Šta je novo?

Skylake-E, Skylake-X i ostali budući Intel Enterprise procesori

Poslednja izmena:
Ja sam cekao ovaj Skylake X da bih promenio platformu a sad ne znam sta mi je ciniti.
Gledajuci ovu tabelu 6 core je ok ali sa aspekta trenutne situacije vec imam 6 core procesor pa mi to nije neki upgrade, bar ne onaj u full-u ako se misli na pravi korak napred.
8 core je opet 200$ skuplji sto nije bas opravdano za 2 jezgra vise i 100 Mhz veci clock.
Ali i to da zanemarimo sa druge strane Intel je ustroio PCI-E lanes pa oba procesora imaju samo 24 dok moj 3930k ima 40.

10 core mi se dopada posebno ako bude mogao onoliko da se overclock-uje ali mi se ne daju ti novci, prosto ne zelim.

Kiselo grozdje :)


Skylake X.jpg
 
Poslednja izmena:
@PCBeast, neki xeon za 2011-3 platformu (ako im padne cena)? Ili amd. 2066 je totalni promasaj, pogotovo ako 12+ cores stvarno budu zahtevali novu reviziju platfrome (like a 2011->2011v3).
 
To cemo da vidimo jos... sumnjam da ce preko 4.5-4.6 biti moguce bez delida na prosecnom cipu. On nije naveo da je uspeo da odrzi tu temp pri stress testu nego da je uspeo da dosegne 4.9.
rekao je da je temp posle sat vremena 88-90 C, delidovan na vodi, mislim da je mnogo vruc.
 
nemojte prebacivati diskusiju na lični nivo pobogu, imate sad ovu reputaciju pa ako se sa nečijim stavovima ne slažete a vi lupajte minuse kao deca :) makar forum tad ne trpi
 
Poslednja izmena:
Ako je meni upuceno, ja zaista nista licno ni protiv koga, ja se u potpunosti slazem sa Erikovim milsenjem, samo sam dopunio da ako se ne varam ili sam lose cuo da je spomenuo temparaturu procesora od 88-90 C sto je po meni puno za svaki dan.
 
pa jeste ali pitanje pod kojim testovima, ako je AVX onda nije strasno ako je obican prime onda nije za 24h..... procesor ce raditi ali ce degradirat brzo i trazit jos veci napon
 
I opet zaboravljate da je to krs AIO vodeno hladjenje. Na pravom custom sistemu to ce ici bar 10-15c nize i vise. Znaci prihvatljivije temperature.
Ako bi mogao da se zauzda na 75c-77c u peak-u to je odlicno jer u realnom radu nece nikad dostici te temperature, doduse zavisi od programa.
Za ove normalnije poslove i igre nema teorije o tim temperaturama.

Meni je Prime AVX od svih zivih programa najvise przio CPU i tu su bile zabelezene najvise temperature.
Probao sam gomilu ostalih testova, raznih render programa, vise se i ne secam ni koje tacno. I sad imam neke instalirane..
 
Poslednja izmena:
@PCBeast, occt jace przi, ako se dobro secam. Samo se ne secam podesavanja tacnih.
upd. small data set
 
Poslednja izmena:
Doduse njega nisam koristio duze. Moguce samo sto mi on nije relevantan kao pokazatelj stabilnosti koliko je Prime.
Takodje small fft kada se stavi, kida CPU.
 
Poslednja izmena:
@PCbeast, nista gori u poslednje vreme od prime nije, ako ne i bolji.
I ja koristim prime takodje, ali occt mi pregledniji zbog monitoringa, ali i prime blend je odlican.
 
Poslednja izmena:
Linx-prime+real bench,kada to opicis i prodje bez problema onda spustis malo Mhz i picis bez problema da ces dobiti "plavca",barem ja tako radim :)
 
Prime i linx su cool na starijim generacijama procesora koji su imali max AVX instrukcije ili max 4 jezgra. Nisu bas pozeljni na novijim procesorima sa AVX2 i vise od 4 jezgra.

Elem, posto prime bez AVX-a opet nije koristan preterano, ja preferiram x264/x265 kao real world scenario sa AVX2 instrukcijama koji opet ne bombarduje procesor nerealnom kolicinom instrukcija. On mi sluzi kao stabilnost za core clock.
Za cache OCCT/aida/google stressapp na linuxu koristim
Za ram OC HCI memtest ili google stressapp, sve ostalo je neozbiljno.
 
Naravno da nisu pozeljni ako nemas dobro hladjenje jer rokanjem 2+3-ci program u sekundi je 100-tka :D
 
Nema potrebe forsirat TDP koji se ne moze nicim postici, realno tebi je potrebno jedino da saznas da li je CPU stabilan a ne da li ide na 90C+
Ja sam i5 2500k mucio sa AVX lynx (5Ghz) ali sam posle skontao da ima drugih testova koji pre otkriju nestabilnost nego mucenje na 90C
 
Nisi razumeo, treba ih testirali u realnim uslovima u testu koji ce sto pre otkriti nestabilnost... to uopste ne znaci da je AVX2 linx test najpogodniji za to...
 
Nema potrebe forsirat TDP koji se ne moze nicim postici, realno tebi je potrebno jedino da saznas da li je CPU stabilan a ne da li ide na 90C+
Ja sam i5 2500k mucio sa AVX lynx (5Ghz) ali sam posle skontao da ima drugih testova koji pre otkriju nestabilnost nego mucenje na 90C

+1
 
Ako se cpu na stabilnost testira samo u realnim uslovima (bez nasilnog "przenja") - on je nestabilan, a to ce te saznati tek kada se promene uslovi (npr: nakupi se prasina na hladnjaku, poveca se sobna temperatura, nova ver sw sa kojim radite pocne da "przi" jace), a to "przenje" ujedno testira i vrm na maticnoj i napajanje. Tako da je to OBAVEZAN test, i ako u njemu pada - dzabe je sve ostalo. A linx odavno ne "przi" kako treba - koristi se da bi se videlo da sistem na nuznom taktu poseduje adekvatan rezultat (da ne trotluje) - t.j. vise kao neki stres benchmark, a ne klasican test stabilnosti. Kao sto smo naveli prime95, occt, x264/265 (on takodje sluzi kao stres benchmark) su mnogo bolji.
I jos jednom: ako cpu ne prolazi bilo koji jedan jedini test - on je nestabilan. A za workstation nestabilnost zna da kosta $. (Ja sam cak protivnik oc kod workstation)
 
Poslednja izmena:
Testiranju i stabilizovanju sam posvetio dosta vremena eksperimentisajuci. Dakle, u mom slucaju kombinovanjem raznih programa pa i tog LinX koga pominjete za koga tvrdim odgovorno da nece naci gresku i prijaviti nestabilnost kao Prime. Jedini program koji ce sa svojim setom instrukcija pronaci gresku je Prime.
Svaki drugi program koji sam probao a prosao je na testu u slucaju Prime-a puca nakon 3h-6h. Nekad pukne i pre 3h, vec nakon 1h testiranja.

Kada je rec o tom przenju, zavisi na sta se misli, da li przenje u smislu podizanja temperature ili przenje u iskoriscenju resursa procesora kroz njegovo opterecenje.

Neki softveri prze dizajuci temeperaturu kao recimo furmark kod grafika, dok sa druge strane nisu garant za stabilnost.

Sa te strane razumem sta je Zeljko hteo da kaze ali generalno nije ovo prosta stvar i tome se i te kako treba posvetiti i imati zivce isterati sve to do kraja.

Blend stress je odlican za casual stabilnost, za neki normalan rad. Za ozbiljnije poslove, rendering i sl. pre bih preporucio small fft, tu nema greske.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Ima napredka posle i7 6900k, ali odnos perf/$, perf/potrosnja i dalje na strani ryzen. Cekamo threadripper.
 
Treba uzeti u obzir da je ovo 10 core procesor. Treba videti kakav je 8 core procesor i tek onda doneti sud u odnosu na Ryzen, poredjenje perf/wat.
Procesor generalno ima dosta prostora za OC i koliko vidim onih 5 Ghz je dostizno uz veoma dobro hladjenje (custom vodeno).
Jos ako se deliduje, gde bi bio kraj.

Skaliranje prilikom OC-a je odlicno.

Ovde jedino cena kvari utisak bar za mene licno. Ostalo bih savladao lagano.
 
ma da su zalemili poklopac bolji vazdusni kuler bi isao ~4.9 pa cak i 5ghz...
IPC dalje kida AMD, ali testovi su tako postavljeni da se isti ne vidi, igre u ultra HD rezoluciji gde su vecinom limitirane GPU-em nema smisla postavljat.....
 
Kao sto rekoh tu problem pravi samo temperatura.
Ako na 1.25v iscupa 4.7 Ghz, tu prostora ima dosta. 5.0 Ghz ce biti opusteno.
Mene vise interesuje sta se desava iznad 5.0 Ghz? Kako ce se tu kretati temperature i da li ce se povecavati
srazmerno podizanjem napona ili ce biti u disproporciji.
Moze da se desi da za mali korak od 200 Mhz skoci 10c vise recimo, dajem samo primer.
 
Ne sumnjam da ce biti odlican procesor ovaj 10/20, ali cena..

Kosta 4x vise od 1800X, a nece imati sigurno 4x bolje performanse. Za cenu koju kosta 10/20 bez icega moci ce komotno da se sklope 2 cele konfe sa po 32GB rama i 1800X.

Verovatno ce i cela Threadripper konfa moci da se sastavi po ceni jednog 10/20..

Svaka cast ako uspeju da naprave 10/20 koji ce raditi na 5GHz sa hladjenjem koje nije LN2, to jeste uspeh.


Edit: greska u koracima, ako je 18/36 taj koji kosta 2.000$, pomislio sam stvarno da ce 10/20 kostati 2.000...
 
Poslednja izmena:
@ivanbass1, 10/20 kosta 1000$, to 18/36 ce biti 2000$. Ali opet preskupo, ako amd stvarno izbaci threadriper 16/32 za 850$.
 
Od kada se to tako poredilo i od kada se ta hi end klasa gleda u cent? To kupuje posebna klijetela koja malte ne na tu razliku u ceni i ne gleda.
Takodje percepcija skupoce zavisi od standarda drzave u kojoj zivis. Sa naseg aspekta to je mnogo ali u mnogim drzavama to njima ne predstavlja
neki problem, u to sam se licno uverio.

Ako se vec poredi, onda bi trebalo da se poredi sa onim 8 core (7820x) a tu je razlika u ceni nekih 100$ ja bih rekao opravdano.

Od njega pa na gore cena ne raste linearno sto je svima nama bilo od uvek poznato pa se tu sva logika zavrsava. Ili kupis ili zaobidjes, na to se svede.

Threadripper je serverski procesor, nalepljena 4 quada. Posebna platforma, poseban socket.
Uopste nisu za poredjenje sa ovim konvencionalnim platformama.

AMD tu tipuje na Pro segment i deo kolaca iz te sfere.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno