Šta je novo?

Solar i vjetrenjača za rudarenje

Morrison

Poštovan
Učlanjen(a)
29.06.2017
Poruke
8
Poena
51
Izvinjavam se ako je već bilo ovo pitanje, nisam ga uspio pronaći.

Vidim da je kod rudarenja velika stavka struja. Zanima me kakva je šansa pokretati opremu za rudarenje pomoću besplatne struje, tj. da na krov zakačim solarni panel ili vjetrenjaču.

Vidim da se cijene panela i vjetrenjaca kreću cca 200 eura za 300W. Da li ima šanse da s tim vrtim neki suvisli hardver za rudarenje ili će mi trebati barem 5 komada na krovu?
 
Treba tu dosta para da bi se to pokrenulo. Dubokoprazneci akumulatori nekoliko panela, kvalitetan pretvarac na 220 i kontroler punjenja. Kad preracunas jedino bas dugorocno se isplati

Послато са SM-N910C уз помоћ Тапатока
 
Pokušao sam preračunati, ali mi ne ide pa bih molio nekoga tko zna više o elektrici da mi pomogne u izračunu.

Naime, tih 300w solarni panel daje struju od 300W u idealnim uvjetima kad je jako sunce. Ali to treba akumulirati u akumulatoru, a zatim s pretvaračem pretvoriti u 220 da bi pokrenuo miner. Ako miner troši 300W, koliki bi mi panel trebao? Da li 500W, 1000W...?
 
Pokušao sam preračunati, ali mi ne ide pa bih molio nekoga tko zna više o elektrici da mi pomogne u izračunu.

Naime, tih 300w solarni panel daje struju od 300W u idealnim uvjetima kad je jako sunce. Ali to treba akumulirati u akumulatoru, a zatim s pretvaračem pretvoriti u 220 da bi pokrenuo miner. Ako miner troši 300W, koliki bi mi panel trebao? Da li 500W, 1000W...?
Miner ne trosi nego karte, racunar , racunaj da jedan rig trosi 700w od 4 do 5 karti u dualu.

Mani se corava posla prskupo je to bolje kupiti hardver za taj novac koji se otplati.

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk
 
Da se to isplati ne bismo imali termoelektrane uopste.
 
Gledao sam ja za plac gde nemam struju. 1500W peak snaga komplet paneli, inverteri i baterije 1500 evra, ciklus za baterije 1000 punjenja/pražnjenja, znači posle 1000 ciklusa (~3 godine) novo ulaganje od 1000 evra u baterije. Toliko o besplatnoj struji.
 
Takodje ima da se nadje broj suncanih dana u godini nasa zemlja nesto nema mnogo davno sam gledao, i to se mora uzeti u obzir nemoze da radi 365 dana u godini.

Zakljucak danju paneli nocu vetrenjace preskupo ulaganje.

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk
 
Gledao sam ja za plac gde nemam struju. 1500W peak snaga komplet paneli, inverteri i baterije 1500 evra, ciklus za baterije 1000 punjenja/pražnjenja, znači posle 1000 ciklusa (~3 godine) novo ulaganje od 1000 evra u baterije. Toliko o besplatnoj struji.

Da, s baterijama očito nije isplativo. Možda da probam bez baterija. Mi u Hrvatskoj imamo opciju da proizvodimo struju i prodajemo je Hrvatskoj elektroprivredi. Znači proizvedena struja ide njima i oni nam plaćaju pare. U tom slučaju ne bih mogao direktno napajati svoj hardver, nego proizvoditi struju, slati je elektroprivredi i onda opet uzimati iz elektromreže.

...ili da stavim hardver u firmu gdje radim. Ima nas 100 radnika pa se nece znati tko siše struju :)

...ili treba kupiti antminer s9 koji puno daje, a malo troši - samo što košta 2900$ komad :(
 
Druga solucija besplatna struja :-D

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk
 
Druga solucija besplatna struja :-D

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk

Upravo tako. Trebao bi dogovoriti sa šefom da to stavim u firmu pa sam miran. Ako se pokaže isplativo onda natrpati dodatnog hardvera u server salu gdje klima radi tutta-forza 24h na dan :)
 
Nema poente uzimati solarne panele i igrati se sa time.. Taman kada isplatis investiciju, moraces da menjas bateriju.. ima tu dosta zezanja. A dok isplatis investiciju, proci ce dosta dugo..
Ako drzava otkupljuje proizvedenu struju, to bi bilo drugacije..

Ne znam samo koliko je dobro za racunar ta struja.. jer ako imas recimo vetrenjacu, imaces velike oscilacije tj nalete struje..
 
Poslednja izmena:
Najbolje imati svoju malu hidrocentralu :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Najbolje imati svoju malu hidrocentralu :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Pa da znaš da sam razmišljao i o tome. U mom gradu se iznajmljuje za malo novaca neka stara kuća u kojoj je prje bio mlin. Kuća je tik uz rijeku tako da bih mogao staviti koju koloturu da vrti alternator :). To je permanentni izvor struje :)
 
Pre nekog vremena sam čitao o tome (mini hidrocentralama).

Bila je neka priča da bez dozvole države ne smeš iskorišćavati snagu reka za svoje potrebe. A ima ih nekoliko i nisu jeftine koliko sam shvatio.
 
Pre nekog vremena sam čitao o tome (mini hidrocentralama).

Bila je neka priča da bez dozvole države ne smeš iskorišćavati snagu reka za svoje potrebe. A ima ih nekoliko i nisu jeftine koliko sam shvatio.

Pravila su tu da se krše :)

BTW, sad ću možda ispasti neznalica, ali eto da pitam stručnjake. Zanima me da li je proizvodnja struje preko dizelskog agregata jeftinija ili skuplja od uzimanja iz elektro mreže.

Recimo da se koristi dizelski generator, primjerice ovaj: http://www.amp-solar.com/diz6000w1tih/hr i da se umjesto dizela uljeva lož ulje, da li je tada cijena proizvedenog kilovata veća ili manja od kilovata struje u zidu?
 
a ono kao malo matematike nije na odmet ipak je u domenu osnovne skole .... i lako izracunas da li se isplati ... imas potrosnju tj koliko radi sa punim rezervoarom imas velicinu rezervoara imas cenu goriva imas snagu koju daje za to vreme .... izracunaj

Realno da je isplatljivo svi bi kuci imali po agregat ;)
 
Pravila su tu da se krše :)

BTW, sad ću možda ispasti neznalica, ali eto da pitam stručnjake. Zanima me da li je proizvodnja struje preko dizelskog agregata jeftinija ili skuplja od uzimanja iz elektro mreže.

Recimo da se koristi dizelski generator, primjerice ovaj: http://www.amp-solar.com/diz6000w1tih/hr i da se umjesto dizela uljeva lož ulje, da li je tada cijena proizvedenog kilovata veća ili manja od kilovata struje u zidu?

Struja dobijena iz benzinskih i dizel generatora je najskuplja struja.
 
isplati se sve,samo kad
solarne ploce ce izaci 3000e za 24/7 mining jednog riga,i to ako sve jeftino kupis,sastavis sam
vawt i hawt vetrenjace isto tako,najbolje imati i jedno i drugo zbog samo 1 mreze i dobro se preklapaju,kad nestaje jedno dolazi drugo
baterije su za izbegavati,dobro bi bilo kad bi imali sat koji vrti u nazad,pa po potrebi napucas odjednom a trosis lagano
malo je *****ski prepravljati prirodu,osvestite se :)hidrocentrale su uglavnom ****** dugorocno gledano
loz ulje ti se isplati ako napravis dobro iskoriscenje,malo litara-mnogo kw
kradja struje i to tako je dno,valjda ce vas povataju
 
Extra ima malo tehnickih podataka o snazi sistema, kapacitetu.
Jedna solarna celija daje 600-700mv po najacem suncu znaci max kapacitet pa vidite koliko vam treba celija plus sto moras imati vise takvoh sistema da se dopunjavaju da bi koristili za grejanje hladjenje bojlere i ostale jace potrosace.

Meno su solarne celije ok za sitnu tehniku tv, osvetljenje npr kuce okolo kuce dvorista, ostalo je preveliko ulaganje za malo dobijenih kw.

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk
 
Extra ima malo tehnickih podataka o snazi sistema, kapacitetu.
Jedna solarna celija daje 600-700mv po najacem suncu znaci max kapacitet pa vidite koliko vam treba celija plus sto moras imati vise takvoh sistema da se dopunjavaju da bi koristili za grejanje hladjenje bojlere i ostale jace potrosace.

Meno su solarne celije ok za sitnu tehniku tv, osvetljenje npr kuce okolo kuce dvorista, ostalo je preveliko ulaganje za malo dobijenih kw.

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk

Naravno, daleko je od povoljnog, ali pratimo razvoj...Cim Rothschildi i Rockeffeleri dozvole bice to efikasnije...
 
Naravno, daleko je od povoljnog, ali pratimo razvoj...Cim Rothschildi i Rockeffeleri dozvole bice to efikasnije...
Ne tesla se izdvaja iz mase proizvodi su im super dugo ih pratim. Nego u srbiji je to pojam, a u normalnim zemljama kupovinu npr ovoga krova prati niz subvencija i olaksica jer pomazes drzavi smanjujes joj troskove.

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk
 
Meno su solarne celije ok za sitnu tehniku tv, osvetljenje npr kuce okolo kuce dvorista, ostalo je preveliko ulaganje za malo dobijenih kw.

Suština solarnog napajanja za lične potrebe je da naučiš da štediš struju a mining baš ne spada u to. Kad se struja ne koristi za grejanje i kuvanje i svi potrošači zamene štedljivim i iz A klase onda sve ima smisla.

Ne tesla se izdvaja iz mase proizvodi su im super dugo ih pratim. Nego u srbiji je to pojam, a u normalnim zemljama kupovinu npr ovoga krova prati niz subvencija i olaksica jer pomazes drzavi smanjujes joj troskove.

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk

Ako misliš na Tesla auto sačekaj da vidiš kad dođu prve baterije za zamenu koliko će to da košta (hint pet cifara)
 
Poslednja izmena:
Ja godisnje potrosim 432 evra struje za domacinstvo svi uredjaji novi stari do 2 godine aaa i sad ja za 10 godina potrosim malo.vise od 5000 evra.

Taj jedan sistem malo jaci dodje oko 5000 evra sto bi ga kupio kad moram posle 3 god da nesto menjam petljam dajem jos para, pogotovo u nasoj zemlji de je sve skuplje 3 puta.

Ovako imas i na rate na 10 god :-D

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pogledaj cene panela u inostranstvu a vidi kod nas dranje ja sam gledao u grckoj cene kad sam bio.

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk
 
daj neki link za cene povoljne,ja kolko vidim nije neka razlika,ocekivano za srbiju normalna cena+20%
 
daj neki link za cene povoljne,ja kolko vidim nije neka razlika,ocekivano za srbiju normalna cena+20%

Ne znam sto bi neko radio tako nesto kada mogu da se nadju povoljne cene struje za rudarenje tako da ti se nikada ne isplati da postavljas nesto da budes "off grid".
 
Najskuplja stavka su baterije, sve ostalo je već sada jeftino, još uvek nisu dostigle cenu za široku primenu.

Pa ne znam za sta ce ti baterije..ako bi pravio pravio bih bez baterija jer tebi je nocu za kad ti treba baterije struja jeftinija 4 puta..znaci treba ti solarna za dan kad je skuplja struja..sad verovatno ima neki sistem da ti samo dodaje u mrezu tj da prvo koristis solarnu struju a sta zafali vuce iz mreze ..da bude skroz bez baterije.
 
Pa ne znam za sta ce ti baterije..ako bi pravio pravio bih bez baterija jer tebi je nocu za kad ti treba baterije struja jeftinija 4 puta..znaci treba ti solarna za dan kad je skuplja struja..sad verovatno ima neki sistem da ti samo dodaje u mrezu tj da prvo koristis solarnu struju a sta zafali vuce iz mreze ..da bude skroz bez baterije.

Upravo tako. Nisam ja mislio raditi mining isključivo sa solarnim panelima ili vjetrenjačama bez da imalo zagrabim u struju elektroprivrede. Od elektroprivrede uzimaš onda kad nema sunca ili vjetra. Zato ne bih ni ulagao u neke skupe i mnogobrojne baterije. Samo što bi onda trebalo solarni kit naći vani po nižoj cijeni jer kod nas je to preskupo.
 
Nazad
Vrh Dno