Šta je novo?

Solarni paneli i subvencija države

Kao što sam već naveo ON GRID fotonaponski invertor Solis-3P10K-5G je predvidjen za opterećenje od 10kw a maksimalno po prospektu može biti opterećen sa 11kw. Sa većim brojem panela i sitacijom kada je efikasnost panela pri jakom suncu skoro 100% (to je sitacija kada sunčevi zraci na panele padaju skoro pod pravim uglom) može doći do većeg opterećenja od 11kw, odnosno, do preoptrerećenja i automatskog isključenja i prestanka rada (crveno).
Sumnjivo malo, obicno svaki trpi bar 125% inputa u odnosi na AC izlaznu snagu.
Specifikacija za nesto sto se zove Solis-3P10K-HVES-5G kaze max recommended 16kW... To nije isti invertor?

 
Svaki (iole kršten) invertor ima mogućnost pomeranja radne tačke panela tako da ograniči proizvodnju i da spreči preopterećenje invertora. Povećanjem DC ulazne snage (snage panela) iznad snage invertora se malo gubi na potencijalnoj proizvodnji u vršnim satima (recimo da bi u idealnim uslovima 12kW panela moglo da proizvede oko 11kW u trajanju od nekih 15-30 minuta. Invertor to "odseca" na 10kW. Ali povećanjem sa 10 na 12kW panela, povećava se snaga koju elektrana proizvodi u "ramenima" (period pre i posle čega), i poredeći potencijalnu proizvodnju sa 10, 11 i 12 kW (spram cene panela), najniži LCOE se dobija sa sizing faktorom od oko 1.2.
 
Mislim da sam nasao sta buni kolegu, stavka: max. apparent output power 11kVA. To je maksimalna IZLAZNA snaga (i to kad power factor nije 1, odnosno cisto rezistivni potrosac) a ne ULAZNA snaga panela.
 
Sumnjivo malo, obicno svaki trpi bar 125% inputa u odnosi na AC izlaznu snagu.
Specifikacija za nesto sto se zove Solis-3P10K-HVES-5G kaze max recommended 16kW... To nije isti invertor?

Nije mi problematika u potpunosti jasna. Pokušavam da što više saznam na razne načine jer detaljno uputstvo za korišćenje još nisam dobio a za model koji je instaliran prilažem specifikaciju. Zahvaljujem se na pomoći.
 

Prilozi

  • Inverter Solis S5-GR3P10K performanse.jpg
    Inverter Solis S5-GR3P10K performanse.jpg
    133.2 KB · Pregleda: 109
Svejedno mislim da sad nista ne mozes posto je vec sve povezano, dobijeno odobrenje i pusteno u rad. Proveri sa firmom koja je ugradjivala, ali mislim da sad nema vise promene dok ti vazi ugovor.

A @daxyco o ovome prica (samo ignorisati ono 200/240W u legendi, zamisliti x1 i x1.2 snaga panela u odnosu na invertor npr). Ono sto izgubis clippingom invertora (crveni fill) dobijes brzim prirastom i snagom pre i posle vrsne proizvodnje (zeleni fill). Neintuitivno, ali 30% predimenzonirani array pravi ~25% vise energije nego 1:1 (neintuitivno jer bi covek pomislio da je svih 30% viska "baceno").
graph-sunsaver-mppt-operating-power-time-of-day.gif

1707391221268


I SMA (jedna od cuvenijih firmi koja proizvodi invertore) je pisala blog o oversizingu panela...
 
Poštovani. Uporedjujući račune iz priloga uočavam da je prozjumerima ekonomičnije da u dobroj meri koriste kilovate iz niže tarife (NT) umesto kilovata iz više tarife (VT). Znači, cene iz stavke "9. Накнада за обр.прист.ДС за разлику преузете и утрошене ел.ен." treba korigovati sa 3,879/0,97 na 3,588/0,897. Interesuje me Vaš komentar?
 

Prilozi

  • Kalkulator potrošnje SE-1.pdf
    213 KB · Pregleda: 31
  • Kalkulator potrošnje SE-2.pdf
    213.1 KB · Pregleda: 23
Poštovani. Uporedjujući račune iz priloga uočavam da je prozjumerima ekonomičnije da u dobroj meri koriste kilovate iz niže tarife (NT) umesto kilovata iz više tarife (VT). Znači, cene iz stavke "9. Накнада за обр.прист.ДС за разлику преузете и утрошене ел.ен." treba korigovati sa 3,879/0,97 na 3,588/0,897. Interesuje me Vaš komentar?

Deluje da je potrošnja u priloženim računima neka granica. Ako ne ulaziš u crvenu zonu očigledno je da se više isplati niža sa mreže nego viša iz rezervi (2.2273 i 3.416 za kWh je manje od 3.879 za cemu pristupa distributivnom sistemu po kWh). A ako imaš potrošnju veću nego u primeru onda u nekom trenutku postaje isplativije da koristiš višu tarifu iz zaliha. Ne uzimamo faktor komfora i način života, nego gledajući čisto ekonomski.

Inače gde si našao ovaj kalkulator za prozjumere? Ja googlam ali nalazim samo za regularne potrošače.
I sa koliko instalirane snage panela si proizveo 94kWh januara?
 
Deluje da je potrošnja u priloženim računima neka granica. Ako ne ulaziš u crvenu zonu očigledno je da se više isplati niža sa mreže nego viša iz rezervi (2.2273 i 3.416 za kWh je manje od 3.879 za cemu pristupa distributivnom sistemu po kWh). A ako imaš potrošnju veću nego u primeru onda u nekom trenutku postaje isplativije da koristiš višu tarifu iz zaliha. Ne uzimamo faktor komfora i način života, nego gledajući čisto ekonomski.

Inače gde si našao ovaj kalkulator za prozjumere? Ja googlam ali nalazim samo za regularne potrošače.
I sa koliko instalirane snage panela si proizveo 94kWh januara?
Koristim razne varijante da ne udjem u crvenu zonu jer je preskupa a ostali komentar je ok.
Kalkulator uradio član foruma a ja ga preuzeo pre par meseci i doradio.
Elektrana snage 10,465kw (23 panela) u januaru ove godine je proizvela 582kwh zbog dosta sunca a u novembru '23 samo 506kwh jer je pred kraj meseca pao sneg i zadržao se par dana.
 
Koristim razne varijante da ne udjem u crvenu zonu jer je preskupa a ostali komentar je ok.
Kalkulator uradio član foruma a ja ga preuzeo pre par meseci i doradio.
Elektrana snage 10,465kw (23 panela) u januaru ove godine je proizvela 582kwh zbog dosta sunca a u novembru '23 samo 506kwh jer je pred kraj meseca pao sneg i zadržao se par dana.
Odlican rezultat za januar!
Pod kojim uglom su ti postavljeni paneli? Da li im menjas nagib sezonski ili je fiksni?

I da li bi mogao da mi posaljes na PP svoj kalkulator ili das link do poruke gde je postavljen originalni?
Hvala puno!
 
Odlican rezultat za januar!
Pod kojim uglom su ti postavljeni paneli? Da li im menjas nagib sezonski ili je fiksni?

I da li bi mogao da mi posaljes na PP svoj kalkulator ili das link do poruke gde je postavljen originalni?
Hvala puno!
Orijentacija krova je jugoistok-jug a nagib oko 30 fiksno.
Excel dokument ne može da se šalje na ovaj forum. Mogu mejlom ukoliko pošalješ adresu.
 
Evo kao pokretač teme pošto sam ušao u proceduru lagano da napišem koji su koraci.
Juče uplatio 16854din za priključenje trofaznog brojila, to je ona taksa kad budu postavljali dvosmerno brojilo.
Za 10tak dana dolazi inženjer da proveri uzemljenje, njegov izlazak je uračunat u radove koje pokriva subvencija. Otpor treba da bude manji od 5 oma inače se mora ispraviti a njegov sledeći dolazak je 150e. Upravo izmerio sa drugarom, 1,42 oma.
Kako budu išli dalji koraci pisaću.
 

Prilozi

  • IMG_20240521_134942.jpg
    IMG_20240521_134942.jpg
    169.4 KB · Pregleda: 68
Oprema stigla, montaža u Pon ili Uto nadam se. Uzeo i Smart metar tako da će moći da se koristi odmah dok EPS ne završi i priključi elektranu.
Pogledajte prilog 443713
Zanimljivo mi je ovo sa smart meterom, možeš li napisati iskustva o tome i da kažes koji je model invertera? Planiram da pravim nešto slično, da se ni ne povezujem na mrežu.
 
Kod mene danas pocinje instalacija - ongrid 10kw system; Leapton 550W paneli, i SAJ 10kw 3-phase inverter (nisam siguran za model);
Takodje sam uzeo smart meter, to me je navelo da pomislim da nam ista kompanija ugradjuje panele, mozda gresim..
Nisam kuci inace, ali pokusacu da javim kako ide instalacija itd.
 
Pre neki dan skinuli su dlms dvosmerno brojilo, koje su postavili pre mesec dana, i postavili EWG dvosmerno brojilo koje na displeju pored osnovnih parametara ne pokazuje datum i vreme kao prethodno. Pored toga: oznake faza non-stop blinkaju, model je 311 a ne 312 i za status F.F.0 (greška) prikazuje šifru 2001 za šta nema pojašnjenja šta kazuje. Prilažem dve fotografije da bih bio jasniji. Mislim da to nije regularno stanje? Molim pojašnjenje iskusnih.
 

Prilozi

  • DBSE1-1.JPG
    DBSE1-1.JPG
    283 KB · Pregleda: 30
  • DBSE1-2.JPG
    DBSE1-2.JPG
    283.5 KB · Pregleda: 39
Nije tajna, pisao sam ranije čini mi se, Sorabi Vranje. Ako su kod tebe zato danas nisu kod mene 🤣
Propustio sam to, nisam video da si napisao ranije :)
Isti su, videćemo kako ćemo proći.
Danas su instalirali panele. (Neka ekipa iz Kraljeva čini mi se)
Ostatak instalacije tek treba da završe, videćemo koliko će trebati za to. Javljam sve kako bude išlo.
 
Kako ide, traljavo. Rekli Pon ili utorak, ne javljaju se a opet javili loše vreme kod mene.
Znači samo postavljeni paneli a nisu povezali ništa? Zar to ne može za jedan dan?
 
Kako ide, traljavo. Rekli Pon ili utorak, ne javljaju se a opet javili loše vreme kod mene.
Znači samo postavljeni paneli a nisu povezali ništa? Zar to ne može za jedan dan?
Da, za sada samo paneli. Treba i mi da spremimo nešto u vezi postojece instalacije, nadam se da ćemo uspeti sledeće sedmice da zavrsimo. Javljam sve detaljnije. :)
 
Pre tri nedelje zamenjeno brojilo kod mene, od tada niko ne salje ugovor da mozemo poceti vracati struju..
 
NOVI PROPISI: Jeftiniji obračun za prozjumere
Ljudi, ajde neka neko ovo rastumači... Citiram:
Ona je povodom usvajanja ove Uredbe naglasila i da je najvažnija izmena koja se odnosi na prozjumere ta da će od sada naknadu za povlašćene proizvođače električne energije plaćati na razliku predate i preuzete struje iz mreže.
Ako je to samo ovo što piše, onda nećemo skoro ni primetiti ovo pojeftinjenje...
 
Nisam pisao, u gužvi zaboravio, paneli postavljeni 31.5. petak a u Pon električar povezao i postavio inverter i Smart metar.
Na žalost on ne pušta elektranu u rad dok ne dođe njihov inženjer da proveri uzemljenje. Bili u prošlu subotu, uzemljenje ok, elektrana nije puštena u rad je je nov inverter mrtav! To samo meni baksuzu može da se desi tako da mi je to sve postalo normalno (dan pre toga napunio bazen a ono ima rupica pa ispuštaj, krpi dok ti klinac kuka na glavi).
Elem, imam sve al nemam ništa trenutno. Trebalo bi do vikenda da dođu da reše.
Juče bio čovek iz distribucije Jagodina, brojilo novo ok, ali mora izmeštanje na banderu, on traži 550e, ja sam rekao neću, ovde lokalce ću da angažujem, zamenik direktora u našoj distribuciji će to da mi reši, znam čoveka srećom. Sad kad šta i koliko bog ga zna. Nije 550e izmeštanje i on mi rekao.
Samo da mi proradi elektrana a oni kad se smiluju.
Smart metar, zaštite, kablovi i prilagođavanje na tabli me je izašlo 68000din (inverter i tabla su daleko i to je povećalo cenu ali je inverter u garaži nije napolje inače bi bilo jeftinije.).
U ovu priču ne ulaziti bez debelih živaca i subvencije.
 
Nazad
Vrh Dno