti svoj novi senzor.

Sent from my H8266 using Tapatalk
c31b42283196b1ca3808ec7a165b432a.jpg

6db4fe3720818a9813b9a3209114a1cd.jpg
 
Poslednja izmena:
Vremena se mijenjaju, sad ce Sony biti uspjesan sa Samsung senzorima :D

Izgleda je i na Xperia 10 Plus jedan senzor samsungov, valjda im je jeftinije.
 
Vremena se mijenjaju, sad ce Sony biti uspjesan sa Samsung senzorima :D

Izgleda je i na Xperia 10 Plus jedan senzor samsungov, valjda im je jeftinije.
Ali dobro, glavni senzor je ipak Exmor RS. Koji ce se inace najvise i koristiti. I od njega bi ovaj put svakako najvise trebali da ocekujemo, pogotovi zbog do sad najbolje saradnje Sony Mobile sa Sony Alpha timom.
Izgleda da je tacno i za Xperia 10,10Plus sto se jednog senzora tice.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nidje veze da te svoj proizvod kosta skuplje od proizvoda konkurencije ali dobro. Izgleda i to je moguce. [emoji23]
 
Nidje veze da te svoj proizvod kosta skuplje od proizvoda konkurencije ali dobro. Izgleda i to je moguce. [emoji23]
Pa da, tako bi svako pomislio. Nema logike bar kad je Sony u pitanju koji je lider i najveci proizvodjac senzora za mobilne telefone da kupuje tudje senzore. Verovatno su odlucili da je bolje da kupe proizveden senzor, nego da ulazu u razvoj i proizvodnju svog novog. Mozda i razvijaju novi, ali trenutno nije spreman za Xperia 1 model, pa bolje ubaciti privremeno i tudji nego ni jedan od ova dva dodatna senzora.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Po odnosu lajkova/dislajkova na videima za Xperia 1 na najpoznatijim kanalima ovaj telefon ima daleko najviše pozitivnih kometara za razliku od svih Sony telefona poslednjih 5-6 godina.

Samo da puste telefon u prodaju što pre...

To ''sto pre'' ce biti u junu :d Neverovatna ''strategija'', skoro svaki MWC telefon odlazu do leta i prakticno propuste najbitniji, prvi talas prodaje uredjaja sa hardverom koji se tek pojavio u datoj godini. A manje bitne uredjaje sa IFA plasiraju vec posle 3 nedelje od predstavljanja.

Nisam bas siguran da je ovaj ''1'' najbolje prihvacen, meni ne deluje tako vec da su ''odobravanje'' i hajp u rangu sa XZP. Ne treba zaboraviti ni da su Z2/Z3 takodje ''dobro prihvaceni'' (po netu) pa posle njih i cela Z5 serija pa XZP.. sto na kraju ne znaci i odlicnu prodaju/visok profit jer se sony povukao sa mnogih trzista i smanjio proizvodnju. Z2/Z3/c su se najbolje prodavali od svih sony flagshipa pa je mob. divizija tada zabelezila mozda i najvece gubitke u istoriji poslovanja (paradoks). Sa XZ2 je bila cudna situacija, mnogi fanovi su bili razocarani dizajnom dok su razni tech sajtovi (i fanovi ostalih proizvodjaca) pozdravili zamenu cigla osnove i prelazak na 18:9.

Oni koji ne spadaju u sony fanove hejtovali su XZP zbog dizajna i debelih bezela ali je i pored toga fon bio veoma dobro prihvacen u tech svetu, slicno je i sada sa ''1'' modelom koji ima dosta tanje bezele ali i dalje pomalo zastareo dizajn, nema premium u nazivu ali vecim delom spada u taj sony koncept.

Djuro89 je u pravu, ako Mi9 (uz za nijansu vecu povrsinu ekrana i 3300 mAh) moze da ima ovako dobru autonomiju onda nema razloga da ''1'' ne bude otprilike u tom rangu: https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9-review-1891p3.php

Verovatno ce u testu pustanja videa biti losiji od Mi9, zbog vise rezolucije i softvera za poboljsanje prikaza koji dodatno opterecuju cpu/gpu ali ce prebaciti 10h.
Autonomija ce (u realnoj upotrebi) verovatno biti u rangu XZ2 ali to ne menja cinjenicu da su u ovakav uredjaj morali da ugrade bar 3800 mAh bateriju.

Cim sam video 1/3.4'' senzorcice za u-wide/''telephoto'' kamere pretpostavio sam da nisu sony jer su njihovi senzori u poslednje vreme uglavnom od 1/3.1'' i veci, iskljucivo za primarne kamere (prednje i zadnje).
Mogli su i neke malo vece da izaberu za ultra wide i telephoto, npr. 1/3.1''.
 
Poslednja izmena:
Ajde da vidimo i to čudo, Sony najavljuje da će konačno da iskoristi sopstvene senzore kako dolikuje.

 Sony executive has explained why the company’s phones lag behind rival brands. The executive blamed a rivalry between the mobile and mirrorless camera divisions for the quality gap. Sony’s new mobile chief has reportedly been fostering collaboration between divisions.

https://www.androidauthority.com/?p=962358
 
^ :d

tenor.gif
 
Ovo zapravo uopste ne izgleda lose, bez obzira na ovakav odnos stranica.
Bilo bi svakako bolje da je ekran makar 18:9 ali konacno jedna lepa Xperia posle XZP. Bice ovo top prica. Jos kada bi izasla Premium verzija sa jedno 4k mAh to bi bilo to. [emoji4]
 
Ja b' vol'o da iziđe kompakt. Isto ovo ali skraćeno sa tih 21 na normalni(ji)h 18.
Nije najavljen, jel?
 
Njente :)
 
Bilo bi lepo kad bi Sony izbacio telefon sličan Xperia ray, najviše mislim na dimenzije.
se-xperia-ray-ofic.jpg
Mislim da postoji tržište za male i elegantne android telefone.
 
Nazad
Vrh Dno